Hvězdný prach

Hvězdný prach https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56994/bmid_hvezdny-prach-1Ob-56994.png 4 1323 211

Na ospalém anglickém venkově, na úsvitu viktoriánské éry, žije si vesnička Zeď, která dostala jméno podle impozantní kamenné hradby, jež ji odděluje od přilehlé louky a toho, co je za ní, svůj poklidný život. U jediné mezery ve zdi dnem i nocí stojí stráže, aby zabránily zvědavcům projít ven. Jen jednou za devět let svou hlídku opouštějí, to když se na louce za zdí koná zvláštní a neobyčejný trh. Tady, ve zdi, se mladý Tristran Thorn zamiloval do krásné Viktorie Foresterové. Ale Viktorie je chladná a vzdálená - tak vzdálená jako hvězda, kterou jednoho mrazivého říjnové večera ona a Tristran vidí padat z nebe. Aby získal Viktoriinu přízeň, přísahá Tristran, že spadlou hvězdu najde a přinese ji své milované. Tristran však není jediný, kdo hledá nebeský klenot. Jsou jiní, pro které je příslibem mládí a krásy, klíčem ke království, či k obnovení černé magické moci. Chlapec poháněný láskou bude muset skutečně sebrat rozum do hrsti, aby uspěl a přežil v tajemném světě za zdí, kde na sebe spadlé hvězdy berou nejrůznější podobu - a kde mají problémy sklon větvit se do nečekaných směrů nebo se vracet k sobě samým, v čase i prosoru. Neil Gaiman rozvíjí svou literární magii novým a oslňujícím způsobem - Hvězdný prach bude zářit ve vašem srdci i v paměti dlouho po tom, co dočtete poslední stránku.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Polaris

Stardust , 1997

Valentine
18.07.2013 5 z 5

Jednoduše kouzelné. Pohádka jak má být a ač nemám ráda happy endy, závěr téhle knížky mi přivodil husí kůži. Celá se báječně čte a je skvělá, ale konec je na tom zkrátka to nejkrásnější. Doporučuji!

Thanyss
17.06.2013 5 z 5

Podle mě jedna z nejkouzelnějších knížek, jaké jsem kdy četla. Moc jsem neočekávala a nakonec dostala nepopsatelně více než jsem si dokázala představit. Nádherný, pohádkově laděný příběh, který vás nevtíravě osloví na každé stránce, abyste mohli ten magický hlas následovat hlouběji do Elfie a spolu s hlavním hrdinou hledali padlou Hvězdu. Jedním slovem krása... Mám pocit, že až příště uvidím padat hvězdu, nebudu si přát nic, jen se pokusím vybavit, jak asi zrovna tahle Hvězda vypadá. Má dlouhé stříbřité vlasy a ve tmě září? Mluví? Je milá nebo protivná? Po přečtení mám pocit, že by stačilo natáhnout ruku a dotknout se toho snového světa, který provází člověka s fantazií na každém kroku.
Přesně takový příběh jsem si teď chtěla přečíst a budu si ho chtít přečíst znovu a znovu.

BooksLucyKing
08.06.2013 5 z 5

Krásná kniha. Četla se velice dobře. Příběh byl zajímavý a postavy pěkně napsané. Bylo zde tajemno, nebezpečno ale i krásné a vtipné chvíli protkané kouzly a hvězdami.

budíček
08.06.2013 5 z 5

Krásná pohádka pro dospělé, která se moc hezky četla. Gaiman má úžasnou fantazii a svět za zdí mě úplně pohltil i se všemi jeho úžasnými místy a neobyčejnými postavičkami, které tam žily. Na druhou stranu občas mi přišlo, jako by knížka něco vynechávala, některé situace mohly být propracovanější (občas to vyvolávalo pocit, že něco chybí). Viděla jsem i film a ten mě bavil jako už dlouho nic. Když to porovnám, přišlo mi párkrát, jako by film doplňoval knihu a naopak. Nicméně knížka má svůj kouzelný styl, jakým je psána, úžasný svět fantazie a příběh, který se čte jedním dechem. Film má svůj vtip (ten byl silnější než v knize) a některé scény lepší (alespoň pro mě osobně, např. scény se 7 bratry, scény na létající lodi, boj s čarodějnicí). A konec knížky byl moc hezký -pohádkový (film ho měl trošku jiný, ale taky pěkný).

