Houbařka

Houbařka https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366041/bmid_houbarka-2VA-366041.jpeg 4 2931 784

Co všechno se dá najít v lese? Mladá Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si obuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a prodává je za pár stovek jedné hospodě. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Zúčastní se pohřbu, setká se s bratry, kterým se už dávno odcizila, a vrátí se zpátky do lesa. Jenže co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním. Dědické řízení do jejího života navrátí rodinu, která ji zavrhla. A domek se postupně rozpadá. Obchody nejdou. Začíná být jasné, že Sára bude muset svůj houbařský způsob života opustit. A jedinou cestou ven je přestat odvracet oči od toho předchozího. Viktorie Hanišová zpříma a zároveň citlivě měří, co vydrží dětská duše a kde jsou hranice rodiny. Román Houbařka je příběh předem neúspěšného pokusu utéct traumatu. Občas ale nejde neutíkat. Dotisk r. 2020... celý text

Majulda8
17.07.2020 5 z 5

Sbírání hub je i moje vášeň, bohužel oproti hlavni hrdince znám tech hub zoufale malo, a kdyz si nejsem jista, radsi je neberu. Děj je moc pěkný, ctivy. Osud hrdinky je zoufaly a tezko bych z nej nacházela lepsi cestu ven. Vadi mi uplne otevřené konce deje, ale spisovatelce tu zrejme vyhovovalo, tak respektuji.

Eva-K
07.07.2020 4 z 5

Čtivá kniha s těžkým tématem. Velmi realisticky podáno - někteří níže si stěžují, že “to” nebylo dostatečně popsáno a právě pro ty by kniha měla být lekcí, že i po sexuálním zneužití může dívka zůstat “poslední pannou ve třídě” a trauma to nijak nezmenšuje. Stejně tak odezva matky - je to naprosto typická reakce mnoha žen, které zjistí, že jejich dcera je zneužívaná jejich partnerem. Jednu hvězdu strhávám za pro mě poněkud nejasnou roli bratrů a také trochu proto, že mi v knize “něco” chybělo. Neumím přesně popsat co, ale přestože jsem knížku zhltla jak malinu, mám dojem, že od autorky si ráda na dlouhou dobu odpočinu.

adoli
02.07.2020 5 z 5

Výborně napsaná kniha, která se četla velmi dobře i přes vážné, těžké a citlivé téma. Příběh měl skvělou atmosféru, úplně jsem cítila vlhkost lesa a vůni hub. Kniha mi také připomínala Do tmy, ale Houbařka mi přišla taková civilnější. Styl autorky mi sedí. Těším se na další knihu.

zuzulique
01.07.2020 5 z 5

Táto kniha ma dostala. Na konci zostal smútok a bezmocnosť z ťaživej atmosféry celej knihy, kde sotva nájdete svetlé momenty. Výborné čítanie od ďalšej skvelej českej autorky. Ani sa mi nechce viac písať, musím to chvíľu spracovávať.

00110110
27.06.2020 4 z 5

Konec tam je. Už nepůjde na houby..., protože odjíždí do Prahy za Vojtou. Jedním z důvodu je, že se rozhodla vrátit vypůjčenou knihu do knihovny. Rozhodla se vystoupit ze svého dosavadního života, jak z múzea, východem..

š.m.i.k
24.06.2020 5 z 5

Moc hezky napsané, styl autorky mi "sedne" i když se nejedná o lehké téma. Napsáno tak citlivě a pocitově, velmi osobně. A houbaření jsem si úplně užívala.

Anna200
23.06.2020 3 z 5

Moje první kniha od této autorky. Dostala jsem ji jako dárek a podle popisu na obalu by mě nejspíš nezaujala, popis totiž dost zanedbává charakter a potenciál této knihy. Moc se mi líbil autorčin postup, který postupně odkrývá jednotlivé střípky - trochu mi to připomnělo Tiché roky Aleny Mornštajnové.
Zklamání mě čekalo až na konci, když jsem celou knihu s hrdinkou "prosympatizovala" a nakonec jsem měla pocit nedokončení. Uvítala bych konec, který naznačuje budoucnost, která Sisi čeká.

ziriant
20.06.2020 4 z 5

K Houbařce jsem se dostala přes knihu Do tmy od Bolavé. Někdo tam v komentářích zmiňoval, že jsou si knihy podobné, tak mě to navnadilo (a tímto děkuji). Knihy nezklamala. Jde o poměrně tíživé čtení, které příliš příjemných pocitů nezanechalo, ale i takovou literaturu mám ráda. Námět zajímavý, zpracování poměrně kvalitní, dobře jsem si početla (ovšem přiznám se, že zatímco Bolavou a její příběh jsem si zamilovala hned, tady to natolik citové nebylo).

irrrenka
19.06.2020 5 z 5

Je to moje první kniha od této spisovatelky a už jsem si koupila další dvě (Anežka, Rekonstrukce). Až nyní konec příběhu, který byl takový zkrácený a divný, se mi knížka moc líbila.

