Síla vzdoru

Síla vzdoru https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71087/bmid_hunger-games-sila-vzdoru-71087.jpg 4 5077 599

Katniss Everdeenová, dívka v plamenech, přežila, ale její domov byl zničen. Hurikán unikl. Katnissina rodina je v bezpečí. Peetu zajal Kapitol. Třináctý kraj skutečně existuje. Vypuklo povstání. Katniss záměrně zachránili z arény krutých a krvavých čtvrtoher a bez jejího vědomí ji už před dlouhou dobou zapojili do revoluce. Třináctý kraj vystupuje ze stínů a plánuje svrhnout Kapitol. Zdá se, že všichni o pečlivě připraveném plánu vědí – s výjimkou Katniss. Úspěch povstání závisí na její ochotě stát se pěšákem, přijmout odpovědnost za nespočetné životy a změnit budoucnost Panemu. Kvůli tomu musí odsunout stranou svoji zlost i nedůvěru. Musí se stát symbolem revoluce – bez ohledu na to, že cena může být hodně vysoká.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games: Mockingjay , 2010

akcive11
04.09.2020 5 z 5

Miluju miluju miluju :)
Obdivuji autorku, že dokáže vymyslet a napsat smyšlený příběh, který vás upoutá do posledního slova. V dnešní době již pravděpodobně neexistuje nikdo, kdo by neznal Hunger Games.

Ani832
31.08.2020 5 z 5

Úplně nevím, co k tomu říct.
Tenhle díl mi přijde jako nejlepší ze celé série, je to fakt silný kafe (ne, že by ty předešlé knihy nebyly).

Jo, a to že Sílu vzdoru považuju za nejlepší díl, je tak trochu unpopular opinion, co?

Kniha je nabitá akcí, nudit se rozhodně nebudete. V tomhle dílu se autorka nebojí ani zabíjení postav, kterých tady skoná vcelku dost.

Na to, že se v HG vyskytuje milostný trojúhelník, a ten nepatří k věcem, které bych měla zrovna ráda, mi překvapivě nevadil.

Každopádně se neskutečně těším na prequel jménem Balada o ptácích a hadech! O Snowovi se toho chci dozvědět víc, jelikož je to vážně zajímavá postava a záporák.

Podtrženo sečteno: Hunger games považuju za skvělou sérii a dystopii, a jsem moc ráda za to, že jsem si ji konečně přečetla. Se zakončením série jsem spokojená a jednoduše... doporučuju si sérii přečíst.

Garous110
29.08.2020 3 z 5

Konec byl pro mě jedno velké zklamání... Ale když ho pominu, tak to bylo pěkné poctění

ydnac
26.08.2020 5 z 5

Poslední díl je znovu plný nástrah, ač již není další aréna, novým bojištěm se stává samotné město. Katniss musí čelit dalším pastem, ale i Peetovi který se pomalu dostává z následků svého uvěznění... a jde si pro Snowa :-) A zas musím dodat , že zbožňuji celou sérii a teď už vím, že nás čeká další díl:-)

Tessia
05.08.2020 3 z 5

Síla vzdoru je za mě tím nejslabším dílem z celé série.
Prvních 200 stran se prakticky nic neděje. Děj je velmi táhlý, bez akce. A potom boom. Autorka zabíjí jednu postavu za druhou.
Katniss je v této knize pouhým pěšákem. Loutkou, kterou ovládají všichni ostatní, jen ne ona sama. Ta postava nemá žádný hlubší vývoj a to je obrovská škoda. Spousta důležitých scén se odehrává úplně mimo ní. Čtenář díky tomu neprožívá důležité momenty spolu s hlavními postavami, ale dostává pouze jakési shrnutí v podobě vyprávění událostí. To bylo frustrující.
Konec se mi nelíbil. Přišlo mi to lehce uspěchané a vlastně to ani nemělo pořádné zakončení, po kterém byste neměli milion otázek (což samozřejmě není nutně špatně pro každého).

První dvě knihy byly skvělý. Tohle bylo fajn, ale mělo to svoje mouchy. Pořád si ale stojím za tím, že Hunger Games patří rozhodně mezi to nejlepší, co Young Adult literatura nabízí.

