Sova

Sova https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300909/bmid_sova-fMG-300909.jpg 4 2351 630

V lese kousek od Osla je v podivném hnízdě ze sovího peří nalezeno tělo sedmnáctileté dívky, jež se před tím ztratila z domova pro problémovou mládež. Případem se začne zabývat zkušený detektiv Holger Munch se svým týmem. Vyšetřování pro nedostatek stop začíná váznout na mrtvém bodě, ale pak IT odborníkovi z oddělení vražd záhadný hecker pošle nahrávku, jež odhalí znepokojivé podrobnosti o osudu zabité dívky; ve filmu se na okraji mihne silueta vraha převlečeného za sovu, nočního dravce symbolizujícího smrt... A patrání se roztočí na plné obrátky. Sova opět přináší promyšlenou, napínavou zápletku a proniká hluboko pod povrch lidské mysli stejně jako první Bjorkův román V lese visí anděl. Zároveň se v ní noříme hlouběji do soukromí detektivů Holgera Muncha a Mii Krügerové, které si díky veleúspěšnému prvnímu dílu řady již oblíbili čtenáři v řadě zemí. Spolu s tím, jak se snaží co nejrychleji rozlousknout zapeklitý případ a zastavit brutálního vraha, se oba vyšetřovatelé musí porovnat i s řadou výzev, které před ně staví jejich osobní životy.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Plus

Uglen , 2015

Gooverka
12.03.2019 4 z 5

Tato série se pomalu ale jistě řadí k mým nejboblíbenějším. Mám ráda obě hlavní postavy i zajímavý spád příběhu, který kniha vždycky má. I když třeba od půlky tak nějak tušíte, co se asi stane, stejně vás konec vytrhne. Těším se na další díl.

Agnesita
09.03.2019 4 z 5

Super. Jen mi vadilo přílišné rozebírání Miiny duše. A - já bych při mizerném telefonním signálu nekřičela, radši bych poslala SMS.

Awča
05.03.2019 3 z 5

Knihu jsem četla bezprostředně po přečtení předchozího dílu, možná to byla chyba a chtělo to větší odstup. Příběh je opět napsaný čtivě, ale u hlavních postav mi chybí vývoj, Mia se stále plácá v problémech, Holger také, tím pádem vše působí temněji než by muselo. Nadsazené zápletky mi nevadí, ale zde už to bylo na hranici uvěřitelnosti. Kniha nebyla špatná, ale v porovnání s předchozím dílem je opravdu slabší. Další si přečtu ráda, ale nechám tomu čas.

rekon
05.03.2019 2 z 5

V porovnání s knihou V lese visí anděl, je tato kniha slabý odvar. Zdálo se mi, že se tam víc řeší Miiny problémy se sebou samou než nějaké vyšetřování. Závěr je navíc neuvěřitelně rychlý a podle mě dostatečně nevysvětlený.

veronika1461
28.02.2019 3 z 5

Knihu jsem si koupila hned, jak jsem dočetla první díl téhle série. Trochu mě to zklamalo. Téma se mi líbilo, přišlo mi zajímavé, ale bylo tam spousta opakujících se motivů z předchozí knihy, které se už daly předpokládat. Také finální rozuzlení bylo dost náhlé, najednou bylo v půlce knihy úplně jasné, kdo to udělal, co ještě udělá a proč, to je škoda.
Třetí díl si ještě přečtu, ale už s nižším očekáváním.

hey123
27.02.2019 3 z 5

Autora evidentně baví zacházet do témat sekt, náboženství a různých rituálních obětí. Kniha mě bavila, nedá se říct zda méně, či více, než V lese visí anděl. Líbí se mi námět, popis děje a krátké kapitoly. Do posledních stran jsem netušila, kdo je hlavní padouch. Tady mi popravdě trochu chybělo to, že jsme se o ,,hlavním zlounovi" nedozvěděli ještě o trochu víc.
Jsem ráda, že se neřeší jen ,,zabíjení", ale že se nějak rozvíjí i životy postav - i když bych Miu někam posunula, nechala jí zamilovat se...
Těším se na další díl

Bára91
23.02.2019 4 z 5

Mnohem lepší než V lese visí anděl ????

