Hry o život

Hry o život https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82739/bmid_hry-o-zivot-SO7-82739.jpeg 5 6531 886

Na troskách bývalej Severnej Ameriky vyrástol Panem ovládaný bohatým Sídlom, ktoré obklopuje dvanásť chudobných obvodov. Sídlo vládne železnou päsťou a svoju moc dokazuje okrem iného tým, že si raz do roka vezme z každého obvodu jedného chlapca a jedno dievča vo veku od dvanásť do osemnásť rokov, aby sa zúčastnili na Hrách o život a pred zrakmi televíznych divákov bojovali na život a na smrť. Šestnásťročná Katniss Everdeenová žije sama so svojou mamou a mladšou sestrou, o otca prišla pred rokmi pri banskom nešťastí. Keď nastúpi ako súťažiaca do hier namiesto milovanej sestričky, zdá sa, že si zvolila smrť. To však pre ňu nie je nič nové – boj o prežitie je súčasťou jej života od útleho detstva. Je rozhodnutá vrátiť sa domov, ale ak má zvíťaziť, musí potlačiť hlas svedomia a zničiť ostatných dvadsaťtri protivníkov. Hry o život sú románom plným napätia, dobrodružstva aj lásky, a hoci dej sa odohráva v budúcnosti, dajú sa v ňom nájsť znepokojivé podobnosti zo života v súčasnosti.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

The Hunger Games , 2008

Erika017
28.04.2023 4 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu. Bylo to dobře a zajímavě zpracované téma. Před knížkou jsem ale už viděla ten film, tak jsem zhruba věděla, o co půjde. Bylo to velice podobné, ale kniha samozřejmě byla obsáhlejší a zajímavější než film. Ale i ten se držel dost podle knižní předlohy. Nicméně musím říct, že sice vybírali do filmu herce odpovídající popisu v knize, ale herec Peety se mi moc nelíbil. Vím, že měl působit trochu jako ťuťa ale i tak. Pravě i z toho důvodu budu spíš tým Hurikán. V knize mi Peeta nevadil. Knihu jako takovou mohu doporučit

Smiley96
31.03.2023 5 z 5

Miluju filmy, ale knize se nic nevyrovna. Bala jsem se abych nebyla zklamana, ale opak je pravdou. Doporucuju

marra82
28.03.2023 2 z 5

Dobrý nápad (takže se nedivím, že se toho chytli filmaři), ale hrozný zpracování .! předvídatelný děj (a bohužel i rozuzlení) a ubíjející frázovitý jazyk, často úplný nesmysly- "uvědomuji si, že si podvědomě koušu tvář", nemluvě o "vaření polévky pomocí horkých kamenů".. (mám za to, že literatura tohoto druhu by měla být alespoň trochu edukační a jazykově rozvíjející, tohle je spíš naopak) ..i tak mě zajímá pokračování, takže se do toho někdy pustím, ale rozhodně ne hned... :)

Sally1993
13.03.2023 5 z 5

Moja najobľúbenejšia kniha :-)

tereza5050
11.03.2023 5 z 5

Pro mě to byl strhující příběh s vytvořením nového, ikdyž pochmurnější ho světa...vše je popsané tak, že cítíte s dvanáctým krajem i jejich hlad.

Dolik13
10.03.2023 4 z 5

Kdybych tuhle knihu četl v době vydání, rozhodně bych dal plný počet a skákal nadšením. Už jsem přečetl spoustu knih, které byly na způsob příběhu Hunger games, avšak paradoxně samotné Hunger games jsem přečetl až teď.

A to je důvod, proč nemůžu dát plný počet. I přesto, že se to čte skvěle, děj se neustále vyvíjí a hlavní hrdinka je charismatická, vyvolávala to ve mně přeci jen pocity, že je kniha spíše pro mládež a snad nejsem zvrácený, když napíšu, že mi tam chybělo více brutality, krve a soubojů. Nemluvě o občasné naivitě některých postav.

V konečném součtu se ale jedná svým způsobem o revoluční dílo, které se snaží napodobit spousta autorů, ale všichni ví, kde to začalo. Těším se na další díly.

Profesorskey
26.02.2023 4 z 5

Možná je to mým současným rozpoložením, kdy jsem chtěl číst jednoduchý, čtivý příběh ze soft sci-fi prostředí, že musím dát takto vysoké hodnocení. Jazyk knihy je velmi jednoduchý, sestává z krátkých vět, které dodávají na svižnosti akce. Krátké kapitoly, které jsou běžně ukončené tak, že vás donutí číst hned tu další, fungují na stejném principu. Nadechnete se a po sto stránkách zjistíte, že vás kniha polapila. Jazykově opravdu nečekejte nějaké světoborné dílo, je to lehké pošimrávání jazyka, které zvládnou bez problému i náctiletí, což nevidím jako mínus (prostě je to jednodušší četba, a co jako?).