Luccinda
31.07.2020 4 z 5

Celá první polovina byla v podstatě o tom, jak se Katniss a ostatní vyrovnávají s událostmi, které se odehrály na konci druhého dílu. Spoustu prostoru bylo věnováno vykreslení situace v jednotlivých krajích, které se začínaly bouřit proti politické situaci v Kapitolu. Katniss se postupně stává symbolem revoluce, což byla část, která mě bavila asi nejvíce. Druhá polovina sice byla o dost akčnější, ale postrádala silné momenty té první části. Občas mi to přišlo zbytečně natahované a opět jsem zápasila s délkou knížky, podle mě je bezmála 450 stran prostě moc. Navíc jsem si z filmů vybavovala všechny ty šokující momenty, takže v knížce už mě bohužel nemělo co překvapit. Ale to je jen můj problém, že jsem filmy viděla dřív, než jsem četla knížky.

Byla jsem ale velmi příjemně překvapená, že se v Mockingjay skoro vůbec neřešila romantika. Čekala jsem, že bude příběh upozaděn kvůli milostnému trojúhelníku, ale v podstatě jsme se k tomu dostali až v epilogu, za což jsem byla upřímně hodně ráda, protože romantická linka rozhodně nepatří mezi pozitivní aspekty této série. Jak už jsem zmiňovala dříve, mezi postavami nebyla vůbec žádná chemie, takže mi bylo ve výsledku jedno, jestli Katniss na konci skončí s Galem nebo s Peetou.

Se zakončením příběhu jsem ale hodně spokojená! Rozhodnutí Katniss v závěru knížky ohledně prezidenta Snowa bylo naprosto famózní a podle mě to skončilo přesně tak, jak to skončit mělo. Mockingjay tak pro mě bylo víc než uspokojivé finále série a vůbec nelituju toho, že jsem se do Hunger Games pustila.

jcernaa
15.07.2020 5 z 5

Knížka mě úplně získala. Líbí se mi že i když už nebyla v knize aréna, byla jsem pořád ponořená do děje. Taky se mi líbí, že na konci není takový happy end a kniha ukazuje co všechno musela hlavní hrdinka obětovat aby zbavila svět kapitolu.
Kniha stojí určitě za přečtení. 10/10

Zelený_Drak
05.07.2020 3 z 5

Tak třetí díl mě opět bavil skoro stejně jako první. Mně se právě líbilo, že, když budu citovat Maaruska1, "i bez hlavní hrdinky by celý příběh nejspíše dopadl úplně stejně". To hodně podtrhuje tu marnost, bezvýchodnost, která k dystopii patří. Také se mi moc líbilo, jak to probíhalo ve 13. kraji. Ta výměna jedné propagandy za druhou, prezidentka a její plány, závěrečná bitva s Kapitolem, ta záležitost s Prim, i to, co v závěru udělala Katniss. To byl jediný moment svobody, kterého se za celou dobu dočkala.

Bohužel, té knize na konci chybí rozřešení. Klidně bych ubrala z tažení Kapitolem, které mě vůbec nebavilo (Muž říkal: "Uvidíš, že i do třetího dílu naroubuje nějakou verzi arény." Já jsem říkala: "Ale tady to fakt nevypadá, že by se to tam dalo přidat." A kdo měl pravdu? Já ne.), a přidala víc o tom, jak to funguje o těch x let později.

Body navíc za Oběšencův strom a jeho překlad. Koukala jsem i na originální text a překlad mi přijde výstižný. Odchylky slouží primárně k tomu, aby se to i v češtině dalo zpívat, ale na význam prakticky nemají vliv. Obě písně, které se v příběhu objevily, mi přišly v češtině chytlavé. Někdo si s nimi dal práci.

ptám se tence
k stromu, na němž v noční chvíli
vraha kdysi oběsili

k stromu, odkud zarputile
mrtvý volá po své milé

ptám se tence
k stromu, odkud srdcem celým
získat volnost dnes ti velím

ptám se tence
k stromu kalně šedým ránem
kolem krku s režným lanem

Kocourek
27.06.2020 3 z 5

Od půlky jsem se těšila , jak to dopadne a pak najednou "střih do břízek" , odjezd do 12 a šťastný konec. čekala jsem trochu odpovídající konec celé super sérii. Ale i tak prima počtení.

Verča16
25.06.2020 5 z 5

Podle mě jsou všechny díly úžasné a to i 3 díl. Katniss mám hodně ráda a její charakter zbožňuji. Jsem ráda jak to dopadlo. Viděla jsem film a můžu srovnat, že kniha je určitě lepší! Za mě zase doporučuji!

