Boží bojovníci

Boží bojovníci https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397003/mid_bozi-bojovnici-61E-397003.jpg 4 652 72

Druhý díl nového cyklu velmistra fantasy A. Sapkowskeho: Nastal rok Páně 1427. Pamatujete si ještě, co přinesl? * Na jaře vydal papež Martin V. Bulu Salvatoris omnium, v níž proklamoval nutnost další křížové výpravy proti českým kacířům. Zanedlouho byla sešikována kruciáta, která měla husitské apostaty ztrestat ohněm a mečem. Výprava byla důkladně připravena, peníze, věc pro vedení války prvořadá, byly pečlivě nashromážděny. Tentokrát, světe div seje nikdo nerozkradl. Jedni kronikáři míní, že křižáci byli poctivější, jiní tvrdí, že zlaťáky byly prostě jen lépe hlídány. Kruciáta se hnula začátkem července, týden po svátku Petra a Pavla, překročila hranice a vtrhla do Čech, značíc svou cestu mrtvolami a požáry. Inu horké bylo to léto roku 1427.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Boży bojownicy , 2004

Wamann
24.09.2014 5 z 5

Krásné vyprávění o době Husitské nejen v Praze s příměsí fantasy, super

alef
17.09.2014 5 z 5

Tato kniha je výzva (předpokládá docela široký rozhled, historický, slovní zásobu, ...), je v ní mnoho latinských, německých slovíček, citátů, také hodně různých středověkých názvů, ovšem, to vše má svůj důvod - dokresluje středověkou atmosféru. Pak se tedy můžeme přenést do husitské Prahy, vidět, jak zastánci kalicha vzbuzovali strach v celé Evropě, můžeme, spolu s Reynevanem, sledovat jednu legengu - protože ... nic není takové, jaké se zdá:

"Zmenšuje se nám svět a o něco chudne - totiž o legendy. ... Každou chvíli se některá rozplyne jako dým. Každou chvíli jsme chudší o jeden sen. Jenže když umírá sen, na jeho uprázdněné místo padne stín. A ve stínech, zvláště když i rozum usíná, se často probouzejí strašidla."

Historie se chová jako utržená z řetězu a ukazuje čeho všeho je schopná.

A Reynevan? Reynevan nám zmoudřel:

"Zmoudřel jsi, Reynevane, dokazuje to tvé jednání se Smiřickým. Byl ve tvé moci, vydán ti na milost a nemilost. A ty? Pustils ho na svobodu. Stále ještě roztrpčen bratrovou smrtí, veden touhou po pomstě a přesto jsi ho propustil. Neboť jsi už dostal rozum, pochopil jsi zbytečnost takové pomsty. Smrtí tvého bratra není vinen Smiřický. Ten Birkart Grellenort, třebaže ho patrně zabil vlastní rukou, a biskup Konrád, třebaže to nařídil, také nenesou vinu. Peterlina totiž zabila historická zákonitost. Historická zákonitost přivedla tehdy v zimě roku 1425 Ambrože k Radkovu a Vartě. Nikoli občané kutnohorští, nýbrž dějiny svrhávaly zajaté husity do šachet. Nikoli Zikmundovi Uhři, nýbrž dějiny znásilňovaly a podřezávaly ženské v dobytých Lounech. Nikoli Žižkovi bojovníci, nýbrž dějiny pálily zaživa lidi v Chomutově, Berouně a Českém Brodě. Dějiny zabily též Hynka z Kolštejna. Chceš se mstít? Dějinám? To bys mohl rovnou bičovat moře jako král Xerxes.“

kosmi
12.04.2014 5 z 5

Cela serie je super

karelk
10.01.2014 4 z 5

(obsahuje spoilery)

Bavilo mě to asi o 100% víc, než první díl. Nejdřív krásný popis tehdejší Prahy, potom skvělé cestování po hradech v Českém ráji a podkrkonoší, dál pěkný popis husitských bitev, až po neuvěřitelně dobrodružný konec.

Kniha se dá číst mnohem lépe, než jiné knihy autora. Za mě super a jdu číst poslední díl...

jesuswlasac
18.10.2013 4 z 5

Druhá časť husitskej trilógie konečne dospela ku svojmu menu "husitská". Na Sapkowskeho je to trochu slabší kúsok ako jednotka ale vzhľadom na to že sa dosť zaujímam o husitskú históriu som sa celkom pri tejto knihe bavil.

