Skúška ohňom

Skúška ohňom https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51500/skuska-ohnom-51500.jpg 5 5299 548

V Skúške ohňom, druhom románe trilógie, rozvíja Suzanne Collinsová príbeh Katniss Everdeenovej, kladie jej do cesty nové, nebezpečnejšie prekážky... a prekvapuje čitateľov na každom kroku. Katniss a jej priateľ z Dvanásteho obvodu Peeta Mellark napriek nepriazni osudu prežili Hry o život a zvíťazili. Katniss sa vracia k rodine a k svojmu dávnemu priateľovi Galovi, doma však nič nie je také, ako si predstavovala. Gale si udržuje chladný odstup a Peeta sa k nej obrátil chrbtom. Medzi ľuďmi sa navyše šepká o vzbure proti Sídlu, ktorú mohli podnietiť práve oni dvaja s Peetom. Katniss na svoje zdesenie zisťuje, že nevedomky priliala olej do ohňa nespokojnosti, a teraz má strach, že ju nedokáže potlačiť. Najväčšmi ju trápi, že vôbec nemá istotu, či by to mala urobiť. Čím bližšie je Katnissina a Peetova návšteva obvodov, ktorú majú absolvovať v rámci turné víťazov, tým viac je v stávke. Ak sa im nepodarí presvedčiť obyvateľov Panemu, že sú do seba bláznivo zamilovaní, následky budú hrozivé."... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Ikar (SK)

Catching Fire , 2009

Zuzvil
27.01.2015 4 z 5

Vždycky se snažím si nejprve přečíst knížku a pak shlédnout film, tady se mi to "bohužel" povedlo opačně, ale vůůůůbec to ničemu nevadilo, knížka je úúúžasná, četla se mi skvěle a téměř jedním dechem, film si myslím je udělán taky zdařile, takže hurá na třetí díl :-) V knížce je samozřejmě vysvětleno vše do detailů, což film nemůže nikdy dokázat, přesto (nebo právě proto) oboje vřele doporučuji! Skvělá dystopie.

Biohazard
25.01.2015 3 z 5

Nemohu si pomoct, ale oproti prvnímu dílu strašné zklamání. Prvních 150 stránek se nedozvíte nic nového, celé je to napsané jak pro retardy, co nečetli první díl a ta nejlepší akční pasáž trvá jen nějakých 70 stran. První díl byl naprosto úžasný, druhý mě nudil.

Veronika.C
12.01.2015 5 z 5

Super pokračování, druhý díl je stejně dobrý jako první a i filmové zpracování se jim povedlo. Hned se pouštím do třetího dílu

Misan1993
06.01.2015 5 z 5

Poslední větou autorka naznačuje "okamžitě si běžte koupit další díl" ;) Ještě že mám koupenou trilogii ;)

MATY-sek
04.01.2015 5 z 5

Přečteno téměř jedním dechem a teď šup šup na Sílu vzdoru :o). Stejně jako u prvního dílu je nezvykle velká přesnost filmového zpracování s knižním...

t.o.m.m.y
02.01.2015 4 z 5

Knížka skvěle navázala na první díl. Maximálně doplnila mezery ve filmovém zpracování a jako prví díl je čtivá a pěkně odcejpá! Už se těším na poslední 3. díl a jsem moc zvědavý, jak to všechno dopadne. Určitě doporučuji!! ;-)

Greene
01.01.2015 4 z 5

Oproti první knížce výrazný propad dolů. Prvních 200 stránek jsem málem umřel nudou, prakticky si ani nepamatuji, co se tam stalo. Druhá polovina však byla celou dobu napínavá a nemohl jsem přestat číst. A tak skvělý, briliantní, geniální konec jsem ještě nečetl.

Shai
01.01.2015 5 z 5

Vražedná pomsta mi připadá nejpovedenější. Myslím, že se dokonce povedl i film a to se moc často nestává, pokud jde o film podle knihy. Strašně moc se mi líbil ten nápad s hodinami a dokonce jsem si oblíbila i Haymitche, což je velké plus.

petrisca
26.12.2014 5 z 5

Sice se mi o trochu více líbil první díl, ale pořád je to jedna z mých citovek a ráda se k ní vrátím. Hodně mě mrzí, že autorka napsala pouze tuto sérii :/ Ale jinak skvělé pokračování Hunger games :)

deedulka
24.12.2014 5 z 5

Napínavý a originální příběh. Viděla jsem i film a obojí je strhující. Můžu jen doporučit a těšit se na poslední díl. :)

Annie G.
11.12.2014

Sem rada, ze jsem knihu necetla v cestine - ta jmena jsou hrozna

jana5962
10.12.2014 4 z 5

I když jsem chvílemi uvažovala že je spisovatelka úchyl na pevné Peetovo objetí, nijak jí to nezazlívám. Kniha stojí za to.

Jacob123
27.11.2014 5 z 5

Vražedná pomsta mě asi bavila ze všeho nejvíc, z celé trilogie má tu nejlepší zápletku a není zbytečně zdlouhavá jako tomu je u posledního dílu. Katniss sice nemůžu vystát, ale jakmile je s Peetou je to úplně o něčem jiném, jediné co bych na její povaze vyzvednul je její obětavost, jinak nejlepší postavy jsou samozřejmě Peeta Mellark a Effie Trinketová :))))). Jinak vřele doporučuju, má to výborný příběh a čte se to samo :D.

Jarka47
24.11.2014

Arsi007: Není Vražedná pomsta druhý díl z trilogie? Třetí díl se jmenuje Síla vzdoru.

