Narrenturm

Narrenturm https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427/mid_husitska-trilogie-narrenturm-5cK-427.jpg 4 888 136

Nevyplnila se temná proroctví chiliastů, předpovídající příchod Konce zcela přesně na rok 1420, měsíc únor, pondělí po svaté Scholastice. Hle minulo Pondělí, přišlo úterý, po něm středa a nic. Nenadešly dny Hněvu a Trestu, nebyl propuštěn Satan z žaláře svého, nezhynuli všichni hříšníci a odpůrci pravého Boha mečem, ohněm, hladem, krupobitím, zuby šelem, žihadly štírů či jedem hadů. Konec světa nepřišel. Svět neshořel v ohni a nezahynul. Přinejmenším ne celý. Ale i tak bylo veselo. Tuzemskému čtenáři již dobře známému zaklínači Geraltovi vytvořil jeho autor Andrzej Sapkowski celý fantastický svět, hrdinu své nové trilogie naopak nechává prožívat dobrodružství ve světě našem, v zemi, kde se od nepaměti stýkaly vlivy a střetávaly zájmy české, polské a německé. Píše se rok 1425, husitským Čechám jde o přežití, a tak vzdorují celému křesťanskému světu. V té době mladý slezský šlechtic Reinmar z Bělavy zvaný Reynevan projeví zvláštní nadání, jak si proti sobě poštvat spoustu nepřátel a jde mu o přežití. Jenže ouha! Reinmar z Bělavy není Geralt z Rivie. Není vycvičený zaklínač, ale jen dobrý medik a o poznání nešikovnější čaroděj. Doba však nepřeje studiu na Karlově universitě se nepřednáší, ale sváří o pravdu kalicha. Ještě méně přeje doba magii – svatá inkvizice je bdělá a neúprosná. Není mistr meče, pouze úspěšný záletník, zato však prachšpatný bojovník. První vlastnost ho dostane do ohrožení života, ta druhá jej v nové situaci dává všanc pronásledovatelům. A protože je Reynevan navíc velmi mladý, a tím pádem velmi naivní, jeho nebezpečné dobrodružství by záhy skončilo tragicky. Naštěstí se však má možnost poučit o tom, že „přátelství je věc veliká a krásná“ a amor vincit omnia. Nicméně vyhráno zdaleka nemá, mstitelé se nevzdávají a ani ptáci nejsou tím, čím se zdají být…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Narrenturm , 2002

Albina
17.01.2016 5 z 5

Nesrovnávat se ságou o zaklínači. Výborný, vyvážený obraz turbulentní doby husitství, šmrncnutý magií.

martin3484
11.01.2016 2 z 5

Tahle trilogie mě zklamala. Čarodějové a magie působí na pozadí historických reálií divně. Je to bez děje, když pominu, že hlavní postavu stále někdo zajme a pustí, buď příhodně nějaký kamarád ze studíi nebo ho osvobodí jeho dva přátelé, kteří s ním projdou celou trilogii. Stále dokola. Ploché postavy. Potenciál nevyužit. Je vidět, že je autor ve svém živlu pouze když dojde na popis magických obřadů a knih, amuletů atd. To jsou jediná místa kdy román "ožívá".

Atuin
16.11.2015 4 z 5

Nebraňte se tomu, je to napsané tak směle a na druhou stranu tak decetně, že se z toho stává vyvážené dílko, hovořím o všech třech knihách jdoucích po sobě, košilaté a pěkné čtení kde autor potvrdil že umí ,ne že by to ztvrzovat potřeboval.Člověk se snadno nechá nalákat na takový mistrovský počin.

Aildrin
16.09.2015 5 z 5

Před přečtením vřele doporučuji přečíst Sapkowského esej o Králi Artušovi (hned první část knihy Magické střípky) a to zejména tu část, věnující se rytířství. Nasmějete se pak u Narrenturmu o něco víc. Jinak děkuji panu Sapkowskému za to, že mě ságou o Geraltovi a Ciri připravil na čtení Narrenturmu. Jeho styl psaní je nezaměnitelný a skláním hlavu nad množstvím vědomostí, kterým jeho hlava oplývá a schopnosti, se kterou tyto informace dokáže veleobratně využít. Nemít historii v malíčku, něco tak propracovaného by člověk nedal dohromady ani kdyby měl po ruce speciální příručku o středověkém názvosloví a husitském revolučním hnutí. Jinak jsem při čtení stále očekával, kdy scénou proběhne Cirilla nebo Bílý vlk. Ne proto, že bych byl Zaklínačským fanatikem, ale z toho důvodu, že by se Husitská trilogie Sapkowského fantasy světu podobala i kdyby neobsahovala prvky fantasy.

