Hastrman

Hastrman https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1028/bmid_hastrman-twu-1028.jpg 4 746 177

Miloš Urban (*1967) s třetí beletristickou knihou, myšlenkově a fabulačně zatím nejodvážnější. I Hastrman je velkoryse vyprávěný příběh psaný na dvojí téma – tentokrát se zde konfrontuje problém ekologie s fenoménem oběti. Rozkročen mezi dvě staletí, několik pohádek a desítky mýtů, vede si autor za ruku divného mužíka, aby vyčistil zdejší vody od nánosu bahna. Z románu stříká mrva, krev a špatné svědomí, ale tomu se u Miloše Urbana nikdo nediví. Pozoruhodné je, že próza, jež by se bez nadsázky dala označit za černou knihu ekoterorismu, je především knihou zelenou. Kniha obdržela cenu Litera za nejlepší knihu roku 2001 v kategorii próza.... celý text

Msourkova
19.07.2018 4 z 5

Rozhodně zajímavý počin, knihu jsem četla až po zhlédnutí filmu, který mě k ní přivedl. První polovina knihy víceméně odpovídá ději filmu, krásně se to čte, jazyk jedna báseň, zajímavý příběh i postavy. Z druhé poloviny knížky už jsem tak nadšená nebyla, ne, že by byla špatně napsaná, najednou jsem ale místo románu četla akční detektivku. Myslím, že filmové zpracování z knihy vytěžilo to nejlepší.

Eremites
18.07.2018 2 z 5

Hastrmana (či Vodníka) jsem si neoblíbila ani u K.J.Erbena a Urban to bohužel nenapravil. Knihou jsem proplouvala jen velmi těžce, místo hladkého a příjemného čtení se moje myšlenkové pochody zamotávaly do těžkých zelených řas stahujících mne ke dnu.

Velká část čtenářů přede mnou vychvaluje první část knihy - takřka idylické líčení života na vesnici někdy počátkem 19. století, kdy se ještě hojně mísily prvky pohanské kultury s násilně implantovaným katolictvím. Ač psáno opravdu bohatým, květnatým jazykem, ve mě (kdovíproč) právě tahle část vyvolávala spíše úzkost, nevnímám tohle období tak idylicky a rozjásaně, jak se nám autor snaží předestřít. Na desítkách stran se vesnický lid takřka neustále veselí, pějí se lidové písně, skáče se přes ohně, přinášejí se nejrůznější obětiny, trhá čarovně bejlí - zkrátka jedna lidová tradice střídá druhou takovým tempem a rychlostí, že se vše slévá v jednu šílenou změť. Děj - pokud už tam nějaký místy je - je navíc popsán velmi chaoticky a povrchně. Vůbec jsem nevytušila, kde vlastně vzniklo pouto mezi Hastrmanem a Katynkou, co je k sobě přitahuje - je-li to vůbec něco jiného než pouhý chtíč. Postavy ostatních aktérů jsou také vykresleny spíše staticky a působí jako prapodivný komparz ústředního hrdiny - Hastrmana.
Druhá část knihy by mne jako studovaného ekologa (občas také vnitřně naladěného skoro až na hranici ekoterorismu) asi měla zaujmout více. Nestalo se. Byť devastaci krajiny vnímám velmi bolestně všude kolem sebe, Urban mne nedokázal přesvědčit. Otevírá zajímavé otázky - kde je hranice možného odporu a prostestů proti ničení přírody a krajiny, jak moc mohou organizace typu Děti vody ovlivnit politická rozhodnutí, ale to vše se v tomto románu nějak rozmělňuje do prázdna, protéká to mezi prsty jako Hastrmanovi voda v potoce.

A do třetice všeho negativního - ty ilustrace v knize jsou (alespoň pro mé vnímání) skutečně ošklivé.

růžovámakrela
17.07.2018 4 z 5

Ta první část je pohádka pro dospělý, taková neškodná romantická balada. V tý druhý to vypadalo, jako by se Urban rozhodl, že se za žádnou cenu nestane mainstreamovym autorem a všem babičkám, který si tu knížku v dobrý víře půjčily z knihovny na počtení u kafíčka, nechá úděsem spadnout do toho kafe brejle. Já mu to schvaluju, i když i na mě to bylo ekoteroristický sakra moc. S chladnokrevnou samozřejmostí tam ten zelenej Zorro mstitel vraždí snad na každý stránce.

