Hlubokej průser

Hlubokej průser https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/124527/hlubokej-pruser-124527.jpg 4 42 16

Daniel McEvoy je vysloužilý voják Irské armády, kdysi prošel řadou mírových misí mimo jiné v bouřlivém Libanonu, nyní se ale živí jako vyhazovač v malém ošuntělém kasinu v New Jersey a jeho nejhorším trablem je nepříjemný úbytek vlasů. Až do dne, kdy je na parkovišti za kasinem s prostřelenou hlavou nalezena jeho občasná milenka a záhadně zmizí i jeho dávný kámoš doktor Zeb Kronski, jenž mu v Americe ilegálně implantuje vlasové kořínky. A než se naděje, je obviněn z vraždy a vedle zkorumpovaných policajtů má v patách i půlku místního podsvětí. Colfer se v knize hlásí k drsné škole Dashiella Hammetta či Raymonda Chandlera, pravidla zvoleného žánru obratně využívá a současně je velice vtipně posouvá a parodizuje. zdroj: www.pitaval.cz ... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Albatros (ČR) , Plus

Plugged , 2010

kure91
14.12.2022 4 z 5

Ke knížce jsem se vrátil po letech, co mi ležela v poličce a s odstupem minimálně půlky dekády musím říct, že se na ni dívám dost jinak. Asi to bude vlivem toho, co jsem mezitím na poli knížek podobného žánru načetl, takže mě část nadšení opustila. Ale pořád, možní z nostalgie dám poměrně vysoké hodnocení.
Nyní k samotné knížce, jejíž děj je poměrně přímočarý a sledujeme, jak se jeden vysloužilý irský voják v New Jersey pomalu, ale jistě noří do průseru, aby se z jeho hloubky následně vyhrabal. Ač by se místy kniha mohla či chtěla tvářit jako realističtěji pojatá, tak poměrně rychle zjistíme, že je tam trošku té béčkové nadnesenosti nebo trošku brakovosti, kdy prostě hrdinovi vychází vše a krásně do sebe celý děj zapadá. No ale není to úplně škodu, děj pěkně odsýpá, autorův jazyk ve čtivý a humor použití v knize mi sednul. Takže after all, pořád knížka, kterou stojí za to doporučit.

Liana
19.11.2020 2 z 5

no... už dlho som väčšiu blbosť nečítala. dávam dve hviezdičky za to, že to bolo napriek všetkému napínavé a bola som zvedavá, ako sa to skončí. Miestami to bolo aj trocha vtipné. Okrem absurdného príbehu, ktorý som však očakávala už od začiatku aj vzhľadom k obálke knihy, mi hlavne vadili neustále vulgarizmy. Akoby sa to nedalo bez toho. Netuším, aký je Artemis Fowl, len pevne dúfam, že o poznanie lepší a iný.

Libušš
01.07.2019 4 z 5

Kniha koupená za pár kaček... a hele dobrý. Mě to bavilo, sice místem patlanina, ale bylo to ujetý, četlo se to rychle, i když to je prostě pitomina. Zasměješ se.

Maevie
06.02.2018 3 z 5

Ke Colferovi mi více sedí dětská fantasy s Artemisem Fowlem, než tahle detektivka. Nutno říct, že ta detektivka je vcelku dobrá - nechybí nutná dávka humoru, trochu absurdní situace ani napínavá zápletka. Při čtení mi ale pořád naskakoval Douglas Adams a jeho Dirk Gently - vzhledem k tomu, že Colfer zná Adamsova díla více než dobře, si říkám, jak moc se nechal inspirovat.

vodovodnice
03.11.2017 2 z 5

Přečetla jsem knížku, ale trochu jsem se musela do čtení nutit.
Ale to přirovnání k parodii a k sin city, to dost sedí...
moc mi to nesedlo.

čef
07.09.2017 5 z 5

Bizarní příběh jednoho týdne vyniká ostrým humorem, po kterém skončí mnoho postav zbitých nebo mrtvých. Mnoho chlapácké zábavy a vtipných hlášek. Znamenám si - Eoin Colfer - můj nový favorit absurdního humoru.

