Hry o život

Na troskách bývalej Severnej Ameriky vyrástol Panem ovládaný bohatým Sídlom, ktoré obklopuje dvanásť chudobných obvodov. Sídlo vládne železnou päsťou a svoju moc dokazuje okrem iného tým, že si raz do roka vezme z každého obvodu jedného chlapca a jedno dievča vo veku od dvanásť do osemnásť rokov, aby sa zúčastnili na Hrách o život a pred zrakmi televíznych divákov bojovali na život a na smrť. Šestnásťročná Katniss Everdeenová žije sama so svojou mamou a mladšou sestrou, o otca prišla pred rokmi pri banskom nešťastí. Keď nastúpi ako súťažiaca do hier namiesto milovanej sestričky, zdá sa, že si zvolila smrť. To však pre ňu nie je nič nové – boj o prežitie je súčasťou jej života od útleho detstva. Je rozhodnutá vrátiť sa domov, ale ak má zvíťaziť, musí potlačiť hlas svedomia a zničiť ostatných dvadsaťtri protivníkov. Hry o život sú románom plným napätia, dobrodružstva aj lásky, a hoci dej sa odohráva v budúcnosti, dajú sa v ňom nájsť znepokojivé podobnosti zo života v súčasnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/82_/82739/hry-o-zivot-82739.jpg 4.64164

Hunger Games (1.)

The Hunger Games (2008)

Romány, Thrillery, Sci-fi
Vydáno:, Ikar (SK)

kosmi

Zase tak moc originální to není :-) viz Battle Royale o X let dřív. Podobný koncept arény měl už Running man s Arnoldem, nebo lesní honička Hra o přežití s Ice T. Takže to originální vlastně vůbec není a nejspíš je to čistá kopírka a slepenec ze spousty jiných žánrů i když to autorka asi nepřizná :-) Ale to nevadí, na zábavnosti to neubírá.

SmallLucia

Skvělé a neotřelé. Překvapující, autorka přišla s něčím, co ještě nikde nebylo.

Vojslava

Nevím, jestli byl dřív film nebo kniha, na počtení to není špatné, ale film, který je prakticky přesnou vizualizací, je přece jen o chloupek lepší...

orangerose

Dokonalost :)

Melancholie

Rozhodně nejpovedenější a nejoriginálnější postapokalyptický román. Knihy mě hrozně bavily a nemohla jsem se od nich téměř odtrhnout. Rozhodně není příběh stavěn jen pro mladistvé ale i pro lidi starší. Ke knize jsem se dostala až nedávno,což mě celkem mrzí ,že jsem na ni neřišla dřív. Geniální !

Isew

Film jsem neviděla a ani nechci. Nemám ráda, když mi někdo jiný vytváří svět, který mám už vytvořený ve svých představách. Kniha byla strhující. Poslouchala jsem ji jako audioknihu. Nevěděla jsem, co od ní čekat, ale takovou nálož jsem vážně nečekala. Od první kapitoly mě chytla a nemohla jsem se odpoutat. Skvělé.

vandalindakova

Jako první jsem viděla film, abych zjistila, jestli to má cenu číst a jestli mě zápletka zaujme. Věděla jsem, co se stane už předem. To však na knize vůbec nic neubírá. Zhltla jsem jí za jeden jediný den. Příběh je napsaný skvěle a napínavě, nemohla jsem se od něj odtrhnout. Jsem zvědavá, co se bude dít dál.

Dobročtenářka

Knihu jsem přečetla za 11 dní a byla jsem jejím zpracováním příjemně překvapena. Líbí se mi,že to nebylo napsáno podle stereotypu.Hodnotím velice kladně,ale po slohové stránce to bylo napsáno špatně,protože kapitoly dělí jednotlivé úseky příběhu, tady kapitoly příběhy nedělí vlastě klidně pokračuje v další kapitola věta z minulé kapitoly.

