Rozvaliny Gorlanu

Rozvaliny Gorlanu https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12949/bmid_rozvaliny-gorlanu-ojg-12949.jpg 5 2571 424

Will je na svůj věk malý, ale zato je hbitý a neobyčejně bystrý. Celý život snil o tom, že se stane slavným rytířem jako otec, kterého nikdy nepoznal, ale do bojové školy na hradě Redmontu ho pro malý vzrůst nepřijmou. Místo toho se dostane do učení k Haltovi, tajemnému hraničáři, jehož záhadnou schopnost neviditelně se pohybovat lidé přičítají černé magii. Will se postupně učí používat zbraně hraničáře: luk a šípy, šedozelenou pláštěnku a houževnatého malého ponyho. Ačkoli Will nemá meč ani velkého koně, po kterých tolik toužil, zjistí, že dobrý hraničář je pro království stejně důležitý jako slavný rytíř. A když se s Haltem vydá na nebezpečnou výpravu do pustiny, aby vystopoval děsivé tvory, kteří se chystají zabít krále, zjistí nakonec, že hraničářské zbraně nejsou tak špatné…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

The Ruins of Gorlan , 2004

Cojekomupotom
13.02.2023 4 z 5

Tolkien to rozhodně nebyl. Naštěstí pro mě jsem Tolkiena ani nečekal. Knížku mi coby fajn oddychovku doporučil kámoš, který byl u toho, když mi holky na gymplu říkaly Bobánku. Už chápu proč. A já myslel, že to bylo kvůli lezení po stromech, výhodám nožů před meči, kvůli Chodci a hraničářům obecně. Bastard jeden.

Alíša236
12.02.2023 4 z 5

Jsem asi v menšině, když jsem četla první díl Hraničáře až poté, co jsem přečetla celé Bratrstvo. První díl Bratrstva je rozhodně propracovanější a lepší než první díl Hraničáře. V Bratrstvu je více a zajímavějších postav, více humoru i lepší poselství. A ano, knihu čtu dětem, tedy nejsem úplně cílová skupina, ale přesto jsem se bavila a na každé čtení těšila.

Šebestová3
08.02.2023 5 z 5

No panečku, já nečtenář fantasy jsem po prvním dílu nadšená podobně jako když jsem po letech odmítání přelouskala první díl Harryho Potter. Tohle vypadá na dlouhodobý vztah :-)

Šárka_D
07.02.2023 3 z 5

Jsem moc ráda, že jsem se díky třináctileté neteři dostala k tomuhle fantasy fenoménu pro dospívající. Hezky rozehraná série, určitě budu pokračovat, a je mi líto, že jsem ji nečetla ve věku, pro který je určená.

Vendy1993
28.01.2023 5 z 5

Skvělý úvod série. Musím říct, že tento první díl splnil svůj účel, a to navnadit mě na další knihy a příběhy hraničářova učně Willa. Opravdu mě zajímá co se bude dít dál :)

pepa4081
01.01.2023 5 z 5

Krásný začátek série.
Nanejvýš uspokojivé.

parxel
22.12.2022 5 z 5

Hraničářův učeň je kniha, ke které jsem se dostal, když jsem hledal dárek pro své syny. Jedná se o čistou fantasy. Přestože postavy mohou místy působit trochu přímočaře a černobíle, tak mě osobně přijde, že pro mladší děti je to ideální.

Mě jako dospělákovy se kniha líbila. Více mne zaujala témata ohledně rodinné minulosti hlavních postav. Z tohoto pohledu mi kniha přišla celkem chytrá a měla mi co nabídnout. Navíc velikánské plus dětské nadšení. Těším se, až si s dětma přečtu druhý díl.

Frizer
18.12.2022 3 z 5

Nemám ponětí, jak tohle ohodnotit. Pro dospělého jsou to dvě hvězdy, je to tak jednoduché, dobré je dobré, špatné je špatné, tolik klišé...

Kdyby mi bylo 8 let, líbilo by se mi to mnohem víc. Jako otevírací bránu do fantasy by to možná splnilo svůj účel, ale raději bych dal 8 letému Hobita, Pána prstenů, Illias a Odyssey nebo Mága od Feista. Takže ani takhle to nefunguje. Kniha je tak jednoduchá, že nemám ponětí, jestli je to plus nebo mínus ... takže jsou to 3 hvězdy

LenkaPet
11.12.2022 5 z 5

Moc hezká knížka a určitě bude super i pokračování. Jsem sice trochu jiná věková skupina, četla jsem ji kvůli synovi, ale i tak se mi líbila a pustím se asi i do dalších dílů. Příběh je hezký, napínavý, dobrodružný a plný příslibů do budoucna.

