Velká čtyřka

Velká čtyřka https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218/bmid_velka-ctyrka-Yfa-218.jpeg 4 507 66

Hercule Poirot série

Velká čtyřka, to je to nejmocnější zlo pod sluncem, říká Hercule Poirot a má samozřejmě pravdu. Členové Velké čtyřky se neštítí ničeho, snad jsou opravdu zločineckou organizací, jaká ještě nikdy neexistovala. Vraždy, podvody, únosy, záměny osob, katastrofy, krádeže... Nečekaně akční Hercule Poirot nás provází detektivním románem o mezinárodním zločinu. V souboji se čtyřmi zdatnými zločinci a jejich rozsáhlou sítí musí dokonce několikrát prohrát, než odhalí pravidla podivného boje. Samozřejmě používá buňky své šedé kůry mozkové, ale kromě toho také bojuje, skrývá se, připravuje past a cestuje – tentokrát i do záhrobí. Nezvyklé množství střetů s nepřítelem vede k nepřetržitému napětí od první do poslední stránky. Kapitán Hastings, Poirotův věrný přítel, vše vypráví s pečlivostí sobě vlastní, i když on sám i jeho vzdálená žena jsou soustavně ohroženi. Nebýt statečného mužíčka s podivným knírem, nejen kapitán, ale celý svět by se dočkal svého konce. Poirot má pro přítele, pro nepřítele, ale i pro čtenáře nejedno drsné překvapení, představí nám svého bratra, a snad se i ožení!... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Big Four , 1927

kattyV
29.06.2013 2 z 5

Agatha Christie je brilantní vypravěčka a umí skvěle vytvořit dokonalou zápletku dobré detektivky. Mám její knihy opravdu velmi ráda a Poirot je mým oblíbeným detektivem, Některé její knihy považuji za vrchol svého žánru.
Ale nemohu si pomoci. Nikdy se neměla pouštět do knih tohoto typu jako je Velká čtyřka. Myslím tím svět špiónů, tajných společností a temných zločinců toužících ovládnout celé lidstvo. Možná, že v době, kdy knihu psala to nebylo tak zlé, ale dnes to působí jako parodie. Poirot neustále ohrožován na životě tajemným protivníkem, se kterým se pravidelně potkává, ale ten vypadá vždy naprosto jinak a není k poznání. "Naštěstí" se časem ukáže, že má jistý zlozvyk, který pak samozřejmě vždy jako na požádání předvede, takže díky němu je ho Poirot může odhalit. (Nikoli chytit, to je vždy jaksi vyloučeno).
Celou dobu a ani v závěru se neukáže, co vlastně má tato velká čtyřka v úmyslu, kromě nejasných narážek na to, že chtějí zničit svět. Proč? Jak? Tím se autorka moc nezabývá. I konec je poměrně nejasný. Organizace je zničena, ale možná ne tak docela. Čert ví. Nebýt to Agatha, odhodila jsem knihu po prvních dvaceti stranách. Takto jsem se prokousala do konce, ale mám pocit, že škoda času.

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

Nedá mi to, abych tuhle knížky nekomentovala slovy - James Bond podle Agathy Christie. Velmi akční detektivka, kde se geniální Hercule Poirot střetává s důstojným a neméně inteligentním soupeřem v podobě mezinárodní zločinecké organizace. Skvěle vymyšlená zápletka, výborně udržované napětí, správná dávka tajemna. Atmosféra tohoto příběhu je perfektní. Kniha umí pohltit už na prvních stránkách a nepustí vás až do konce.

kika 13
03.02.2013 3 z 5

Pěkný románek detektivní dobře se mi to četlo.

krizek
28.12.2012 5 z 5

Mne se naopak velice líbila, není to akčnost, je to domyšlené naprosto do nejmenšího detailu, sedíte a čtete a i když víte, co by OBVYKLE Poirot udělal, nepomůže to - a vy jste překvapeni, to je dle mého účel, překvapit i zkušeného "poirotovského" čtenáře! :) U mě SUPER!

Lady_Ef
30.08.2012 2 z 5

Zatím nejhorší "poirotovka", kterou jsem četla. Souhlasím s předchozími komentáři, že knížka byla příliš akční. Tenhle styl prostě Herculovi nesedí.

LenaBil
01.02.2011 3 z 5

Kniha Velká čtyřka byla na můj vkus příliš akční. Nemůžu říct, že by se mi nelíbila, ale klasický Poirot s malými šedými buňkami v křesle se mi přece jen líbí o dost víc.