Poštový úrad

Poštový úrad https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499580/postovy-uradqD8cnt-pIn-.jpg 4 1027 114

Henry Chinaski série

Človek môže byť zaistený akurát tak v base. Tri metre štvorcové a žiadny nájom, komunálne poplatky, daň z príjmu, žiadne platenie alimentov. Nemusíte platiť za poznávaciu značku. Nedostávate pokuty za parkovanie ani za šoférovanie pod vplyvom alkoholu. Žiadne prehry na dostihoch. Bezplatná zdravotná starostlivosť. Spoznáte ľudí s podobnými záujmami. Kostol. Vychádzky. Pohreb zadarmo. Po skoro dvanástich rokoch sme z tej pôvodnej skupiny sto či dvesto ľudí zostali asi dvaja. Nie každý dokáže jazdiť taxíkom, robiť pasáka alebo predávať drogy, a rovnako tak nie každý chlap – alebo ženská – dokáže pracovať ako poštový úradník. Nemám im to za zlé. Za tie roky som nespočetne veľakrát videl, ako k nám napochodovalo komando stopäťdesiatich nováčikov a ako z každej skupiny zostali nakoniec len dvaja alebo traja – presne na to, aby nahradili tých, čo odišli do dôchodku.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Citadella (SK)

Post Office , 1971

aralka
26.02.2016 4 z 5

Bukowského, Boroughse, Kerouaca a další autory beat generation nemá cenu vůbec komentovat, to je třeba cítit..... nějaké škatulkování, hvězdičkování úplně odporuje tomu nekonvenčnímu způsobu života, který žili a který představovali...tady jde právě o tu volnost sebevyjádření bez kompromisů s naléhavou upřímností.... myslím, že by jim tady "ty žvásty byly stejně u prdele", abych tak řekla.... omlouvám se :-)

Salonka
26.01.2016 3 z 5

... Co to jako mělo bejt?!? ...

Autor je teda riadny „týpek“. :-) Výborne som sa bavila od začiatku až do konca.
A viete, čo je na tomto žalostnom obraze spoločnosti a vlastne všetkom to najhoršie? Že ono to tak naozaj je! Bukowski na to ide surovo a naturalisticky, ale triafa do čierneho. A môžeme sa tváriť akokoľvek povznesene alebo nadradene, nie je nám to vôbec nič platné. Presne takýto absurdný je svet, v ktorom žijeme, a presne takíto sme my.

„Jak dlouho tady pracujete?“
„Jedenáct let.“
„Vy tu jste jedenáct let a nevíte, jaká je norma?“
„Přesně tak.“

GOD-Complex
16.10.2015 3 z 5

Jako sonda do pracovnich hororu, v tomto pripade prace na poste to funguje skvele a tyhle pasaze me fakt bavily, problem je v tom, ze to je tak tretina knihy. Zbytek je o tom jak a kde Hank prozival kvalitni soustani a jak na nej pri tom padaly kvetinace, coz mohlo byt cool nekdy v 70's kdy kniha puvodne vysla, ale dneska uz to takova pecka neni. 5/10

Asdas
27.09.2015 5 z 5

Je jedno či pracuješ na pošte , v obchode ako predavač prípadne za pásom ta každodenná rutina je ubíjajúca tak ako tak :(

lenka4091
15.09.2015 5 z 5

Výborná kniha, takový je život.Bavila jsem se.

trudoš
01.09.2015 3 z 5

První část popisující Chinaskiho činnost na poštovním úřadě jako brigádníka, později jako doručovatele na dobu neurčitou, jsem si užil absolutně. Bezesporu to nejlepší, nejlidštější a nezábavnější z celé knihy a to především proto, že historky často v různých obměnách připomenou vlastní zkušenosti. Při jakékoliv práci s lidmi člověk bohužel rychle dospějete k závěru, že 99 % z nich je z planety Psychopat.
Další části knihy už u mě takový úspěch neslavily a to ani v momentě, kdy se Chinaski vrátil na poštu. Zbytečné používání vulgarismů, nulová uvěřitelnost (teď mám na mysli absurdní příhody z „normálního“ života) a hlavně hrdina happy-opilec, nějak sebrali knize počáteční kouzlo.
Co se ale Charlesi Bukowskému upřít nedá (a co se mi na knize líbilo možná ze všeho nejvíc), byl postoj hlavního protagonisty k různým byrokratickým autoritám. Má je jednoduše na háku a tak jako vydrbávají oni s ním, on často vydrbává s nimi. A tak by to mělo být.

mazlak
20.06.2015 2 z 5

Na této knize je jasně vidět, že knihu může napsal úplně každý. Záleží pouze na lidech, zda si jihu přečtou.
Alkohol je v celé knize skoro tak často jako hlavní postava. Práce na americké poště je asi statečná otročina, kolegialita a přátelství zde skoro nemajím místo. Vedení poštovního úřadu má pravděpodobně v krvi i část doby kolonizací a podle toho také přistupuje ke svým podřízeným.
Celkově mne tato kniha nikterak ne oslovila. Podobné knihy nebudou pro mne ten správný šálek kávy.

