Aréna smrti / Vražedná pomsta / Síla vzdoru

Aréna smrti / Vražedná pomsta / Síla vzdoru https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125259/bmid_hunger-games-komplet-spu-125259.jpg 5 2162 356

Kompletní vydání trojdílné sci-fi série "Hunger games", která se zabývá zajímavým fenoménem reality show a zachycuje průběh velkolepé, na druhé straně však i poněkud zvrácené televizní soutěže, v níž jsou ve hře lidské životy. Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hunger Games začínají... V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger Games – zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život. Do hry však vstupuje šestnáctiletá Katniss, která se nehodlá podřídit... Překvapivé výsledky zápasu povzbudí obyvatele země Panem, aby se postavili k odporu, a v krajích se formuje odboj. Podaří se zabránit krvavému střetnutí, jehož důsledky by byly víc než hrozivé? Souborné vydání světového bestselleru.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games / Catching Fire / Mockingjay

Emereth
11.10.2018

Tahle série se určitě nedá zařadit mezi klasickou young adult, stejně jako konec určitě není klasický happy end. S Katniss to na začátku vypadá, že bude prostě ta tuctová dokonalá odvážná hrdinka ale v druhém díle se dozvídáte že to tak není. A i když je to vlastně dobře, kniha tím ztrácí na přitažlivosti, protože nikdo nechce číst o zlomené holce, která jenom chce, ať už jí všichni dají pokoj. Tohle se hodí do psycho románu, ne do YA.

dadinkaaa
02.10.2018 4 z 5

Průměr všech dílů. Jednička je jednoznačně nejlepší, dvojka je taky dost dobrá, ale ten poslední díl je jednoznačně nejslabší. Od prvního a druhého dílu jsem měla problém se odtrhnout, u posledního jsem byla zvědavá, jak to celé dopadne, ale už to nemělo takové "grády".

Souky02
22.09.2018 3 z 5

První díl jsem četla víckrát, velmi mě bavil. Bohužel nemohu to samé říct o zbytku knih. Navíc mi trochu vadila Katnissina povaha. No což, hold mi tohle asi úplně nesedlo. Stává se.

bookfan
24.08.2018 4 z 5

Na četbu této knihy jsem už "stará puška" a nevěděla bych o její existenci ani o existenci filmu, nebýt dcery mé kolegyně, která trilogii zbožňuje. Pro mě příjemné překvapení, rychle jsem se nechala vtáhnout do děje. Nejvíc se mi líbila asi první část. Co také oceňuji, je morální poselství a varování před totalitou, byť je toto varování v knize dost okaté. V kategorii YA to však dle mého názoru až tak nevadí a knihy jako tyto mohou být předstupněm třeba k Orwellovi. Oceňuji i to, že je kladen důraz na soudržnost mezi sourozenci a v rodině. Upozornění na to, čeho jsou zmanipulovaní lidé schopni a jaké potenciální zlo v nás dříme, také není vůbec na škodu. Ve věku teenage bych byla určitě nadšená a zřejmě i inspirovaná ke čtení dospělejší literatury na obdobné téma. Je to podobné jako s Harry Potterem, kterého si rádo přečte i mnoho dospělých, kteří zvládají i velmi náročnou literaturu. Nicméně však souhlasím s komentáři mužů zde: je to kniha pro holky. Všechny ty popisy kostýmů a účesů, uf. Tento dojem nezvrátí ani akční scény a zbraně. Ale on je to v literatuře obecný fenomén. Ačkoliv ženy píší také výborné knihy, ve valné většině tyto knihy osloví zase ženy - čtenářky. Stačí se podívat zde na databázi, kdo jaké knihy komentuje. Naopak u autorů mužů je dopad obvykle generální bez ohledu na pohlaví a věk. Výborná kniha od spisovatele, ať už je to třeba Malý princ, Anna Karenina, Mistr a Markétka nebo Na západní frontě klid, dostane do kolen jak muže, tak i ženy. Pro mě jako ženu to není potěšující konstatování, ale tento dojem mám snad odjakživa.

Msourkova
23.07.2018 5 z 5

Je to zajímavé, každé léto už po několik let se mě zmocní nějaký sci-fi/fantasy svět a úplně mě pohltí. Letos to byly právě Hunger Games, kterým jsem se záměrně vyhýbala od dob jejich vzniku. A uznávám, dělala jsem chybu. Příběh mě úplně pohltil a výjimečně nenacházím nic, co by se mi nezdálo, nebo mi vadilo. Vlastně ano, lituju, že nebude pokračování...

Maanna
12.07.2018 5 z 5

I když mám ke knize své výhrady, bavila mě a pozitiva jednoznačně převládají. Autorka je silná ve vymýšlení různých intrik a konspirací Byť se kniha dvakrát vrací do Arény her a obsahuje řadu bitev, nejsou jednotlivé scény jako přes kopírek, což se v jiných knihách často stává. Jsem opravdu ráda, že u nás Hladové hry nemáme, Collins by jistě byla kandidátem na jejich přípravu. Zajímavé je také sledovat, jak je těžké pro jednotlivce nestát se jen figurkou v cizích hrách. Z postav jsou pak pro mě nejsilnější ty kontroverznější - Haymitch, Coinová, Johanna...
Trochu mě irituje Katnissin postoj, že ona s lukem a šípy zachrání svět, což mi i přes její věk přišlo značně naivní. Také její proměny z trosky v hrdinku a zpět byly trochu moc překotné, ale budiž. Bez milostného trojúhelníku bych se asi obešla a také by mohla být kniha trochu méně feministická - těch ženských silných postav, které velí mužům, bylo možná trochu víc než zdrávo, ale i tak se mi vlastně kniha opravdu líbila.

