Hvězdný prach

Hvězdný prach https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56994/bmid_hvezdny-prach-1Ob-56994.png 4 1323 211

Na ospalém anglickém venkově, na úsvitu viktoriánské éry, žije si vesnička Zeď, která dostala jméno podle impozantní kamenné hradby, jež ji odděluje od přilehlé louky a toho, co je za ní, svůj poklidný život. U jediné mezery ve zdi dnem i nocí stojí stráže, aby zabránily zvědavcům projít ven. Jen jednou za devět let svou hlídku opouštějí, to když se na louce za zdí koná zvláštní a neobyčejný trh. Tady, ve zdi, se mladý Tristran Thorn zamiloval do krásné Viktorie Foresterové. Ale Viktorie je chladná a vzdálená - tak vzdálená jako hvězda, kterou jednoho mrazivého říjnové večera ona a Tristran vidí padat z nebe. Aby získal Viktoriinu přízeň, přísahá Tristran, že spadlou hvězdu najde a přinese ji své milované. Tristran však není jediný, kdo hledá nebeský klenot. Jsou jiní, pro které je příslibem mládí a krásy, klíčem ke království, či k obnovení černé magické moci. Chlapec poháněný láskou bude muset skutečně sebrat rozum do hrsti, aby uspěl a přežil v tajemném světě za zdí, kde na sebe spadlé hvězdy berou nejrůznější podobu - a kde mají problémy sklon větvit se do nečekaných směrů nebo se vracet k sobě samým, v čase i prosoru. Neil Gaiman rozvíjí svou literární magii novým a oslňujícím způsobem - Hvězdný prach bude zářit ve vašem srdci i v paměti dlouho po tom, co dočtete poslední stránku.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Polaris

Stardust , 1997

kyky0
21.01.2016 4 z 5

Kniha se mi líbila. Ale podle mě byl film lepší.

Sorrow
12.01.2016 5 z 5

Krásná kniha s ještě krásnějším podtitulem "Příběh, který stvořila sama fantazie" - k tomuto dílku se nesmírně hodí a já Gaimanovi tu jeho fantazii tak trošku závidím :) Je to umělec tělem i duší, a přestože je Hvězdný prach teprve druhou knihou, kterou jsem od něj četla, dotkl se (jako autor) mého srdce. Rozhodně všem (ne jen malým) doporučuji jak knihu, tak i filmové zpracování, které je rovněž velmi povedené. Na závěr nezbývá než dodat, že i já už se teď budu na padající hvězdy dívat jinak než dřív :)

Pavluška33
05.01.2016

Nestává se to často, že by se film mohl měřit s knižní předlohou. Tohle je jeden z mála takových případů. A verdikt? Kniha je kniha....když si v ní domyslíte kapitána Shakespeara.

Peleus
03.01.2016 4 z 5

Stejně jako mnozí zdejší čtenáři jsem nejprve viděl film. Robert De Niro jako kapitán byl naprosto nepřekonatelný. A tak není divu, že jsem se po nějaké době rozhodl pro ne zrovna nejdelší knižní podobu. Že se mi kniha líbila, stejně jako film, není nutné se rozepisovat a dá se to poznat z hodnocení.

Ovšem stojí za to zmínit, že v porovnání s filmem je jaksi dospělejší. Nejvíc je to patrné v samotném závěru.

Nakonec mě "dorazil" epilog, který je lehce teskný, navazující přesně tam, kde drtivá většina pohádek zatahuje příběhovou oponu se slovy "Žili šťastně a v souladu až do smrti.".

myselin007
03.01.2016 4 z 5

Neil Gaiman je génius co si budeme povídat a pohádka nepohádka je naprosto geniální. Kdo nečetl urychleně napravit.

martiiinkajjj
29.12.2015 4 z 5

Krásná pohádka před spaním :) není nic lepšího než si po těžkém dni vzít Hvězdný prach a zapomenout na všechny starosti :)

Kiwisska
18.11.2015 5 z 5

Zamilovala jsem se do toho příběhu. Kniha je naprostro úžasná, skvěle napsaná.

humberto
16.09.2015 5 z 5

Knížka je lepší. Říkejte si co chcete, knížka je lepší.
Jen scéna, kdy hvězda potká čarodějnici a ta se ptá kde je její srdce! Možná kýč, ale hvězda na to odpověděla tak příjemně a samozřejmě, že se mi to prostě hrozně líbílo. A ten nádherný, melancholický konec! Hvězda pozorující každou noc své sestry na obloze. Samotná na zemi...

luthien
27.08.2015 4 z 5

Tak já se pořád nemůžu rozhodnout :D Film jsem viděla před dlouhou dobou, spousta věcí mi na něm vadilo. Přečetla jsem si knihu, líbila se mi, ale čekala jsem od ní trochu víc. Teď jsem se podívala na film znovu a musím říct, že jsem ho ocenila mnohem víc. Pořád jsou tam nelogické věci, ale jako celek se mi vlastně zalíbil. Myslím, že jak kniha, tak film mají svoje přednosti a nedostatky. Určitě tohle není nejlepší kniha od Gaimana (Nikdykde se mi líbilo mnohem víc), ale je to krásně pohádkový příběh (ale ne pro děti! Docela mě tam překvapila ta erotika).

