Sova

Sova https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300909/bmid_sova-fMG-300909.jpg 4 2350 630

V lese kousek od Osla je v podivném hnízdě ze sovího peří nalezeno tělo sedmnáctileté dívky, jež se před tím ztratila z domova pro problémovou mládež. Případem se začne zabývat zkušený detektiv Holger Munch se svým týmem. Vyšetřování pro nedostatek stop začíná váznout na mrtvém bodě, ale pak IT odborníkovi z oddělení vražd záhadný hecker pošle nahrávku, jež odhalí znepokojivé podrobnosti o osudu zabité dívky; ve filmu se na okraji mihne silueta vraha převlečeného za sovu, nočního dravce symbolizujícího smrt... A patrání se roztočí na plné obrátky. Sova opět přináší promyšlenou, napínavou zápletku a proniká hluboko pod povrch lidské mysli stejně jako první Bjorkův román V lese visí anděl. Zároveň se v ní noříme hlouběji do soukromí detektivů Holgera Muncha a Mii Krügerové, které si díky veleúspěšnému prvnímu dílu řady již oblíbili čtenáři v řadě zemí. Spolu s tím, jak se snaží co nejrychleji rozlousknout zapeklitý případ a zastavit brutálního vraha, se oba vyšetřovatelé musí porovnat i s řadou výzev, které před ně staví jejich osobní životy.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Plus

Uglen , 2015

Soda14
02.10.2016 5 z 5

Jsem nadšen, dle mého názoru je srovnatelná s jedničkou, autorův styl jsem si velice zamiloval a sedí mi jak p*del na kbelík :)
Kniha je poutavá, rychle se čte a vtáhne vás do děje. Trochu mě jen mrzí, že se Mia stále chce zabít a že vrah opět "útočí" na Munchovu rodinu, to jsou takové menší nedostatky, jinak je to ale skvělá kniha, která se bezproblému vyrovná V lese visí anděl a já se už teď nemohu dočkat dalšího dílu a tiše doufám, že už ho autor má dávno dopsaný a brzy ho vyšle do světa :)
Je to skvělá, strhující a strašidelná detektivka s výborným dějem !!

kneslova
01.10.2016 4 z 5

Velice slušná detektivka, za mne tak 4,5 hvězdiček. Slabinou mi tam připadá vyšetřovací tým, jinak nápad dobrý, zpracování taktéž...

Roubas
30.09.2016 4 z 5

Na druhou knihu s Holgerem a Miou jsem se opravdu hodně těšil, ale první díl zůstává nepřekonán. Sova je ovšem ve všech směrech nadprůměrnou detektivkou. Autorův styl, kdy nastíní několik postav a vy sledujete jejich osudy a odhadujete jejich budoucí roli v ději, je bravurní. Děj ubíhá rychlým tempem, bez zbytečné omáčky, dialogy jsou svižné, strohé, ale všeříkající. Obrovským kladem je velice znepokojivá rituální vražda s motivem sovy. Už dlouho jsem nečetl detektivku s takto děsivě originální vraždou. Kniha ovšem obsahuje i několik nedostatků. Jak již zmínili uživatelé přede mnou, dost vázne vývoj dvou ústředních postav. Další zápory obsahují SPOILERY. Naprosto zbytečné bylo opakované zapletení dalšího člena Munchovi rodiny, když se do děje zapletla i Sunniva, už mi těch náhod připadalo příliš. Všemi opěvovaná a respektovaná Mia nepřispěla do vyšetřování ničím velkým. Když už ano, musela pro radu k někomu jinému, nehledě na to, že jediná svědecká výpověď, kterou měl tým k dispozici, se týkala bílé dodávky, a té si Mia v jedné chvíli nevšimla a to jí měla doslova přímo před nosem. Chybu s batohem, který neobsahoval žádné osobní věci a ze kterého si vyklubala dámská taška s doklady, mohu jen potvrdit. Dále mohl autor ještě o kousek víc zabrousit do života vraha a víc přiblížit jeho pohnutou minulost. Znepokojení, strach a tajemno vyvolané vraždou s okultními prvky a zvířecí symbolikou utrpělo tím, že šlo o přímý přenos, který si platili miliardáři, kteří už nevěděli co s penězi. KONEC SPOILERŮ. Sova je i přesto skvělá detektivka a neměla by uniknout žádnému fanouškovi tohoto žánru. Tolik kritiky ode mě získala asi proto, že jsem se na ni až moc těšil.

gumkacik
29.09.2016 3 z 5

Zápletka bezesporu zajímavá a čtenářsky atraktivní. Kniha měla spád. Výkon týmu vyšetřovatelů mi ovšem přišel nevalný. Každý si řešil svoje osobní problémy, na případ se pořádně nesoustředil skoro nikdo. Naopak někteří často působili jako po lobotomii...viz neustálé "jak jako?" a "teď nechápu, jak to myslíš...", přestože sdělení bylo triviální a nedalo se na něm cokoli nechápat. Mia, ze které byli všichni na větvi, vlastně neřekla nic, co by nenapadlo každého druhého čtenáře.