Lucie2

I presto, ze jsem nejprve videla film a vedela, jak to cele skonci, me kniha pohltila. Tohle se proste povedlo!

Nikiny

Musím říct, že knižní verze Hunger Games je skvělá (tedy zatím jen první díl). Na to, že jsem viděla nejprve film a pak ji přečetla za dva dny, mě očarovala! Sice jsem v představách pořád viděla představitele filmové verze, ale i tak jsem si Peetu dle knižní předlohy trochu vzhledově pozměnila (není to už taková vychrtlinka jako ve filmu). Málokdy se stane, že se povede natočit film, který vcelku dost dobře odpovídá knize a za to jsem ráda. Hned jdu na další díl!

LiaBoom

Kniha byla úžasná, skvěle se četla, byla napínavá a jak jsem si postavy zamilovala, pak už jsem se každou chvílí bála aby se jim nic nestalo. Vrhnu se na . i 2. a 3. díl.

Anniie

knížka byla opravdu moc hezká :) . Četla se opravdu hezky, měla jsem ji přečtenou za asi jeden den :D , takže jo rozhodně doporučuju. Opravdu moc hezké čtení. I filmy jsou udělané hezky a jelikož tvůrci vybrali dobré a hezké herce (tím myslím hlavně Hurikána a později i Finnicka), tak se mi to v knížce lépe představovalo :)

Lachtaan

Z teenadult sci-fi asi vůbec nejlepší knižní jedinec. Přiznám se, že jsem se k celé sérii dostal až po zhlédnutí prvních dvou filmů, nic to nemění ale na tom, jak povedená Aréna smrti skutečně je.

Niu

Trvalo mi hodně dlouho, než jsem tuto knihu přelouskala. Není to úplně můj šálek kávy, proto moje pozornost přeskakovala ke knihám jiným. Docela mi trvalo se odhodlat a začít číst a do příběhu se zažít, ale poté se kniha tak nějak četla sama, nenásilně. Místy zbytečně natahovaný děj.

Schary

Moc se mi to líbilo a těším se na další díly!!!

Terez67

Jako tadyten žánr nečtu a nějak ho nevyhledavam ale doporučil mi ji přítel tak sem si ji od něj půjčila a vůbec toho nelituju spíš naopak sem moc ráda že sem ji dočetla až di konce celou dobu sem ji hlatala :) jako film mě moc nelákal ale teďka po přečtení si ho pustím a už se těším :) Jsem zastánce toho nejdřív kniha pak film, protože pak bych se asi ke knize nedokopala :D

Shinstria

Několikrát jsem viděla film. A začla mě hlodat myšlenka jak asi vypadá knížka. Film si myslím je fakt dobrý, ale na knížku nemá ani zdaleka. Prostě bomba. Zakousla jsem se do té knihy očima a nemohla jsem jí pustit. Dokonale napsaná, příběh strhující, postavy sympatické. Ani na jedné stránce jsem se nenudila. I když si třeba myslíte, že po shlédnutí filmu vás knížka nebude bavit - tak to není pravda. Já si to tak dlouho myslela a nebyla to pravda. Sice příběh už možná znáte, ale i tak vás to strhne a nepustí. Za mě jedna z nejlepších fantasy. Rozhodně doporučuji.

Kyta

Já ten příběh zkrátka miluju. Filmy jsem viděla nesčetněkrát, celou sérii jsem teď začala číst podruhé a už teď vím, že ne naposledy. Čtivost a originalita knihy nutí otáčet stránky až na tu poslední. Děj je nepředvídatelný a stále překvapuje. Příběh o Katniss Everdeen, dívce v plamenech, a Peetovi znám téměř nazpaměť a přesto mě stále neomrzel. Baví mě sledovat vývoj Katniss skrz celou sérii - její nesobeckost, postupné uvědomování si, co pro ni Peeta znamená, její náhlé činy, o jejichž důsledcích nemá ani tušení. A Peeta.. jeho si nejde nezamilovat. V prvním díle mi ho je opravdu líto vůči jeho citům ke Katniss - je naprosto očividné, že to nehraje jako ona. Ale chápu její jednání. I další postavy mi hodně přirostly k srdci: Gale, Cinna, Cetkie, Haymitch, Prim,... Jsou v podstatě jako moje druhá (imaginární) rodina, na kterou se můžu obrátit a ona mě nezklame. :)