Rawen616
04.07.2018 3 z 5

Hodnocení mám u jednotlivých dílů. Jako celek to ušlo. Ale kdybych to nečetl, tak asi o nic nepřijdu.

archandelka
01.07.2018 5 z 5

Pecka, nemohla jsem se odtrhnout. Zas a opět výpověď o tom, co všechno dokážou ideologie,když se zvrhnou - dokonce i obětovat životy druhých pro vlastní zábavu.

jasněblond007
14.06.2018 5 z 5

Viděl jsem dříve filmové zpracování a tak mne moc nelákalo si trilogii přečíst, ale přeci jenom jsem se odhodlal a dal se do čtení. Knižní podoba Hunger Games jde více do hloubky při líčení pocitů a dějových návazností a více rozšíří obzor k příběhu.

Skyer
03.06.2018 3 z 5

Už je to déle, co jsem ji četla, ale podle mě je nejlepší 1. díl, zbytek mě už tolik nebavil. Knihu jsem si představovala trochu jinak a zas tak úžasná mi nepřipadala.

misak94
20.04.2018 5 z 5

Páni, kniha ve mě zanechala skutečně hluboký dojem. Už teď vím, že se k této sérii v budoucnu velice radá vrátím. Filmy jsou pěkné ale kniha je úžasná. Skutečně silný zážitek ☺

Honsova58
02.04.2018 4 z 5

Celá série se mi líbila, ale musím uznat, že filmy se mi líbily více, více jsem se u nich bála a celé hladové hry na mě působily strašidelný dojmem a v knize to tak nebylo, ale kniha se mi i tak moc líbila a v některých částech mi i trochu ukápla slza.

Jass
25.03.2018 5 z 5

Ani nevím, proč jsem se znovu pustila do téhle knihy, ani proč pro ni mám takovou slabost, protože v žádném případě není dokonalá. Možná je to věrohodným vykreslením postav, které mají i záporné vlastnosti, narozdíl od jiných YA knih. Asi se mi taky líbí, jak se pokaždé trochu posune můj názor. Když jsem to četla poprvé, moje sympatie ležely na straně Hurikána, což z dnešního pohledu snad ani nedokážu pochopit, miluju Peetu, za mě je jednou z nejsympatičtějších (i když občas bych taky řekla nejpitomějších...) knižních postav. No, autorka je jednoznačně mistrině v hraní na city, protože celý příběh Prim je pro mě zkrátka naprosto zničující, to bude asi tím, že mám dva mladší sourozence... Nejlepší je ale za mně jednoznačně Finnick, patří totiž mezi téměř vyhynulý druh knižních postav, které zvládnou být vtipné a přitom neztratit hloubku charakteru. SPOILER Proto mě taky rozčiluje, že... vy víte co... protože zkrátka on si skutečně zasloužil něco lepšího.

Jizi
20.03.2018 3 z 5

První díl za tři hvězdy, další dva po dvou a bod navíc za přednes Terezy Bebarové.
Úvodní seznámení s hlavní hrdinkou a ostatními postavami, aréna, postapokalyptiké kulisy, záporák i motiv arény mě bavily. Katniss se sice chová od začátku jako zpovykaná slepice, ale mnohé se dá svést na věk.
S postupem děje mě ale čím dál víc fascinovalo, že zjevně v žánru YA je v pohodě povraždit tisíce lidí, dramaticky ztvárnit střílení do sirotků, jejich upalování, mordování mutanty atd., ale víc než pusu si ani v osmnácti dát nemůžete. Protože vraždění, krev a vyhřezlý střeva jsou v cajku, sex už nikoli.
Druhý díl byl pouhou mezihrou mezi prvním a třetím, děj posunul minimálně a posloužil jako nástroj k uvedení dalších postav - potenciálních obětí - na scénu.
Třetí díl a vyvrcholení pak bylo průhledné jak igeliťák na svačinu.
Katniss nám nijak zvlášť nezmoudřela, ale aspoň si dobře vybrala, jen bych teda chtěla vidět tu plejádu úžasných, absolutně nerealisticky dokonalých týpků, kteří by se o takovou kozu józu tak prali. A pokud takoví skutečně jsou, zjevně dělám celý život něco špatně já...

patricie2870
20.03.2018 5 z 5

Nejlepší kniha, kterou jsem doteď přečetla! Peeta zatím nejlepší knižní hrdina!

hurikan123
17.03.2018 5 z 5

nej kniha plno akce a dobrodružství - kniha mi nedávala spát

Veru960
16.03.2018

Výborná kniha i vydařené filmové zpracování

jaja1989
05.03.2018 5 z 5

Jsem ráda, že kniha je až na pár informací jako film a ne jako Labyrint:))))

Mech_Animal
20.02.2018 2 z 5

První díl stojí za to, ale 2. a 3. díl se mi, i přesto, že jsou poměrně čtivé, už tolik nelíbily. Proč? Hlavní hrdinka mi totiž už od počátku nebyla sympatická a postupem času to bylo jen horší, což koresponduje s mým celkovým hodnocením, neboť jsem si z knihy odnesl hlavně hmatatelný profil antipatické postavy, které je se lépe v budoucnu vyhnout.

MT23
25.01.2018 5 z 5

Oblíbená..

láska boj o přežití zfilmováno americká literatura reality show pro dospívající mládež (young adult) postapokalyptické romány

Suzanne Collins
americká, 1962