Marluksa
29.09.2016 5 z 5

Skvělá! Asi se mi líbila víc, než jeho předchozí kniha. Dokonale zamotaná a přitom přehledná. Žádný chaos a žádná zbytečná omáčka, což u knih oceňuji. Maličko mě překvapilo, že autor opět zatáhl do příběhu rodinného příslušníka hlavního vyšetřovatele, což si doufám, pro další pokračování odpustí. Každopádně doporučuji!!

BlankaTr
28.09.2016 4 z 5

Samuel Bjørk opět nezklamal, jsem ráda, že mám jeho již druhé dílo doma v knihovničce. Famózní detektivka !!

Mikli65
27.09.2016 5 z 5

Pro mě ještě lepší než předchozí V lese visí anděl. Rozhodně stojí za přečtení.

Vilas1979
26.09.2016 4 z 5

Kniha „V lese visí anděl“ vnesla svěží vítr do žánru severské krimi, rok se s rokem sešel a máme tu druhé pokračování. Nu, je-li to skutečně teprve druhá kniha autora, tak potud dobré. Nemálo věhlasnějších spisovatelů napsalo své skvosty třeba až napotřetí, napočtvrté. Sova se čte docela dobře, zápletka je originální, nicméně pár výtek bych měl. Autorovi se v první knize povedlo načrtnout vcelku zajímavé charaktery, byl jsem zvědav na jejich vývoj, ale ten jaksi chybí, autor jen opakuje osvědčené schéma, takže Holger opět zachraňuje Miu před jistou sebevraždou a případ opět nějakou souvisí s Holgerem a jeho rodinou. Poněkud nadbytečně a úmorně působí podrobná rekapitulace minulosti hlavních postav a to včetně toho, co se stalo v prvním dílu, nevím, nevšiml jsem si, že by například Nesbo stále dokola omílal Harryho minulost, aby byl náhodný čtenář v obraze. Myslím, že není třeba být za každou cenu takto laskavý. Tým detektivů se tentokrát příliš nepředvedl, případ se řeší tak nějak sám od sebe, vše do sebe postupně zapadá jako puzzle. Příliš nechápu tu Miinu nepostradatelnost, notabene když je ta holka buďto nalitá, na práškách nebo z toho všeho strašně unavená. Mám rád tragické hrdiny, ale z Mii se postupně stává spíše jejich karikatura. Podivně na mne tentokrát působily dialogy, snad každá věta byla zakončena buďto ne? nebo ano? Nevím, zda je to tak i v originále, ale v češtině to vypadalo nepřirozeně a posléze i komicky. Podtrženo sečteno, stále se jedná o podařenou detektivku, ale v dalším dílu bude muset autor předvést něco víc.

ptoček
21.09.2016 5 z 5

Po skvělé "prvotině" V lese visí anděl, jsem se na Sovu neskutečně těšila a počítala dny, kdy se do ni konečně budu moct začíst. Musím říct že vůbec nezklamala, naopak! Od začátku mě kniha chytla a ja tradičně četla stylem - ještě jedna kapitola....skvělý námět, do poslední chvíle jsem netušila kdo je ona Sova. Obě knihy mi připomínají sérii s J. Cafferym oblíbené Mo Hayder. Budu opět netrpělivě vyhlížet další dil

Puntíkatýhrnek
14.09.2016 4 z 5

Na Sovu jsem se vyloženě těšila. Je to opět dobře napsaný příběh, jen některé věci mi připadají přehrané. Spousta vět přepsaných z první knížky, hlavní postavy Holger a Mia se nijak výrazně nevyvíjí, jejich soukromý život je v podstatě stále stejně hrozný, bez minimálního posunu v ději (vyjma změny ročního období)...Zápletka je ale stejně jako v minulé knize dobře postavená. Styl autora mi prostě sedne..Ovšem pokud se budou postavy provázející každý díl vyvíjet stejně..pokud pachatelé budou před koncem příběhu stále jen útočit na rodinu Holgera, případně na Miu, pokud bude Mia pořád jen pít, brát léky a chtít se zabít...vyzní to v dalších knihách nejspíš dost otřepaně a nudně. Mým favoritem zůstává první díl, ale i druhý díl je slušně napsaný, čtivý příběh, který jsem přečetla za dva dny..