Arsi007
24.11.2014 5 z 5

Poslední díl z nějaké série bývá většinou ten nejslabší. Platilo to podle mě i tady.Tempo třetího dílu bylo poněkud pomalejší. Na druhou stranu tak vysokou laťku, jakou nasadily první dva díly je těžké přeskočit nějakým geniálním závěrem. Tady se to ale myslím zčásti povedlo. A to hlavně díky epilogu. Ten kdyby tam nebyl tak si asi koušu nehty a pátrám po tom, co bylo dál, doteď :)

JanaDor
17.11.2014 5 z 5

Tento druhý díl již vydané trilogie je stejně dobrý jako první. Většinou mají pokračovací díly tendenci klesat. I když se mi jednička líbí, přistupuji k dalšímu dílu s pocitem, že to může být jen horší a horší. Zde jsem byla mile překvapena. Opět čtivý příběh s překvapujícími momenty, které jsem hodně prožívala. Vtáhlo mě to tak, že jsem měla chuť jen číst a číst. Prostě super počteníčko.
Často jsem četla, že tato kniha není určena pro mládež. Já si to nemyslím. Zlo je dobře rozpoznatelné. Přes všechny následky lidé už nechtějí, aby bylo po nich tak šlapáno. I Katniss pochopí, že útěkem se nic nevyřeší.
A proto se těším na třetí díl. Vše nasvědčuje tomu, že bude převrat. Jsem moc zvědavá, jakým způsobem se to stane a jakým směrem se ponese Katnissin osud v rámci jejich lásek. Peet nebo Hurikán? ÁÁÁ, já už chci vědět jak to skonči.....

Selena2000
11.11.2014 5 z 5

Vražedná pomsta *to určitě autorka přehání*
Opět se nevyhnu porovnání s Divergencí - momentálně s Rezistencí. Rezistence ode mne má 5*- je to druhý díl, přišlo mi že děj je někde úplně jinde a přesto se mi to líbilo. Vražedná pomsta - děj chválihodně navazuje na předchozí události a styl psaní se moc neliší. Teď si budu naprosto protiřečit, ale líp to napsat neumím - děj je o něčem jiným, ale přesto takový stejný.. (chápete mě?:D mno, asi ne.. :D) Tím chci naznačit, že přesto, že děj se posunul dopředu, přesto si autorka zachovala svůj styl a nic zásadního na něm neměnila. A to se mi líbí. Co se postav týče - samozřejmě, že jsem hlavní dvojce přála - a tajně jsem doufala - aby byli spolu.
Abyste si z tohohle komentáře aspoň něco odnesli; knížka není o nic slabší než první díl, postavy jsou čím dál lepší a děj je nevyzpytatelný a plný akce. Za mě má další díl Hunger Games 5*.

Eidalon
09.11.2014 4 z 5

Hungers Games - Vražedná pomsta, druhý díl který přímo navazuje na Arénu smrti. Opět velmi dobře vyvážený příběh, alespoň dle mého názoru, myšlenka, akce, romantika a zároveň i plamen vzdoru, to když si nikdo nemůže usurpovat moc na úkor druhých, obzvláště ve společnosti, která přežila svou smrt . . . po apokalyptické válce.

Praktiky prosazování své vůle mé generaci hodně připomínají praktiky padesátých let, kdy se po válce sovětští „mírotvorci“ snažili vnutit svou vůli a myšlenky celé jedné generaci. Vydrželo jim to 40. let . . .

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky, paní Collinsové se to ale podařilo, a opět mohu za sebe říci, že se mne kniha líbila. Její konec je ještě více otevřen, takže vlastně koncem není. Pokud chcete druhý díl číst, připravte se na to, že budete muset i díl třetí, bez něj je druhý díl a v podstatě i první jen pouhým čtením akce bez toho, aniž byste se dozvěděli, kam se osudy hlavních hrdinů budou dále ubírat. Ale jejich osudy, to jsou osudy i celé populace Panemu. Jak to všechno dopadne?

Ale stručně k příběhu. Osud Katniss a Peety se dále rozvíjí. Vracejí se domů, ale jejich gesto společné smrti z dílu prvního je vnímáno jako výhra nad Kapitolem, výhra nad mocí s podporou samotných Kapitolanů. Čekají je ceremonie, ale všichjni cítí, že tentokrát je něco jinak. Jiskřička vzdoru rozdmýchává plamének, odvaha Katniss a Peety se přenáší do naděje.

Kapitol se snaží zareagovat a tak porušuje svá vlastní pravidla a do arény na 75. Hladové hry povolává splátce, kteří jsou předem daní. A tak se opět rozbíhá koloběh příprav, které vrcholí samotným zápasem, ale i zde je všechno jinak.

Kniha končí, příběh však nikoliv a proto nezůstává nic jiného, než číst dále.

Za sebe mohu říci, že tak udělám s chutí a rád . . . druhému dílu dávám 4,5 hvězdy.

CraWer
05.11.2014 3 z 5

Jednoduše a stručně, nižší hodnocení dávám, protože mi v některých částech přišlo, že jsou některé části až moc vytahané za prst.

75%

hannyad
28.10.2014

Začátek knihy byl pro mě malinko utrpením. Jakmile Katniss začala popisovat jak chodí do lesa a skrývá se před světem, obávala jsem se, že se kniha nerozjede. Díky bohu přišel na scénu a dalo by se říci, že i na návštěvu President Snow a já si s klidným svědomím mohla uznat, že mě nečeká zklamání. Celkově mě druhý díl bavil více než první. Nejvíce jsem si užívala chvíle v aréně. Musím uznat, že aréna při 75. Hunger games byla pro mne mnohem propracovanější a jsem hodně ráda, že Suzanne povolila nitky svojí představivosti a vymyslela něco tak úžasného. Hunger games byla pro mě první dystopie a je to můj svatý grál.