Houbařka

Houbařka https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366041/bmid_houbarka-2VA-366041.jpeg 4 2916 778

Co všechno se dá najít v lese? Mladá Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si obuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a prodává je za pár stovek jedné hospodě. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Zúčastní se pohřbu, setká se s bratry, kterým se už dávno odcizila, a vrátí se zpátky do lesa. Jenže co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním. Dědické řízení do jejího života navrátí rodinu, která ji zavrhla. A domek se postupně rozpadá. Obchody nejdou. Začíná být jasné, že Sára bude muset svůj houbařský způsob života opustit. A jedinou cestou ven je přestat odvracet oči od toho předchozího. Viktorie Hanišová zpříma a zároveň citlivě měří, co vydrží dětská duše a kde jsou hranice rodiny. Román Houbařka je příběh předem neúspěšného pokusu utéct traumatu. Občas ale nejde neutíkat. Dotisk r. 2020... celý text

Kenan
15.01.2023 5 z 5

Mám ráda knihy p. Hanišové, která je známá otevřenými konci, ale tady mi ještě trochu víc, kam Sára postoupila, chybělo. Přesto mně příběh, ve kterém jsme postupně zjišťovali traumata, která Sáru dostala tam, kde je, bavil.

Elena_Dark
13.01.2023 4 z 5

Dojemný a traumatický příběh...to sedí. Nemůžeme se opakovaně schovávat v minulosti, zamčení ve svém nitru a čekat kdy přijde konec. Musíme bojovat. A to až do konce. Kniha byla moc povedená, autorce skládám velkou poklonu.

Máca216
11.01.2023 4 z 5

Přečteno jedním dechem ! Určitě si od autorky přečtu i jiné knihy.

Toňula
09.01.2023 4 z 5

První kniha, kterou jsem od autorky četla a zároveň velké překvapení.. Silný příběh o traumatu z milosti, přesto čtivý a hluboce lidský.. J

Blazule
02.01.2023 5 z 5

Těžké téma, ale přečteno za pár dní jedním dechem. Také bych čekala nějaký závěr, ideálně v pozitivním duchu.

Lucieenka
01.01.2023 5 z 5

Krásná čtivá kniha s velmi těžkým tématem propojená s přírodou a houbami na Šumavě. Za mě brilantní dílo, které přečtěte během pár dní.

INCOGNITOREADER
20.12.2022 4 z 5

Dlouho jsem přemýšlel jak komentář napsat. Je to velice smutné téma. Příběh je hutný a opravdu bolestný. Co mě ale mrzí, je otevřený konec, kterými je prý autorka pověstná. Pokud by konec nebyl tak otevřený. možná spíše nedořešený než otevřený tak by kniha dostala plných 5*. Takto, ale musím jednu ubrat.

bosorka78
19.12.2022 5 z 5

Krásná kniha, těžší čtení,ale napsáno tak uvěřitelně,že mě úplně polhtila . Nedokážeme si vůbec představit co s námi udělá psychika. Autorce tleskám za to jak to dokázala popsat . A otevřený konec?? Nemyslím, právě ta poslední věta nám říká, že je s toho Sisi konečně venku.

borupet
16.12.2022 4 z 5

Moje druhá knížka od autorky. Opět těžké tíživé téma, kdy člověka zradí jeho nejbližší. Příběh je čtivý, prožitá traumata dávkovaná postupně, jen tak, jakoby o nic nešlo. Autorka má evidentně v oblibě otevřené konce, tady mě hodně otevřený konec trochu zklamal, ráda bych věděla, jak se osud Sisi vyvíjel dál.

Janina2609
10.12.2022 5 z 5

“Ale mycelium si stejně vždycky najde cestu na povrch, když přijde jeho čas. Někdy předstírá, že neexistuje. Ani sebelepší houbař by ho pod povrchem nevytušil…”
Závažné téma skvěle popsané čtivou formou. Jednoduchá dějová linka umožňuje čtenáři soustředit se na popsanou hrůzu a její důsledky v dalším životě oběti. Takhle “pod kůži” to umí napsat jen paní Hanišová, přesvědčila mě už u Anežky i Rekonstrukce.

Pebra
04.12.2022 5 z 5

Skvěle popsané, až by člověk věřil tomu, že jde o pravdivou událost. A z toho je mi právě zle.

Safrika
29.11.2022 3 z 5

Cetla se mi velmi dobre, rychle, mam spoustu otazek a zadne odpovedi :(.

MaryT
28.11.2022

Byla to moje druhá knížka od autorky, ale zase mě zklamal otevřený konec ... mám ráda, když je knížka "ukončena " ... knížka je to moc hezká, čtivá, silný a smutný příběh ... ale další už nebudu od ni číst, bohužel :-(

brabofka
19.11.2022 5 z 5

Velice emotivní. Hodně mi to připomnělo díl ze série Soukromých pastí - Tatínkova holčička. Tam, stejně jako tady mě otec, hlava a živitel rodiny totálně odboural. A matka, maminka, ta co má ochraňovat, pečovat a bít se jako lvice za svá mláďata, se s lahví v ruce bije jen sama za sebe, a své pohodlí. Ostatně je to pohodlí? Dokážete si jako matky vůbec něco takového představit? Že partner, člověk Vám nejbližší toto udělá? Každá věta, každé slovo, všechno to, co je součástí tohoto příběhu do něj zapadá. A postupem času, kousek po kousku, do sebe zapadá, a celý příběh uceluje. Temné, jako šumavské lesy, studené jako potoky a říčky, a děsivé. A silné jako Sisi. Paní Hanišová s každou knihou u mě boduje čím dál víc.

jana0724
02.11.2022

Velmi čtivá kniha se silným příběhem.Ten nám změní celý život.A nelze to již vrátit zpatky:-))

sonije
16.10.2022 5 z 5

Tohle byla kniha na jeden zátah. Nemohla jsem se odtrhnout. Skvěle vystavěný a hlavně uvěřitelný příběh.

bosorka@
01.10.2022 5 z 5

Hanisova je mistryně popisu vnitřních situací svých literárních postav a hluboke, citlive výstavby děje. Příběh je pro mne sugestivní a čte se jedním dechem. Její hrdinové jsou tak živoucí a uvěřitelni, že má člověk při čtení obcas pocit, že se jedná o dokument. Ač jsem nic podobného ze situací kterym je vystavena hlavní postava knihy neprozila, velmi a snadno se s ní identifikuji a jeji mentalita je mi neskutečně blízká. Někdy je číst něčí knihu podobné jako vrátit se domů. Ještě bych ocenila absenci všeho cizokrajneho. Autorka všestranně používá výrazně české prvky. Jedna z mála knih, u které nenacházím co vytknout.

JitkazPlzně
30.09.2022 5 z 5

Moje druhá kniha od VH (po Anežce) a tedy ještě větší nálož bezmoci. Kniha se čte lehce, ale ten příběh je sakra těžký. Tušila jsem od prvních stránek, co se stane, ale pořád doufala, že to tak nebude.. Ach jo... Mám devítiletou dceru a puklo by mi srdce, kdyby se jí něco takové přihodilo. Uff. Číst knihy od této autorky si už zakazuji, i když píše skvěle.

Kanimůra2
28.09.2022 3 z 5

Po předchozích ódách je mi trochu hanba přiznat, že se mi kniha nelíbila. No, proti gustu... a konec jsem vůbec nepochopila. To byla poslední kapka

Adellll
20.09.2022 5 z 5

Opravdu silná kniha, jež mne překvapila nejen svou čtivostí, ale především lehkostí, s kterou je celý příběh podáván. Další skvost našeho českého rybníčku:).