Maaruska1
24.06.2020 3 z 5

Tento díl byl ze série nejslabší. Předchozí díly byly plné akce, napětí a skvěle připravily půdu pro díl poslední. Ten však toho nevyužil a v knize se v podstatě nic neděje. I bez hlavní hrdinky by celý příběh nejspíše dopadl úplně stejně, protože v poslední části bitvy o Panem jen běhá po městě a nakonec stejně neuskuteční to o co se snažila.

Konec mi přijde naprosto useknutý. Myslím, že té knize tak 50 stran chybí. Zbyla spousta otázek, na které není odpověď, jako jak funguje nový systém, jestli se uskutečnily další Hladové hry a mnoho dalších.

A rozřešení Peeta, Hurikán a Katniss? Nic... Prostě jí nezbyde nikdo jiný než Peeta a mám pocit že se s tím Katniss prostě smířila. Uzavření vztahu těchto 3 bylo největším zklamáním. Buď autorka milostný trojúhelník neměla vůbec zařazovat, nebo ho měla vyřešit lépe.

TerezaRS
22.06.2020 3 z 5

No, třetí díl je oproti předchozím hodně slabý. A v tomhle případě si troufám říci, že film byl prostě lepší. Děj se táhne a je naprosto bez napětí. Jen takové klábosení. Ale jinak se kniha čte dobře. Přes to všechno tuhle sérii řadím mezi své oblíbené a doporučuji.

Alieen
10.06.2020 4 z 5

Vyústění série mě malinko zklamalo, Katniss jsem si oblíbila a čekala jsem od ní asi víc. Vyústilo to pouze v to, že byla vlastně jen téměř bezcenná loutka v divadelní hře jiných lidí. Pořád jsem čekala na jeji velké finále, kdy dokáže něco sama..

Karolin77
22.05.2020 4 z 5

Za mě bohužel nejslabší díl série.
Jinak předešlé díly byly úžasné.
Tenhle mě bohužel zase tolik nebavil a nelíbilo se mi jak to skončilo. Mám ráda velké happyendy tady svým způsobem byl ale ne takovy jaký bych si já přála proto knížku hodnotím 4/5*.

blackoutzuzi
11.05.2020 5 z 5

A je to tady.. poslední díl Hunger Games. Těšila jsem se, ale zároveň byla smutná, protože Sílou vzdoru končí příběh Katniss a Peety. Nechápu, jakto, že se mi tato dokonalá série několik let úspěšně vyhýbala..ale jsem ráda, že jsem se k ní dostala alespoň teď. Poslední díl trilogie, jak by mnozí očekávali, vůbec nebyl špatný! Naopak, moc mě bavil.

Coucouha
01.05.2020 3 z 5

I když se mi celá série velmi líbila, tak nezastávám ten úplně ten názor, že je to absolutní TOP. Postava Katniss mi byla velmi sympatická od začátku, zato postava Peety právě naopak. Takže ano, super příběh, ale na 5 hvězdiček to za mě rozhodně není.

Adellll
15.04.2020 5 z 5

Poslední díl Hunger Games byl hodně jiný. Na tom se asi všichni shodneme. Ale i přes nejhorší hodnocení tady na DK byl podle mě nejlepší. Jako člověk, který se vyžívá v psycho věcech, jsem si ho užila. Konec byl sice trochu klišé, ale to se už dalo odpustit. Taky jsem si užila chvíle, kdy se Peeta postavil Katniss, protože oba dva minulé díly se k němu chovala jak ke kusu hadru:))).

Niu
21.03.2020 4 z 5

Původně jsem chtěla dát tři hvězdičky. Celou knížku jsem měla pocit, že tento díl do série nějak nepasuje. Ale pak jsem došla ke konci a ten mě příjemně překvapil. Pak jsem to nechala v sobě působit a fakt se mi to hodně líbilo. Celá série. Čekala víc jak 4 roky, než jsem se k ní dostala. Teď jsem za to odhodlání ráda.

bara-z5649
10.03.2020 5 z 5

Nádherné zakončení série a skvělý re-reading!

Luc.i
24.02.2020 5 z 5

(SPOILER) Skvělé zakončení série. Předešlé díly mě teda bavili a trošku víc ale hezky ukončený příběh.
PS: MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY
Už od začátku jsem Coniové nevěřila takže mě to ani moc nepřekvapilo ale Teda ze neproběhla pořádná poprava Snowa s Katnissinou pomstou mě trochu zklamalo ....a epilog byl jen krásnou tečkou
Mimochodem celá série se mi hrozně těžko opouští, protože jsem si postavy oblíbila a i proto pro mě bylo těžké sledovat jejich proměnu během triologie
4,5*