Mafian
11.06.2015 5 z 5

tohle by si měl přečíst každý pošťák,:) ale vážně, Bukowski to vypráví tak, až sami máte pocit že si nestíháte povytáhnout spodky,:)

jiri2737
25.05.2015 5 z 5

Pokud máte náladu na depresivní, ale dobré čtení a chcete poznat pohled ze dna společnosti tak Poštovní úřad je přesně to co hledáte. Opilec a flákač který žije od výplaty k výplatě (jako třetina až polovina domácností - ČR a USA) dělá práci která ho krutě nebaví. Musí se stýkat s primitivy. Šéf je omezený sadista, který si na hlavního hrdinu zasedl. Vítejte ve zlých časech.

Ladys
14.05.2015 3 z 5

Slušná práce.
Po letech jsem šáhl po Bukowskim a stálo to za to.
Když si vezmu, že kniha vyšla v roce 1971, tak srovnání s dnešní českou realitou je dost na bíledni. Jen v těch Státech ty bezcílné existence, nikam nevedoucí cesty a každodenní všeubíjející rutina jednotlivce ztraceného v moři žravého kapitalismu byly holt o nějaký dekády dřív.
Abychom si rozuměli, jsem rád, že bolševik je v pr.eli, ale tenhle systém taky není zrovna lidskej. Sice v jiných rovinách, ale je to taky nářez. A ten Bukowski to viděl už tenkrát.

Jennkie
24.03.2015 5 z 5

K tomuto titulu jsem se dostala čirou náhodou, zaujal mě název.... Tak jsem se začetla... Není to můj běžný žánr, ale chytlo mě to tak, že jsem měla knihu do druhého dne přečtenou a opakovala si přisprostlé a chytlavé hlášky z knihy. Kniha přetéká cynismem a je to tak nahuštěné hláškami a situacemi ze života, že z toho vzniká úžasná mozaika "zasraných" lidských osudů... :-)

MissiPippi
09.01.2015 4 z 5

Jste naštvaný na celý svět? Unavují vás věčné politické, filozofické a smysluplné debaty? Pro sprostý slovo nejdete daleko ? Tak si to přečtěte :) Náladu vám to ani nezlepší ani nezhorší, i když se několikrát pousmějete a obohatíte se o laxní přístup k životu v době, kdy se bere všechno moc vážně. (A všichni si hrají na to, že vážně se to určitě nebere.)

Takhle kniha ke mě přišla ve správnou chvíli, (což znamená jeden z nejblbějších dnů, co jsem zatím prožila) a asi Bukowskiho si pořídím jako příručku pro blbé dny alias Hlavně se z toho neposer. Pro slušnější, jak by napsal Jonasson: "Nějak bylo a nějak bude."

HannyC
05.01.2015 5 z 5

... úchvatná knížka pro "pokročilé" čtenáře :) ... pro pochopení pointy psané mezi řádky MUSÍTE MÍT něco napito a NAŠUKÁNO ... no a jasně odpracováno pod "zakomplexovaným" šéfem... a nejlépe na poště :) ... musím přiznat, že i když nejsem chlap tak jsem se i jako "baba" pořádně nasmála ... doporučuji jako povinnou četbu pro stresované manažery a maminky na mateřské :) ...

Dixinka
17.11.2014 5 z 5

Milé. Ani hrubý slovník mi nevadil. Nenechte se v práci a pro práci zavraždit zaměstnavatelem. Krásný a pravdivý postřeh.

lucie9337
27.07.2014 4 z 5

I přes vulgárnost, která nás doprovází celou knihou, je toto velmi podařené dílo. Přečteno jedním dechem a už se těším na další díla.

Manifest blech
18.06.2014 odpad!

Zkusila jsem Bukowského po doporučeních, přesto jsem Poštovní úřad četla celkem dlouho a furt to nekončilo.

Holt prozatím nebudu fanoušek autora, který píše nejraději o zhýralosti, alkoholismu a "lásce" k ženám.

escritor
02.05.2014 3 z 5

Takové lidsky popsané opilectví a lopotění pro poštovní úřad. Četl jsem anglický originál a styl na mě působí jako český cynismus.

sioux
01.04.2014 5 z 5

Úžasná vulgární romantika. Bravurní schopnost vystihnout okamžik a atmosféru.
Nevím proč, ale mně knihy Bukowského pomůžou vždy, když jsem dole. Podle mě lepší na depku než antidepresiva.

Lolisha
06.02.2014 2 z 5

z Bukowskeho knih co som doteraz citala, sa mi tato pacila asi najmenej...

Valentine
19.01.2014 3 z 5

Průměrně vtipné, originální i čtivé. Nic víc, nic míň, ale jako kraťoučká oddechovka to rozhodně neurazí.