Hry o život

Na troskách bývalej Severnej Ameriky vyrástol Panem ovládaný bohatým Sídlom, ktoré obklopuje dvanásť chudobných obvodov. Sídlo vládne železnou päsťou a svoju moc dokazuje okrem iného tým, že si raz do roka vezme z každého obvodu jedného chlapca a jedno dievča vo veku od dvanásť do osemnásť rokov, aby sa zúčastnili na Hrách o život a pred zrakmi televíznych divákov bojovali na život a na smrť. Šestnásťročná Katniss Everdeenová žije sama so svojou mamou a mladšou sestrou, o otca prišla pred rokmi pri banskom nešťastí. Keď nastúpi ako súťažiaca do hier namiesto milovanej sestričky, zdá sa, že si zvolila smrť. To však pre ňu nie je nič nové – boj o prežitie je súčasťou jej života od útleho detstva. Je rozhodnutá vrátiť sa domov, ale ak má zvíťaziť, musí potlačiť hlas svedomia a zničiť ostatných dvadsaťtri protivníkov. Hry o život sú románom plným napätia, dobrodružstva aj lásky, a hoci dej sa odohráva v budúcnosti, dajú sa v ňom nájsť znepokojivé podobnosti zo života v súčasnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/82_/82739/hry-o-zivot-82739.jpg 4.64475

Hunger Games (1.)

The Hunger Games (2008)

Romány, Thrillery, Sci-fi
Vydáno:, Ikar (SK)

Sandalkar
včera

Zajímavý nápad, hezky vypracované postavy, ale v rámci tématu fantasy nebo sci-fi mám asi jiný vkus. Nápad s líbáním "jako" a jeho neustálým opakováním mě ke konci dost obtěžoval. Ovšem neupírám, že se dílo čte dobře. Další ovšem číst nebudu, natolik mě to neposadilo na zadek.

tomaskac

Knihu Hunger Games bych zařadil mezi nejlepší knížky, co jsem kdy četl. Velice mě zaujala svým příběhem a také postapokalyptickým nádechem. Více mne bavila druhá polovina knihy, která byla svižnější a také napínavější.

Postava Katniss se dokáže sebeobětovat pro druhé, dokáže se postarat sama o sebe a dokáže být nezávislá. Myslím, že její dovednosti můžeme připisovat tomu, v jakém období žije, tj. období, kdy je málo jídla, hlad a lidé jsou utlačováni. To si my, v naší době blahobytu, ani nedokážeme představit.

Hunger Games si jistě najdou oblibu u čtenářů, kteří mají rádi napětí. Kniha nezklame ani ty, kteří viděli nejdříve film. Nezbývá mi nic jiného, než-li dát 5 *****.

Burák

Vsadím se, že kdybych tuhle knihu četla jako patnáctiletá, okamžitě se to zařadí na nejvyšší příčky mých oblíbených knih. Jenže 15 už mi dávno není, od té doby jsem toho dost přečetla a tak už mám trochu vyšší nároky na příběhy, kterým věnuju svůj volný čas.

Čtení úvodního dílu celé trilogie jde skoro samo. Líbí se mi příběh,jeho svižnost, i to, že většina postav má vlastnosti jak dobré, tak špatné. Překvapila mě krutost a syrovost některých scén, ale ne úplně nepříjemně.

Aréně smrti ubírám na hodnocení hlavně kvůli šablonovitě předvidatelným pasážím.
Vzhledem k tomu, že jsem věděla, že příběh bude pokračovat dalšími dvěma knihami, trochu se ztrácelo ke konci napětí.

Každopádně hned jsem se pustila do druhého dílu, což určitě taky dost vypovídá o tom jak se mi to líbilo.

Andynka

Skvělá kniha. Viděla jsem nekprve film, ale i tak jsem z knihy naprosto nadšená!! Nechybělo napětí, drama, láska.... Prostě přesně tenhle příběh jsem očekávala a nejsem ani trochu zklamana. Po dlouhé době jsem přečetla knihu skoro na jeden zátah. :-)

bara2004

Rozhodně zajímavé, i když děj se dá říct, byl trošičku ohraný. Nebylo to zklamání, to ani náhodou. Katniss nepatřila mezi moje nejoblíbenější postavy, ale jako hlavní hrdinka svůj úkol a to takový, aby zaujala čtenáře ,myslím že splnila celkem znamenitě. Knihu jsem poprvé četla tak v jedenácti letech, podruhé v třinácti. Podruhé jsem si uvědomila, že kniha je psaná zvláštně. Nevím jak to popsat.. Dětsky? I když děj rozhodně není dětský, styl vyjadřování autorky mi osobně tak přišel. Možná je to jen můj pocit. Rozhodně to stojí za přečtení.
Čtyři *

