Hordubal

Hordubal https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347117/bmid_hordubal-uxZ-347117.jpg 4 1010 134

Noetická trilogie série

Čapek se ve svém psychologickém díle Hordubal inspiroval skutečným příběhem. Juraj Hordubal se po osmi letech vrací z Ameriky domů, ale žena se k němu nemá a dcerka ho nepoznává. Následně se od svých kamarádů dozvídá, že ho žena podváděla s čeledínem. Milostný trojúhelník končí tragédii...

Rup
30.09.2013 4 z 5

Opravdu dost obtížné čtení. V podstatě se jedná o soudničku, ovšem s hlubokou sondou do lidské duše, do poměrů panujících na chudém venkově a v neposlední řadě i pohled na staletími prověřenou (ne)vyváženost vztahu mezi majetkem a lidským životem, nepochybně v zájmu zachování rodu. Doporučuji literárním fajnšmekrům.

Gwaihir
29.09.2013 5 z 5

První díl noetické trilogie zabývající se životem člověka a mnohostí náhledů na jeho jednotlivé části je výtečně napsaným psychologickým románem na motivy skutečných událostí, jehož význam tkví hlavně v tom, že postupně sleduje jediný příběh očima několika postav, z nichž každá si na základě svých osobních zkušeností a vžitého způsobu interpretace daného dění vytváří vlastní verzi, která společně s ostatními nakonec dává úplný obraz toho, co se doopravdy stalo. Lidsky nejbližší je asi vyprávění z pohledu hlavního hrdiny, které se odvíjí velmi rozvážně a místy až poeticky v působivé horalské atmosféře, která pomalu houstne do neodvratného vrcholu. S ním pak kontrastuje spěšnější postup při vyšetřování a nakonec také poněkud strohý a neúprosný průběh soudu, které ještě více prohlubují charaktery zúčastněných a staví jejich chování a činy do jiného světla. 95 %

ondra1995
27.08.2013 5 z 5

Po třech přečtených Čapkových dramatech jsem měl chuť i na román. Moje chutě byly dokonale naplněny.
Velmi mě bavily situace, kdy si Juraj říkal pro sebe své prvotní reakce na něco.
Když vyšetřovatelé pátrali po vrahovi a postupně odkrývali děsivou pravdu, kterou čtenář již znal, byl jsem nadšen.

Addie
13.06.2013 3 z 5

Čapka obdivuji, ale tady mám pocit, že vše důležité řekl na poslední straně, což takto řečeno poněkud haní Hordubala jako celek, jak jistě uznáte...
Pragmatismus je zajímavý směr, ale ne každý se s relativitou pravdy smíří.

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Smutný príbeh na motívy skutočnej udalosti, ktorý je ako prvý z noetickej trilógie Hordubal, Povětroň a Obyčejný život.
Čapek v tejto knihe vynikajúco zobrazuje psychológiu hlavných postáv a ich rozdielne pohľady na rovnakú vec, či situáciu.
Predovšetkým treba vyzdvihnúť precíznosť, akou je kniha napísaná a v druhom rade aj na celkom zaujímavý Hordubalov príbeh, ktorý je predovšetkým o ľuďoch, o ľudských vzťahoch, o ľudských slabostiach, o ľudskej dobrote aj krutosti.

pajuu
26.02.2013 3 z 5

Knihu jsem rozečetla a pak se chtěla podívat na hodnocení tady. I přesto, že by se mělo jednat o dílo z tzv. "povinné četby" a děj může být všeobecně znám, velmi mě zklamaly "spoilery" již tady v komentářích. Škoda. Nicméně kniha se mi líbila a na konci jsem se až podivovala nad zabedněností vesničanů. Děj nutí k zamyšlení, jak se lidé postupně mění a jak je to patrné, pokud tuto proměnu neprojdou spolu a pak očekávají stále toho starého člověka.