Gracian1964
13.07.2015 5 z 5

Dlho som sa precitaniu tejto knihy branil. Prekazala mi tema - historicky roman z husitskeho obdobia. Potom som na knihu natrafil v kniznici a zo zvedavosti si ju predsa len pozical. A nelutujem. Prvych 30-40 stran nebolo najlahsich, potom som vsak vhupol do autorovho rytmu a nedokazal sa odputat, kym som nedocital. Vzapati som si musel zohnat aj druhu a tretiu cast a ani z nich som nebol sklamany, prave naopak. Velmi dobre napisane, napinave, s uzasnou atmosferou. Odvtedy nedam na predsudky a historickym romanom sa nevyhybam.

SONP
25.06.2015 4 z 5

Žlutá kniha na mne svítila v knihovně po prvním přečtení víc jak deset let a já si pamatoval, že setkání s ní mne velmi bavilo. Po dlouhé době jsem se k Husitské trilogii rozhodl vrátit a já strávil mnoho zábavných hodin s floutkovským Reynevanem, cynickým Šarlejem a flegmaticky komentujícím uvězněným démonem Samsonem. Musím souhlasit s tím, že záporem knihy je určitá cykličnost, spočívající v opakovaném skrývání, zajímání a vysvobozování hlavních hrdinů, což orientaci v košatém ději moc neusnadňuje; navíc nejsem příznivcem bojových scén, které jsem prostě přeskakoval. Ovšem tento nedostatek je pro men vyvažován košatostí jazyka, popkulturními odkazy na současnost, objevováním historických postav a latinskými citáty z klasických děl literatury, náboženství i právní teorie. Zaklínač to pravda není, nebo spíše ozvěny zaklínače zde najdeme, ale příliš nesedí - některé fantasy prvky mohl autor klidně škrtnout (v tom se s historizující fantasy popasoval lépe Červenák ve svých pozdějších dílech). Má to celé ale něco do sebe, kniha mne zasáhla napoprvé i napodruhé a já se velmi těším na druhý díl z Prahy, který se mi, jak si pamatuji, líbil ještě o poznání více než Narrenturm.

ziriant
05.05.2015 4 z 5

Není to Zaklínač a ani bych nechtěla, aby byl, nicméně jeho kvalit to dosahuje jen zdaleka. Popisované období mi není příliš blízké (tedy popravdě mě vůbec nezajímá), ovšem dalo by se to určitě podat poutavěji. Sapkowski v tom nepochybně je, zejména jeho svéráznost, ale děj mi prostě přijde slabý a hlavní hrdina opravdu až příliš naivně střelený. Spíše než k úsměvu mě to asi první půlku knihy vedlo k touze ho vyfackovat. Časem to už bylo lepší, stejně tak čtení mě více bavilo spíš v druhé půlce příběhu. Nedá se ale říct, že bych se nějak hrnula do dalšího dílu, což mluví samo za sebe. Jako negativum hodnotím také fakt, že knihu čtu po letech podruhé, ale z prvního čtení jsem si pamatovala jen úmornou snahu mít to už konečně za sebou. Druhé čtení bylo o něco lepší. Možná to za pár let zkusím znovu s ještě lepším výsledkem.

Fifer
15.03.2015 3 z 5

Velké zklamání(zejména druhý a třetí díl): Jsou tu jen kladné komentáře, tak cítím potřebu to napravit. Je chválihodné, že se Andrzej pokusil napsat stějně poutavý příběh, ve kterém by nebylo tolik prvků fantasy, a tudíž by mohl vycházet z reálné historie. Jenomže v tom je ten problém: Hlavní hrdina není ani dobrý čaroděj, ani bojovník. Místo napínavých soubojů s protivníky, tak Sapkowskému nezbývá než nechat hrdinu znovu a znovu zajmout a osvobodit. Což se po chvíli stane tak otravné a únavné. Sapkowski nedokázal vytvořit stejně zajímavé hrdiny jako ve své předchozí sáze.

