Houbařka

Houbařka https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366041/bmid_houbarka-2VA-366041.jpeg 4 2925 781

Co všechno se dá najít v lese? Mladá Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si obuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a prodává je za pár stovek jedné hospodě. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Zúčastní se pohřbu, setká se s bratry, kterým se už dávno odcizila, a vrátí se zpátky do lesa. Jenže co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním. Dědické řízení do jejího života navrátí rodinu, která ji zavrhla. A domek se postupně rozpadá. Obchody nejdou. Začíná být jasné, že Sára bude muset svůj houbařský způsob života opustit. A jedinou cestou ven je přestat odvracet oči od toho předchozího. Viktorie Hanišová zpříma a zároveň citlivě měří, co vydrží dětská duše a kde jsou hranice rodiny. Román Houbařka je příběh předem neúspěšného pokusu utéct traumatu. Občas ale nejde neutíkat. Dotisk r. 2020... celý text

JitkazPlzně
30.09.2022 5 z 5

Moje druhá kniha od VH (po Anežce) a tedy ještě větší nálož bezmoci. Kniha se čte lehce, ale ten příběh je sakra těžký. Tušila jsem od prvních stránek, co se stane, ale pořád doufala, že to tak nebude.. Ach jo... Mám devítiletou dceru a puklo by mi srdce, kdyby se jí něco takové přihodilo. Uff. Číst knihy od této autorky si už zakazuji, i když píše skvěle.

Kanimůra2
28.09.2022 3 z 5

Po předchozích ódách je mi trochu hanba přiznat, že se mi kniha nelíbila. No, proti gustu... a konec jsem vůbec nepochopila. To byla poslední kapka

Adellll
20.09.2022 5 z 5

Opravdu silná kniha, jež mne překvapila nejen svou čtivostí, ale především lehkostí, s kterou je celý příběh podáván. Další skvost našeho českého rybníčku:).

havrad
11.09.2022 5 z 5

Dobře napsaná kniha má ve čtenáři vyvolat silné emoce, což se autorce Houbařky opravdu povedlo. To, že to byly převážně negativní emoce (beznaděj, rozhořčení a znechucení nad chováním některých postav), se s tímto tvrzením nijak nevylučuje.
Po přečtení knihy dává i obálka úplně jiný smysl...
Tento příběh vede k zamyšlení, kolik lidí, které každý den potkáváme, si v sobě nese nějaké trauma, nebo trápení, které světu nesvěří?

ivca84
10.09.2022

čtivá kniha o tom jak vam jeden zažitek dovede ovlivnit zbytek zivota

katerina6763
03.09.2022 4 z 5

Krásně napsáno, četlo se to samo. Náhled do duše, která trpěla a nebyl nikdo, kdo by pomohl.

ještěrka38
02.09.2022 5 z 5

Nějak mě odrazovala obálka, ničím nezajímavá, spíš odpudivá.. Ale několik lidí nezávisle na sobě mi řeklo, že se jim kniha moc líbila. A musím jim dát za pravdu. Příjemné čtení i když smutné.

Menagerie
27.08.2022 5 z 5

Skvělá knížka, cesta do duše dívky, skvělé popisové pasáže, i po delší době si vzpomenu na konkrétní části z knihy...

Jurajovamaka
25.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Je to kniha o láske k hubárčeniu ktorú hlavná hrdinka zdieľala so svojim otcom, tým istým človekom, ktorý ju ako malé dievčatko začal zneužívať.
Je to kniha o vzťahoch, o zbabelosti matky, ktorá sa pravde nechcela pozrieť do očí. Vedeli bratia o zneužívaní sestry? Ťažko sa to verí, keď zneužíva srdcu blízky, spoločensky uznávaný človek, ktorý by mal ísť príkladom a nie naopak...

marky2558
25.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Nevěděla jsem, co mám od knihy čekat, vybrala jsem si ji díky krásnému obalu a hodnocení. Nečekala jsem, že bude tak čtivá a příběh mě lehce šokoval. Ano, bohužel se to děje, není to nic nového ale to jak to je v knize pojaté, mnou rezonuje doteď. Jak se projevují rádoby zakopané trauma v lidském těle a v psychice. A hlavně...ta máma..proč nic neudělala..
Trošku jsem doufala, že viník bude potrestaný, že hlavní hrdinka dostane, co si zaslouží a to krásný normální život.. a možná že nakonec ano.

barča990
18.08.2022 5 z 5

Skvěle napsaná kniha! Moc doporučuji...
Moc mě bavilo prolínání současnosti a minulosti. Knížka mě výborně vtáhla do děje, četla se jedním dechem...

lil320
12.07.2022 5 z 5

Moc dobrá kniha, jedna z mála současných našich autorek co umí psát. Perfektně popsané, dokonce i čtivý děj. Doporučuji..