No shrnu to, obojí se mi líbilo a pěkně se doplňovalo, ale styl jakým je knížka psaná se mi líbil a i námět, prostředí a postavy ukázali autorovu fantazii. Nešlo si je neoblíbit a na konci knížky mi bylo líto, že to skončilo. Koneckonců koho by nelákalo cestovat při světle svíce a kdo by si nepřál být nevyhnutelně zdržen světem :).

Alice Chytra
05.06.2013 3 z 5

Sex v pohádce a hned na prvních stranách + krvavé "bitky" na druhé straně zase hvězda spadlá z oblohy, co se vozí na jednorožci. Je to pro dospělé nebo pro děti? Katastrofa. Ale jinak dějová linka mi přijde taková jednoduchá, dosti předvídatelná. Taková odpočinková četba :-)

RosMeggie
14.05.2013 5 z 5

Kniha je krásná, čte se vážně moc dobře, film je podle mě na stejné úrovni jako kniha ani lepší ani horší...

Alma-Nacida
01.05.2013 3 z 5

Příjemná oddechová fantasy, ale známe lepší... ;-)

DasaN
21.04.2013 4 z 5

Zajímavá, čtivá kniha. Překvapilo mě, jak hodně se liší od filmu, ten se mi popravdě líbí víc.

yank3e
21.04.2013 4 z 5

Pěkná knížka s hromadou dobrých nápadů, ale film je lepší. Tam jsou všechny ty vtipné situace dotažené k dokonalosti a další přidané navíc. A na zobrazení toho kouzelného světa je radost se dívat.

taurusek
24.03.2013 2 z 5

Tato kniha byla pro mne velkým zklamáním. Hvězdný prach obsahuje mnoho náznaků na zajímavé vedlejší zápletky, autor je však většinou utne už v zárodku nebo vyzní do ztracena. Hlavní dějová linie se vleče a místy působí až nudně. Měla jsem pocit, jako kdyby se autor nemohl rozhodnout, komu bude kniha určena - dětem bude pravděpodobně chybět klasické potrestání zla na konci knihy a je nutné poukázat též na (dle mého názoru zbytečné) lehce erotické pasáže; dospělí z knihy s mixem pohádkových postav a s absencí téměř jakéhokoliv napětí (vyjma pár krvavých momentů) taky asi nebudou nadšeni. V daném případě se nedá mluvit ani o lásce mezi hlavními postavami. V porovnání se stejnojmenným filmem, musím říct, že kniha za filmem velmi zaostává.

eleryn
11.02.2013 5 z 5

Po zhlédnutí filmu jsem se rozhodla přečíst knihu, ale docela mě to zklamalo. Podle mě byl film lepší. Lépe vyřešený v návaznostech a taky vtipnější ohledně kapitána vzducholodě...

Posli
02.02.2013 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale musím říct, že film mě více uchvátil, protože v něm bylo více akce a byl napjatější a myslím si, že konec se mi líbil více. Nejvíce se mi líbil nápad. Často si říkám, jak někdo mohl vymyslet, tak úžasný příběh.

Lothorien
22.01.2013 5 z 5

Film je příšerný, kniha je dokonalá. Opravdu krásné čtení.

Zmiu
05.01.2013 5 z 5

Film miluju, a tak jsem si rozhodla přečíst i knihu. Napřed jsem zkoušela číst v originále, a to mě vůbec nechytlo, tak jsem se pustila do českého překladu, a to už šlo líp, to člověk pochopí i ty vtípky. Spousta věcí je v knize jinak, a musím říci, že film mi přijde ve mnoha věcech lépe vyřešený, hlavně větší vzájemná propojenost postav, která filmu dodává švih, v knize není. Na druhou stranu je tam spousta jiných věcí, které se mi taky líbily. Kniha je velmi čtivá, přečetla jsem ji jedním dechem, což se mi opravdu často nestává. Gaiman má vtip, a to je hlavní.

