Hospoda Jamaica

kniha od:

Hospoda Jamaica https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449249/hospoda-jamajkaIlT4Ue-V2C-.jpg 4.2 805
Koupit Koupit eknihu Bazar

Romantický příběh, odehrávající se v Anglii v prvé polovině 19. století, vypráví o energické a odvážné dívce, která se vlivem neblahých životních okolností octne přímo v hnízdě nebezpečných námořních lupičů...

Žánr:
Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Dialog
Originální název:

Jamaica Inn , 1936


více info...

Komentáře (171)

Komentáře 171 Recenze 2

Evaho73
Evaho73
04.09.2023 4 z 5

Ak sa mi tento román tak páčil, bolo to nepochybne kvôli tajomnej atmosfére, ktorú má. Je to druhá kniha, ktorú som od autorky čítala a je mi jasné, že chcem pokračovať v čítaní všetkého, čo napísala, pretože sa zdá, že jej romány majú schopnosť zaujať hlavne priaznivcov dobrodružstva a napätia.

Najviac sa mi páčilo, akým spôsobom Daphne du Maurier rozpráva tento príbeh, pričom jej jazykový štýl je jednoduchý, no zároveň veľmi pútavý. Zaujali ma hlavne opisy pustých, sivých a studených vresovísk evokujúcich pocity osamelosti, strachu a neistoty. Trochu ma sklamala romantická línia príbehu, kde som očakávala iný vývoj a nie tak urýchlený koniec.

Zemlja
Zemlja
03.09.2023 4 z 5

Četla jsem před mnoha lety. Autorku mám moc ráda. Její příběhy jsou napínavé, obstojí i dnes.


kamilk
kamilk
24.06.2023 4 z 5

Príbeh je vo svojej podstate prostučký, nabalený o rozsiahle popisy krajiny. Hlavná hrdinka sa chová miestami až feministicky drsne, inokedy celkom podlieha strachu a nedokáže si pomôcť. 75%
Odporúčaný komentár: slawa.cap

Bastien581
Bastien581
17.06.2023 5 z 5

Tajuplné a napínavé, v knize se nakonec vůbec nic nestane, ale to nevadí. Napětí se drží až do konce.

slawa.cap
slawa.cap
06.05.2023 4 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu.
Jediné podobné dílo, jak lokací a atmosférou se kterým jsme měl tu čest bylo "Na větrné Hůrce" a tady Jamajka jasně propadá. Kniha, a její hlavní hrdinka, se z počátku tváří jako ikona feministek aby se během pár kapitol z Mery stala rozklepaná chudinka závislá na kdejakém muži. Místy hrozně bláhová, místy neuvěřitelně uvědomělá a až neuvěřitelně odvážná (možná je to jen důsledek její bláhovosti).
Původně jsem chtěl dát horší hodnocení, ale když tak zpětně přemýšlím, kniha je plná zvratů a bez problémů si dokázala udržet mou pozornost a přes různá podezření mně několikrát děj dost překvapil. Bohužel efekt "závislosti" na příběhu se u mně nedostavil.

Nermal
Nermal
05.05.2023 3 z 5

Myslím, že v době, kdy jsem knihu četl, jsem ještě plně nechápal všechny souvislosti, proto jen tři hvězdy.
Mnohem později jsem hospodu navštívil naživo, k tomu jsem napsal ještě malý komentář v diskuzi ke knize.

Bakana
Bakana
04.05.2023 5 z 5

Výborně popsaná atmosféra!
Četla jsem staré vydání s archaickým jazykem, možná existuje nějaký novější překlad, i když uznávám, že i to vytvářelo dojem staré Anglie.
Pro dnešního čtenáře by se asi hodilo o trochu míň popisů.

MiJant
MiJant
09.04.2023 3 z 5

Po nekonečných 40 rokoch kedy kniha ležala v knižnici som sa do nej pustil so zvedavosťou, lebo v poslednej dobe čítam aj staré "dobré" knihy. Napínavý príbeh škaredého anglicka pred dvesto rokmi, niekedy až hororového na chvíľu zanechá nerozhodný dojem s úľavou, že staré zbojnícka časy sú preč.

