Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390670/bmid_hermankove-udoli-VPR-390670.jpg 5 3690 993

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví... (3.vydání)... celý text

GeRaltzRiVie01
09.12.2022 5 z 5

Další postava silné ženy, kterou nic nesloží a která vidí na všem špatném i něco dobrého. Takové příběhy mam asi nejradši.

sweeney
02.12.2022 5 z 5

Přečteno doslova jedním dechem. Má první kniha od autorky a už objednaná další :) Příběh života jedné ačkoli křehké, tak velmi statečné dívky/ženy, která se dokázala prát se svým nelehkým osudem a přesto zůstat stále silná a nad věcí. Knížka, která s sebou nese poslání o odvaze a víře v sebe :)

Mirďa83
15.11.2022

Moc hezká kniha se silným příběhem. Asi jsem čekala něco víc...

Amazonka72
15.11.2022 5 z 5

Velmi silný příběh, který se opravdu čte jedním dechem. Zasazený do vysídlených Sudet krátce po 2. světové válce. Doba, která byla nejprve plná nadějí a očekávání a posléze nastalo hluboké "temno", které trvalo až do 60. let. Úplně stejný je příběh Anny, která přijíždí po válce z Ruska do Čech s očekáváním nového a šťastnějšího života... Znánlivou idylku však vystřídá tvrdá realita... rok 1948... charaktery lidí se mění, život se stává opět bojem o přežití. Anna je neskutečně silnou postavou, i přes její mladý věk a zdánlivou křehkost zvládá všechny nástrahy života s odhodláním a velmi statečně.
V současné době, kdy nás (dle médií) čeká "těžká doba", je příběh starý necelých 80 let tím, nad čím bychom se měli zamyslet. Opravdu náš život bude tak těžký? Jsme už tak zhýčkaní, že se nedokážeme ani na chvilku uskrovnit a radovat se z maličkostí? A uvědomují si dnešní mladí lidé, jaké mají štěstí a relativně bezstarostný život, protože se nemusí starat o nic jiného, než o svoji budoucnost? Je správné si občas připomenout, že ještě nedávno byl život složitější... a že dokážeme zvládnout vše, pokud se k tomu postavíme čelem.

WaN635
14.11.2022 5 z 5

Silný příběh neuvěřitelně statečné, pracovité, obětavé mladé holčiny, ze které se stala úžasná mladá žena a maminka.
Přečteno jedním dechem, Annu a její životní příběh jen tak z hlavy nedostanu.

PS: pokud má někdo tip na podobné čtení (Mornštajnovou, Lednickou mám přečtenou), prosím písněte mi zpráv, děkuji

28401
12.11.2022 5 z 5

Krásná kniha, přečteno jedním dechem

m.valova
03.11.2022 5 z 5

Neuvěřitelně poutavý příběh..neustále mi v hlavě vyvstává myšlenka,jestli může někdo jako Anna vůbec existovat ..tolik síly,lásky,ochoty a bolesti a přitom neuvěřitelně lidská a nezanevře na život i když jí stále osud nakládá rány a přitom tak mladá a křehká.. v podstatě holčička.Heřmánkové údolí a hlavně Annu a její sílu si nesmazatelně ponesu v srdci

edith79
01.11.2022 5 z 5

Pod dojmem Hlasu kukačky jsem se pustila i do Heřmánkového údolí a musím říci, že kniha ve mně zanechala zvláštní pocit. Zvláštní pocit z toho, čím vším si museli lidé projít, co zažívali a jak se museli rvát o holou existenci. Když se to tak vezme popisuje kniha celkem krátkou životní etapu hlavní hrdinky, avšak plnou zlomů, vzestupů a pádů. Děj hezky plynul a představit si údolí a krásnou přírodu nebylo vůbec těžké. Annin osud byl hořkosladký a stejný je i ten můj pocit.

Erinien
28.10.2022 4 z 5

Chytla mě a neopustila. Kniha o síle obyčejné ženy. Nebyla nijak vzdělaná ani angažovaná ale byla laskavá a srdce měla na správném místě a to je vlastně to nejdůležitější.

