Hlas kukačky

Hlas kukačky https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363274/bmid_hlas-kukacky-V2V-363274.jpg 5 2087 528

Napínavý příběh o pátrání po tajemství, o němž se i v nejužším rodinném kruhu jen šeptá. Příběh o rozplétání složitých lidských vztahů táhnoucí se hluboko do minulosti. Začalo to už v dětství jako pouhá zvědavost, ale tehdy Kristýně na otázky nikdo neodpověděl. V průběhu let se zvědavost změnila v potřebu odhalit vlastní kořeny a přijít rodinným záhadám na kloub. Už dospělá Kristýna se snaží pochopit jednání svých nejbližších, o nichž si myslela, že je důvěrně zná.... celý text

Vlak7
25.10.2021 3 z 5

Krásný epilog, nicméně No. 1 je Heřmánkové údolí.

ZuzanaZ83
18.10.2021 5 z 5

Jeden z nejsilnějších příběhů, které jsem za poslední dobu měla možnost prožít. Příběh rodiny zasažené válkou, zároveň popisuje rodinné a společenské vztahy té doby.
Posloucháno a prožito jako audiokniha s velkolepým přednesem Dany Černé. Nádhera na druhou.

J.x
18.10.2021 5 z 5

Tohle byla tak krásná kniha. S ostudou se musím přiznat, že jsem si myslela, že autorka píše jen červenou knihovnu. Měla jsem pocit, že se mi čte tak dobře, jako třeba Hana. Těším se na další knížku.

Vivetkav
12.10.2021 5 z 5

Nádherná kniha i když jsem uronila i slzicku..čtivá od začátku do konce .. krásně napsané ...moc děkuji autorce ..stejně jako Heřmánkové údolí zajímavé životni příběhy .

FoxFox
11.10.2021 4 z 5

Moc pěkná knížka, která nás provází nelehkými osudy několika spřízněných žen. Obdivovala jsem Irmu, jak se ke své situaci postavila a byla statečná. Příběh je vyprávěný bez zbytečné omáčky a nutí vás číst dál a dál. Při prvních zmínkách o vypuknutí 2. sv. války jsem se trošku bála, že půjde zase o teď tak „trendy“ knihu hlavně o holocaustu apod., ale naštěstí se tak nestalo. Mohu opět poděkovat DK za doporučení skvělé četby.

8211
11.10.2021 4 z 5

Krásná kniha, ale recenzemi zde i od kamarádek jsem byla asi přemotivovaná a čekala jsem něco jiného.

jirina4159
07.10.2021 5 z 5

Krásně napsaný netypický příběh, velice mě zaujal, četla jsem skoro jedním dechem.

soupik2012
06.10.2021 5 z 5

Má druhá kniha téže autorky a musím začít úplně stejnou větou jako u Heřmánkového údolí. Skutečné příběhy o obyčejném ale nelehkém životě, bývají ty nejzajímavější. Pouze nesouhlasím s onačením, že se jedná o román pro ženy. Romány pro ženy totiž nemám vůbec ráda. Toto je román pro všechny a pro každého, komu v hrudi tluče srdce. Sledujeme osudy třech generací v jedné rodině. Moc se mi líbilo, že nám paní Martinková umožnila nahlížet na stejnou situaci z pohledu několika různých lidí. Vždy máme na výběr jak svůj život prožijeme. Nenaplněné sny a zahořklost. Nebo se radovat ze všeho co nám život postaví do cesty? Někdy to není snadné, ale paní Martinková nám ukazuje správný směr. Audioknihu načetla paní Dana Černá. Neumím si představit, že by tuto audioknihu někdo dokázal načíst lépe.

jaroiva
02.10.2021 5 z 5

Štítek "druhá světová" mě odrazoval, takže jsem se knížce celkem i vyhýbala. Ale teď, když ji načetla Dana Černá, tak jsem nemohla odolat.
A musím doporučit.
Příběh tří generací žen, který je sice zasazen do první poloviny 20. st., ale válka tam hraje jen vedlejší roli.
Je to knížka, která se mě dotkla, takže i když to zezačátku nevypadalo, musím nakonec dát plný počet bodů. Lidský příběh, který určitě stojí za to přečíst (nebo ještě lépe: poslechnout).

Aleh
28.09.2021 5 z 5

Dlouho jsem odolávala autorce a ani nevím proč. Její rodinná sága na pozadí tragických událostí, které těžce poznamenaly náš národ v průběhu obou světových válek i v těžkém meziválečném období. Kolik se toho v jedné jediné rodině událo! Kolik toho Irma a její rodina prožily! Napínavý životní příběh a k tomu tolik nezodpovězených otázek, které si kladla malá Kristýnka, protože tušila, že rodina před ní něco tají. Moc se mi to líbilo a hltala jsem stránku za stránkou.

Vesmich
25.09.2021 5 z 5

S autorkou jsem se čtenářsky potkala u Heřmánkového údolí, které mě nadchlo. Autorčino jméno jsem následně konzultovala s kamarádkou knihovnicí, která mě ujistila, že se jedná o známou autorku románů pro ženy. Hmmmm. Nic jiného jsem od té doby od ní nečetla. Až tady tu kukačku. Tady toto je také román pro ženy. Hmm. Takže to vypadá, že jsem propadla románům pro ženy. No, proč ne? Pro mě byly všechny propletené příběhy naprosto autentické. Každá z žen byla zasazena do přesného prostředí a kontextu, nic nikde neskřípalo. Téma vyhánění Čechů není nyní zas až tak často literárně zpracované. S odstupem let, nicméně opřené o realitu, je tady velmi působivě uchopené.