Petulla72
19.02.2019 4 z 5

Musím říct, že první díl mě bavil o mnoho více než druhý. Skvělá myšlenka a námět, ale zbytečné natahování kapitol. Trochu mi vadilo, že se zase mluví o rodině Holgena, příběh by přeci dával smysl i bez toho a co už nemohu vystát je Mii nekonečné žít či nežít. Měla by se v příběhu již nějak posunout. Hlavní "záporák" by podle mě mohl dostat trochu více kapitol.
Někomu se může zdát, že má kniha hodně stránek, ale čte se skoro sama, je to hodně oddechové čtení.

JIVaJaH
10.02.2019 5 z 5

Zaujal mě už jen ten úvod, snažila jsem si ho zapamatovat....Děj samotný byl strhující. "Problematická" mládež bude vždy téma! Vyšetřovatelé ne zrovna v kondici, naštěstí se umí vybičovat.

Blondebookdevil
09.02.2019 5 z 5

Nevím, jestli je možné, že mě uchvátila Sova víc než první díl. Nejspíš ano, protože jsem ocenila rychlejší tempo vyšetřování, vynořující se důkazy a podivné podezřelé. Asi v půlce knížky už jsem měla jasno, jakým směrem se to bude ubírat a kdo zřejmě bude vrahem. Možná bych ocenila, kdyby se už v dalším díle pachatel nezajímal o Munchovu rodinu. Mia je skvělá, neměla v knize tolik prostoru na depresivní pasáže, což bylo fajn. Avšak poslední stránky zápasu a Miiny záchrany byly pro mě mírně zmatené. Těším se, co nám spisovatel zanedlouho naservíruje, určitě to zase bude něco hezky zvráceného.

P1tr
04.02.2019 3 z 5

Sova je solidní, čtivá detektivka, která i přes hutnější počet stran odsýpá velmi rychle díky chytrému rozložení příběhu na kratší kapitoly tvořícímu spanilé tempo. Bjork navozuje zajímavé motivy doplněné odpovídající atmosférou vyvolávající naději v zásadní detektivní příběh. Toho jsem se ale bohužel nedočkal a ačkoliv mi čtení uteklo poměrně svižně, nemám pocit, jako bych četl příliš kvalitní thriller a místo toho mi druhý případ Holgera a Mii připadal jako tuctové spotřební zboží hrající až příliš na jistotu ve snaze přiživit se na úspěchu předchůdce. Postavy působí dvojrozměrně a točí se neustále v kruhu a od minulého dílu se nikam neposunuli. Vyšetřování je velmi nešikovně dávkované a kapitoly neustále přeskakují poměrně náhodně mezi jednotlivými postavami, což má za následek, že když je naznačeno nějaké velké odhalení, musíte počkat několik kapitol, než se k němu vyprávění vrátí, což je frustrující a měl jsem tak často pocit, jako by příběh po vzoru televize přerušovali nechtěné reklamní pauzy odvádějící mojí pozornost. A když už se k rozkouskovaným rozuzlením vrátíme, jejich prezentace a povaha nejsou odpovídající očekáváním a spousta příběhových zákrut působí, jako by si je tvůrce vymýšlel náhodně za pochodu, což se projevuje především u postavy vraha, jehož motivy nebyly dostatečně odhaleny. Opravdu směšně a lacině pak působí snaha o vytvoření osudovosti rozuzlení napojením na osobní život jedné z hlavních postav, což nefunguje, neboť jde o recyklaci již minule prezentovaného. Sova není zas tak katastrofální detektivkou, jak se dle mého popisu může zdát, ale jde o nezanedbatelný kvalitativní sešup oproti prvnímu dílu. Kniha zaujme a bez problémů jí dočtete, ale naděje a očekávání byly větší a výš, než do průměru nelze toto dílo zařadit.