Žožik

Přečteno během pár dní. Kniha je velmi zajímavá a čtivá. Celkově jediné, co bych mohla vytknout, je jedině konec, který se podle mě určitě dal zpracovat trochu lépe. Ale jinak je kniha úžasná. Z postav jsem si oblíbila hlavně Katniss a Routu.

misak94

Naprosto skvělá kniha se silným zážitkem z ní ☺

domcalo

Lidi se mě často ptají, co mě přivedlo k lukostřelbě. A já jim vždy odpovím, že to byla tato kniha. Pro někoho je klasickou young adoult a musím říct, že knih s podobným příběhem už jsem přečetla spoustu. Nikdy se mi ale nestalo, že by ji nějaká předčila.

Námět knihy nebyl sám o sobě nijak výrazný. Mě ale nejvíc v Hladových hrách chytly za srdíčko postavy. Úplně nejvíce se mi líbila Katniss a její neohroženost, skromnost a odevzdanost. Že dokázala i v Kapitolu,městě plném mrhání a luxusu, zůstat sama sebou, nemusela se přetvařovat, že je kdovíjak sympatická a nemusela se smát věcem, které jí vtipné nepřišly. Naopak Peeta a jeho sebelítostivost mě pěkně štvali. Katniss alespoň uměla zatnout zuby. Autorka dokonale popisuje co si postavy myslí a vykresluje postupně jejich osobnosti. A nakonec si nemůžu pomoct a musím se vás zeptat. Taky vám připadalo téma knihy hodně blízké komunismu a totalitě?
Myšlenka knihy mě přece přišla docela jasná. Že si nikdy nenecháme vzít svobodu, nenecháme si nic diktovat a pořád budeme v sobě uchovávat kus vlastního já. A nikdo nemá právo nám cokoli z toho brát...

Tesinka_Laufey

Dlouho jsem se knížce bránila, protože se mi prostě příčil příběh, kde se mladí lidé musí navzájem zabíjet v nějaké hloupé hře. Bála jsem se, že smrt téměř každého bude zbytečně rozepsána a umře někdo, koho si oblíbím. Nakonec jsem si neoblíbila žádnou z postav a ani ke Katniss jsem si nedokázala vytvořit vztah. Příběh byl vcelku dobrý a dokázala mě chytit, a přesto nemám jiný důvod k dočtení série než zvědavost.

Rawen616

No, není to špatné. Ale vlastně to není nic nového. Jen další variace na osvědčené téma "hry o život" pro pobavení nějaké dekadentní společnosti. Fungovalo to už s gladiátory ve starém Římě, fungovalo to v Kingově románu Běžící muž, a fungovalo to i v japonském krváku Battle royale(který Hunger games téměř úplně vykrádají-včetně teenagerů jako hlavních hrdinů). Problém je, že všechny výše zmíněné věci jsou daleko zajímavější než Hunger games. Co oceňuji, že i když je kniha psaná pro teenagerky, tak je docela příjemně krutá vůči postavám. Neurazilo, nenadchlo. Nejsem cílovka, takže za tři.

katka639

Peeta s Katniss jsou moje nejoblíbenější dvojice vůbec. Kniha a myslím, že i celá série se nyní zařadila k mým nejoblíbenějším. Rozhodně doporučuji.

Snehulajn

Celou dobu jsem četla knížky, které jsme museli a já je moc nevnímala. Do té doby jsem hledala nějaký žánr, který by mě bavil. Ale zjistila jsem, že mě baví číst skoro vše a dokážu se do toho vžít.
Toto byla moje první knížka, kterou jsem si přečetla hned několikrát a zatim mě ani jednou neomrzela. Děkuji za tuto možnost.

Gagarinuvbratr

Aj keď je to skôr rozprávka, tak sa to čítať dalo. Katniss je fajn pekná baba, ktorá sa vie oháňať aj lukom, za čo má u mňa plus body. Jediné, čo ma na knihe sralo, bol ten ľúbostný trojuholník, ale aj tak ma bavila.

