Hvězdný prach

Hvězdný prach https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56994/bmid_hvezdny-prach-1Ob-56994.png 4 1322 211

Na ospalém anglickém venkově, na úsvitu viktoriánské éry, žije si vesnička Zeď, která dostala jméno podle impozantní kamenné hradby, jež ji odděluje od přilehlé louky a toho, co je za ní, svůj poklidný život. U jediné mezery ve zdi dnem i nocí stojí stráže, aby zabránily zvědavcům projít ven. Jen jednou za devět let svou hlídku opouštějí, to když se na louce za zdí koná zvláštní a neobyčejný trh. Tady, ve zdi, se mladý Tristran Thorn zamiloval do krásné Viktorie Foresterové. Ale Viktorie je chladná a vzdálená - tak vzdálená jako hvězda, kterou jednoho mrazivého říjnové večera ona a Tristran vidí padat z nebe. Aby získal Viktoriinu přízeň, přísahá Tristran, že spadlou hvězdu najde a přinese ji své milované. Tristran však není jediný, kdo hledá nebeský klenot. Jsou jiní, pro které je příslibem mládí a krásy, klíčem ke království, či k obnovení černé magické moci. Chlapec poháněný láskou bude muset skutečně sebrat rozum do hrsti, aby uspěl a přežil v tajemném světě za zdí, kde na sebe spadlé hvězdy berou nejrůznější podobu - a kde mají problémy sklon větvit se do nečekaných směrů nebo se vracet k sobě samým, v čase i prosoru. Neil Gaiman rozvíjí svou literární magii novým a oslňujícím způsobem - Hvězdný prach bude zářit ve vašem srdci i v paměti dlouho po tom, co dočtete poslední stránku.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Polaris

Stardust , 1997

BernardBlack
10.09.2018 5 z 5

Neil je takový Tim Burton literárního světa, fantasta, hračička a snílek, Baron Prášil (jako můj oblíbenec ve filmové verzi - Miloš Kopecký:) přelomu tisíciletí).
Vtipné, milé, okouzlující (mmch i filmová verze se povedla), v době kdy tak často vítězí forma nad obsahem, příjemné pohlazení po duši od velkého vypravěče.
Někdy mě "jeho salva" zasáhne plnou silou a jindy jen proletí v uctivé vzdálenosti, ale každopádně Ti přeji ještě hodně střelného ( hvězdného:) prachu, starý brachu:)

sarka9190
17.08.2018 5 z 5

Hlavně nesrovnávat s filmem:-) Film se mi líbí, ale knížka si jde svojí cestou a rozhodně ne tak šablonovitě. Kdo čeká ,, a žili šťastně až do smrti,, dočká se, ale jinak.:-)

Pajii
28.07.2018 5 z 5

Naprostá bomba. Stokrát lepší než film.

Makropulos
08.06.2018 5 z 5

Tentokrát mě pan Gaiman nezklamal. Tato pohádka pro dospělé obsahuje skvělé nápady, několik prolínajících se dějových linií, je napínavá, milá a prostě se mi líbila. A ta slova a věty! Paní překladatelka to prostě také umí.

„Obloha v sobě měla takovou oblohovost a svět takovou okamžitost, jaké nikdy dřív neviděl a nevnímal.
(There was a skyness to the sky and a nowness to the world that he had never seen or felt or realized before.)“
A zřejmě se ještě musím podívat na film.

KiyomiAsuka
15.05.2018 4 z 5

Pěkné, milé a zajímavé ... nehledejte za touhle knihou, ale film :)

MayaBu
06.03.2018 5 z 5

Druhá "gaimanovka" a zase 5*, nemůžu jinak.
Tolik nápadů (znovu žasnu nad autorovou fantazií), výborné proplétání dějových linek, skvělé zakončení. Nikdykde mi možná přišlo malinko čtivější, ale to je detail. S naprostou spokojeností nad knihou se jdu kouknout na film.
(edit o zhruba dvě hodiny později - film taky není špatný, ale na knihu nemá)

RyonMathrin
19.02.2018 5 z 5

Kouzelný nápad, dobrý příběh, poutavě napsáno - prostě Gaiman. Všem doporučuji.

pipa36
25.01.2018 5 z 5

Jedna z mála knih, kterou film téměř věrně kopíruje... Nejdřív jsem viděla film, teprve potom četla knihu - možná je to dobře, spoustu věcí bych asi jinak nepochopila a celkově bych tak knihu hodnotila hůře. Takhle hodnotím jako velice příjemnou jednodenní oddechovku na dovolené, která příjemně pohladila na duši.

