Poštový úrad

Poštový úrad https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499580/postovy-uradqD8cnt-pIn-.jpg 4 1027 114

Henry Chinaski série

Človek môže byť zaistený akurát tak v base. Tri metre štvorcové a žiadny nájom, komunálne poplatky, daň z príjmu, žiadne platenie alimentov. Nemusíte platiť za poznávaciu značku. Nedostávate pokuty za parkovanie ani za šoférovanie pod vplyvom alkoholu. Žiadne prehry na dostihoch. Bezplatná zdravotná starostlivosť. Spoznáte ľudí s podobnými záujmami. Kostol. Vychádzky. Pohreb zadarmo. Po skoro dvanástich rokoch sme z tej pôvodnej skupiny sto či dvesto ľudí zostali asi dvaja. Nie každý dokáže jazdiť taxíkom, robiť pasáka alebo predávať drogy, a rovnako tak nie každý chlap – alebo ženská – dokáže pracovať ako poštový úradník. Nemám im to za zlé. Za tie roky som nespočetne veľakrát videl, ako k nám napochodovalo komando stopäťdesiatich nováčikov a ako z každej skupiny zostali nakoniec len dvaja alebo traja – presne na to, aby nahradili tých, čo odišli do dôchodku.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Citadella (SK)

Post Office , 1971

leuska
18.06.2019 4 z 5

Moje první přečtená kniha od tohoto spisovatele a musím říct, že se mi to sakra líbilo. Takové kontroverzní knihy mám ráda a musím říct, že po Poštovním úřadě se Bukowski řadí k mým TOP spisovatelům.
Je to BŮH!!

BernardBlack
13.05.2019 5 z 5

Stejně jako Chinaski/Bukowski se rád přitisknu k teplé prdelce či vychlazené lahvince:)
Autorova klasika, syrová a špinavá kniha, plná černého humoru, deziluzí a marnosti boje s větrnými mlýny (taková "poštovní Hlava 22":)) aneb jak hlásá Charlesův náhrobek "Don´t Try":)

Grepp
30.04.2019 5 z 5

Túto knihu, presne s týmto istým obalom, som čítal v lete r. 2000, bol to môj prvý Bukowski, na tie pocity sa nedá zabudnúť ani po rokoch.

martunka
01.04.2019 5 z 5

Tak tohle mě rozhodně bavilo.

Kutcho
01.04.2019 5 z 5

Jednoduché dielo, ale tak úprimné, zábavné a dobre napísané, že sa inak nedá. Pán Bukowski sa so životom nemaznal.

zdenka4808
12.02.2019 2 z 5

První polovina je napsaná velmi vtipně, zvláště práce pošťáka je popsána velice trefně. Konec už mě tolik nebavil.

DuchDoby
15.12.2018 5 z 5

Bukowski je můj oblíbený autor. Příběhy ze života podávané naturalistickou formou, která někdy působí dost vulgárně. Ale takhle vypadá něčí život za což dotyčného nejde soudit.
Jděte do toho po hlavě a starého prasáka Charlese budete pak už jen milovat.

Alex_Jura
08.12.2018 5 z 5

Za mě nejoblíbenější Bukowski. Předtím i potom jsem od něj leccos četla, ale tohle je něčím jiné... syrové, nahé, svým způsobem bezbranné. Hank byl celá středoškolská léta moje platonická láska. Ale doma bych ho mít nechtěla :.)

Lymril
26.11.2018 5 z 5

Je to syrový. Strašně syrový. Jestli máte rádi pořádně propečené maso se stovkou příchutí, tak ruce od Bukowského pryč. Jestli ale máte chuť na něco pořádně nechutného, primitivního, syrového a špinavého, pak je ta nejlepší volba.

Dela111
20.11.2018 3 z 5

Odborník na knihy Charlese Bukowskiho nejsem, ale už po přečtení první vím, že autora jistě nikdy nikdo neobvinil z toho, že byl puritán...
Úžasné literární dílo v tomto nevidím, ovšem nemůžu popřít, že autor dokázal nezáživnou až ubíjející práci popsat skutečně svérázným způsobem. Nejvíc mě pobavily různé vyhlášky a vytýkací dopisy ředitelství pošt. Nádherná byrokratická lahůdka... Život Chinaskiho mimo práci netřeba komentovat...
Charles Bukowski byl prostě svůj...
3,5*

Mruskulka
22.10.2018 5 z 5

Prostě Bukowski. Příběh Chinaskiho mě pohltil a líbilo se.

s.macuska
30.09.2018 3 z 5

Moje první kniha od Bukowského a asi zatím jeho tvorbu nedokážu docenit... Nebylo to ani napínavé, pro mě ani vtipné a hlavní postava mi je vyloženě nesympatická. Nicméně, čte se svižně - do tramvaje dobré :)

JoSvob
15.09.2018 3 z 5

Pozdejsi tvorba me zaujala vic. Monotonni prace i zivot chlapa, ktery si jej vsak takovy zvolil. Jako prvotina to neni spatne, ale jak uz jsem psala, kvalit Sunkoveho narezu nebo Skvaru se to nepriblizuje.

