Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390670/bmid_hermankove-udoli-VPR-390670.jpg 5 3668 989

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví... (3.vydání)... celý text

n.ezn.amy
19.02.2023 5 z 5

Sedmnáctiletá Anna přijíždí po válce z Ukrajiny do českého pohraničí k jediným svým přibuzným a je víceméně nedobrovolně provdána za hospodského Pavla. Na svém údělu hledá vždy to hezké a život se v tu chvíli zdá naprosto krásná, ovšem nadchází únor 1948 v němž se hodně lidem změnil osud a ne vždy v dobrém. Nádherný příběh o ženě, které ač osud dal mnohokrát v životě napít lógru, tak nikdy na něj nežehrala a vždy se mu dokázala postavit a nikdy se jím nenechala zlomit. Kniha o víře v hezký život, nezlomné vůli, naději a vůni heřmánku.

Mirinda26
13.02.2023 5 z 5

Knihu jsem přečetla za dva večery, vůbec jsem se nemohla odtrhnout. Hezky se to četlo, a moc se mi líbila.

Matri
11.02.2023 5 z 5

Ja vlastne neviem čo napísať... lebo nemám slov. Prečítala som to behom 24 hodín... To znamená, že ma to asi veľmi bavilo. Osud Anny bol ťažký, inak sa to nedá nazvať... Osud jej manžela Pavla bol totálne zlý, za neho moje srdce naozaj plače. Ale najviac ma dostala posledná veta knihy!

"... stejně jsem měla v životě štěstí. Vždycky jsem měla kolem sebe samý hodný lidi.“

Potvrdila to, čo stále vravím, že najdôležitejší v živote sú ľudia okolo nás... Krásne trpký príbeh života!!!

Arwen329
10.02.2023 3 z 5

Silný příběh.... Ale očekávala jsem více.

jirina3500
10.02.2023 5 z 5

Neuvěřitelně čtivě napsaný strhující příběh silné ženy,která nepoznala lásku své rodiny a přesto byla matkou 9-ti dětí,které vychovala v soudržnosti a lásce k sobě navzájem.Pro dnešní generaci naprosto nepochopitelné,v jakém prostředí a za jakých podmínek žila.Měla ohromné štěstí na hodné lidi kolem sebe,i když si myslím,že to tak vždy nebylo,ale ona viděla na většině z nich to dobré.Přesto,co prožívala,dokázala ještě pomoci druhým.

Petrasim
08.02.2023 5 z 5

Krásná knížka, silný příběh.

Adusa68
07.02.2023 3 z 5

Kniha se krásně četla a osud hlavní hrdinky byl zajímavý a nelehký. Líbil se mi její přístup k životu. Na druhou stranu měla velké štěstí na hodné, milé a vstřícné lidi okolo sebe, z čehož by si dnešní společnost mohla vzít rozhodně příklad.

Nicméně mi asi na knize vadila absence nějaké větší hloubky příběhu a postav. Také u mě převažoval spíš pocit, že příběh klouzal po povrchu. Knihu však ráda doporučím dál pro dokreslení života po 2. sv. válce a na začátku 50. let.

Luci0000
06.02.2023 5 z 5

Musím říct, že knížka mě velmi potěšila a znovu mi dala energii nato číst více a více. Nemohla jsem se odtrhnout a příběh jsem hltala, jako kdybych do něj patřila. Po dlouhé době knížka, která mě opravdu dostala. A pokud mohu citovat jednu větu z této knížky, která mě dost zasáhla, budu moc ráda.
"Neodsuzuj chybujícího, nevíš, co trápí jeho duši"

Štěpinambura
05.02.2023 5 z 5

Krásně napsáno z pohledu vzpomínající stařenky!

mončičák42
03.02.2023 5 z 5

Příběh, který napsal sám život. O silné ženě, nelehkém životě v naší zemi po 2.sv. válce, rodinných vztazích, životě na vesnici, komunistické diktatuře. Není mi jasné, jak se toho tolik mohlo "vejít" do 250 stran. Obdivuhodné umění naší autorky. Jen mě zaskočila neznalost ochrany před početím, domnívala bych se, že čtu o době podstatně starší. Rovněž mě trochu vyděsil popis zdravotnictví v této době. Zajímavá kniha, která si zaslouží pozornost.

