Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390670/bmid_hermankove-udoli-VPR-390670.jpg 5 3692 993

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví... (3.vydání)... celý text

HelaF
06.01.2016 4 z 5

Krutá padesátá léta pohledem mladé ženy, která chtěla jen přežít. Pro mě zajímavý knižní objev .

orinka3
24.12.2015 5 z 5

Zajímavý a čtivý příběh mladé ženy (chce se mi napsat "ženy hrdinky", ale toto spojení je dost zprofanované), která přes hrůzné zážitky a tvrdý život na svůj život nezanevřela a paradoxně je později smířená i se svou nemocí, protože když se ohlédne zpět ví, že nic nepromeškala a nezanedbala. Život prožila naplno, v sebeobětování a přesto s chutí a vůlí žít jaksepatří. Autorce dík za pěkné čtení. Člověk si u něho uvědomí, jak se má vlastně dobře.

Jossie
05.11.2015 5 z 5

Mám raději historické romány od Körnerové, ale tuhle knihu jsem přečetla jedním dechem. Poutavé vyprávění o neobyčejném životě jedné ženy a kus naší neslavné historie.

anah1
27.10.2015 5 z 5

První setkání s touto spisovatelku a jsem nadšená. Ač to je kniha o nelehké době, je pěkně poutavě napsaná.

triatlet
10.09.2015 4 z 5

Nekomplikované čtení o životních komplikacích v komplikované době. Autorka dokáže poutavě odvyprávět příběh, velmi dobře charakterizuje postavy.

lenya
01.09.2015 5 z 5

Nádherný román! Takové ženy jako Anna se dnes již téměř nevidí. Obzvlášť v dnešní "emancipované době" se mi tato knížka jevila jako něco neuvěřitelného. Doba byla diametrálně jiná... Anna sice není nejchytřejší a nejvzdělanější osoba, která bojuje o lepší politiku země, a je v každé situaci upravená, její hrdinství spočívá v něčem úplně jiném - rodina, děti, domov, manželství. Dnes "oblasti", které se pořád řeší v nějakých článcích... Tehdy se neřešilo, tehdy se to prostě žilo. Knihu doporučuji určitě všem ženám, mně přinesla zase trochu jiný pohled na svět.
A odlehčení na závěr - nejčastější slovo v knize? Těhotná... :D

alef
14.08.2015 3 z 5

Jednoduché odpočinkové čtení, čte se velmi lehce - autorka používá jednoduché, nekomplikované věty... a stejná je i její hrdinka, Anna žije a děla co se prostě dělat musí ... a co je správné (v tvrdých podmínkách pracuje, stará se o rodinu, vezme si sirotky o které nikdo nestojí ... je unavená, někdy nešťastná, sem tam šťastná ...

Ráda jsem si přečetla tenhle příběh ... tolik podobný mnoha jiným z poválečného období ... příběh v mnohém tolik podobný životu jaký vedly naše babičky (pro mnohé spíš prababičky).

evago
06.08.2015

přečteno jedním dechem..mám ráda tyhle příběhy

Janka7
05.08.2015 5 z 5

Čtivý a zajímavý příběh mladé ženy, která se dostává po válce do Čech. Strhujícím způsobem autorka popisuje pravd. skutečný životní příběh Anny, tak pokorné, klidné, pracovité ženy, sledujeme její život... manželství, rodičovství... Inspirující zamyšlení o poctivém a skromném žití...Čte se jedním dechem.

lidunka1
27.07.2015 4 z 5

Knížka je čtivá, přečetla jsem ji za dva dny. Co mě přišlo trochu přitažené za vlasy bylo rychlé otěhotnění hlavní postavy. Mrazilo mě při pomyšlení kolik dětí se nenarodilo kvůli pokoutným potratům. A taky si myslím, že to ta paní Anna skoro nemohla zvládnout starat se o tolik dětí, které se jí rodily po roce. Ale budiž. Prostě kus červené knihovny v tom je, ale paní Körnerová psát umí.

TaLu
21.07.2015 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha. Mohu říci, že mne tentokráte autorka překvapila velmi silným příběhem, plným života a lidskosti.
Mívám vždy problémy s příběhy, které v sobě zahrnují "cestu proti životu" , tentokráte jsem četla všechny ty souvislosti, jež vedly k důsledkům a rozhodnutím a žasla nad tím, jak se s velmi obtížnými tématy autorka vyrovnala.

rajen
22.06.2015 4 z 5

Silný příběh, velmi čtivě napsaný, úplně jsem se ponořila do představ. Ale popravdě mě hrdninka s tím sebeobětováním už trochu štvala (zvlášť ke konci), jakoby rezignovala na vlastní štěstí a život. Ale těžko soudit, v té době měly ženy přece jen jiné postavení a smýšlení. Znovu si ji sice nepřečtu, ale doporučit určtě můžu.

monushka
17.06.2015 5 z 5

Nádherná kniha! Ve své knihovně jsem hledala nějakou knihu, která by se mnou strávila jen pár příjemných večerů a výběrem jsem se trefila. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout.

Maat
11.06.2015 5 z 5

Tato kniha byla pro mě trefou do černého. Krásně napsaný příběh velmi silné ženy, který se čte jedním dechem. Kniha mě upoutala od první strany a myslím, že mi ještě dlouho zůstane v hlavě.

libuse9035
04.06.2015 4 z 5

Dobře napsané, čte se jedním dechem...

Hela74
31.05.2015

Krásně napsaná kniha! Přečteno jedním dechem. Statečnost hlavní hrdinky, která se vlastně nebála ničeho a pomoci druhým bylo to první, na co vždy myslela.

1casper
29.04.2015 5 z 5

Hodně čtivá knížka. Od začátku do konce jsem se nemohla odthnout, přečetla jsem ji prakticky na jeden zátah. Mám ji pořád v hlavě...toto je sice asi smyšlený příběh,ale moje babička zažila podobné. Měla 8 dětí, přežilo jich 5....vyprávěla mi o době po válce, o měnové reformě.....a pak lidi nadávají na "dnešní" dobu. Máme se blahobytně a víceméně bezstarostně. Tohle byl doslova boj o nějaké přežití.......Knížku si po čase ráda přečtu znova.

vanka.babi
19.04.2015 4 z 5

Kniha se mi líbila, připomněla mi mé dětství

Ivča39
15.03.2015

Po dlouhé době kniha, kde jsem litovala, že už je konec. Byla pro mě naprosto dokonalá, ani jednou za celou dobu jsem nepomyslela na to, že bych ji nedočetla, kéž by všechny byly apoň trochu takové....

HedušKoč
27.12.2014 4 z 5

První kniha od této autorky a určitě ne poslední. Kniha se čte moc hezky. Obdiv k hlavní postavě, člověk si už v dnešní době ani neumí představit jaká těžká doba to byla.