Darda

Darda https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90865/bmid_darda-227-90865.png 4 383 106

Helenka Součková série

< 3. díl

Ačkoli se dobové kulisy proměnily, žádná idyla se nekoná. Namísto normalizační krize hrdinka prožívá krizi středního věku. Ani této knize nechybí lehkost vyprávění a autorčin slovní situační humor. Platí zde, víc než kde jinde, že při smíchu v ranách štípe sůl. Volné pokračování bestselerů Hrdý Budžes a Oněgin byl Rusák se odehrává v současnosti, kdy hlavní hrdinku potkáváme již jako vdanou ženu, matku dvou dětí.... celý text

druzickaster
27.12.2018 5 z 5

Tak závěr trilogie to byl čirý zmar, ale ono to tak asi prostě funguje. Dětství sranda, dospívání menší sranda, dospělost - starosti - oooohne sranda. Jako jo nezasmějete se, ale Helenka je prostě zase svá a vyrostla z ní hodně, až moc, hodná ženská a život se s ní moc nemazlí. Když jsem pokládal svou otázku na závěr komentáře u Oněgina ani jsem netušil jak jsem se strefil. Ale to bude spíš tím, že s Helenkou, resp. autorkou tak nějak souzníme ve světonázoru na současnost. Přečtěte, ale jak jsem psal ohne sranda.
P.S. Jo a myslím, že jediná piča je Ljubica....

Janaves
21.10.2018 3 z 5

Za mě nejslabší díl.

MCGinger
15.08.2018 3 z 5

Nebylo to špatné, ale už to nebylo ono. Humor spíše tragikomický, sebeironizující. Příběh uvěřitelný, to ano, ale trochu se už ztrácí chuť ho číst.

los
23.06.2018 1 z 5

totální zklamání, ptám se proč?

hapac
15.05.2018 4 z 5

Velbloudi ti neloudí
Ba ani když zabloudí
Když zabloudí na poušti
Když je síly opouští
Proč mám duši velbloudí?

Hrdý Budžes byl zkrátka nej, přesto se to hezky četlo i když k smíchu už toho mnoho nebylo - zkrátka to je život radosti i bolesti. A básničky o lamách jsou prima.

Mladý pěkný lamy
nikdy nespěj samy
Starý lamy ať jsou rády
když maj aspoň kamarády

Když se večer zvolna stmívá
tak se lama z okna dívá
Sleduje to s dojetím
Nemá rozum. To je tím

medlovice
15.01.2018 3 z 5

Helenko, Helenko co se s tebou stalo ? Kde je ta holka co našla partyzána a odmítala číst Oněgina ? Sedíš tu u vína a pláčeš nad chlapem, který tě opustil. Dívám se na ten obal. Název jsem pochopila , je to jméno, které sis nevzala za své. A ti lidi - zpívají ? Oni zpívají ty nevyzpívané písně , které ze sebe musí vyzpívat aby nekřičeli . Myslím, že jsem se tam našla - v třetí řadě , poslední zprava. Dobrá věc je, že Berta je po tobě, Helenko a ty básničky o velbloudech a lamách jsou výborné.

Sisssi
14.01.2018

O mnoho slabší než předchozí dva díly.

Chesterton
13.12.2017 1 z 5

Rozporuplné, hořkosladké, nemastné, neslané, téma rakoviny prsu až trapné:(( Škoda, takhle to nemělo skončit. Ani audio s Bárou to tentokrát nezachránilo:( Knihu bych asi odložila.

Jirinamac
19.11.2017 4 z 5

Knížku jsem poslouchala v audio podání B. Hrzánové. I když je to už jiná Helenka a né vtipné vyprávění, tak se mi líbila. Nevím jestli by mě bavila, kdybych jí četla, ale Bára se poslouchá úžasně

sabca
07.11.2017

Veliké zklamání. Knihu jsem nedočetla.

greetchen
16.10.2017 3 z 5

Navnaděna Hrdým Budžesem jsem čekala víc, ale asi to nebyl můj šálek kávy. Je v tom trochu hořkého humoru, ale bez potřebné ironie a i když knihou proplétá silný příběh, nedostala z něj autorka maximum.