Děj má v sobě lásku rodiny, je zde náznak milostného trojúhelníku, který se snaží hlavní postava vyřešit. Ta je někdy zmatená, což se dá pochopit u tak mladé holčiny. Já osobně oceňuji autorčinu snahu popsat nestálost, zmatenost, rozpolcenost duše teenagera a dívky k tomu. Prostředí je velmi líbivé, užil jsem si jak pasáže z měst, tak i popisy přírody.

Za mě osobně odpočinková četba. Pokud chcete něco lehkého, co do vás spadne a zanechá takové to hřejivé "ach" někde uvnitř v duši, vřele doporučuji.

ElikaS
19.02.2023 5 z 5

Knížku jsem dlouho odkládala a díky tomu i film, protože většinou preferuji, že si nejprve přečtu knížku a teprve poté koukám na film. A teda nevím, proč jsem se do ní nepustila dřív, protože knížka je úžasná!
Chytila mě hned od prvních stránek a až do posledních nepustila. Na konce jsem jen kontrolovala, jestli takhle knížka opravdu končí a byla jsem vděčná, že ji čtu až v době, kdy je vydaná kompletní série.
Knížka měla neuvěřitelný spád, hromadu akce, zajímavé zvraty a skvěle promyšlený svět. Do toho sympatické hlavní postavy. Jediné, co bych trošku vytkla je překlad jména Hurikán, to mě trochu rozčilovalo :-) Mimo to je příběh neuvěřitelně čtivý a nedá se od něj odejít. A v neposlední řadě budí velké emoce.
Líbilo se mi, jak autorka propracovala jednotlivé kraje, vyhrála si s jejich odlišnostmi a charakteristickými prvky. Dokázala i vytvořit opravdu distonický svět, který velmi dobře drží pohromadě a působí skutečně reálně. Jsem zvědavá, jak příběh bude pokračovat dál a jdu se hned pustit do pokračování.
Mimichodem knížka je parádně načtená jako audiokniha Terezou Bebarovou.

Kate3003
16.02.2023 4 z 5

Čtení této knihy jsem velmi dloho odkládala i přesto, nebo možná právě proto že jsem viděla filmové zpracování, které se mi líbilo a nechtěla jsem si pokazit dojem z jednoho nebo druhého. Naštěstí se tak nestalo a film mi nijak nepokazil zážitek z knihy a nestalo se ani to, že bych odsoudila fim. Filmy jsou velmi povedené a oceňuji jak věrně se drží své předlohy, ale kniha dává některým věcem jiný a mnohem hlubší rozměr.
Autorka má velmi čtivý styl psaní a líbilo se mi jak nechala čtenáře nahlížet do myšlenek postav. Díky tomu dostaneme mnohem přesnější pohled na to jak se jednotlivé postavy vyrovnávají s tím co se děje. Hlavní hrdinka Katniss není úplně typická YA hrdinka a občas člověku dokáže lést trochu na nervy a být trochu protivná. Přesto je, ale svým způsobem obdivuhodné jak se s některými věcmi vyrovná. Rozhodně i na některé scény ve filmu se budu po přečtení dívat jinak, protože teď znám lépe pozadí činů jednotlivých postav. Peeta je za mě také velmi sympatická postava (Jo přiznávám jsem prostě tým Peeta) a v knize je rozhodně zajímavější než ve filmu.
Musím ocenit i prostředí, které autorka vytvořila. Vše je velmi dobře promyšleno a hraje to spolu skvěle dohromady. Líbí se mi rozdíli mezi jednotlivými kraji a to jak s nimi autorka pracuje. Tohle je prostě jedna z těch knih, kdy si říkám že je opravdu škoda, že jsem na ně nenarazila už dávno. Za mě tahle série rozhodně stojí za přečtení.

Vjeerus
15.02.2023 4 z 5

Stále si myslím, že HG je prostě dost nadčasový příběh, který má i po víc jak deseti letech co nabídnout.
Pro mě to byl "rereading" po letech ve formě poslechu audioknihy a nemůžu tvrdit, že by to byl menší zážitek, než napoprvé.
Naopak mám dojem, že jsem začala vnímat věci jinak a třeba hlavní hrdinka mi nepřipadala tak otravná jako tenkrát a hlavní hrdina je mi taky o chlup sympatičtejší. Asi víc vnímám jejich důvody k tomu, jak se chovají a jak se snaží vyrovnat se se svým osudem.
Celý příběh je vlastně dost drsný a surový a oproti klasickým YA knihám je ojedinělý v tom, že romantická linka tu je opravdu jen jako nutné zlo vzhledem k ději a k tomu, jak přežít hladové hry.

Verunka289
14.02.2023 5 z 5

Nechápu, že jsem se ke knížce dostala teprve až teď. Pořád na ni bylo dost času a nebýt kamarádky, která mě do série tlačila, asi bych ji stále odkládala. Chytlo mě to teda hned od prvních stránek a nepustilo až do konce. Hned po přečtení prvního dílu si pustím i film a jsem moc zvědavá na srovnání.

