Hotýlek

Hotýlek https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235353/bmid_hotylek-blc-235353.jpg 4 4928 1192

Některé věci jakoby existovaly mimo čas. Zůstávají stejné navzdory dějinám, válkám, totalitním režimům i počasí. Takový je i hotel pana Leopolda, vlastně spíše hodinový hotýlek, založený v dobách první republiky a nabízející potěšení a rozkoš pánům za protektorátu a dokonce i poté, co ho znárodnili komunisté. Oč více přímočaré lásky ale nabízely hotelové pokoje, o to osudovější a dramatičtější vztahy se odehrávaly v rodině majitele a posléze správce. (Dotisk v roce 2017)... celý text

zpevSusannah
10.08.2019 5 z 5

Alena Mornštajnová zase nezklamala. Miluji její příběhy plné lidskosti, komplikovanosti a osudů. Kniha je jak horská dráha - nikdy člověk nemůže tušit, co mu přinese další hodina života. A o tom to je. To je to kouzlo, co spisovatelka vždycky dokáže vdechnout svým knihám.
Děkuju za to.

karolina5333
09.08.2019 3 z 5

Knihy popisující osudy jedné rodiny v průběhu let mě moc baví, nutno říct, že K moři od Soukupové mě ale "něčím" nadchlo více. Hotýlek je lehce "bezpoinťák", i když vypravěčské schopnosti Mornštajnove jsou pecka a kniha se čte moc dobře.

BáraLind.
09.08.2019 2 z 5

Těžko se sympatizuje s hlavním hrdinou, který si hraje jenom na vlastním písečku.. "Jak je možné, že Václava si každý váží a má ho rád? Cožpak si nikdo nevšiml, že je to zbabělý, sobecký kripl, který kvůli svému pohodlnému klidu obětuje každého, kdo se mu nehodí? A pak udělá dobrý skutek, navštíví svoji ubohou Lucii a všechno špatné je odčiněno."
Nějak se nemůžu do knížek p. Mornštajnové ponořit, některé náměty jsou skvělé, neotřelé, ale bohužel málo rozpracované. Na mě mají knihy až moc rychlé tempo bez hlubšího vhledu do jednotlivých postav/období.

chrastova.m
07.08.2019 5 z 5

Kniha mě hned vtáhla do děje a přečetla jsem na jeden nádech... I když se v knize objevilo mnoho postav, ani na okamžik jsem neměla pocit, že bych se mezi nimi ztrácela. Líbí se mi originální autorčin styl psaní, který vás vtáhne do děje a vy jen napjatě čekáte, jak bude příběh pokračovat.

martunka
03.08.2019 5 z 5

Tahle další kniha, kterou jsem od této autorky přečetla je prostě dalším skvělým příběhem, který jsem přečetla jedním dechem. Je to další lidské a poutavé vyprávění o osudech jedné velké rodiny.

katerina9582
01.08.2019 5 z 5

Knihu jsem právě dočetla a teda.... výborné. U mně teda zatím na prvním místě! Jsem zvědavá na poslední knížku - Tiché roky, s chutí do toho

bublifut
01.08.2019 5 z 5

Super čtenářský zážitek.

josefina_silena
01.08.2019 3 z 5

Autorka umí opravdu velice dobře zacházet se slovy a je mistryně ve vypravování. Ačkoliv byly vztahy v rodině Mánesů velmi komplikované, ani jednou jsem se při čtení neztratila v tom, kdo je kdo. Přečetla bych si ovšem knihu ještě jednou? S největší pravděpodobností ne. Zkusím od autorky ještě něco dalšího? Možná ano, ale až za nějakou dobu. Pokud hledáte jednoduchou a čtivou knihu o době minulé, pak je to ta správná volba.

Ivusa007
31.07.2019 4 z 5

Výborně se čte, krásně napsáno, po dlouhé době knížka, která mě zaujala od první stránky.

