Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390670/bmid_hermankove-udoli-VPR-390670.jpg 5 3713 3713

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví... (3.vydání)... celý text

martulkat
08.08.2019 5 z 5

Moc se mi kniha líbila, u moře přečtená za dva dny. Ještě teď na hlavní hrdinku myslím...

Monika164
08.08.2019 5 z 5

Zatím moje nejkrásnější kniha .....byla jsem tam a cítila vůni heřmánku...a prožívala jako by to byl můj příběh....jedním slovem krása....Děkuji ...

Pitraska
08.08.2019 4 z 5

Krásně a poutavě napsaná kniha. Čte se opravdu sama.

Cammille
02.08.2019 4 z 5

Krasna kniha o silne ženě. Cetla se sama

zbraslavanka
31.07.2019 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších knih nejen od této autorky. Silný příběh obyčejné ženy, která s láskou vzpomíná i na těžké časy. Mám k ní hluboký obdiv a slzy v očích když si na ní vzpomenu. Určitě si ji ráda znovu přečtu a má ji už koupenou i jako audioknihu,

gargamelka
27.07.2019 5 z 5

Opravdu perfektní knížka, hltala jsem každou stránku, kniha mne naprosto pohltila. Jednak pro to, že se odehrává v okolí Českého středohoří, které je pro mne láskou ♡. Za druhé pro strhující příběh Anny. Vše čím si prošla, čemu se musela postavit, o tolik dětí se postarat, co ji osud do do cesty přinesl, otisk dějin, charaktery spoluobčanů... přes to vše silná, nápomocná, bez záště naplněná a nebojácná osoba. Člověk se během knihy zamyslí...

Clara_C
27.07.2019 5 z 5

Člověk nikdy neví, co mu osud připraví..A po válce obzvlášť. Anna má mojí úctu, neměla žádnou rodinu, všechno si musela vybojovat, postarat se o tolik dětí.. Kdopak by to dneska zvládnul bez pomoci sociálních dávek, že..

ApolenkaS
19.07.2019 5 z 5

Smutné, ale krásné čtení... Člověk si po přečtení uvědomí, že je potřeba si vážit všeho, co je v životě dobré a ne si jen stěžovat na to špatné. No, kdo četl, ví jak to myslím.

luckomar
15.07.2019 5 z 5

Kniha je opravdu krásná. Příběh je hluboký a dojemný. :) Myslím, že na ni jen tak nezapomenu. Je to kniha, která ve Vás něco zanechá a donutí Vás přemýšlet.

Lykke
15.07.2019 5 z 5

Heřmánkové údolí....jak poetický název, že? .... Leckoho by mohlo napadnout, že se jedná o román pro ženy, zase nějakou červenou knihovnu.... a to by se sakra spletl!! Jedná se o skutečný příběh nejen o neobyčejně statečné a přitom za všech okolností laskavé ženě, která se dovedla poprat s nejedním ďáblem, přitom ničeho nelitovala a nevzdávala se. Kdo někdy četl o volyňských Češích, bude vědět o čem je řeč. Neměli to lehké tam, odkud přišli, neměli to lehké ani tam kam přišli. Anna navíc poté k tomu jako sirotek a.... Silný příběh z poválečné doby, kdy si většina myslela, že už má to nejhorší za sebou (...a že se jich dost vrátilo nějak pošramoceno) a netušili, co za zmar ještě může přijít. Autorka krásně silným příběhem předkládá čtenáři poválečné osidlování bývalých Sudet a hrůzy po únoru 48... atd. Jestli Hana od Aleny Mornštajnové je ceněna mj. pro skvěle popsané okolnosti z doby války a měla by být zařazena do seznamu povinné četby pro školáky, Heřmánkové údolí by mělo být zařazeno hned za ni, protože je čím dál méně těch, co si umí skutečně představit, co pro lidi žijící v tehdejší době - lidí přeživší válku, koncentráky... - lidi na duši i těle poznamenaných, očekávající novou, lepší demokracii - lidi s nadějí, čekajících, že si vybudují nový život, zrenovují své domovy, hospodářství, živnosti - co pro ně znamenalo vrátit se a zjistit, že přišli o část nebo dokonce celou rodinu, příbuzné, domovy... Někdy přihlížet zvěrstvu Rudých gard či kontroverznímu odsunu. Přídělový systém potravin na lístky. Když se jim povedlo něco vybudovat, přišel únor čtyřicet osm a opět přišli o část či všechen majetek. Pronásledování, nemožnost se uplatnit, kolektivizace, procesy 50. let, měnová reforma, nýmandi či kolaboranti se stávali mocipány, odcizování a strach mezi přáteli, sousedy, příbuznými... Ano, na tuto knihu jen tak nezapomenete, stojí za zamyšlení a třeba se k ní budete chtít za čas ještě jednou vrátit.