Dajda
19.06.2020 5 z 5

Balzám na duši - tahle kniha..i přes to, že se postupně odkrývají hrozné skutečnosti.. Román jsem přečetla jedním dechem!

lagareta
17.06.2020 4 z 5

Dočteno za 24 hodin a pořád se z toho nemůžu vzpamatovat... Jak je možné, že se toto děje! A děje se to, nedělám si iluze. Mně narozdíl od ostatních komentářů Sára sympatická byla, tu hrůzu,co prožila si nechci ani představovat. Dlouho potrvá než knihu dostanu z hlavy. Jednu hvězdu ubírám za konec... chybí mi tam.

Šárka_D
16.06.2020 4 z 5

Tak mě napadá, vydal vůbec Host někdy nějakou špatnou knihu? Jestli jo, zatím jsem se s ní nesetkala. I Houbařka je dobrá, čtivá, zajímavá, gradující a poodkrývající tajemství kousek po kousku až do konce, a to já mám ráda, když mě autor dokáže udržet zvědavou.

Kája95
14.06.2020 3 z 5

Myslím si,že kniha mohla bych spíše povídkou pro teenagery. Neustále popisy hub a následně útržek života hlavní hrdinky

krevetka79
12.06.2020 5 z 5

Čtivě napsaná knížka s nelehkým tématem

LuciezOstravy
04.06.2020 5 z 5

Mně se kniha velmi líbila, byť není o líbivých věcech, jazyk, metafory, atmosféra, přečetla jsem ji rychle, protože jsem byla zvědavá, jak to se Sárou a její rodinou dopadne. Konec mohl být rozvitější, ale i tak dávám plný počet. Zajímavé byly informace o houbách, na které moc ráda chodím, i když patřím do kategorie víkendových sběračů pouze molitanových hřibů :-)

sassenkka
03.06.2020 3 z 5

Já jsem se na tuto knížku velmi těšila. Má nádhernou obálku, obsah převážně chválený. A jak to obvykle bývá, natěšenost se po několika kapitolách změnila spíše ve zklamání. Knížka je útlá, ale já se s těmi 300 stránkami trápila asi tři týdny. Prostě jsem nevydržela číst to dělší dobu. Hlavní hrdinka mě šíleně vytáčela, nedokážu říct čím, ale prostě mi nesedla. Celkově mi nesedl ani ten příběh, bylo to depresivní, ano, s tím jsem počítala a jindy se takovým knihám nebráním. Ale tady ne, tady mi to nějak nešlo. Dvě hvězdičky jsou za obsah, jednu přidávám za to, že knížka bude takovou ozdobou knihovny, protože je na pohled vážně moc hezká...

LaCoccinelle
03.06.2020 3 z 5

Knížka se velice dobře četla. Děj plynul, informace o houbách nenudily, ale konec mi přišel nedokončený.

1casper
01.06.2020 5 z 5

Kniha se mi četla sama,autorka užívá pěknou češtinu a děj plynul...
Na příběhu Sáry je ukázané, že se stačí narodit do "špatné" rodiny a život se ubírá úplně někam jinam.
V jiné rodině, v jiném zázemí mohla Sára žít úplně jiný, plnohodnotný život.....i když, kdo ví?
Nevím, jestli jsem byla víc naštvaná na jejího otce nebo na matku. Hlavně, že bylo naklizeno a napečeno, navrch huj a vespod fuj...ach jo.
Knížka není rozhodně oddychovka na víkend, ale stojí za to.
Připomínala mi Vyhnání Gerty Schnirch.
Doporučuji!

Btw.- mimo jiné si z knihy odnáším "molitany". Už jinak hřibům neřekneme, než houby s molitanem :-)))

jana1306
29.05.2020 3 z 5

Byla to má první kniha od autorky a četla se sama. Z tématu mi bylo dost úzko, tak jsem nakonec uvítala, že bylo jen naznačování. Skvělá sonda do duše mladé ženy. Jen mi přišlo, že tomu chyběl konec.

Petia.38
29.05.2020 5 z 5

čtivá jako všechny od této autorky :-)