pocketka
10.07.2022 5 z 5

Knihu jsem začala číst, aniž bych předem věděla, co mě čeká. Bravurně napsaná, řádky plynou rychle. I tak se četla velmi těžce, matku jsem nesnášela snad ještě víc, než toho otce. Při čtení budete zažívat zlost, frustraci, lítost, znechucení. A na druhou stranu musím říct, že jako milovník hub se nemůžu dočkat, až půjdu do lesa. Knihu vřele doporučuji

Mirin1349
04.07.2022 5 z 5

Šumavské lesy plné hub dýchají na začátku knihy zdánlivou idylou, pod povrchem ale bublá pěkně otrávená smaženice, se kterou se dříve nebo později bude muset hlavní hrdinka vyrovnat. Když Sára chodila lesem, připadalo mi, že se tam procházím s ní. Je to úžasné, když prostředí knihy tvoří regulérní další hlavní postavu. Příběh byl depresivní a hutný, postav v knize bylo právě tak akorát, všechny měly v příběhu své místo a nebyly navíc. Knihu jsem měla přečtenou jedním dechem. Čím dál více přicházím na chuť českým autorům. Ostatně když píšou tak dobře jako Viktorie Hanišová, tak to jde snadno.

aishimizu
03.07.2022 5 z 5

Kniha se četla opravdu sama a snad v nejbližší době vyrazím do lesa, abych umocnila pocity z přečteného příběhu. Knihu jsem v podstatě vybírala naslepo a chyba to nebyla. Mně naopak, oproti ostatním, konec vyhovuje a líbí se mi otevřená vrátka, která autorka nabídla. Určitě to není poslední dílo, které od ní hodlám číst.

BabaJaga11
20.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Četlo se to moc dobře, což je dáno i strukturou knihy, kapitoly nejsou příliš dlouhé, ale ani ne příliš krátké (takové "sekané" texty, jako se v současnosti objevují v mnohých knihách, zrovna nemusím, nejsem pak schopna si nic zapamatovat). Hlavní hrdinka mi byla od začátku sympatická svými znalostmi o přírodě, schopností ji vnímat v její celistvosti i jakousi přírodní spiritualitou. Podivínství pro mě bylo plus minus v normálu, my biologové jsme totiž všichni tak trochu trhlí, bez ohledu na to, zda jsme profíci nebo amatéři. Ale jak autorka postupně odkrývá, co se stalo, že mladá Sára bydlí v polorozpadlé chatrči a živí se sběrem hub, začala jsem k této "podivínce" pociťovat stále větší obdiv. Myslím, že v její situaci by řada lidí raději skoncovala se životem. Sama jsem takovou hrůzu naštěstí nikdy nezažila. Ale bohužel vím, že řada vzdělaných lidí ve vysokém postavení se vyznačuje něcím podobným, jako Sářin otec - nedostatek empatie, lhostejnost k pocitům a prožitkům druhých. A zbabělostí přiznat chybu, neřku-li zločin. Jejich okolí je pak svým patolízalstvím velmi často udržuje v přesvědčení, že se vlastně nic tak strašného nestalo. Přece je to slušný člověk a v jeho postavení ho nemůžeme kritizovat, to se nesluší, že? Uživatelka Petra 21 mi svým komentářem mluví z duše!

Petra21
18.06.2022 5 z 5

Jeden by si myslel, kterak půjde v poklidu na procházku lesem, jak skrze písmenka ucítí nenapodobitelnou vůni stromů a pocítí dětskou radost ze sběru hub. Jak si skrze příběh odpočine od únavné a mnohdy kruté společnosti a nechá se plynout vlastním jsoucnem... A najednou se i na těch pustých místech znenadání vynoří nevyřešené problémy, které se nám odkrývají, jako bychom se nořili do pustšího a hrůzostrašnějšího lesa. Přestože bychom chtěli uniknout, propadáme se stále hlouběji... Skvělá Viktorie Hanišová ztvárnila tak elementární nespravedlnost života umocněnou odporností lidských charakterů, prohnilostí mnohých rodin i (promiňte) přizdisráčstvím, až se to nedá snést. Kéž by si houbařčino hořké vyprávění přečetlo co možná nejvíce zkažených lidských duší...

L.one
17.06.2022 4 z 5

Těžké tema, nečetlo se mi lehce. Autorka má ale um a psát umí:). Atmosféra je vykreslena tak, že se ještě dlouho nejde zcela otrepat a být v dobré náladě.

Bubulka
12.06.2022 3 z 5

Vůbec nevím jak hodnotit. Na jednu stranu jsem měla chuť knihu odložit, vzít košík a vyrazit do lesa na houby, jak krásně sběr hub popisovala... Ale na druhou stranu rodinné vztahy a nedotažený konec už takový zázrak nebyl...čekala jsem nějaké rozuzlení.

pohoda58
12.06.2022 5 z 5

Skvělá a čtivá kniha, i když smutná, doporučuji.