Suzanne Collins patří mé tisíceré díky za tuto úžasnou trilogii, za svět, který vytvořila. Miluju ho a vždycky mi bude přinášet potěšení se k němu vrátit. Trilogie Hunger Games pro mě znamená opravdu hodně.

Kdo snad váhá, zda se pustit do čtení tohoto skvělého bestselleru (který si tento titul doopravdy zaslouží), radím mu, aby se čtením neotálel příliš dlouho! :)

JosefW

Filmové zpracování se ke mne dostalo o několik let dříve, ale postupem času jsem se dopracoval i ke knize, kterou mi doporučoval nejeden kamarád. Knižní verze mi, oproti té filmové, přišla uvěřitelnější, příběh i děj měl spád a celkově se mi kniha líbila více více než film (jak jinak, že?). Avšak, na pět hvězd to u mne není.

Kerberos

Scifi moc nečtu,ale todle mě hodně bavilo.

Dáma s hrnstjm

Už dávno nejsem "dospívající mládež," tedy cílová skupina této knihy a série. Přesto mě příběh Arény smrti opravdu hodně bavil. Nejvíc se mi líbila hlavní postava - protivná holka, která neumí pořádně mluvit na veřejnosti, neoplývá oslnivou krásou a sama se v sobě pořádně nevyzná... jen zodpovědnost za rodinu a trvalá existenciální nouze ji formovala určitým (logickým a přirozeným) směrem. Žádná chytrolínská správňačka, obestřená oparem náhodiček (které autorům maximálně usnadňují práci s příběhy), těch už mám plné zuby. Hodně se mi líbil i Kapitol - ta pestrost, extravagance, požitkářská vyšinutost... krásný (a velmi smutný) kontrast vůči krajům. Uvítala bych více informací o historii, vzniku a vývoji Panemu, klidně s mapkou. Příběh napínavý, málokdy předvídatelný. Nejlepší díl série.

vikaa

Nejsem pravidelná čtenářka tohoto žánru. Nejdříve jsem viděla film a potom dala šanci knize. Rozhodně jsem nebyla zklamaná. Spíše naopak. Okamžitě jsem se vrhla na druhý díl, abych věděla, jak budou osudy hlavních hrdinů pokračovat. U prvního dílu se mi moc líbil závěr her, kdy hlavní hrdinka Katniss dokáže svojí chytrostí a pohotovým jednáním vzdorovat pravidlům, které určuje Kapitol. To, že si tím udělá spoustu nepřátel je zcela jasné...

Elea

Vzhledem k tomu, že nevěřím kvalitě knih, které všichni hodně chválí, jsem se této knížce záměrně vyhýbala. Nakonec přece jen zvítězila zvědavost a jsem tomu moc ráda, chvála byla naprosto zasloužená. Knihy s podobným dějem, které se následně začaly objevovat, zdaleka nedosahují její úrovně.

W3ndCZ

Tato kniha mně zabavila na spoustu hodin. Přečetl jsem jí 3x protože je to opravdu úžasná kniha. I film se podle mého názoru vydařil. Tato knížka je opravdu krásná a má jen cca 400 stran. Žánr je Sci-fi a to hlavně bude bavit kluky ale je to i román takže pro holky totéž :)).

surynas

Chystám se celou sérii číst podruhé. Suzanne Collins přišla s něčím novým a úžasným, dnes je těžké napsat dobrou sérii knih aby každý díl čtenáře bavil. A musím říct že každý díl, každá kapitola, každá stránka BOŽE! Prostě jednoduše bez keců: Skvělý, skvělý úžasný.

vampiru

Dlouho jsem nic nečetl kromě maturitních děl, ale jak jsem se více dostal do děje této knihy, zase jsem našel to, co mě dříve tak bavilo na čtení. Kniha je velmi dobře napsaná a ikdyž je občas možná až moc přímá, tak je tam stále nějaká akce, takže není proč se nudit. Poté co jsem viděl film se mi kniha zdá ještě lepší, film je až hnusně zkrácený a hodně důležitých věcí tam je vynecháno, což mě vážně naštvalo.