Leona333
Leona333
07.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Ač může toto dílo - název knihy, evokovat ,,sluncem zalitý ráj," kdesi na ostrově v Karibiku..., opak je pravdou. Jedná se o velice ponurý, drsný příběh z poloviny 19. století z pobřeží Cornwallu, v němž mladá hrdinka Mary Tellanová, přijíždí po dramatických událostech..., za svojí tetou Patiencií a jejím mužem - strýčkem Jossem, který jak se později ukáže, je šéfem nelítostné bandy pirátů, lupičů, kteří se pro zisk a svůj prospěch, neštítí opravdu ničeho...
Že je román od začátku, nabitý bouřlivými okamžiky - emocemi, není pochyb. Mery je zde vystavena všemožnému útisku, příkoří a nástrahám až do samotného finále... Každopádně by to nebyla Daphne du Maurier, aby se vše nakonec neobrátilo ku prospěchu hlavní hrdinky...
I po tolika letech se jedná, o velice dobrou - čtivou klasiku, nejenom pro ženy...

mgeisselreiter
mgeisselreiter
20.02.2023 4 z 5

Moc pěkně napsané, s lehkostí, okouzlující, poutavé, napínavé od začátku až do konce. 80%, 20. 2. 2023.

Kabuky
Kabuky
08.02.2023 5 z 5

Vynikající kniha.

Čmeláček
Čmeláček
04.02.2023 5 z 5

Zkusil jsem tuhle pro mě novou spisovatelku a vybral jsem si knihu, která mě zaujala hlavně kvůli námořním lupičům, protože dobrodružné příběhy můžu za všech okolností :). A že fakt vůbec nebyla marná! :) Romantiku sice nemusím, to je jasný, ale nebylo jí tam naštěstí moc. A ten zbytek stál určitě za to! Atmosféra skvělá, kniha se mi líbila, takže zkusím taky něco jiného od Daphne :).

R47
R47
20.01.2023 1 z 5

Tak nevím, proč jsem z té knihy tak zklamaný. Asi je to tím, že jsem čekal jeden z nejlepších autorčiných románů, který nutně musí překonat i zfilmované Ptáky. Ale na Ptáky je tohle krátký. Tohle se prakticky neliší od pirátských dobrodružných příběhů pro mládež. Až na to, že je v hlavní roli ženská postava. To je možná překvapivé. Ale jinak je to obyčejný, trochu krimi, ale spíš fakt dobrodružný příběh o partě, která přepadává lodě. Nedokázal jsem to dočíst. Nemá to ani atmosféru.

rennata
rennata
23.12.2022 4 z 5

Veľká škoda, že to spisovateľka nepojala trochu inak. Dej, charakter postáv i prírodné prostredie boli skvelé, ale niekedy boli opisy príliš obsiahle a inokedy príliš stručné - miestami to chcelo viac vykreslenia, atmosféry, deju, romantiky i toho veľmi rýchlo naznačeného erotična.... ale koniec sa mi páčil. Hoci dotyčného i toho druhého som odhadla hneď.

zuzana2981
zuzana2981
03.12.2022 4 z 5

Stálice v mojí knihovně, vždycky ji vytáhnu jednou za čas a začtu se. Děj dobrý, ale nejvíc mě přitahuje prostředí, kde se to odehrává a které je velmi dobře popsané - člověk jako by se procházel na blatech v mlze, cestoval na pobřeží a cítil vůni moře.

VeruMalfoy
VeruMalfoy
12.11.2022 4 z 5

Velice dobře napsaná kniha, jejíž děj se odehrával v zajímavém prostředí. Byl místy opravdu velice napínavý. Co knize ale velmi uškodilo byl fakt, že se hlavní postava, Mary, někdy chovala dosti nesmyslně, až naivně. Dost mě to vytrhávalo ze čtení.

LiliDarknight
LiliDarknight
07.07.2022 5 z 5

Táto kniha sa mi vynikajúco trafila do nálady. Od prvej vety ma to totálne vcuclo a každým slovom som nasávala tú nádhernú atmosféru, až som nakoniec skončila uprostred cornwallských vresovísk a odmietala odtiaľ odísť. Autorka mi opäť dokázala, že som jej knihy mala začať čítať omnoho skôr a okrem toho aj to, že bola ženou mnohých talentov, nakoľko každá kniha, ktorú som doteraz od nej prečítala, bola úplne iná, no zakaždým výborná. Body navyše získava to záverečné odhalenie, ktoré som vôbec, ale vôbec nečakala.

Sumatrae
Sumatrae
24.06.2022 4 z 5

Samotny pribeh i postavy se mi moc libily, popisy slatin a hotelu Jamajka byly perfektni, ale preklad z roku 1970 od pana Becpalce mi vubec nesedel, byl na muj vkus takovy kvetnaty a krkolomny, ze jsem knihu stale odkladala a nemohla jsem se zacist Cetla jsem od autorky Mrtvou a zivou a Loutka a jine povidky a ty se mi cetly skvele, coz jak jsem zjistila bylo jinymi prekladateli... Knizku bych ale urcite doporucila, kdyz se ctenar odpouta od stylu prekladu, tak si to i tak uzije, protoze me autorka zatim nezklamala

NikiGrouse
NikiGrouse
13.06.2022 3 z 5

Nevím proč, ale kniha se mi nečetla moc dobře. Zajímavé postavy i příběh, ale mysl mi pořád odbíhala pryč..