jana1941
17.01.2019 5 z 5

Stejně skvělá kniha, jako autorova předchozí. Doporučuji

monduha
16.01.2019 3 z 5

Asi jsem čekala trochu víc. Zápletka a nápad super. Zbytek - otrava. Zbytečné natahování konverzací (snad aby byla kniha delší?), samé "co?", "cože?" "posloucháš mě?".
Spoiler:
Z jakého důvodu autor do případu znovu tahá Munchovu rodinu mi není jasné. Příběh by fungoval i bez toho.
Neustálé řešení Mii a její chuti se zabít bylo taky víc otravné, než aby to knize pomohlo.
Celkově mám z knihy velmi rozporuplné pocity. Po další knize autora asi hned tak nesáhnu (i kdyby tu nějaká vyšla).

lencin
14.01.2019 3 z 5

Druhý případ Holgera Muncha a Mii Krügerové.
Hezky napsané, čtivé a zajímavé. V něčem pro mě trochu předvídatelné.

Péťa1950
04.01.2019 3 z 5

Knihu jsem dostala, první díl neznám. Zajímavý nápad, svět internetu, který v této podobě většina z nás nezná. Při čtení mi vadilo, že se stále zabývá Miou a postavy, které jsou pro zápletku klíčové, jsou zmiňované jen na okraj. Velmi rychlý závěr. Na pět hvězdiček to podle mě není.

zuzana4587
30.12.2018 5 z 5

Musím říct, že Samuel Bjork je mistr napětí. Kniha byla o chlup slabší než V lese visí anděl, ale i přesto jsem ji přečetla jedním dechem. Líbí se mi krátké kapitoly a vzájemné propojení postav. Mia byla často lehce mimo, nicméně kdo z nás je dokonalý? :-) Až je mi smutno, že mi od Bjorka neleží na polici další jeho kniha. Za mě jednoznačných 5* a prosím o co nejrychlejší překlad jeho další knihy!

Twinny
28.12.2018 4 z 5

Na knihu jsem měla málo času. Proto jsem jí četla dlouhé tři týdny. A možná právě proto mě ke konci přestávala bavit. Knize bych vytkla jediné - Mia. V jedničce to ještě šlo. Ale tady? Sakra, seber se už!

evilunicorn
23.12.2018 3 z 5

Nevím,asi už začínám být přesycený všemi těmi krimi,psycho thrillery..Není to špatná kniha, zápletka je skvěle vymyšlená,a napětí jí nechybí,ale styl psaní mě nějak nedokázal vtáhnout plně do děje.To hlavní co si budu z té knihy pamatovat,jsou nejspíš asi neustálé otázky "Co?"a"Cože?", které se opakovaly téměř co stránku,a z norských vyšetřovatelů dělaly bandu nic nechápajících a nesoustředěných tupců.Vážně škoda, těšil jsem se na ni,i díky doporučení od přátel.Ale jak říkám, tohle je čistě subjektivní pohled.

laydee
09.12.2018 4 z 5

Super, ale první díl se líbil více. Mia mi místy začínala uz vadit.

Adriassa
05.12.2018 4 z 5

Kniha byla napinava a mela zajimavy namet, konec lehce uspechany a stejne jako u predesle knihy mi chybelo trochu vysvetleni...
Jen me tam rozcilovaly dialogy detektivu a ta jejich vecna natvrdlost a neustale "Coo"?, "Kdo"?? Prijde mi trochu nerealne, ze jak Munch tak Mia, jsou vetsinou mimo...nedovedu si predstavit, ze by nekdo takovy opravdu mohl u policie delat. Prijde mi to jako nejaky soucasnu trend, ze jsou ve vetsine detektivek vysetrovatele alkoholici, fetaci a emocne labilni jedinci... Skoda....puvodne jsem chtela dat pet hvezdicek, ale konec to opet trochu zkazil.