jarabr
15.10.2017 5 z 5

Helenka už sice není tak vtipná jako když byla malá nebo na gymnáziu, ale to je prostě dané věkem a situacemi, ve kterých se nachází. Každý díl je o jiné době i o jiném člověku. Dospělá ženská už těžko bude hlásit, že sníh může, protože ten není vůbec žádnej sladkej. A malinko se autorka sekla s věkem - Helenka říká, že je jí 43, ale popisuje události jara roku 2011 = necelých 47 let.
Pro mě jednoznačně nejlepší pasáž je rozhovor se Zenem, protože Pes nám spadla :-)

ondras666
29.09.2017 1 z 5

Když jsem zjistil, že je to pokračování Budžese, zaradoval jsem se. Ale jak jsem knihu začal číst, tak jsem pochopil, že má radost byla předčasná a bohužel zbytečná.
Je pěkné sledovat jak Helenka dospěla a žije svůj život. Ale! Kniha zcela postrádá vtip a jízlivost předchozích dílů, připadá mi tu spíš jako tuctová šedá osoba, která se stará o rodinu, může tyrana a práci. Chápu, že dosáhnout úspěchu prvního dílu, nebo se k němu alespoň přiblížit, je snem každého autora, ale tohle fakt nevyšlo. I přes tu snahu udělat knihu zajímavou tím moderním tématem rakoviny prsu.
Za mě říkám jednu věc: některé díla by neměla mít pokračování, obzvlášť pak 3.

angloumene
05.08.2017 3 z 5

Oproti předchozím dílům se jedná o jasný propad. Helena zestárne o pár let a spolu se svými dvěma dětmi se musí začít prát s životem sama. Jenže tentokrát nejde o klacky, které by jí pod nohy házel systém, tentokrát si je pod nohy hází ona sama. Celá linka se točí kolem toho, že se s ní rozešel její dlouholetý partner, který se k ní ani k jejich dětem ale vlastně nikdy nechoval příliš dobře. Přesto je to pro Helenu krutá rána, se kterou se vyrovnává přes dva roky. Celý děj se line v podobném duchu. Helena se ironicky posmívá všemu a všem, hledá vinu všude jinde, než sama v sobě. Přesto, že v podstatě žije šťastný a plnohodnotný život, vše je podle jejího názoru špatně. Vtip spojený s předchozími díly se kamsi vytrácí a většinou zůstává jenom sarkastická ironie, která bohužel příliš vtipná není. Celkově knihu hodnotím jako čtivou, ale nepříliš zajímavou.

Luxiee Axony
02.04.2017 2 z 5

Oproti předchozím dílům výrazné zklamání. Nejvíc mne otravovaly asi povídky od Jůlie. Celkově koncept knihy a závěr knihy je velikým zklamáním. Autorka ze sebe umí vydat víc.

Gabi13
29.03.2017 5 z 5

Milá knížka. Je mi příjemné setkávat se v knížce s lidmi, které skutečně můžeme potkat a můžou byt součástí našeho života. Prostě příběh jedné ženské. Nemusíte za tím hledat nic vyššího.

Kryštofka
03.02.2017 4 z 5

Moc dobré. A pokud za tím vidím představení z Jezerky, Báru Hrzánovou, Lenku Vlasákovou a další, ještě lepší!

micha-ella
02.02.2017 4 z 5

Budžes byl lepší.

Fuksinka
20.01.2017 4 z 5

Mě by vůbec nenapadlo číst knihu s takovým tématem, kdyby se nejednalo o pokračování Helenčiných příběhů. Nakonec jsem překvapivě spokojená. Je to smutné, osobní, milé a jemně kořeněné humorem.
PS: Návod pana ředitele je špičkový.

Sidonie
09.01.2017 1 z 5

Tolik jsem se na tuhle knihu těšila a takové to bylo zklamání.
Příběh nepřinesl nic originálního, napsané to je nezajímavě, bez humoru. S předchozími knihami se to bohužel nedá srovnat.
Není v tom nic vyloženě špatného, nečte se to špatně, ale proč vůbec psát, když není o čem?