HDosoudilová

Žánr sci-fi v podstatě nečtu, ale už jsem o této knize slyšela tolik, že jsem se rozhodla ji zkusit. Ovšem nečekala jsem, že mě to bude tak bavit. Možná právě proto, že jsem od knihy nic nečekala. Je tedy smutné a absurdní, že takové příběhy baví tolik lidí. Přece jen mi nepřijde normální, aby mládež četla příběh o tom, jak se mladí lidé mezi sebou vraždí. Není potom divu, kam ten svět spěje. Asi možná proto jsem zvědavá na další díl.

Nomia

Nestydím se za to a přiznávám, že Hunger Games mě neskutečně bavilo. Od první do poslední stránky. Už je to řadu let od doby, co jsem četla první díl a stejně bych byla schopná jej z fleku odvyprávět. Natolik kniha upoutá.
Výborný napínavý příběh, kterému nechybí akce, napětí, zajímavé zvraty, ale i přátelství a láska. Opravdu vydařená fantasy s výborně vystavěným světem, nápad s jednotlivými kraji byl zajímavý a velmi dobře popsaný.
Na Hunger Games hlavně oceňuji vedlejší postavy, které byly obzvlášť vydařené, charismatické a dodávaly celému příběhu neuvěřitelnou šťávu. Právě postavy jako Haymitch, Cinna, Johanna a Finnick skvěle celý příběh dotvářely. Jsem ráda, že je autorka neodbyla a krásně je vylíčila, každá z postav si nesla svůj příběh, svou historii.
Téhle sérii dokonce odpustím i klišé v podobě milostného trojúhelníku. Byla by velká škoda celou sérii zavrhovat a dívat se na ní skrz prsty, jen kvůli tomu, že ze z ní stal fenomén mezi mladšími ročníky (především díky filmu), nebo ji mylně považovat pouze za slaboduchou červenou knihovnu.
Hunger Games má hodně co nabídnout, ať už skvělé postavy, zajímavý svět nebo pořádnou dávku akce a napětí.

Emmely201

Jednoduše miluju tuhle knihu. Pro mě velice čtive napsáno.

Banny_L

Ano..pro náctileté, ale..i já jsem si to ve svém věku zamilovala :).

blonďatá.luc

Tak dlouho jsem knize odolávala a teď to přišlo - přečetla jsem ji. Nedala se odložit ani na moment, byla bravurně napsaná (snad ani slovo navíc) a její tempo gradovalo s každou stránkou (proto se začátek, minimálně pro mě, táhl). Nemůžu se ale dočkat dalšího dílu! P.S. jsem věrná fanynka Peeta ♥

anna246

Tohle byla kniha, kterou jsem přečetla poprvé v životě (ano, opravdu), jinak jsem četla za mala knihy, které jsem po dvou stránkách zavřela, a myslela jsem si, že nikdy čtenář nebudu. Ale omyl..

Jakmile jsem uviděla první film, tak jsem okamžitě utíkala do knihovny, a na tuto knihu jsem čekala tři měsíce, než se mi dostala do rukou.. Měla jsem měsíc na to ji dočíst, a já ji poprvé přečetla za jeden den, jedním dechem.
A potom jsem si řekla, že se knihy vlastně dají i kupovat, tak jsem jako dvanáctiletá holčička uprosila maminku a sestřičku o to, aby mi koupily celou sérii, a ejhle, moje první knihy, které byly opravdu MOJE a nemusela jsem je vracet do knihovny.
Od té doby si knihy jen kupuju, a Hunger games jsou pro mě srdcová záležitost, která mi ukázala, že i já můžu být čtenář.
Ač to teď už tolik nežeru, pořád to mám v srdíčku, a všechny postavy mám neuvěřitelně ráda. Hlavně Haymitche, ten byl můj favorit od začátku, do konce.

MorriconeTheGod

Kniha je chytlavá a čtivá. Trochu mě akorát obtěžoval paskvilní přítomný čas, ve kterém to bylo psané. Přidával tomu sice na dramatičnosti - to je fakt, ale tahal mě za uši a neustále mě vytrhoval z děje. V angličtině to působí možná přirozeně, ale v češtině se to podle mě hodí spíš pro nějaké omezené pasáže, kde je třeba vzbudit maximální napětí, ne pro celý román.

Ze začátku mě docela sr.l i charakter hlavní hrdinky. Autorka ale dobře věděla, kde přitopit pod kotlem, kde se zdržet a kde to prosvištět - žádné nekonečné nimrání v popisování daného světa, jak bývá u fantasy a sci-fi často zvykem - pěkně z rychlíku a věnovat se velice podrobně příběhu a akci. Je to koneckonců kniha pro děti a mladé a ty by sotva uhranula nějakými politickými rozbory.

