Hybatelé

Okinawa, Tokio, Hong Kong, Mongolsko, Petrohrad, Londýn a nakonec New York. Na této cestě můžeme s členem japonského kultu Óm Šinrikjó spoluprožívat jeho pocity po plynovém útoku v tokijském metru, potkáme se s podloudným mongolským obchodníkem a petrohradským zlodějem, brutálně zneužívanou mladou Číňankou či zklamaným irským vědcem. Jednotlivé příběhy na sebe často až s téměř nepostřehnutelnou jemností navazují a vzájemně se překrývají a nabízejí tak čtenářský zážitek, jaký David Mitchell předvedl ve svém vrcholném díle – Atlasu mraků....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/278140/hybatele-UgV-278140.jpg 4.4228

Ghostwritten (1999)

Vydáno:, Mladá fronta

Kniha Hybatelé

pismenkovyJoe

Tak tuhle knihu si budu muset za čas přečíst ještě jednou. I když je skvělá, tak si stejně myslím, že mi pravděpodobně část toho všeho musela nedocvaknout. Taky se brzy pustím do další knihy od Mitchella, jestli je tohle prvotina, tak mě jistě čeká další geniální čtení.

Knišíl

Tohle že je prvotina? Nechce se mi tomu věřit. Mitchell je geniální. Kniha není jednoduchá pro zachycení všeho, co může nabízet. Chce to pomalé a hloubavé čtení pro pochycení všech narážek a posuvných sil.

Finn69

Četl jsem tuhle Mitchellovu prvotinu už někdy před pár lety, myslím hned po Atlasu mraků, ze kterého jsem byl zrovna celý pryč. Tenkrát jsem si říkal, no, docela fajn, ale Atlas je Atlas... ony jsou si ty knihy totiž stylem docela podobné.
Napodruhé mě Hybatelé chytili daleko víc, a nemůžu jinak než přidat hvězdičky na maximum. Těžko by se mi vybíralo, co bylo "nej" a už vůbec nemůžu ani o jedné povídce říct, že by byla horší než ostatní. Maličko by se možná dal vypíchnout příběh hongkongské čajovny nebo Petrohrad, ale to neznamená, že ty další se mi nelíbily. Jsou prostě každá jiná a každá jinak dobrá - a dohromady dávají celek, který je "víc než souhrn jeho částí" :-)

applause
09.12.2018

Bohužel tato kniha mě neoslovila, tak jako třeba Atlas mraků. Je tu podobná spojitost postav, které se prolínají. Zatímco v Atlasu mraků je životní příběh jedné duše, tady jsou postavy různé. Ale to neubírá na kouzelnosti pocitu, který z knihy máte. Jen ten konec to úplně "zabije".
SPOILER: Překvapily mě tady postavy: Luisy Reyové , Timothyho Cavendishe a jeho bratra Denholme, které se objevují v románu, Atlas mraků, jež je napsán o pět let později.
Jen si dovolím nesouhlasit s hlavní myšlenkou knihy: „"Všichni si myslíme, že máme život ve svých rukou, že my jsme jeho hybatelé, a ve skutečnosti jim hýbou síly kolem nás."
Můj názor je takový, že každý je svého štěstí a to i života strůjcem. Samozřejmě některé věci ovlivnit nemůžeme (např. smrt), ale to neznamená, že nemůžeme ovlivnit všechny.

GyttaOggová
04.12.2018

V jednotlivých příbězích jsem se občas (hlavně ze začátku) celkem ztrácela, ale poté, co jsem s vypravěčem chytila krok, mě to pohltilo a donutilo číst až do konce. Zajímavé bylo potkávat jednotlivé postavy v dalších příbězích, kde měly menší či větší roli.

hurwajz
12.11.2018

Jednotlivé příběhy super, některé mě hodně bavily, ale nějak mi utekl celkový smysl. Propojení postav v jednotlivých příbězích je "jen se tam mihnou"..ale vždy mě donutilo zastavit a .....jó to byla ta postava o dva příběhy zpět.....nebo...." to jsem teď někde četl, co mit to připomíná?"........celkové spojení mi asi nějak uniklo, ale nevadí.

Ghandimaster
18.09.2018

Zase pecka. Bál jsem se složité retrospektivy a zmateně se prolínajících příběhů a byly to v podstatě samostatné povídky jen lehce spojené mávnutím motýlího křídla. Povídky o neobyčejných lidech a jejich realistických interních světech. Mitchell práská slovem jako bičem. O co je věta kratší o to je její dopad údernější. Je trefný, vtipný a drsný. Servíruje nám své cynické vidění světa, zejména toho duševního.

Disease
10.09.2018

Na druhé přečtení mi to už tak super nepřipadalo, zejména proto, že jsem mezitím přečetl i další kousky od Mitchella a tohle je přece jen prvotina. Nicméně v obecném rámci světové literatury si to pořád těch 5* zaslouží.