jelad
27.08.2018 5 z 5

„Takže i na to mrdání došlo. Vymrdával s náma Jonstone.“ A s Jonstonem celá pošta, celý systém a celá společnost. Bukowského služba na poště jako antikatarze - zanášení, zabředávání a zaboření do odlidštěnosti a nesmyslných byrokratických rituálů. Cesta do blázince a na samé dno, pouť k sebeponížení a zmasakrování sebe sama. Poštovní úřad se stal pro Henryho Chinaskiho - Bukowského - místem fyzického přežívání, zároveň ale vnitřního odumírání. I tento proces autor nicméně dokáže popsat s pouze Bukowskému vlastní „obscénní“ grácií, ležérností a nekončícím cynismem. Na hledání smyslu života a lásky už nezbývá čas, když je potřeba tíživou realitu den co den utápět v panáku whiskey s vodou. Ačkoliv se může zdát, že Chinaski vnitřně rezignuje, jeho rebelství a „držkařství“ je povznášející. Lidi přejetí bytím, panákovstvím, formalitami a malostí pod maskou důležitosti jej milují a chápou. Mluví jim z duše. Přestože jeho řeči, schované za černým humorem, víc než bolí.
Hank Chinaski - to je největší hrdina ze všech antihrdinů.

„Ve městě jsem potkal Betty.
‚Onehdy jsem tě viděla s tou krávou. to není ženská pro tebe.‘
‚To není žádná.‘“

„Ještě nějakou dobu jsme nasávali a potom jsme šli do postele, ale nebylo to jako kdysi, to ani nikdy není - byl tam odstup, hodně se toho přihodilo. Koukal jsem, jak odchází do koupelny, a viděl všechny ty vrásky a faldy na prdeli. Chudák holka. Fakt chudák holka. Joyce měla pevnou postavu, byl to kus ženský - bylo ji za co chytnout a bylo to fajn. S Betty to už tak fajn nebylo. Bylo to smutný - moc moc smutný. Když se vrátila, už nám nebylo ani do smíchu, sni do zpěvu, a ani hádat se nám nechtělo. Jenom jsme potmě popíjeli a pokuřovali, a když jsme šli spát, nepoložil jsem si na ni nohy ani ona na mě, jak jsme kdysi měli ve zvyku. Ve spánku jsme se ani nedotkli.
Život nás vzal oba na hůl.“

„Cítil jsem se úplně stejně jako předtím. Ale věděl jsem, že na mě brzo dolehne taková ta nemoc z dekomprese, jako když se příliš rychle vynoříte z hloubky na hladinu. Byl jsem jak ti posraní papoušci do Joyce. Po životě stráveným v kleci jsem našel skulinu a vzal roha - vystřelil jsem vzhůru do nebe. Do nebe?“

JancaMia
12.07.2018 5 z 5

Krásný syrově napsaný román , který se čte tak krásně svižně že se nemůžete odtrhnout za mě lepší než šunkový nářez.

iveta83
05.05.2018 4 z 5

Po Sunkovem narezu druhy roman, ktery jsem od Bukowskeho cetla.
Uz samotne tema me zaujalo - psat o praci na poste, navic kdyz autorem je opilec, ktery ma vsechno na haku.
Z obsahu knizky jde jasne poznat, ze Bukowski se na poste necitil dobre. Pri cteni urcitych pasazi (problemy s nadrizenymi, neustale prescasy a unava, tezko splnitelne vyzadovane normy...) se mi honilo hlavou, jestli to mel Chinaski vubec zapotrebi? Pokud vystridal desitky zamestnani, proc zustal tak dlouho prave v praci, ktera ho fyzicky i psychicky nicila nejvic?
Jindy jsem neprilis nerozumela jeho vztahu k zenam a tomu, ze se sebou v urcitych situacich nechaval zametat. Mohla za to snad potreba nezustat sam?
K Bukowskemu mi vzdy vic sedely povidky a basne, ale jako romanova prvotina si predevsim za ctivost a dekadentni tematiku, ktera me proste bavi, ctyri hvezdicky zaslouzi.

Shindo
23.04.2018 4 z 5

Jeden z prvých Bukovych románov, ktoré som čítal. Sám som niekedy robil doručovateľa a takisto nemám rád poštu, no takto drsné som to nemal ani náhodou. K tomu pre Buka typické kurvy, chlast, dostihy a neustále pády na hubu.

Hotovson
12.04.2018 5 z 5

Knížka o tom, jak týpek dělá 11 let na poště, má tam všechno na háku a mezitim chlastá, sází na koně a klátí ženský.

Nějakym zvrhlym způsobem se mi to líbilo. Proč, to si nedovedu vysvětlit.

Acamar
24.02.2018 3 z 5

Návrat k Bukowskemu po letech, tentokrát ještě nečtený první román...jako obvykle jsem se pobavila jeho syrově přímočarým a neuctivým stylem, kdy nic a nikoho nebere vážně a s ničím si nedělá těžkou hlavu. Tomu se nedá nezávidět:)
Vzpomínky na jednu životní etapu, práci pro poštovní úřad i soukromý život tradičně plný pití, sázení, sexu a podivných existencí a těžko uvěřitelných příhod...pro mne trochu zvláštní, "dynamika", chvíli se zanoří do nějaké epizody, rozvine, nečekaně utne a poskočí bez nějakého plynulého propojení o pár týdnů, měsíců či let dále...
Nicméně mi to trochu nasadilo brouka do hlavy ohledně stylu psaní, zdá se mi jiný než si jej z dřívějška pamatuji. Nevím, zda je to tím, že jde o první román, překladatelem nebo mou pamětí...nezbývá než vylovit jiného Bukowskeho a srovnat.

Krkavec15
21.02.2018 4 z 5

Popis hlavního hrdiny na obalu knížky jakožto cynický antihrdina odpovídá mnohému :D. Zajímalo by mě, jak moc je kniha inspirována autorovým životem :D :D. Knížka se četla sama.