Poslední hlídka

Poslední hlídka https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502/bmid_posledni-hlidka-4E7-502.png 4 460 32

Hlídka série

5. kniha série Hlídka. V podzemí skotského Edinburghu zahyne ruský mladík Viktor. Přestože po celou dobu zákeřného útoku vedle něj sedí jeho dívka Lera, nakonec nedokáže říct, jak vlastně mladý muž zemřel. Jedinou zřetelnou stopou jsou dva malé otvory na krku, svědčící o tom, že Viktorovu smrt má na svědomí s největší pravděpodobností upír. Do Edinburghu tedy zamíří zkušený hlídkař Anton Goroděckij, jehož na tuto složitou misi tentokrát nevysílá jen jeho nejvyšší nadřízený v Noční hlídce Gesser, ale i šéf Denní hlídky Zavulon. Po spletitém pátrání, které Antona a jeho přátele zavede nejen do Skotska, ale i do středoasijského Samarkandu a do divokých hor v jeho okolí, se ukáže, že viníkem záhadné smrti mladého Rusa i mnoha dalších je Jiný, jehož jak Světlí, tak Temní dávno považují za nenávratně zemřelého. Antonovou pomocnicí se nakonec stává jeho dcerka Naďa, která se tak definitivně stává Velkou kouzelnicí. Překlad Libor Dvořák.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo , Triton

Последний Дозор (Poslednij dozor) , 2006

maca5449
08.11.2014 5 z 5

Rozhodně nejlepší díl ze série, autor mě vždy překvapí a konec byl přímo grandiózní.

Ence
09.10.2014 3 z 5

No po přečtení celé série moc nechápu, proč se nad tím všichni tolik rozplývají.
Špatné to určitě není, ale že bych si z toho sedl na zadek, to asi ne.

kaptah
19.09.2014 3 z 5

mne to prislo nejslabsi z hlidek (krome jedne taky slabsi) , takova hooodne nstavovana kase

Yarwen
28.06.2013 4 z 5

Bezpochyby nejpovedenější Hlídka (byť nejvíce se mi líbil příběh o Vitaliji Rogozovi z druhého dílu), jež důstojně zakončuje celou sérii. Lukjaněnko s odvahou rozjíždí velký námět o Merlinově mocném artefaktu, zavede čtenáře do Skotska, do Uzbekistánu a samozřejmě také do Moskvy. Autor příběh vhodně provázal s minulými díly a Anton se tak potkává s některými z postav přechozích příběhů.

Ben Nevis
05.06.2013 5 z 5

Kvalita Hlídek nejde s každým dílem strmě dolů, jak to bývá u jiných ság. Anton je silnější než v Noční hlídce, proto plní náročnější úkoly. Už to není ten blbeček, kterého se obětuje, když se to hodí pro věc Světla, ale plnohodnotný a vážený člen Noční hlídky. V Poslední hlídce chybí pletichářské šarvátky mezi Geserem a Zavulonem, a stejně jako v Šeré hlídce je příběh spíše kriminální.

Nelíbí se mi však nedostatek autorovy fantazie na záporáky. Místo aby vymyslel novou postavu, tak raději odkrouhne někoho známého, koho jsme si už třeba stihli v předchozích dílech oblíbit. A tak se z nejnižších Jiných stávají mágové mimo úrovně - viz Šerá hlídka, která tento trend zahájila.

Andrys
22.08.2012 5 z 5

Po okouzlení z Noční hlídky a lehkém zklamání z Denní a Šeré je Poslední hlídka krásnou tečkou. Po dočtení se dostavil pocit spokojenosti, že vše dosedlo na své místo a možná i trochu smutku, jelikož to opravdu vypadá na konec

pet-kyval
05.07.2012 5 z 5

[018/12] Na jednu stranu by bylo docela fajn se zase jednou vrátit do světa Jiných s novými příběhy a nápady, protože určitě nejsem jediná, koho tento svět ještě nepřestal bavit. Ovšem riziko, které by knihu mohlo poznamenat na kvalitě dlouholetým odkladem, je až příliš velké a já bych se mu raději s ochotou vyhnula. I když to znamená absenci dalších knih. Snad jiný hrdina, a třeba i Temný, by byl docela zajímavé řešení.

Poslední díl dělá určitě celé sérii čest a jen jí přidává na větší důstojnosti. Hrdinové jsou stále takoví, jaké jsme je poznali na začátku. Pro některé se změnila jejich podstata a důležitost pro samotný příběh, ale ani v důsledku těchto událostí neztrácejí na kouzlu. I ten nejbělejší z Bílých občas zapochybuje a mírně zešedne, ale tím pouze získává na lidskosti a realističnosti. A to je dobře. Je vidět, že má/měl Lukjaněnko tento svůj svět rád a že do jeho tvorby dal nejen srdce, ale i rozum. A podařilo se.

Vcelku nevím co bych vytkla. Četba mě bavila i po těch X letech. O nějakých nesouvislostech a hloupostech se ani nedá mluvit. V korektuře vydání by se pár chyb našlo, ale to na celkové hodnocení výsledku nemá valný vliv. Trošku mi tam sice chyběl nějaký ten nečekaně vložený vtípek či komická situace, ale s tím se asi jednoduše nedá nic dělat. Další lehká filozofie o důležitosti boje dobra se zlem a o tom, kdo je ve své podstatě ten horší, je jen další typický faktor, který se protknutý celou sérií. Pár úryvků z textů písní, které nějak navazují na děj a hlavně Anton, který se stále ještě nerozhodl, jestli má vlastně rád lidi jako ten pravý mág světla.

Ať tedy koukám jak chci, nenacházím nic co by mě nějak pobouřilo. Ani rozhněvaný vánek kolem mne neprolétl a to je přesně to co od knih chci. Pokud kniha zapůsobí na mě jako čtenáře špatně a přitom to nebyl autorův cíl, body jdou dolů jako pod zásahem kulového blesku. Naopak hněv úmyslný je jen dobrou známkou kvality. Tady není ani jedno a to je snad také dobře. Ale vidět Naďu jako dospělou by mohlo být taky docela fajn.

Wrent
04.12.2011 5 z 5

Ani Poslední hlídka nezklamala a upřímně doufám, že název nakonec nebude pravdivý. Ač jsem na ni neslyšel úplně nejlepší názory a bál se "příliš namakaného" Antona, bylo to ok. Skvělý jsou klasicky autorovy narážky na popkulturu aj. Závěr možná trochu přehnanej, ale to už se dalo čekat od několika knih zpátky. Hlavně se mi líbila narážka na film, to by mě zajímalo, jestli to i podle Lukjaněnka mělo vyznít takhle posměšně. Doufám, že jo. :)

Jinak zase jedna kniha, kterou jsem přečetl v podstatě v kuse

Teyras
06.05.2011 5 z 5

Perfektní konec perfektní série, víc k tomu říct nemůžu.

Vlče
12.02.2011 4 z 5

Zde autor krásně popisuje jak Samarkand, tak Skotsko...
Merlin a tajemství Šera je velice zajímavé.
doporučuju přečíst si to!

joehot
30.11.-0001 4 z 5

Záhadné vraždy ve Skotsku - to je případ pro Antona Goroděckého, mága mimo kategorie z Noční hlídky.. A setká se i s samotným Merlinem, největším čarodějem všech dob..

mudrc
30.11.-0001 5 z 5

Kdo chce rozlousknout velké tajemství samotného Merlina, ten tuhle knížku rozhodně musí přečíst...