Modrina
30.07.2019 5 z 5

Knihy této autorky jsem dosud sice vnímala, ale nějak mě žádná neoslovila natolik, abych si ji přečetla. Hotýlek mě zaujal okamžitě. A tak to bylo od prvního do posledního písmena. Sága mě vtáhla tak, že jsem ani nevěděla, že čtu. :) Velmi pěkné.

katst
29.07.2019 5 z 5

Opět skvěle napsané.
To, jak autorka umí používat češtinu, to, jak naprosto srozumitelně popisuje spletité vztahy, i to, jak umí nahlédnout do lidské mysli a svědomí, mě nepřestává udivovat.
Za mě nejlepší česká autorka současnosti.

Stepulk@
28.07.2019 5 z 5

Nádherně napsané :-):
Nejvíc oceňuji nadhled, se kterým jsou popisovány radosti, strasti i neřesti všech smrtelníků, a absenci moralizování.
Pohladilo po duši.
Přečteno za dvě deštivé odpoledne.

radek1326
25.07.2019 5 z 5

Krásná kniha!

leucantha
25.07.2019 5 z 5

Lidské osudy jsou zkrátka nevyzpytatelné, ty paní spisovatelka opravdu umí!!!

Wladimirski
20.07.2019 4 z 5

Ke knize mne přivedla čtenářská výzva 2019 - dílo české autorky s mužskou hlavní postavou. Po pár stránkách jsem zjistil, že jsem "zabrousil" spíše do segmentu literatury pro ženy, ale autorčin styl se mi libil a knihu přečetl v podstatě jedním dechem. Přirozeně zajímavý příběh na osudech několika osob vykresluje osobní pohnutky, složitost doby i životů jednotlivých postav, velmi uvěřitelné, mnohdy překvapivé, především však sofistikované a inteligentní.

Vendy789
18.07.2019 4 z 5

Čtivé, ale ne podbízivé. Překlenující dlouhou epochu, ale ne povrchní. Ráda si přečtu i další knihy této autorky.

dee7

Nádherně napsaná kniha!!
Vypravěčský um paní Mornštajnové je jedním slovem skvostný!
Autorka bravurně vykresluje osudy jedné rodiny žijící v hotýlku za městem. Spletité vztahy, lidská dramata, dávné křivdy a tajemství postupně vyplouvají na povrch..

Skvělé, úžasné počteníčko - ani chvíli jsem se nenudila.
Doporučuji!!

Velká Feferona
18.07.2019 4 z 5

Mé první setkání s touto autorkou a ještě navíc úplně mimo můj obvyklý žánr. Děj je na můj vkus poněkud spletitý, ale rozhodně je to velmi čtivé a podle mého i uvěřitelné. Bavilo mě to a rozhodně se do budoucna vrhnu i na další knihy paní Mornštajnové. Ale asi by se mi to četlo lépe, kdyby hlavní hrdina nebyl takovej duševně vydezinfikovanej bezcharakterní paňáca.

SlamLenka
17.07.2019 5 z 5

Asi to bude znít kýčovitě, ale Alena Mornštajnová se pro mě opravdu stala královnou současné české prózy. Její knihy jsem četla v posloupnosti Hana - Slepá mapa - Tiché roky a teď přišlo konečně i na Hotýlek. Rozhodně se nekonalo žádné zklamání!
Oproti třem ostatním jejím románům pro mě bylo skoro překvapení, že hlavní hrdinou je tentokrát muž. Příběh je opět krásně čtivý, nepředvídatelný, poutavý. Uvědomila jsem si, jak málo nám autorka své hrdiny popisuje co o vzhledu, stejně jako nám nechává blíže nepopsané prostředí, v němž se postavy pohybují, přesto se mi celý příběh při čtení v hlavě odehrává, jako bych sledovala film. Alena Mornštajnová možná v některých ohledech slovy šetří, o to větší ale dává důraz na obsah a barvitost slov - její psaní má určitý náboj. Postavy reagují velmi realisticky. V knize nenajdete ani jednu jedinou postavu, která by byla černobílá, naopak snad na každém si najdete kousek dobrého i špatného - a tím jsou hrdinky a hrdinové Mornštajnové neskutečně opravdové...
Rozplývat bych se tu zvládla až do nevidím, takže to zkrátím: doporučuji! =)

skrape
17.07.2019 5 z 5

Knížky od paní Mornštajnové nemají chybu. Velice čtivé, člověk se nemůže odtrhnout od čtení, dokud se nedozví, kam životy postav povedou.