Fidlal
16.02.2013 5 z 5

Kniha (o rozsahu kolem 110 stránek) řeší základní životní priority. Ústředním tématem je dilema:

- věnovat své práci veškerý čas ku spokojenosti zajištěné rodiny
- nebo se spokojit s menším jměním a více se věnovat rodině

Příběh, zasazený někam na východní Slovensko, zde není třeba rozvíjet. Je prostředkem k hlubšímu zahloubání každého čtenáře na velice aktuální téma.
Každý se občas bezhlavě žene za mamonem a má to logicky odůvodněno. Potřebuje auto, větší byt či výkonnější počítač ke spokojenosti nejen své, ale i celé rodiny. Avšak často mu uniká, že právě rodinu tímto způsobem ztrácí.
V druhé polovině přejde styl knihy z psychologického dramatu ke svižné detektivce jaké můžeme znát z Povídek z jedné a druhé kapsy. Tato část však místo rozhřešení spíše vyvolává další a další otázky.

Po přečtení této knihy dost možná pozměníte přístup k životu. Mě osobně toto dílko nenechává chladným.

poetree
05.01.2013 5 z 5

četla jsem to tak před měsícem a moc se mi to líbilo, napínavé, psychologické drama pokládající otázky ohledně morálky..

krab
19.10.2012 3 z 5

taky mi to přišlo dost smutné...

Vojta
18.09.2012 4 z 5

Popravdě řečeno první část mě moc nebavila, to bylo samé ech, hospodáři, ech, ženo, ech, gazdo, ech, ech, ech, takové ty klasické vesnické reálie s dobrými a prostými lidmi, co mi trošku lezou na nervy. Kniha se začíná pořádně rozjíždět až po Hordubalově smrti. Do celé věci se vloží vyšetřovatelé, svědci a soudci. Jedině čtenář ví, jak to doopravdy bylo, postavy mají přístup pouze ke zkomoleným informacím. Ze zkomolených informací utvářejí zkomolené závěry a ty dále a dále komolí, ať už úmyslně nebo neúmyslně. Podle konečného rozsudku je Polana hříšná poběhlice, Manya bezcitný vrah a Hordubal prostoduchý hlupáček. Skutečná pravda zmizela kamsi do neznáma, asi na stejné místo, kam zmizelo Hordubalovo srdce.

Skip
04.06.2012 5 z 5

Začíná to jako "vesnický román", pokud by takový žánr existoval, a pomalu to přechází v psychologické a kriminální drama. Děj se odehrává ve vesnici Krivá, kterou bych podle jmen lidí lokalizoval někde na Podkarpatskou Rus, ale můžu se mýlit. Juraj Hordubal se po osmi letech vrátí z Ameriky, kde byl majnerem (to slovo mě bavilo). Jenže osm let je dlouhá doba a ono se ledacos změní a k Hordubalově smůle k horšímu, takže se nekoná žádné radostné vítání. A přesto pořád sní o tom, jak bude dobře, až máte pocit, že je to docela trouba chlap. Čapkův styl psaní je založen na tom, že v textu nenechá jediné přebytečné slovo. Vždycky něco napsal a pak nemilosrdně škrtal až na nejnutnější minimum. Je to pak osvěžující číst takové texty, ač jejich obsah bývá dost závažný. Hordubal je výborný román, hutný, drsný i laskavý, nemilosrdně ukazující obraz malosti a zároveň velkého ducha uvězněného v na pohled silném ve skutečnosti však příliš křehkém těle.

WEIL
10.08.2011 3 z 5

Hordubal je hlavní tragická postava tohoto románu, napsaného podle jedné krátké novinové zprávy.

Kvothe
02.04.2011 4 z 5

Čapek je výborný autor, ale jeho známější knihy (Válka s mloky, Krakatit, nebo dramata) jsou pro mě zajímavější. Hordubal/povětroň a obyčejný život jsou i tak velmi dobré české knihy. Nedoporučuji je však číst jako první dila od Božského Karla - Čapka :-)

V každém případě má však kniha velmi zajímavou kompozici - první část (pro mě nudnější) je téměř zcela z pohledu samotného Hordubala vracejícího se z Ameriky. Druhá část je již jen z pohledu všech ostatních. Je to střetávání několika realit - několika pohledů na svět a to velmi dobře zachycené.

Poznámka po letech: nedávno jsem viděl inscenaci Hordubala v režii J.A.Pitinského z divadla Husa na provázku a musím říct, že
mě jeho pojetí nadchlo. Správně groteskní nadsázka a zajímavý výklad, který nejde proti textu.

Alix
30.11.-0001 4 z 5