IHT
21.05.2017 4 z 5

Prijemna oddechovka. Pribeh je logicky staveny, hrdina prijemne sebeironicky, zapletka se krasne rozuzli a hrdina si uzije vitezstvi nejen moralni :). Nic, co bych si pamatoval za deset let, ale na dovolenou idealni cteni.

david0948
06.02.2017 4 z 5

Hlubokej průser hlubokým průserem není.Je to dobře psaná kniha.Nečekejte žádný wau,ale kdo není náročný,ten knihu přečte celkem rychle.Má zajímavou zápletku která rozhodne o tom,zda bude Daniel McEvoy žít či nikoli.Jo a nejvíce mě dostala situace s nasraným psem.Nebudu to popisovat,to poznáte až se budete smát jako retardi,jako já :-)

DriftBooks
17.01.2017 3 z 5

Při čtení se mi neustále mezi řádky zjevoval film Sin City. Slyšel jsem hlas toho vypravěče a sledoval osudy značně kuriózního vyhazovače a bývalého vojáka. Jednoduchého kluka, který má tu smůlu, že neustále potkává týpky, co si říkaj o pořádný nářez. Kdesi v hloubce své rozervané duše romantického rytíře, který se mstí za smrt své Dulciney, Goldie… dosaďte si jméno dle libosti. A občas to opravdu srší vtipem. Ju… jako reset mozku dobrý. Jen se pořád musím škrábat na hlavě… :_)

trudoš
02.08.2016 3 z 5

Eoin Colfer je ve světě fantastiky docela za hvězdu. Jeho Artemis Fowl sklidil celosvětový úspěch a to, že byl vybrán dědici Douglase Adamse pro napsání šestého dílu Stopařova průvodce Galaxií, taky o něčem hovoří. Hlubokej průser je ovšem jeho prvním regulérním pokusem o román pro dospělé. A to rovnou v duchu tvorby Jamese Hadleyho Chase, okořeněno notnou dávkou nezbytného humoru.
Kde však dětský čtenář ledacos odpustí a fanoušek Stopaře ani neřeší, tam najednou autor naráží na mantinely, které není schopen překonat. I když je zápletka nápaditá a postavy komické, děj se často přizpůsobuje víc jemu než přirozené logice. Díky čemuž se hrdina zákonitě propadá hlouběji do problémů, které si sám vytváří. To sice trochu obhajuje jeho detekční neschopnost, jenže ani tak mi nebylo jasné, co mu brání z rozjetého vlaku vystoupit. Navíc je Colferův humor korektně nekonfliktního ražení, takže v hlavě příliš neuvízne. Jako zábavný bezmyšlenkovitý relax u mě ale zafungovala kniha víc než slušně.

danazeskolky
29.12.2015 5 z 5

Fakt můžu vřele doporučit! Trochu mi připomnělo Bukowského. Ale žádné kopírování, je to originálně vtipný, drsný, napínavý i k zamyšlení. Hlášky jsou fakt dobrý. Konec byl ujetý víc než začátek, ale nevadilo mi to (hlavně postava policajtky Deaconové a šílené spolubydlící nad bytem). Bavilo mě to.

bikerbm
16.06.2015 4 z 5

Já se u knihy docela bavil!Měla spád,děj nabitý akcí,navíc ty hlášky!Dobrý!

vnimat_Krasu
06.07.2014 3 z 5

Komu dobře padnou britské kriminálky s Colinem Farrellem bude se u Hlubokýho průseru tetelit štěstím. Colfer v sobě totiž probudil zatraceně vtipného bastarda se smyslem pro obskurní gangsterské postavičky. Přestřelky, trocha chlastu i usmolená kopulace se striptérkou. A to je tak všechno. Forma? Svižná a veselá. Příběh? Bohužel až na čtvrté, páté koleji.

beanstk
26.05.2014 4 z 5

Čte se to v podstatě samo, jeden se i zasměje, ale je to v podstatě jednohubka, na kterou brzy zapomenete. Ze stylu psaní a některých hlášek je znát, že autor mj. napsal i poměrně dobré pokračování Stopařova průvodce...

Zlosynus
04.12.2013 4 z 5

obsah knihy jednou větou - týpkovi zabijou pichnu, ztratí se mu kámoš, plno lidí ho chce zabít - prostě se dostane do pořádně hlubokýho průseru

hl. postavy - vyhazovač Dan, plastický chirurg a hlas v hlavě dr. Zeb

kdy a kde se děj odehrává - tvl asi New Jersey, současnost

vcelku vážné téma, ale postavy to glosujou tak, že se i pořádně zasmějete... trochu mi to připomnělo Reachera

miska2609
04.09.2013 5 z 5

Opravdu zajímavá četba, děj pěkně odsejpá, čte se téměř samo!

Eoin Colfer
irská, 1965