Betulabii
Betulabii
01.06.2022 4 z 5

Krásný příběh se zajímavou zápletkou, jediné co bych vytkla byl vztah hlavní hrdinky a Jema. Příběhy z 19.století mám načtené celkem dost, takže vím, že romantické vztahy i přátelství v této době, vznikají celkově rychle, řádu několika rozhovorů. Ale přijde mi, že se do sebe zamilovali teda celkem rychle - praktický dva rozhovory a jeden výlet do města. Ale tak asi nemám tak dobrodružnou krev jako Mary.

Usire
Usire
25.05.2022 4 z 5

Popis krajiny byl opravdu skvělý, stejně tak i dusná atmosféra. Trošku mi vadila hlavní postava, která jako by občas neměla vlastní rozum a pragmatické uvažování. Sem tam mi kniha připomínala červenou knihovnu, jinde zase horory od Poa.

Andrea864
Andrea864
13.05.2022 5 z 5

Příjemné, napínavé čtení. Sáhla jsem po této knize po dlouhé době a nezklamala. Daphne du Maurier je skvělá vypravěčka. Výborně vystihla temnou atmosféru slatin, ponurost hospody Jamajky a charaktery postav, kdy není všechno tak, jak se na první pohled zdálo.

Micha-Él
Micha-Él
28.04.2022 5 z 5

Autorka dovede popisovat tak sugestivně a přesně, jako bychom na nehostinných planinách v Cornwallu či v ponurém hostinci Jamajka skutečně byli. Opět mě nezklamal její smysl pro dramatično, jakož i důsledně propracované postavy. Mary by představovala ve své době (začátek 19. století) jistě typ moderní, nezávislé a feministicky založené ženy. Ano, v jistém smyslu tam stereotypy stále přetrvávají, ale musíme myslet na to, že román byl napsán v roce 1936 a ještě popisuje historickou dobu. Pro mě je to vedle Mrtvé a živé a Mé sestřenky Rachel autorčin další skvost, který mi stylem připomíná tvorbu sester Brontëových!

Buchtičkajani
Buchtičkajani
11.04.2022 3 z 5

Knihu jsem vzala do ruky kvůli čtenářské výzvě, jinak by se mě asi do ruky nedostala. Trochu ponurý, drsný příběh, jen lehce romantický. Chvílemi zdlouhavý, a pro mě trochu nudný.

Louisareading
Louisareading
31.03.2022 5 z 5

Skvělá kniha, u které jsem se vždycky strašně bála - asi za to mohla ta skvěle vykreslená atmosféra, ta dokonalá ponurost. Pořád jsem čekala nějaký hororový výjev a on nepřišel. Jen skvělý text a čtenářský zážitek.

Jadla
Jadla
24.03.2022 5 z 5

Jako mladé děvče jsem ji četla s rozechvělým srdcem. Sirotek, podloudníci, zloděj koní, blata, všudypřítomná mlha a kouř z rašeliny. A albínský farář s bílými vlajícími vlasy a poníci a hrozící nebezpečí. Všechno, co má mít pořádný příběh, a ještě spoustu navíc. Srdeční záležitost.

Katania
Katania
25.01.2022 5 z 5

Pěkné, čtivé. Velmi sympatická hlavní postava. Ze mě super.

Lupeš
Lupeš
18.01.2022 2 z 5

O co větší očekávání, o to větší zklamání. Přitom jsem věděl, že je to červená knihovna, ale nějak jsem si to zařadil do stejného ranku jako např. Nadějné vyhlídky. Chyba. Atmosféra je jedinou silnou stránkou této nelogicky romantizující slátaniny. Joss je dobře napsaná postava, ale s postupným odhalením výše jeho IQ mizí i strach a respekt, který vzbuzoval na počátku. Blata jsou po čertu vylidněná oblast, od prvních stránek tak vlastně víte, kdo v pozadí tahá za nitky zločinu, a překvapí tedy jen jeho pitomé chování v závěru knihy. I romantická linka je bez překvapení, takže dočtete jen z povinnosti. "Skvělé" je na tom snad jen to, že navzdory silné hrdince, která se nechce nikdy provdat, dodržuji se tu všechny genderové stereotypy Viktoriánské Anglie a veškerá pravidla ženské naivity (dámy prominou). Silná to dívka tak poslušně následuje svého "divokého a nezkrotného" s vizí, že změní jeho způsoby... Ach! :D

linda2125
linda2125
11.01.2022 3 z 5

Roztomile zastaralý romantický thriller :)