Rosana
14.07.2019 5 z 5

Skvělá a velice čtivá knížka, která má spád a nutí k zamyšlení. Líbila se mi mnohem víc než Slepá mapa od Aleny Mornštajnové. A měla by si ji povinně přečíst dnešní mládež, jelikož jim zoufale chybí pokora, a nejen ta.

lagina
09.07.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem! Užasná kniha. Životní příběh z kterého lze čerpat obrovskou sílu v nelehkých dnech:)

ADE138
09.07.2019 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu, načtenou Simonou Postlerovou.
Moc se mi líbila, očekávala jsem tuctový ženský román, ale příběh mě mile překvapil. Anna mi byla sympatická a těšilo mě, jak autorka vypráví dějiny poválečného Československa na osudu běžné rodiny.

verka5083
08.07.2019 5 z 5

Má první kniha od této spisovatelky a myslím, že určitě né poslední. Kniha je skvěla. Od první stránky hodně napínavá . Knihu jsem nemohla pustit z ruky. V každém momentě, kdy jsem knihu na chvíli položila mi to nedalo, a stálé jsem přemýšlela, jak bude děj pokračovat.
Příběh vypráví o dívce, která od 7 let neměla lehký život. Tato dívka byla velmi silná, silnější než muž . Hodně jsem obdivovala, co všechno dokázala.

Sofie75
08.07.2019 5 z 5

Na knihu jsem narazila náhodně. Moc se mi líbila. Byla čtivá od první stránky. Už mám připravené od této autorky další knihy na dovolenou. Moc se těším. Doporučuji.

Jana2424
08.07.2019 4 z 5

Je to moje první kniha od H. M. Kornerové, kterou jsem četla. Nic moc jsem o ní nevěděla a tak mé očekávání nebylo příliš vysoké. Ale dost jsem se spletla. Kniha mě zaujala od první stránky. Je napsána poutavě a moc dobře se čte. Už teď se těším na další knihy pro mě nově objevené autorky.

jessie01
03.07.2019 5 z 5

Mám moc ráda knihy s ženskou hlavní postavou, která je silná a dokáže bojovat s nepřízní osudu ve složitých časech, a zachovat si svou hrdost a odvahu. Hezky napsané, přečetla jsem během dvou dnů. Moje druhá přečtená knížka od této autorky a určitě ne poslední.

jewerly
01.07.2019 5 z 5

Nádherný a dojemný příběh. Přečetla jsem ho za jedno odpoledne....

Jandulena
28.06.2019 5 z 5

Krásná kniha, napsaná krásným jazykem. Chytla mě na první stránce a přečetla jsem ji opravdu jedním dechem. Příběh skutečně silné ženy, ke které osud nebyl zrovna dvakrát shovívaví, ale dokázala se s tím poprat. Teď mě jen mrzí, že už ji mám přečtenou. Nejraději bych ji četla pořád dokola. A pila k tomu heřmánkový čaj.

Lusie
27.06.2019 5 z 5

Úžasná, četla jsem jedním dechem. Jsou knihy,které vás chytnou na první stránce a vy si přejete ať nikdy neskončí...a tahle k nim určitě patří.