AntikvariatBrno
02.10.2022 5 z 5

Absolutní srdcovka. Takhle po padesátce člověk zavzpomíná, jak kdysi jako malý hraničář na Cejlu bojoval s kdekým :)) pomocí praku a jiných smrtících zbraní.
- Lubor P.

Rozari
15.09.2022 5 z 5

Půjčili jsme si audioknihu na cestu do Chorvatska, staršímu synovi (8,5let) se to líbilo, mladšímu (necelých sedm) ne. Čtení v podání Matouše Rumla hodnotím kladně, ale jak to gradovalo a bylo to napínavé, tak se při tom špatně řídilo, aspoň mně a zvlášť v noci :)))
Nakonec cca poslední třetinu příběhu jsem si pak přečetla papírově, za mě dobrý, užila jsem si to, ale teda nevím nevím, jestli i ten osmileťák by to dal. A ten konec mě dojal…
Doporučuji pro děti kolem 10 let.

akira23
10.09.2022 2 z 5

Bože proč. Kniha mi tu leží už dlouho a nemohl jsem se k ni stále dostat, přečetl jsem totiž prvních třicet stran a byl jsem zklamán. A teď co jsem strávil 2 dny pokoušením se pochopit tento fenomén, nemám důvod pokračovat.
Děj jako každý druhý a předvídatelný, postavy jako z encyklopedie stereotypů , jazyk jako ze slohovky z páté třídy, svět nezajímaví ale hlavně nechápu jak se tahle fraška pro děti může stát oblíbená i u někoho komu není deset.

Pokud si myslíte že je kniha dobrá tak ať, já jsem ale zklamán, jděte si rači přečíst zaklínače nebo pokud máte radši to YA tak Arilu.

kuruteku
24.08.2022 4 z 5

Dobrá dětská fantasy, která je čtena v mém okolí, tak jsem se musel/chtěl zapojit také. Jenom si zpětně říkám, že Ilka Pacovská v podstatě psala stejně, ale tak známá není. Nezaslouženě. Trochu mi chybí nějaký dospělácký přesah, nějaký vtip, ale celkově - své čtenáře to má, asi se nechám uchvátit dalšími díly, abych na vandrech a u ohnů nebyl za mimoně ;-)

E-liška-S
09.08.2022 5 z 5

Na základě spousty doporučení od známých i členů rodiny jsem se dala do čtení série Hraničářův učeň a okamžitě mi bylo jasné, proč si tyto knihy získaly tolik nadšených čtenářů.

První díl podle mě patří k těm nejvydařenějším. Nechybí v něm dobrodružství, morální poučení a postavy - jak hlavní tak vedlejší - jsem si okamžitě zamilovala.

I přes to, že jsem slýchala od známých, že jde o milované knihy z jejich dětství, mě dokázaly zaujmout a pobavit i v dospělosti.

Leat
20.07.2022 4 z 5

Jsem příjemně překvapená. Příběh je poměrně dobře strukturovaný. Postavy se vyvíjejí. Především oceňuji způsob jakým se postavy vypořádavájí s problémy a pocity (říkat pravdu, potlačit své ego, zdokonalovat se fyzicky, držet slovo, pomoct příteli). Myslím, že hlavně pro mladší čtenáře to bude obohacující a inspirující.

Hethera
14.07.2022 5 z 5

Báječná série pro chvíle odpočinku u krbu nebo v zahradě pod stromem. Je jedno, že už mi není náct, stejně jsem si čtení užila.

items
13.07.2022 5 z 5

Nádherné čítanie. Mám cez 40 a neviem, či som taký jednoduchý alebo som nikdy nedospel alebo mám stále v sebe niečo z malého chlapca, no tento mládežnícky príbeh som si parádne užil!

Kickwait914
07.07.2022 3 z 5

Bere si toho opravdu hodně ze Zaklínače. Není to špatné ani dobré.

ReniHan
01.07.2022 5 z 5

Milá knížka, skvělá odpočinková četba, která není moc složitá. Pro mě taky nečekaně vtipná.

JAnD
12.06.2022 5 z 5

Přečetl jsem všech 16+2 dílů a tento považuji za jeden z nejpovedenějších. Čtivé, uvěřitelné, snadno se dá ztotožnit s hrdinou a úžasný typ humoru.
A navíc je toto jeden z menšiny dílů, který je rovnou i zakončen a není pokračování příště...