JulietRocks
23.07.2015 3 z 5

Upřímně...? Knihu jsem si pořídila kvůli filmu - z něj jsem byla naprosto nadšená, a proto jsem se taky tak moc těšila na jeho knižní předlohu a musím říct... Celkem velké zklamání - film je mnohem propojenější, ucelenější a citlivější - tohle všechno kniha podle mě postrádá. Na druhou stranu... Kniha byla první. Ale stejně - nemůžu jít výš, než za 3 *.

Babsie
17.07.2015 5 z 5

Krásná kniha. První jsem viděla film, a ten se mi líbil víc, protože je hodně akční, ale kniha se mi líbila také, úplně jiným způsobem. Úžasně napsaná, děj trochu jiný než ve filmu ale opravdu hodně dobrý. Nevím proč lidé tvrdí, že je to spíš pohádka, nepřišlo mi to jako něco co bych četla dětem. No, této knize nemám co vytknout, napsaná hezky, líbilo se mi prostředí, příběh i postavy, nebyla tolik akční, ale to mi jako problém nepřišlo.

hancijar
17.07.2015 3 z 5

No sice sem prvni videla film, ktery je uzasny, tak jsem myslela. A ejhle, nic moc, chtela jsem to docits, ale mela sem potize. Na film se kniha nemuze hrabat.

hroubek
21.06.2015 5 z 5

Můj největší problém s knihou je ten, že jsem film viděl několikrát, než jsem četl knihu. Film je skvělý a totéž mohu říci i o knížce, kterou jsem přečetl jedním dechem a jsem z ní nadšený. A o to více jsem neustále srovnával knihu s filmem. Film je jiné médium, než kniha. A proto se ve spoustě důležitých momentech liší a rozhází se s předlohou. Dost o filmu, kniha je důvod proč tohle píši. Neil Gaiman napsal nádhernou pohádku, která není přímo pro děti, a nejspíše bude bavit více dospělé, přesto je správně kouzelná jako klasické pohádky. Gaiman se nebojí ukazovat dospělé věci(smrt jednorožce, milování nebo zabíjení), ale na druhou stranu se nebojí být dětský a psát krásný příběh o lásce jedno snílka a spadlé hvězdy. Pokud máte rádi pohádky a dobré příběhy, tak rozhodně tuto knihu zkuste, jelikož je moc hezká.

minimonisek
22.02.2015 4 z 5

Film se mi líbil trochu víc než kniha, ale ta taky nebyla špatná. Líbí se mi hodně námět, obsahující jak pohádkové (nadpřirozené) bytosti tak zamilovaný příběh, který je prodchnutý nebezpečím spojeným se ztrátou života. Od tohoto autora si rozhodně přečtu i další knihy.

alexvera
14.02.2015 5 z 5

Kniha se mi moc líbila ... chvílemi jsem zápasila s tím, že se mi moc líbí film. Každopádně, je to krásná a odpočinková kniha, daleko lepší než její filmové zpracování. Hvězdy mi bylo krapet líto, přeci jen kdyby vás někdo sestřelil z oblohy a pak vás vláčel jakožto dárek nějaké slečince tak by nikdo asi nadšený nebyl. Zkrátka a dobře, někdy bych si ráda vyzkoušela chytat blesky ;)

Neverdin
18.01.2015 4 z 5

Moc hezká kniha. Jen jsem měla jako bezmezný milovník stejnojmenného filmu, asi trochu jiné očekávání (jako předloha k filmu dobré, ale scénárista z toho teprve udělal naprostý skvost). Když se ale oprostíte od toho, že by to mělo být stejné (nebo i podobné) jako tento film a berete to, tak jak máte, jako knihu samotnou, je to milé čtivé, nápadité, kouzelné a velmi originální.

Neenah
14.12.2014

Velice čtivá a pěkná knížka, které vytýkám jen ten odfláknutej závěr, kde jsem čekala boj s čarodějnicí. Jinak doporučuju.

Drea
26.10.2014 5 z 5

Na první lásku se nezapomíná. Ani na tu knižní. Jedno krásné odpoledne jsem se takhle prohrabovala sbírkou tátových knížek a našla tenhle skvost. Vzala jsem ji do ruky, sedla si s ní na zem a začetla se na několik hodin. Hrozně ráda se k ní vracím a čtu ji až s posvátnou úctou, protože je křehká, vtipná, romantická, zkrátka kouzelná.
A film? Nádhera. Originální zpracování, skvělí herci, přenádherná hudba. A vtipu na rozdávání.

Nagadir
14.10.2014 4 z 5

Gaimanův styl se mi prostě líbí. Příběh odsýpá, všechno funguje. Originální nápad.

Malous
29.09.2014 4 z 5

Moc pěkná knížka. Příběh se skvěle četl, byl plný vtipu a okouzlujících popisů. Oblíbila jsem si všechny linie příběhu, ale asi nejvíce pány ze Stormholdu a zlou Lilim - ti neměli chybu. Co se týče vztahu hvězdy s Tristranem, čekala jsem asi trošku víc.. možná zato může ten film :D .. Konec jsem také očekávala živější!