Hellboy
Hellboy
09.01.2022 4 z 5

1/2022 Příběh začíná jako variace na klasickou pohádku bratří Grimmů o Modrovousovi a krvavé komnatě, kam nikdo nesmí vkročit. V hospodě Jamajka uprostřed mokřadů na jihu Anglie, kde vládne tyranský hostinský Joss Merlyn se dějí podivné, zlé věci, a také je tu zamčená místnost, do níž jeho neteř Mary Yellanová nesmí nikdy vstoupit. Mary tuší, že Jamajka je sídlem zločinců, snad podloudníků s brandy a tabákem, ale nemá žádné důkazy. Dokáže zachránit sebe a svou tetu Patience a ještě rozprášit bandu pašeráků? ___ Z dnešního pohledu působí zápletka poněkud naivně, ale to je pochopitelné - příběh se odehrává na počátku 19. století. Autorka Daphne du Maurier nicméně velmi dobře pracuje s postavou silné ženské hrdinky, která není pasivní, nečeká, že ji někdo zachrání, ale sama je strůjcem svého osudu a neváhá se postavit svému zlotřilému strýci Jossovi. Není divu, že byl námět několikrát zfilmován. Zaujalo mě, že veškerá místa v knize skutečně existují, počínaje městečky Helford či Bodmin až po samotnou hospodu Jamajka, která uprostřed slatin v jihoanglickém Cornwallu stojí dodnes! Tam bych se chtěl někdy podívat.

Trudi806
Trudi806
03.11.2021 5 z 5

Četla jsem mladší a u žádné knížky jsem se zatím táák nebála jako tady. Od té doby se k ni chci i nechci vrátit :)

ZUZANA-123
ZUZANA-123
28.10.2021 5 z 5

Příbĕh lásky i když to tak zpočátku nevypadá.

Mirka2778
Mirka2778
02.10.2021 4 z 5

Hospoda je nejspíš nejznámější knihou autorky, přesto jsem zklamaná.
Ponurost Jamajky a nevlídnost slatin z knihy přímo čiší. Ale o tom, že by byla Mary Yellanová chytrá a statečná, mě autorka nepřesvědčila. Hrdinka byla spíše nevyrovnaná.
Jsem zmlsaná nevšedními náměty této skvělé autorky, a proto tahle napůl červená knihovna a napůl dobrodružný román, se mi zdají příliš obyčejné, i když napsané skvěle.

Pavla181
Pavla181
20.09.2021 4 z 5

Tuto knihu mi několikrát doporučovala k přečtení babička. Nakonec jsem si ji poslechla až jako audioknihu a rozhodně mne nezklamala.

maris123
maris123
20.09.2021 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha na ČRo2. Autorka skvěle vystihla kouzlo blat, strašidelných, nebezpečných a přesto krásných, a v protikladu k nim líčí jednotlivé postavy - přímočaře hrubé a zlé i ty, které svoji podstatu umně skrývají.

nadali
nadali
11.09.2021 4 z 5

Příjemný a napínavý příběh, na konci s neočekávaným (nebo možná ocekávaným?) zvratem. Ponurá atmosféra je skvěle vykreslená do nejmenších detailů, budete si připadat, že jste se ocitli na blatech v opuštěné hospodě u nevrlého strýce a tiché tetičky. Možná ucítíte slaný vítr od moře a také se vám zježí chloupky na zátylku, neboť víte, že tady ale vůbec nic není v pořádku.
A konec, tak ten se mi fakt líbil :)

Heyhey
Heyhey
01.09.2021 4 z 5

Na to, že je příběhu 85 let je naprosto skvělý.

Amazonka72
Amazonka72
29.08.2021 3 z 5

Další z audio knih, resp. počinů ČR2, která zařadila četbu této knihy do svého prázdninového programu.
Moje první setkání s autorkou. I přesto, že literaturu, která se odehrává v historii, zrovna moc nevyhledávám, začínám až tak na přelomu 19. - 20. století, mě tato kniha zaujala. Nejsem si jistá, zda bych ji zvládla přečíst (obávám se, že bych se ztratila v množství postav a jmen), ale audio podoba byla velmi zdařilá a každý večer jsem se už těšila na příběh Mary a jeho pokračování. Skvěle vykreslená ponurá atmosféra anglického venkova. Zajímavé zakončení celého příběhu.

Evelin2506
Evelin2506
29.08.2021 3 z 5

Klasika, která nikdy (většinou) nezklame. Četla jsem asi po třiceti letech a příběh se mi líbil víc,než jsem si vybavovala. Opět se potvrdilo - všechno je jinak.

kob
kob
25.08.2021 5 z 5

Drsný příběh, kterému nechybí romantika ani napětí.
Jako audiokniha neměl chybu.