EssiL
01.01.2018 3 z 5

Skoro vždy dávám přednost knižní předloze před filmovou verzí. V tomto případě mě kniha bohužel zklamala. Příběh mě vůbec nebavil, přišel mi takový uspěchaný a nedotažený.
Ve filmovém zpracování je několik pro mě nezapomenutelných scén (např. taneček Roberta De Nira). Kniha ve mě takové nadšení nevyvolala. I přesto má jisté místo v mojí knihovně.

tru32
25.12.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších fantasy :)

KAREL6725
16.11.2017 5 z 5

Tak, že autorovy knihy mám moc rád. Zatím čteno co vyšlo. Hvězdný prach pohádka pro desetileté děti určitě ne. Nádherná kniha , nádherný příběh skvěle napsáno jako ostatní knihy autora. Kniha čtena třikrát, film jsem viděl pětkrát. Podle mě kdyby to Gaiman tak dobře nenapsal nebude dobrý ani film, ale to je věc názoru. Že by autora proslavila tvorba pro děti, určitě ne, viz. Kniha AMERIČTÍ BOHOVÉ, jeho nejslavnější kniha, která ho proslavila po celém světě. Ted už je i seriál. Pokud se někomu nelíbila kniha NIKDYKDE což je srdcovka lze třeba doporučit knihu Neználek na měsíci vynikající fantasy. Hvězdný prach plný počet hvězd.

Devil-Ivet
16.11.2017 4 z 5

Zajímavá pohádka, která děti určitě potěší. Jen jsem byla zmatená z konce. S filmem se vůbec neshoduje. Byla jsem zvědavá, jak popíše tu bitku na konci a ona tam žádná nebyla. Přesto se mi kniha velmi líbila a určitě se k ní někdy vrátím :)

Aliii
11.10.2017 2 z 5

Moje první setkání s autorem. Byla jsem z příběhu trochu zklamaná - čekala jsem trochu propracovanější a barevnější příběh s nějakým vyvrcholením v závěru - bohužel jsem se nedočkala...

Elea
15.09.2017 5 z 5

Krásná pohádka pro dospělé, kniha, ke které se určitě budu ráda vracet.

Lely
09.09.2017 5 z 5

Filmovou verzi naprosto zbožňuji, je to moje srdcová záležitost.
Do té knižní verze se mi z nějakého důvodu moc nechtělo, ale nakonec jsem nelitovala.
Miluji ten příběh a ráda se vracím ke knize i filmu.

Atanone
31.08.2017 5 z 5

Vtipná,milá a jiskřivá pohádka pro trochu větší a velké. Krásné popisy míst a postav,bonbonek pro fantazii.
Těch pět jednak za to,že se mi opravdu líbilo a přidala bych ještě jednu "imaginární" za ten zasněný výraz,co se mi přilepil na tvář.
***** + *

MorriconeTheGod
24.06.2017 4 z 5

První dvě třetiny výborné...poslední třetina byla trochu zklamáním a připadala mi zlehka odfláklá, jakoby to Gaiman už chtěl mít za sebou. Ale pořád velmi pěkné. Srovnávat s filmem asi nebudu, obojí je totiž srovnatelně dobré.

PeťkaW.
22.03.2017 5 z 5

Gaiman je skvělý vypravěč a v jeho knihách je to cítit na každém řádku. Umí vtáhnout do děje, umí vykouzlit neskutečné světy plné tajemna, člověk se raz dva sžije s hlavními postavami a hltá jednu stránku za druhou... Kniha je sice podávána jako dětská literatura, ale řekla bych, že své si najde úplně každý, nehledě na věk. Navíc je tu několik pasáží, které rozhodně jako "dětské" nepůsobí. Skvělá kniha, kterou ráda čtu znovu a znovu.
Jedinečnou výjimku tvoří i filmová adaptace, která mě uchvátila skoro stejně, jako kniha. Pochopitelně jsou v ději místa, která neodpovídají předloze, nebo pasáže, které filmaři úplně vypustili, ale i tak... film se oproti jiným zfilmovaným knihám moc povedl a soundtrack k němu je doslova kouzelný!

barlow
10.03.2017 5 z 5

Mám rád i film, ale kniha má mnohem lepší vystavění příběhu a rozhodně "gaimanovský" konec...

bouncer
24.02.2017 5 z 5

Magická pohádka. Viděl jsem dříve film, ale čtení knihy nelituji. Nabízí trochu jiný pohled a v mnoha ohledech je lepší než film, který to bere řadou zkratek, aby byl přístupnější (což je ale pochopitelné).