LuMare

Knihu jsem si koupila náhodou a bez toho, aby mi byly prodány všechny tři to nešlo. Říkala jsem si, že tento žánr jsem nikdy nečetla a co s tím budu dělat. Začátek a obzvlášť druhý díl mě fascinoval hned od začátku. Přišlo mi to kruté, ale čtenář tuší, že se musí najít nějaký způsob, jak ty krutovládce zabít a hladové hry navždy ukončit. Pro spoustu lidí a zejména ženských čtenářů je krásný příběh na pozadí, hlavní hrdinky Katniss. Jsem vášnivá čtenářka a zdejší nuance vykreslující příběh mezi Katniss a Peetem mě fascinovaly. Bylo to prostě roztomilé. Přesně, jak bylo řečeno, hra musí být dokonalá a vztahu mezi dvěma postavami musíte věřit. Příběh má jistě určitě jisté poslání, uvědomění, jaký máme pohodový a krásný život, kdy nám nehrozí hlad a válka, od přečtení této knihy si vážím každé věci co beru do ruky, každého kousku jídla a říkám si, je to dobré a úžasné, že nám nikdo neubližuje. Všechny díly jsem přečetla jedním dechem a knihy našly čestné místo v mé knihovně.

Věrka256

Tahle knížka rozhodně patří k mým nejvíce oblíbeným. Tak proč čtyři hvězdy a ne plný počet? Časová úhlednost byla strašná! V jednom odstavci bylo ráno a v dalším odpoledne a někdy dokonce večer. V dalších knihách to už sice nebudu na to dbát, ale za zmínku to muselo být.
Jinak příběh byl poutavý, napínavý a já nevím, co všechno. Nebudu váhat a zítra pádím pro další díl. Možná kniha u mě nevyvolala pocit k pláči jako jiné, ale nepopírám, že mě dokázala rozesmát a rozesmutnit.
Nemám sice příliš v lásce postavy, které se o vše starají, považují se za nejdůležitější a, že bez nich ostatní nepřežijou ani týden, ale tady se to docela dalo pochopit.
A ten konec?! Zabíte mě prosím... Bylo strašné, jak se k sobě začali Peeta s Katniss chovat! Film jsem sice viděla, ale už je to dost dávno, ale přikláním se k tomu, že kniha je vždy lepší. Zatím se mi nestalo, že by to bylo naopak (tedy kromě Divergence).
Už se moc těším na další díl a nemohu jinak než doporučit, ale tu úhlednost se snažte přehlížet.

martina.culik

Bohužel jsem dříve než knihu viděla film - přesto jsem se do knihy hned po první stránce začetla a bavila mě až do konce. Spoustu toho vysvětlila a akční spád nedovolil, aby se čtenář začal nudit.

frantisek8863

Před knihou jsem viděl třetinu filmu. Poté jsem si raději nechával v televizi utéct všechny díly. Chtěl jsem raději začít s knihou a nelitoval jsem. Byl jsem mile překvapen a někdy i dojat. Poutavé čtení, které má spád a děj ke kterému jsem se snažil co nejdřív vrátit a číst dál.Příběh má i nějaké slabé stránky, ale děj je tahoun, který je snadno převálcuje.Až přečtu všechny tři díly, tak si někdy později dám filmové srovnání.Myšlenkové pochody a pocity hrdinky děj dobře koření, ale tohle filmy vždy postrádají.