Jenny46
19.09.2021 3 z 5

( audiokniha) krásný přednes D. Černá. Kniha má vysoké hodnocení a já nedokáži popsat, jaký mám pocit z knihy...
Určitě zajímavé téma rodinná sága a válečné téma, kniha spíše pro ženy. Některé vyprávění mě moc nebavilo a přeskakování z příběhů mě spíš rušilo, trochu jsem čekala něco jiného 3,5*

Mychaela
19.09.2021 5 z 5

Tak tohle se mi moc líbilo!
Jde o "rodinnou kroniku" typu Heřmánkové údolí, Tiché roky, Slepá mapa, Marie a Magdaleny nebo Podbrdské ženy a ty já prostě můžu :-)
Skrz vzpomínky se dozvídáme, kdo koho kdysi podvedl, kdo koho miloval, kdo co prožil, jak válka a dějiny zasáhly do rodiny a ovlivnily ji, všechna rodinná tajemství a prokletí.
A i když jde o úplně "obyčejné" lidské radosti a starosti, ne o žádné záležitosti celosvětového významu, a já už za pár měsíců vlastně pořádně nevím, kdo-co-proč-kdy-kde, stejně mě tohle čtení hrozně baví a svým způsobem "uklidňuje" ;-)

Chytuš
12.09.2021 3 z 5

Uchokniha.
Snad neporuším nějaké moderní transgender pravidlo, když napíšu, že jednou za čas by si každá ženská měla přečíst nějakou opravdu holčičí/ženskou knížku, i když tomuhle žánru zrovna neholduje. Já osobně vybírám tak, aby příběh měl přidanou hodnotu - v tomhle případě podle anotace pátrání po rodinném tajemství, navíc časově zasazené do první poloviny 20.století, čtenářkami vysoce kladně hodnocené. Natěšeně jsem se tak pustila do poslechu... Po pár minutách jsem se musela znovu přesvědčit, jestli neposlouchám jiný román...
Úvod: trampoty divukrásné kantýnské, po které pálí všichni chlapi ze stavby, protože její kotník i v silných punčochách působí tak silně, jakoby se po stavbě promenádovala v lodičkách. Uff. Navíc gradováno tím, že ona jen tak někomu nedá - ale jak víme, na každou ponožku se najde nožka, takže si začne s největším blbem na stavbě. Podruhé mocné uff. V poslechu jsem potom musela na chvíli polevit, vydýchat a rozhodnout se, jestli dám příběhu ještě další šanci. Naštěstí se začaly probírat dějinné okolnosti roku 1938, což pro mě osobně další poslech zachránilo. Stejně jako mnoho čtenářek přede mnou jsem ale celému příběhu víc propadla až v Irmině části - Irma je přesně ten druh hrdinky, které autorce skvěle jdou - dobou a okolnostmi ovlivněná žena, která je ale vnitřně silná a nezdolná... Proto jsem ráda, že jsem se k celému jejímu životu nakonec dostala, i když i v téhle části mi některé nedořečené otázky vadily (jak to nakonec dopadlo s Magdou nám mohla autorka alespoň jednou větou v epilogu sdělit - vždyť právě její oznámení Irmě o nečekané radostné události bylo pro Kristýnu spouštěčem informací o přísně tajném rodinném tajemství...).

zouharov
11.09.2021 5 z 5

Zajímavé téma zasazené do nelehkýh let. Stejně jako v Heřmánkovém údolí autorka skvělé popisuje o kolik to měly naše babičky a prababičky těžší. O věcech, které jsou pro nás samozřejmé, se jim ani nezdálo.
Ráda si přečtu další autorky knihu.

PetraBery
11.09.2021 5 z 5

Příběh jedné rodiny během válečných období. Odkrývání tajemství matky a dcer, nelehká doba popsaná lehkou rukou. Kniha se četla výborně, na každou chvíli čtení jsem se moc těšila.

Opatov
08.09.2021 5 z 5

Audiokniha, která mi velmi připomněla Hermankove údolí. Nádherný příběh několika generací žen jedné rodiny. TOP KNIHA!!!

Katulinka69
03.09.2021 5 z 5

Moc krásně napsané

85098211
02.09.2021 5 z 5

(audiokniha)
Nevím, zda mám napsat, že byla tato kniha nádherná... Opravdu netuším, zda je možné příběhy této jedné rodiny popsat tímto způsobem. Ale určitě je krásně napsaná, tak neskutečně živě a samozřejmě i čtivě autorka přibližuje osudy Edity, Irmy, Josefa, Magdy, Kristýnky a dalších. Ke všem postavám si čtenář dokáže vytvořit jistý vztah, ať už pozitivní nebo negativní. A například konkrétně u Edity jsem měla hodně smíšené pocity. Pochopení pro její situaci střídal údiv nad některými jejími rozhodnutími, přestože na druhé straně respektuji, že každý člověk má svoje vlastní práva, která mu nikdo jiný nesmí brát. Irma byla doslova skvělá, i když její život nebyl vůbec lehký, hlavně s ohledem na Josefa, o kterého se starala obětavě až do jeho smrti. No a úplný závěr knihy mne dohnal k slzám...
PS: Doporučuji audioverzi, kterou paní Dana Černá načetla naprosto dokonale!

Renatecka
27.08.2021 5 z 5

Moc krásná knížka, přesně podle mého gusta. Hodnotím velmi, velmi vysoko a vřele doporučuji.