Kackac77
26.10.2022 5 z 5

Toto je přesně můj šálek kávy. Krásná, dojemná knížka. Hlavní hrdinku jsem milovala a obdivovala. Trošku jsem chtěla být jako ona, jít životem, brát těžké věci tak, že jsou jaké jsou a hledat v každé situaci radosti života. Spousta myšlenek v knize se mne hluboce dotkla, vypíchla bych jednu : "Neodsuzuj chybujícího, nevíš, co trápí jeho duši."

Janulica
26.10.2022 5 z 5

Achhh, kniha tak dojemná a krásná, že na ni budu ještě dlouho myslet. Příběh o mladé ženě s nelehkým životním osudem, ze kterého se vám bude chtít místy plakat, místy vám bude běhat mráz po zádech a místy se budete při čtení láskyplně usmívat.

ka.dudk
23.10.2022 5 z 5

Úžasná kniha.
Silný příběh jedné statečné ženy.
Osudy jsou různé a člověk si uvědomí, že vždycky může být hůř.

Zdenulkaa
23.10.2022 5 z 5

Přečetla jsem první knihu od této autorky jedním dechem. Velice čtivě psaná kniha. Těším se, až usednu s další.

AnoMANder
19.10.2022 4 z 5

Velmi silné vyprávění vystavěné na skutečném příběhu. Je to ve zkratce o vnitřní síle mladé dívky, jejíž život je sice neustále podrobován zkouškám, je v něm spousta bolesti, bídy, smutku, ale stále se snaží vidět svět a život pozitivně a vytěžit z něj co nejvíc.
Můžeme vidět, čím si lidé procházeli v pohnutých poválečných a popřevratových letech. Annino manželství je vskutku velmi specifické, pragmatické a patrně jen velmi těžko by fungovalo i v normálních podmínkách.
Napsáno velmi čtivě, postavy mají svůj charakter, nejsou černobílé.

TetaPeta
14.10.2022 5 z 5

Knihu jsem si vybrala na zaklade vysokeho hodnoceni...docetla jsem ji, ale nebylo z toho zadne nadseni se ke knize nekdy vratit. Proc taky? Cist o utrpeni, oddanosti a zaroven o odvaze a sile tech, ktere maji byt ty, o ktere se pecuje...kladne hodnotim to, ze se jedna o pribeh zalozeny na skutecnem pribehu a za Annin "stastny konec", protoze ona si ty hezci kapitoly knihy jmenem zivot rozhodne zaslouzila!

padola
14.10.2022 4 z 5

Laskavý poetický název má tahle knížka o příšerně době a příšerné bídě. O době, kdy se násilí na ženách říkalo "ženský úděl". Do toho přijde Anna jako neřízená střela. Nejvíc mě dráždila absolutní absence komunikace mezi manžely. Jejich vztah je čistě transakční. To je příčinou naprosté většiny Anniných a Pavlových problémů a trápení.

Pěkně napsané. Postavy nejsou jenom figurky vlečené událostmi, jako např. v případě již zmiňovaného Šikmého kostela.

momo.kg
12.10.2022 3 z 5

Četla jsem na doporučení a i díky vysokému hodocení.
Pěkná kniha, krásně se četla. Příběh taky dobrý. Ale já zase čekala něco navíc po takové chvále....

dominika8192
03.10.2022 5 z 5

Zhltnuto za dva dny. Už dlouho jsem nečetla nic tak chytlavého, co by mě drapsnulo a nepustilo. Zároveň se vedle hlavní hrdinky cítím zahanbená a nesvá - tolik dřiny, kolik si užila, bych nezvládla ani za 390 let. Klobouček.

janka2000
28.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Skvělý historický román vyprávějí příběh ženy/dívky, jež to v životě neměla lehké a to nejen proto, že žila v nelehké době. Skvěle napsaný děj přirozeně plyne a romantizuje oblast Sudet. Anna po 2.sv.v. je poslána do ČSR k rodině, která se jí chce zbavit, a tak ji provdá za Volyňského Čecha do Heřmánkového údolí. Příběh se pak čte sám a konec to má vcelku dobrý. Velmi doporučuji.

Marfulka007
13.09.2022 5 z 5

Po delší době jsem se zase trefila do opravdu dobré knihy, kterou jsem také přečetla jedním dechem. Nelehký příběh, který je popsán s takovým nadhledem a pozitivním náhledem, že nad tím člověku zůstává rozum stát a chvílemi se snad musí zastydět nas svými vlastními stížnostmi na nesmysly. Krásná kniha.