LéňaPipi
27.01.2023 5 z 5

Moje první knížka od autorky a určitě ne poslední. Krásně napsaná knížka o opravdu silné ženě. Hltala jsem každou stránku až mě mrazilo, že se jedná o skutečné události.

EvaHonsová
26.01.2023 5 z 5

Příběh podle skutečné události se odehrává po 2. světové válce v Českém středohoří. Anna 17 -ti letá přišla o své nejbližší a přijíždí do Čech zřejmě z Ukrajiny. Nikdo ani vlastní teta jí živit nechce, a tak je provdána za válečného invalidu. Příběh je velmi poutavě napsán. Nemohu uvěřit že ho napsal život. Anna si prošla peklem, ale na konci tunelu je světlo. Vynikající!

Blazule
20.01.2023 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, čtenou paní Postlerovou. Silný příběh jedné ženy, který v konečné fázi zapůsobil vlastně pozitivně, aneb když člověk překoná všechny překážky, musí být jednou dobře. Takto kniha na mě zapůsobila.

stesti.s.knihou
20.01.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí je knížka, kterou mohu s klidným svědomím doporučit všem. Nečekejte v ní nic extrémně napínavého či dechberoucího. Ba naopak. Tato knížka je krásná tím, že sleduje životní osud Anny, mladé dívky, manželky, matky, hrdinky. Anna si opakovaně procházela nelehkými životními situacemi, ale vše dokázala řešit s obdivuhodnou životní energií a odvahou.
Miluju tyhle knížky, které vás donutí přemýšlet nad životem, dokonce třeba i přehodnotit některé situace, o kterých jste si mysleli, že jsou těžké a nezvladatelné. V porovnání s osudy hlavní hrdinky se spousta z nich pravděpodobně bude zdát banálními.
Hodnotím 5/5 a přeji nám všem ženám (i mužům samozřejmě :D) stejnou sílu, odolnost a lásku, jakou měla Anna.

malen
20.01.2023 5 z 5

Moje první kniha od autorky a přečetla jsem za jeden podvečer, tedy spíš do noci, protože jsem chtěla vědět, jak to dopadne. Člověk si musí říct, že my se vlastně máme fajn, i když nás to taky občas semele. Připomínalo mi to vyprávění babičky a tety, jak to tehdy chodívalo. Tak určitě si přečtu i další knížky

Knižnípauza
19.01.2023 5 z 5

Tohle bylo tak krásné čtení. Spisovatelka píše lehce a příběh vás zcela pohltí.
Hlavní hrdinka Anna je jemná ale zároveň velmi silná postava, které od začátku fandíte a držíte pěsti.
Za mě super a od spisovatelky si určitě přečtu další knihu :)

landr
18.01.2023

Od této autorky již několikátá kniha a opět to bylo krásné čtení. Jediné, co mi tam malinko vadilo, když přišla věta: "tehdy a tehdy....jsem zjistila, že jsem opět těhotná"....

simca9342
16.01.2023 5 z 5

Starší paní je po operaci a v průběhu náročné rekonvalescence vzpomíná na minulost a dobu po válce. Tehdy se mladá Anna musela jako malý sirotek odstěhovat k neznámým příbuzným, odtud ji poslali jako budoucí nevěstu k cizímu muži- bývalému vojákovi s doživotním zraněním. Jak Anna brzy zjistí, ani poválečný život není jako pirko. Esenbáci, tajné a rychlé svatby a věci, o kterých by neměl nikdo vědět... např. černý trh, výroba slivovice načerno nebo skrývání zbraní. A stát se mladou matkou hned po válce také nebylo úplně jednoduché. Nádherný příběh.

zuziV
13.01.2023 4 z 5

Poutavě napsaný příběh o životě hlavní hrdinky, silné ženy, manželky a matky Anny, v poválečných letech. Doporučuji určitě.

Dejna07
09.01.2023 4 z 5

První kniha od této autorky a určitě ne poslední. Velmi příjemné čtení, zajímavý příběh.