Za mě teda slušná akce, která sice nemá žádný velký potenciál nebo hodnotu, ale na pár hodin vás naprosto strhne.

Ajda300

Skvělá napínavá kniha. Autorka má svůj vlastní styl. Nic podobně zformulovaného jsem ještě nečetla. Všem doporučuji!

DoDidDone

Já jdu zase proti proudu…jako snad vždycky a se vším. :D Bohužel nejsem z knihy tak odvázaný jako většina a vůbec netuším, jestli se mám pouštět do dalších dílů, protože mě tolik nezaujala a v několika místech jsem nadzdvihával obočí s tím, co to tam dělá a proč se o tom píše. Hlavně tedy konec. Ten mi vůbec nesedl. Nechce se mi dávat méně než 4 hvězdičky, protože příběh je propracovaný, ale asi to úplně nefunguje pro mě.

(Skalní fanoušci, prosím, nekamenujte mě za to :D).

Katniss – hlavní postava knihy a vypravěčka – mi byla sympatická, sedla mi. Obětovala se pro svoji sestru, ihned si získala mé sympatie a předváděla spoustu dobrých kousků v aréně. Svět je vylíčený perfektně – jak jsem již napsal – je propracovaný a originální. Nevím, jak vypadá film, ale už samotné čtení je dostatečně popisné, abyste si vše představili prostředí a cítili hutnou atmosféru a dost velkou možnost smrti. Ani jsem nečekal, že v knize bude tolik napětí. Hlavně druhá část pro mě byla nejlepší. Děj se posouval rychle, autorka píše velice čtivě. (Tady sepisuji všechna pozitiva, která mě napadly. Je jich dost a většina knihy se mi líbila ;))

Jenže ta třetí část… No tedy, tam to alespoň pro mě šlo úplně z kopce. Nechci spoilerovat, ale připadala mi trochu k smíchu. Konec je otevřený, ihned nutí otevřít další knihu, ale já – pokud někdy pokračování budu číst – si dám od série pauzu, protože mě poslední část docela otrávila. Chápu, že cílová skupina jsou teenageři, ale no…komu tím kdo prospěl?

AllyKumari

Ačkoliv jsem viděla filmy a nic v knize pro mne tak nebylo překvapením, nedokázala jsem ji odložit a zhltla ji během tří dnů. Kvalitní YA.

krausmary

Kniha mě bavila, byla poutavá od začátku do konce a v podstatě jsem jí zhltla na jeden nádech. Určitě doporučuji :)

vivalamuff

Třebaže nejsem cílová skupina, moc mě to bavilo. Nejlepší část se odehrává v aréně... rozhodně si přečtu pokračování.

Radusak

Kniha není vůbec špatná. Bavila mě od začátku do konce.

Linda007

První díl je nejlepší z celé série. Hlavní hrdinka je otravná, ale zbytek postav je fajn.

Rea1307

Ze začátku jsem se u knihy příšerně nudila. Příběh mě začal bavit až tehdy, co se hlavní hrdinové dostali do arény. Kniha má určitě něco do sebe. Je v ní zajímavý pohled na budoucnost, ale postavy mi přijdou ploché. Vlastně nevím, co si o nich mám myslet..

Vesmich

V některých případech je mi trochu záhadou, proč se příběh stane takovým fenoménem. V tomto případě se žádná záhada nekoná. Dospívající lidé v roli zástupných obětí, boj, vzdor, hlad a předurčenost. Hry, ve kterých není místo pro druhé místo. Dívka dost stará na práci a shánění potravy pro rodinu, na smrt a utrpení, ale ne na lásku. Kontrast mezi životními podmínkami vyvolených a těch ostatních. Příběh má potřebný rytmus a spád, chvíli se řítí dopředu, aby se zastavil ve strnulé nehybnosti a zase uháněl dál. Všechno vyvážené – v naléhavosti, bolesti, radosti – kontrast mezi dny hladu, kdy je třeba žvýkat listy máty, anebo vůbec nic a dny hojnosti, kdy je potřeba se nacpat k prasknutí dušeným jehněčím a rýží a ovocem a vším, co se nabízí. A ta tyranie podaná tak, aby jí dospívající čtenář rozuměl a uměl se na ní naštvat a chtít vzdorovat, ale stále zůstalo dost prostoru pro strach. Když už ne o sebe, tak alespoň o všechny blízké. Já knihu mezi doporučenou četbu rozhodně zařadím.

knihařka2

Nejprve jsem se nutila ale po první kapitole... wow na jeden zátach.