Fidibus
18.01.2023 5 z 5

Román se mi celkem líbil, myšlenka i prostředí jsou hezké a i celková idea konce her s bobulemi je dobrá. Přišlo mi to čtivé, i když drsné. Na druhou stranu nic úplně výjimečného.
Hlavní hrdinka byla uvěřitelnou postavou, zvyklá si poradit a uživit, což jí potom pomohlo. Horší to bylo s jejími city, kdy celkem uvěřitelně neví, co sama se sebou.

Adrim
25.12.2022 5 z 5

Skvělá kniha se skvělým příběhem. Líbil se mi vždy film a tato kniha je mu výbornou předlohou. Všem doporučuji.

Chytuš
21.12.2022 5 z 5

UCHOKNIHA. Na přečtení celé série jsem měla zálusk už od shlédnutí filmu, který mě tenkrát před lety docela nečekaně dostal. Po poslechu Arény smrti musím říct, že knížka je ještě o několik vystřelených šípů lepší. Na druhou stranu - i když mi při poslouchání místy před očima nabíhaly scény z filmu, nemůžu říct, že by to pro mě bylo jakkoli rušivé. V téhle knize jsem našla všechno, co od napínavého příběhu čekám - víc než povedený dystopický svět, který ale trefně slovy klasika "nastavuje zrcadlo" dnešní době (víte jak - média, konzumnost, kritika pokřivené společnosti), parádně vykreslené hrdiny a vztahy (ach, Katniss)... Pro mě osobně je Katniss v žebříčku ženských hrdinek velmi, velmi vysoko - a to i když (nebo možná právě proto) není úplně typická božská klaďaska. Tady není čas ztrácet čas - pokud váháte a i pokud znáte filmové zpracování jako své boty, knížka vám má pořád hodně co nabídnout... Velké doporučení!

stelka_knihomol
28.11.2022 5 z 5

Nemůžu uvěřit, že jsem se k téhle sérii dostala až teď. Určitě si přečtu další díly a vy byste taky měli, protože tohle je poklad.

jes09
01.11.2022 5 z 5

Ještě o tři dny zpět jsem o téhle sérii nic nevěděla, věřím tomu, že o další tři dny budu mit dotčeny další díl.

Kniha moc pěkně rozvíjí fantazii čtenáře, zároveň se neřadí mezi těžkou literaturu, ideální četba na relaxaci.

HockeyGirl
08.10.2022 4 z 5

Hunger Games jsem viděla několikrát jako film, ale ke knížkám se dostávám až nyní. Jelikož si filmy pamatuji docela dobře, tak nebudu číst hned všechny tři díly po sobě. Jinak hodnotím 4*, knížka byla čtivá, napínavá, sice jsem věděla, jak první díl dopadne, ale knížka obsahovala samozřejmě víc pasáží a třeba i jinak formulovaných, než ve filmu. Těším se na další dva díly. ;)

Veju007
01.10.2022

Sérii jsem četla jen jednou, před 10+ lety, než to šlo do kin, ale i tentokrát jsem si užila každou stránku.

Líbí se mi jednoduchý a rychlý styl vyprávění. Líbí se mi celý ten nápad s Panemem, 12 kraji, Hladovými hrami a splátci. Líbí se mi to prostě všechno a hned se vrhám na Vražednou pomstu!

Vždycky jsem byla tým Peeta, ale teď je to už stoprocentní. Hunger Games mě přivedly k lásce k dystopických příběhům, přesto je tento pořád jeden z nejlepších. Není samozřejmě překvapením plný počet hvězdiček.

aninaji
04.09.2022 4 z 5

Filmům jsem odolávala dlouho a knihám ještě déle. Jsem ráda, že jsem nakonec podlehla. Filmy jsou fajn, ale kniha je mnohem lepší. Tempo je pomalejší, takže je více prostoru na vysvětlení některých věcí, které mi ve filmu chyběly (např. povídání o Katnissině otci, či objasnění chladného vztahu mezi Katniss a její matkou). Vice jsem se dozvěděla také o některých dalších soutěžících. Líbí se mi, že je větší pozornost věnována vztahu mezi Katniss a Peetou, který je v knize intimnější, vřelejší a uvěřitelnější.
Překvapilo mě, jak věrně se film drží knihy, což není úplně běžné. Jediné, co mě místy zaráželo, bylo to, jak Katniss neustále přemýšlela nad tím, jak a z jakého úhlu ji zabírají kamery, jak by se pro diváky měla chovat a co by měla říkat. Taková marnivost mi k ní neseděla...

DreamerX9
11.08.2022 4 z 5

Po opravdu hodně dlouhé době, jsem si poprvé přečetla knižní verzy hunger games a musím říct že mi kniha doplnila mnohé aneb, co ve filmu nebylo. Také mi kniha obohatila a vysvětlila několik věcí. Jako by člověk doteď skládal puzzle bez prostředka.
Co se postav týče v knize jsem je videla zcela jinak nez ve filmu a i Katniss. U hlavní postavy jsem více chápala její jednání a rozhodování i uvažování. :)

Mám novější vydání kde je i rozhovor s autorkou kde vysvětluje několik otazníků které během čtení vyvstali takže pro fanoušky doporučuji