Houbařka

Co všechno se dá najít v lese?
Mladá Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si obuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a prodává je za pár stovek jedné hospodě. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu.
Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Zúčastní se pohřbu, setká se s bratry, kterým se už dávno odcizila, a vrátí se zpátky do lesa. Jenže co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním. Dědické řízení do jejího života navrátí rodinu, která ji zavrhla. A domek se postupně rozpadá. Obchody nejdou. Začíná být jasné, že Sára bude muset svůj houbařský způsob života opustit. A jedinou cestou ven je přestat odvracet oči od toho předchozího.
Viktorie Hanišová zpříma a zároveň citlivě měří, co vydrží dětská duše a kde jsou hranice rodiny. Román Houbařka je příběh předem neúspěšného pokusu utéct traumatu. Občas ale nejde neutíkat.

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/366041/houbarka-2VA-366041.jpeg 4.5663
Romány, Pro ženy, Literatura česká
ISBN:978-80-7577-456-9

Kniha Houbařka

furt_kofein
dnes

rodinné drama zabalené v atlasu hub.
Smutný příběh, který mě dostal především skvělou slovní zásobou spisovatelky.

leny.wood

Další skvělý autorčin počin, v němž se pustila do ne příliš jednoduchého tématu. Místy mě Sářino vyprávění tak zasáhlo, že jsem měla slzy v očích.

Safienka

Mám radost, když vždycky narazím na českou autorku, která má hodně čtivý styl. Knihu jsem si užila a jsem zvědavá na další díla. Ač by se mohlo zdát, že téma je takové upěchované a zdárně nevyšetřené, za poslední stránkou se vznáší spousta naděje. :)

Krisařka

Kniha se mi moc líbila. Výborně se čte, a zanechá stopu.. Takové knihy mám ráda.. Určitě budu autorku sledovat i nadále.

martineden

Houbařka mě nadchla, těším se na další knihu od této autorky.

orinka3

Knížka se nedá odložit, dokud není dočtená. Ale závěr je (pro mě) bohužel takový, že musím ubrat hvězdičku. Celá kniha je jako šperk, krásná čeština, nikde hluché místečko, originální téma houbaření zpracované do lahůdové formy. Sisi je určitě místní "figurka" a nikdo z lidí neví, proč žije tak, jak žije. To se postupně dovídáme a každou další stránkou se k nám plíží cosi zlého. Takže jde o košatý psychologický román, duše hlavní hrdinky naprosto odhalená a spolu s ní i celé rodinné prostředí, které ji poznamenalo. A proto nechápu ten useknutý konec. Nevěřícně jsem obracela listy - a opravdu, KONEC. Ten mi to trošku pokazil.

Sireen

Velmi dobrá česká kniha, příběh propracovaný do detailů zasazený do neobyklého a originálního prostředí, výborně vykonstruovaný od začátku až do konce, skvělý jazyk, nemám jedinou výtku. Určitě sáhnu po dalších knihách této autorky.

lištička123

Skvěle napsaná knížka, krterá se dobře čte. Má hezký příběh, střídá se minulost se současností, okamžitě jste vtaženi do děje a čekáte, jak, bude knížka dokončená. Opravdu doporučuji.