Sova

Sova https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300909/bmid_sova-fMG-300909.jpg 4 2358 2358

V lese kousek od Osla je v podivném hnízdě ze sovího peří nalezeno tělo sedmnáctileté dívky, jež se před tím ztratila z domova pro problémovou mládež. Případem se začne zabývat zkušený detektiv Holger Munch se svým týmem. Vyšetřování pro nedostatek stop začíná váznout na mrtvém bodě, ale pak IT odborníkovi z oddělení vražd záhadný hecker pošle nahrávku, jež odhalí znepokojivé podrobnosti o osudu zabité dívky; ve filmu se na okraji mihne silueta vraha převlečeného za sovu, nočního dravce symbolizujícího smrt... A patrání se roztočí na plné obrátky. Sova opět přináší promyšlenou, napínavou zápletku a proniká hluboko pod povrch lidské mysli stejně jako první Bjorkův román V lese visí anděl. Zároveň se v ní noříme hlouběji do soukromí detektivů Holgera Muncha a Mii Krügerové, které si díky veleúspěšnému prvnímu dílu řady již oblíbili čtenáři v řadě zemí. Spolu s tím, jak se snaží co nejrychleji rozlousknout zapeklitý případ a zastavit brutálního vraha, se oba vyšetřovatelé musí porovnat i s řadou výzev, které před ně staví jejich osobní životy.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Plus

Uglen , 2015

tereza8
02.01.2017 5 z 5

Vynikající! Stejně skvělé jako předchozí díl 'V lese visí anděl'. Knížka, která je plná napětí a akce, děj má spád. Velice povedené.

kikies
02.01.2017 3 z 5

Detektivku bych zařadila mezi průměr až lehčí nadprůměr, ale rozhodně až za V lese visí anděl. Pachatel pošahaný, zločin děsivý, vyšetřování plné odboček a slepých míst, podezřelých přehršel, vyšetřovatelé bezradní - to vše by bylo v pořádku. Ale vadí mi Miina neprofesionalita hraničící až s amatérismem - její neustálé psychické problémy, které se omílají ve stejné podobě pořád dokola a k jejichž řešení se evidentně nijak rozumně nestaví, neustálý příklon k nadměrnému užívání léků a alkoholu a následná práce pod jejich vlivem, pátrání na vlastní pěst a v podstatě dost naivní výskyt na nebezpečných místech bez doprovodu a beze zbraní... a taky mi trochu vadí, že i v tomto díle se zločin dotýká osobně hlavního vyšetřovatele, resp. jeho blízkých. Ve dvou po sobě následujících a navzájem neprovázaných případech je to podezřelé a docela rušivé - znamená to, že příště si pachatelé vyberou další Munchovu příbuznou? Toto se sluší použít jednou za čas, ale ne v každém díle!

ujira
01.01.2017 3 z 5

Jak jsem předpokládala, v audioverzi docela únosná četba, ale ke čtení knižní podoby bych se neodhodlaal. Asi proto, že námět neúnosný kupením morbidních deviací si chce zaručit zájem čtenáře. jinak průměrná detektivka.

michelleczsp
30.12.2016 4 z 5

Musím říct, že druhá část Munchova vyšetřování je zajímavější, je to propracované do posledního detailu, ale na druhou stranu je to trochu chaotické. Nevím jestli je to mnou, ale chvílemi jsem měla problém se soustředit a dávat si jednotlivé souvislosti dohromady (hlavně, co se týkalo Mii).
Závěr všechny otevřené konce uspokojivě "uzavřel" a vše zapadlo do sebe, i když byl velmi překvapující. Z konce je taky patrné, že se určitě v nejbližší době dočkáme dalšího zapeklitého případu.

SimonaP
28.12.2016 4 z 5

Mně osobně se mnohem víc líbila kniha V lese visí anděl. V této knize bylo podle mě zbytečně vedlejších postav a dějových odboček. První kniha mi přišla propracovanější a logičtější.
Ale byla jsem zvědavá, jak to dopadne, takže vlastně dobrý. Ale určitě si nejdřív přečtěte první knihu.

Pjater
28.12.2016 4 z 5

Na pokračování jsem se moc těšila, ale jak už tady psali jiní vadilo mi zbytečné natahování děje. Naopak zápletka byla skvělá a to je to jediné proč jsem dala knize 4 hvězdičky.

Selinute
27.12.2016 4 z 5

Na Sovu jsem se moc těšila, protože prvním dílem jsem byla doslova nadšená. Bohužel, tento byl pro mě malinko zklamáním. Děj se mi zdál místy zdlouhavý, překombinovaný a v mnohém hodně napodobující díl první. Taky mě už nebavily neustálé popisy Miiných depresí, hlasy její sestry, Curryho problémy s alkoholem a hráčská závislost, stejně jako neustálé omílání osobních problémů policistů. Ani závěr mě nepřesvědčil, že se jedná o stejně dobrou knížku jako byl první díl. Proto za mě slabé čtyři.

konicekbily
22.12.2016 4 z 5

Velice dobře napsáno, ale od absolutna příběh oddělují malé odbočky například s Miou, pentagramem a podobně, a tyto odklony zbytečně děj protahují a odvádějí čtenářovu pozornost.

Vvvera
20.12.2016 4 z 5

Pro mě mnohem lepší než V lese visí anděl. Propracovaný příběh, slepé uličky ve vyšetřování mám ráda, ale tentokrát mě dost štvala věčně zfetovaná Mia, škoda mohlo to být za 5*.