Kate.S
03.01.2013 4 z 5

Možná to je tím, že jsem viděla film dříve, ale byla jsem trochu zklamaná. V knize bych ocenila více akce. Toto je možná jediný případ, kdy je film lepší než kniha, ale určitě bych doporučila ji přečíst. Hvězdný prach je můj oblíbený. Je to úžasně magický příběh.

Gahanka
09.10.2012 5 z 5

Kniha úžasná, film trochu slabší, ale každé má něco do sebe... Zařazuju k nejoblíbenějším!

Abhors3nka
01.10.2012 4 z 5

Hvězdný prach nepovažuji za nejlepší knihu Neila Gaimana, ale přesto jí mám moc ráda. Všeobecně miluju nápady a neotřelé příběhy, které NG dokáže vytvořit a nádherně odvyprávět.
Naopak film mě dost zklamal, nějak se dost odlišoval od mých představ při čtení knihy.

Ládja
25.09.2012 4 z 5

Přikláním se k tomu, že film je lepší než kniha. Ale tím nechci nijak shazovat knihu. Asi největší plus ke knize(možný Spoiler), že zlo nebylo poraženo ve velkém boji na konci knihy, ale zla(čarodějnic) bylo vlastně litováno, oproti filmu tato pasáž opravdu lepší. Celkově bych řekl: klidný příběh, krásně plynoucí, určitě kniha, která si někdy najde místo v mé soukromé knihovničce.

Morgainne
23.09.2012 5 z 5

Kouzelný příběh! Poprvé jsem ho četla přibližně před 11 roky, v době, kdy film ještě nebyl natočený, takže jsem nemusela řešit dilema, co se mi líbí víc a jestli se podívám prvně na film nebo dřív přečtu knížku. A jsem za to moc ráda, protože knížka mě naprosto nadchla, s úžasem jsem sledovala, jaký nádherný svět existuje za Zdí, barevný, kouzelný, neskutečný. A díky tomu se Hvězdný prach zařadí do mé soukromé sbírky knih, u kterých vím, že filmovou podobu nikdy neuvidím, protože nechci, aby mou představu o Elfii nahradila představa někoho jiného.
——————————————

„Když mě tedy nepolíbíš,“ nenechal se odbýt Tristran, „vezmeš si mě?“
Na kopci zavládlo ticho. Jen říjnový vítr šustil listím. Pak se ozval cinkavý zvuk: to se pobaveně a potěšeně smála nejkrásnější dívka na Britských ostrovech.
„Vzít si tě?“ opakovala nevěřícně. „Proč bych si tě proboha měla brát, Tristrane Thorne? Co bys mi asi mohl dát?“
„Dát? Šel bych kvůli tobě do Indie, Viktorie Foresterová, a přinesl bych ti sloní kly a perly velké jako tvůj palec a rubíny jak vlaštovčí vejce.
Šel bych do Afriky a přinesl ti diamanty velikosti kriketového míčku. A našel bych pramen Nilu a pojmenoval bych ho po tobě.
Jel bych do Ameriky, do samého San Franciska, na zlatá pole, a nevrátil bych se, dokud bych tě nevyvážil zlatem. Pak bych je donesl sem a položil bych ti ho k nohám.
Šel bych daleko na sever, kdyby sis to přála, zabíjel bych tam obrovské polární medvědy a pak bych ti přinesl jejich kýty.“
„To bylo docela dobré,“ zasmála se Viktorie Foresterová, „dokud ses nedostal k těm polárním medvědům. Ale stejně, můj malý příručí a hochu pro všechno, nepolíbím tě. Ani si tě nevezmu.“

Barbastelle
08.05.2012 4 z 5

Autorův vtip mě nepřestává fascinovat! A také je to první kniha, u které jsem zaznamenala, že by někdo z hrdinů chodil na záchod - srandovní.