Nerissa
04.03.2015 4 z 5

A mě se to líbilo a hodně příjemně mě to překvapilo. Kouzla mi tam vůbec nevadí. Není jich tam tolik a knížce to dodává takovou pěknou středověkou atmosféru, kdy si představujete čarodějnice na košťatech (a dalším nářadí) slétávající se na sabaty, strašidla obcházející kolem a lidi zamykající na pentlice. Je pravda, že děj je o ničem, ale knížka se čte pěkně, rychle a svižně. Za mě rozhodně ANO :-)

józi.odkudkam
20.02.2015 5 z 5

Kterak Husité skopčáky vesele šlágovali a ti si s tím nevěděli rady. Celá trilogie vlastně postrádá jakýkoli děj. Jde o sérii upadnutí do zajetí, útěků, zajetí..pořád dokola a souhlasím, že magie nebylo třeba (naštěstí je jí málo), celkový dojem spíš ruší. Ovšem za naprosto skvostnou dobovost, vychcaného Prokopa Holého, mazáckého Šarleje, pavézu stylově zdobenou motivem oplatky s duhou a za snad první opravdové píchnutí pýchy na rodnou hroudu se mi tu pětečka rýsuje. Slabších 5***** Další díly solidní čtyři. Lux perpetua se pak se čtenářem na závěr loučí opravdu milou tečkou.

Aaron Lewis
08.02.2015 4 z 5

Ke konci už to byly slabší čtyři hvězdy (ze začátku jasné tři). Nějak to nebylo ono. Reynever byl opravdu na zabití a Šarlej se Samsonem nemůžou utáhnout všechno, že:). Místama jsem se nudila, ale konec dobré, všechno dobré. Myslela jsem si, že další díl číst nebudu, ale přece jen jsem zvědavá jak to s nimi dopadne a jak se nám ten milovník vybarví, doufám teda, že vybarví.

MaxQ
30.01.2015 5 z 5

Tohle dobrodružství mě opravdu uchvátilo, hned jdu na druhý díl. Jestli to má být historický román nebo fantasy neřeším, protože se to hlavně dobře čte a člověk se i přiučí něco z historie. Sapkowski na vrcholu!

wooloong
16.01.2015 4 z 5

Co to vlastně je? Historie husitství na území Slezska po smrti Jana Žižky? Filosofický traktát? Milostná dobrodružství jednoho praštěného medika a jeho o něco rozumnějších a protřelejších přátel? Rytířská romance okořeněná prvky fantasy? Učebnice latiny? Těžko říct, ale četlo se to dobře.

Vetinari
07.01.2015 5 z 5

Tak tohle mi vyrazilo dech.

kalache
01.01.2015 5 z 5

Jirásek bledne závistí.....

ondrej1515
11.11.2014 5 z 5

Nesouhlasím se zápornými recenzemi na tuhle sérii.

Husitská trilogie je minimálně stejně povedená jako Zaklínač, dokonce po dočtení mě to i mrzelo že to končí a skoro jsem nemohl spát kvůli tomu konci, kterej je typicky brutální jako u všeho co psal Sapkowski.

Je to praktický stejný jako Zaklínač, jenom s jinejma postavama a v reálném světě, ve fantasy světě, kde ale každý nehází firebally jako u západních autorů fantasy.

Narrenturm je prvníl, který zezačátku nudí, ke konci se ale rozjede do typické zaklínačské brutality a je vyspělejší verzí Zaklínače. Autor trochu vyspěl a je to na psaní znát.

Boží Bojovníci jsou super díl, celá kniha se drží tempa kdy se furt něco děje a nepustí vás to až do konce

Lux Perpetua [pozor SPOILERy!!!] - poslední díl (bohužel) má ještě hutnější atmosféru než 2. díl a ke konci si budete přát aby to ještě nekončilo a hlavně ne tak tragicky..... když umřela Jutta De Apolda tak jsem byl fakt naštvanej, protože vlastně jsem ty 3 knížky četl uplně zbytečně, ale u Sapkowskiho člověk nemůže čekat dobrej konec ;-)

Celá tahle série mě chytla a pustila až u posledního stránky posledního dílu.

Někdo namítá, že celá série je o jednom úchylákovi co nahání ženský a pokaždý jak největší retard skočí přímo někomu před meč... no a je to pravda, jenomže o tom byl v podstatě i Zaklínač. Oproti Zaklínači tady ale nejsou žádné vyšší cíle, což někomu může vadit. Pokud teda za vyšší cíl nepovažujete vítězství husitů/inkvizice (podle toho komu fandíte).

Doporučuju. ;-)

PS: vemte si k tomu slovník latiny

Wamann
24.09.2014 5 z 5

Kniha mísící fantasy s Husity se opravdu povedla,

Mišulenka
13.09.2014 5 z 5

Zamilovala jsem se. Ne do Reynevana, který nenechá žádné pěkně vybavené ženské šaty v klidu, ani do Šarleje (i když trošičku jo), jenž mě strašlivě bavil, místy i štval a zase bavil a navozoval opravdu hlasité záchvaty smíchu. Zamilovala jsem se do Samsona! Jeho úděl. Jeho úloha. Všechno jsem si na něm oblíbila. Sice vůbec netuším, odkud přišel a co tam dělá, ale zbožňuju jeho názory.