Martinka79
18.12.2016 5 z 5

Vyborna knizka, libila se mi vic nez V lese visi andel. Spisovatele mam v oblibenych a tesim se na dalsi jeho knizku:)

jarka2222
17.12.2016 4 z 5

Já se po prvním setkání se spisovatelem( V lese visí anděl) moc těšila na další knížku a moc mne zklamala. Děj byl zdlouhavý, a na mne překombinovaný. Většinu knížky jsem přemýšlela, proč..... Asi si mě knížka nenašla zrovna v tom nejlepším rozpoložení pro její čtení. Mia řeší stejné problémy jako v předchozí knize, v průšvihu je opět dcera detektiva, atd. Autor chtěl určitě navázat na úspěch své prvotiny, za mne to bylo nepovedené a moc klišé. Škoda.

JitkaHambi
15.12.2016 4 z 5

První kniha (V lese visí anděl)se mi líbila o malinko víc, ale Sova taky výborná :-)Už se těším na 3.knihu a vzhledem k trochu otevřenému konci věřím, že brzy bude :-)Doporučuji!

Doubravka1975
15.12.2016 5 z 5

Sovu jsem přečetla před V lese visí anděl. Kniha se mi moc líbila, děj mě zaujal hned od začátku a napínavý až do konce

Eidalon
14.12.2016 4 z 5

Sova
. . . stačí, když si přečtete prvních pár stran a hned poznáte, jak dobré to je . . .

Pan Frode Sander Øien alias Samuel Bjørk je pro mne opět velké příjemné překvapetí. Pod citací se plně podepisuji.

Co se pro českého čtenáře jeví jako objev severské detektivky, je pro norskou veřejnost renomovaný spisovatel, hudebník, výtvarník a vedle divadelních her a hudebních CD má za sebou dva vysoce hodnocené romány. Pro milovníky detektivek přinesl tento nesporně nadaný autor další počin, který hned zaujal – V lese visí anděl se již zapsal do povědomí českým fanouškům detektivního žánru, Sova je jeho druhým počinem.

Začal jsem Sovou a asi to nebyl nejlepší krok, pár základní info mi stále uniká . . .

Do myslí milovníků detektivek se dostává další nesourodá dvojice vyšetřovatelů, která opanuje jak první, tak druhou knihu a určitě není Samuel Bjørk u konce s dechem. Vyšetřovatelé tvoří složitou dvojici, každý si nese své vnitřní trauma, takový neustálý etalon detektivních vyšetřovatelů, který ale naopak již začíná trochu vadit.

Sova je ale tu - Holger Munch a Mia Krügerová vstupují na scénu ihned po krátkém prologu a odskoku čase – to pro navození atmosféry a sondy do nitra zla.

A rozbíhá se příběh, kde Vám autor předkládá nejrůznější indicie k vraždě mladé dívky, které se postupně rozplývají a končí ve slepých uličkách, vždy když se již zdá, že je jasno, vše se otočí.

Jste ve ¾ knihy a jste stále na začátku, mnoho podezřelých, ale nakonec žádný z nich není ten pravý.

A pak se před Vámi otevře další příběh, krutý, syrový, neskutečný, neuvěřitelný . . . fandíte novému hrdinovi, je vám smutno z jeho osudu a zároveň čekáte, kam se jeho životní příběh vyvine.

V okamžiku nejvyššího napětí však kniha negraduje, ale jde tak trochu dolů a to jak dějem, tak i kvalitou pointy, škoda, závěr mne trochu zklamal, příběh měl navíc, než udělat z oběti nešťastného osudu bezcitného vraha, kterého zajímají jen peníze . . .

Vždyť pár stránek před tím Bjørk nabízel úplně jiný motiv všeho toho dění, pro mne mnohem přijatelnější a po tom všem pochopitelnější.

Dočetl jsem knihu jedním dechem, přesto mne v závěru nesedí technické nesrovnalosti prostředí, tak především skrytý charakter hlavního záporáka, příliš jednoduše a rychle se převtělil z osudem stíhaného na chladnokrevně vypočítavého.

Dal bych plné hodnocení, závěr mne ale trochu zklamal a tak zůstávám u 4 hvězdiček.

Kniha má ale několik otevřených příběhů, tak se lze těšit na další pokračování . . .

haluz
09.12.2016 5 z 5

Jak už psalo hodně lidí přede mnou, chtěla jsem jednu hvězdičku ubrat za to opakování Miiných schíz a Holgerovy famílie z předchozího dílu... ale zase mi zápletka přišla zajímavější a propracovanější - takže dávám plný počet a jsem zvědavá na další díl... snad už nebude další "Mio pojď"

Renatecka
09.12.2016 4 z 5

Za mě úžasná detektivka, bavila mě, napínavá, promyšlená, skvěle se mi četla. Ale kurnik, ten konec byl trochu zvrzlý, z toho jsem taková zklamaná. Vlastně jsem asi ani moc nepochopila, čí že pohřeb to v poslední kapitole vlastně byl. Konec otevřený .. takže bude předpokládám třetí pokračování, na které se těším :)

mirka71
08.12.2016 5 z 5

Neznámý autor, ale po přečtení knihy V lese visí anděl jsem věděla, do čeho jdu a rozhodně jsem nebyla zklamaná, těším se na další....

Ollie25
06.12.2016 4 z 5

Kniha byla skvělá, jen mi přišla o trošku slabší než první díl. Líbilo se mi, že autor v knize připomenul případ z prvního dílu, povahy postav, vztahy atd..

ken-zo
03.12.2016 4 z 5

Velmi čtivá detektivka, ale na mě až moc využita obdobná dějová linka jako u první knihy.

iška
02.12.2016 5 z 5

Opět jsem si s chutí početla a ani trochu jsem nebyla zklamaná. Už se opět těším, co bude dál.