Lady Dracula
09.08.2013 5 z 5

Ach Reinmare, Reinmare, kam tě jen pomsta dovede! A také ženy. Pomsta a ženy. Ne nadarmo je pomsta rodu ženského. Obojí ho pronásleduje jako Američan hambáče z Mekáče (nic proti Amíkům). Nebo, dobře a spíše, Reinmar sám ženy pronásleduje. Možná si to i tak trochu užívá, sebevrah.
Nicméně nám vyspěl, hošík jeden. Pořád má sice kupu štěstí (snad nevyčerpatelnou), nechybí ani staré známé: utečeš? Přežiješ? Tak to ne, však lepší trest mají jinde! Ale už se nespoléhá jen na šťastnou planetu, bezhlavě se nevrhá na meče proti němu vztyčené, naopak, začíná používat i tu kouli na krku, která, jak mu došlo, neslouží jen a pouze k hodnocení poskytnutých služeb od různých sličných dam (miluje přeci Juttu! Nebo Nicolettu? Čert aby je spral!)
Sapkowski neubírá tempa, naopak, ještě přidává a čtenáři nedá oddechnout. Dokonce se i více ponořil do vod fantasy, už si jen nenamáčí nohy a nebrouzdá se jen u okraje, nýbrž zkouší už i první tempa. A nutno podotknout, že zdárně.
Nic není takové, jaké se zdá. A Slezsko pozor, husité, boží bojovníci, přicházejí! (A nebudou tak milostiví, jak by si Petr Chelčický přál)
Škoda jen, že mi chvilkového oblíbence zabil hned na začátku.

krista
11.07.2013

Druhý díl je lepší než první. Jen s těmi ženskými má R. celkem potíže :D

Ladas27
21.06.2013 5 z 5

Určitě nejlepší díl z celé triologie.

Jonny
14.03.2013 4 z 5

Hned v úvodu knížky jsem zjistil že knížka je součástí trilogie... A začínat trilogii druhým dílem mi nepřišlo moc rozumné. Nicméně okusil jsem prvních pár stránek a už jsem se neodtrhnul. Nakonec mi příjde druhý díl jako nejlepší z celé trilogie.

Flipper
19.08.2012 4 z 5

Pomerne viac bitiek, lomozu, krvi viac zrád, tajnych konšpirácií, ale aj mysticizmu a kúziel. Znásobený prvý diel, ktorému však dlhosiahle opisy uberajú humoru. Samozrejme pár momentov, keď som vyprskol smiechom nemožno nespomenúť. Raynevan musel tiež zrejme koňovi každý deň bozkávať riť, že mal v toľkých situáciách toľko šťastia...

Rocker-Tialk
29.01.2012 4 z 5

Reinmar se nám vybarvil do podoby historické osobnosti. Sice je stále vláčen každou autoritou, kterou potká, ale oproti prvnímu dílu už není tak bezmocný. Napětí, akce, láska, ryk bitev, zašmodrchanost politiky, magie a v první řadě humor a absurdní situace. Sapkowski si podržel vysokou míru zvratů, do hry vstupují další a další postavy a najednou se objevují i "cizí" zájmové skupiny, které by na husitských válkách chtěly profitovat a rozhodnou se k tomu využít právě Reynevana. Dobře je vykreslena situace v husitských Čechách, zejména v Praze. A pozor! Reinmar už tak snadno nedokáže vybruslit díky přátelům z každého průšvihu. Za daleko nejsilnější moment považuji závěr knihy, kdy se Reynevan rozhoduje mezi láskou a ctí, bohužel zesměšněný scénou jak z béčkového thrilleru Polské produkce. Vše prozrazující názvy kapitol bohužel taky zůstaly.

Minas
24.05.2011 5 z 5

Pan Sapkowski pokračuje zdatně v duchu prvního dílu. Rozdíl mezi těmito dvěma díly je myslím si znatelný - přibylo mnohem více fantasy prvků a magie je dílem pěkně proložena. Historické odkazy jsou citelné ze všech stran a světe div se, Reinmar si je sám sebou mnohem jistější než dřív. Není už tak vedlejší postavou jako v prvním díle (co se týče tvorby historie), ale začíná se sám prosazovat jako historická osobnost, která je tvoří. V příběhu nechybí ani významný prvek lásky, který si užívá s Niccolettou, Kateřinou a Juttou (přičemž všechny mají jedno společné) a za lásku, jak je známo je nutno bojovat.
Takže křesťané třeste se, Reinmar s husity přichází - o chlup rozumnější, v boji zdatnější, láskou soužený a s touhou po pomstě!