K Sapkowskému jsem se "vrátila" (čtením) po dlouhých 11 letech. Nechápu, jak jsem bez něj mohla takovou dobu existovat! Styl vyprávění, dialogy, vyjadřování. Opakuju se, ale je to literární orgasmus jak prase!
Příběh je neskutečný multitasking, místy jsem vážně měla problém se orientovat a musela listovat a hledat spojitosti. To je jen taková vsuvka, nic zásadního, co by mi náladu z knihy zkazilo.
Tématicky se mi Narrenturm trefil do noty a zakousl se do mě. Asi jako vlkodlak do Šarlejovy prdele. :)

Přijde mi zvláštní, jak jsem si hlavní postavy představovala. Nikdy jsem v hlavě neměla u žádných příběhů konkrétní tváře a nebylo tomu jinak ani v tomto případě. Na Reynevana jsem pohlížela jako na nevyzrálého a nedospělého fakáče, zatímco Šarlej pro mě představoval takového toho fešného, šmrncovního chlapa, který prostě ukecá každou.

Dovolím si zde citovat Samsona - část příběhu, v níž se setkal s Janem Gutenbergem:
... "Vidím to před očima," řekl Samson svým mírným, vyrovnaným hlasem. "Masová produkce papíru hustě pokrytým písmem. Každé lejstro ve stovkách a jednou, i když to dneska zní směšně, třebas v tisícovkách exemplářů. Všechno mnohokrát rozmnoženo a přístupno všem. Žvásty, lži, pomluvy, nactiutrhání, udání, pamflety, černá propaganda a luze se podbízející demagogie. Každá lež se stane pravdou, každá ničemnost normou, hanebnost ctností, extrémismus revolučností, brak vzácností a kýč uměním. Každá podlost bude ospravedlněna, tupost oslavena, hloupost vyznamenána. Protože to všechno bude vytištěno, to všechno bude na papíře. Co stojí na papíře, to je závazné. Začít to bude snadné, pane bakaláři. I uvést do pohybu. Ale zastavit?"...

Pět hvězdiček, jasňačka!

alef
23.07.2014 5 z 5

Historie prolínající se s fantasy ... ale také s filozofickým podtextem = prostě skvělé.

"Vesmír, ... je dokonale zorganizovaný celek a dokonale hierarchický řád. Rovnováha mezi rozením a umíráním, tvořením a ničením. Vesmír je, jak učí Augustin, ... stupňování podstat. Viditelných i neviditelných, hmotných i nehmotných. Vesmír je jako kniha, ale ... k pochopení knihy nestačí jenom si prohlížet krásnou kaligrafii. Tím spíše, že naše oči bývají často slepé…"

"A já si zase myslím, ... že všechno zlo tohoto světa pochází z myšlení. Zvláště, když se myslet pokoušejí lidé, kteří k tomu nemají žádné předpoklady."

"Ten ... Hans Mein Igel. Víš pane Záviši, že ... Musím přiznat ... máš můj obdiv."
"Proč?"
"Když vystoupil ze tmy, ani ses nehnul. Ani hlas se ti nezachvěl. A když jsi s ním mluvil ... Vždyť to byl ... Noční tvor. Cizí. Nečlověk ..."
Záviš se na něho dlouho díval: "Znám mnoho lidí," řekl nakonec nezvykle vážným hlasem. "Velmi mnoho lidí, kteří jsou pro mne více cizí."

"Pasovaní rytíři křičeli strachy ... jak utíkali před pražskými ševci a provazníky, před venkovskými sedláky, kteří jim před pár dny byly k smíchu. Utíkali v takové panice, že odhazovali zbraně, jimiž bylo tak snadné během celé předchozí kruciáty pobíjet bezbranné. Utíkali, ... jako zbabělci ... jako by se polekali ... Víš čeho? Pravdy. Hesla VERITAS VINCIT vyšité na husitských korouhvích."

Dudu
10.07.2014 5 z 5

Přestože tato část historie je velmi zlá, tak samotné vyprávění vás nenechá s koutky úst v základní poloze. Sapkowski to podal jako jeden veliký koláč, z něhož si postupně ukrajujeme kousky dobrodružství hlavních hrdinů, jenž je okořeněno i trochou fantasy a v neposlední řadě úsměvnými rozhovory, kterým kraluje vševědoucí Šarlej.