Lucissia
11.07.2018 4 z 5

Viděla jsem ukázku filmu, tak přečteno kvůli zvědavosti. Musím vyzdvihnout fakt nádhernou češtinu, krásná větná spojení a slovní obraty. Námět je neotřelý a popisy lidových zvyků přesné. Nicméně něco malinko tomu chybí a to myslím naleznu v Havelkově novém filmu. Ovšem druhá polovina knihy mě tak nudila, že jsem ji po pár desítkách stranách jen prolistovala. Nicméně hodnotím čtyřmi hvězdami, protože první polovina byla dost dobrá. :-)

marketa4853
07.07.2018 4 z 5

Hodně, ale opravdu hodně zvláštní. Film jsem ještě neviděla, ale kniha na mě tak zapůsobila. Ten život na vesnici, jak ho autor popisuje, staré tradice, příroda...To byla opravdu nádhera. Silný příběh, možná se k němu ještě někdy vrátím, abych ho pochopila hlouběji.

cori
06.07.2018 4 z 5

Baron Salmon ochránce krajiny propadne kouzlu lidí, stává se člověkem, ale své druhé já nedokáže potlačit. První část, ačkoliv se jeví jako idylka českého venkova 19.století, se mi líbila více, než druhá část o zkorumpovaných politicích a vydrancované krajině, ačkoliv je popisovaná skutečnost bezútěšná, vše končí jako idylka, kdy lidé prozřou a vznikne ideální společenství. Tento idylický pohádkový konec mě zklamal, ale konec barona mě překvapil.

Mirka2778
06.07.2018 4 z 5

Urban prostě umí psát. Baron i Katynka jsou sympatičtí hrdinové. Historická část knihy mě bavila podstatně víc, než ta ze současnosti. I tak jsem to četla celé hned dvakrát .

ibrahimgilbert
05.07.2018

Přečetla jsem jen první část knihy a to s velkou námahou. Spousta věcí tam je tak "podstrčena" bez vysvětlení, třeba vztah mezi hastrmanem a Katynkou. Nepřeskočila mezi nimi žádná "jiskra", nic, co by dokazovalo, že je to k sobě táhne nebo že mezi nimi existuje nějaká přitažlivost. Příběh celkově byl tak zmatený, chvílemi jsem ani nevěděla, co se děje.
Jako první jsem viděla film, který byl naprosto strašný, ale slyšela jsem, že prý je kniha skvělá. No, bohužel kniha byla na stejné úrovni jako film.

karel0684
25.06.2018 4 z 5

Díky filmu jsem se dostal i ke knize - mám ji na seznamu k přečtení již dost dlouho. Jenže tenkrát jsem se přeUrbanoval a tak na ni nedošlo. Na Urbana musí mít člověk naladěno, aby se dal číst. A já se tentokrát naladil filmem podle této knihy. Jsou tu rozdíly, ale po dlouhé době můžu říct, že nejsou filmu na škodu.
Kniha je dvoudílná, oba díly se odehrávají v různém čase a jsou spojeny jednou osobou. První 4/7 knihy jsou skvělé a zasloužily by si 100%. Jazyk kterým jsou napsány a příběh je perfektní. Podle této části byl natočen film.
Zbytek knihy už kulhá za tím začátkem. Je sice poněkud realističtější, ale ta ekologická linka... navíc se nemohu zbavit určité myšlenkové podobnosti se Sedmikostelím...

kalinka99
24.06.2018 5 z 5

První část jsem vyloženě hltala. Tradice, příroda a žití na vesnici v 19. století mě opravdu bavilo. Druhá část se četla hůř, ale příběh byl na dnešní dobu více než zavádějící. Jenom konec jsem trochu moc nepochopila, co se stalo. I s tím knihu hodnotím velmi pozitivně.

zylla
23.06.2018 2 z 5

Viděla jsem nejdříve film a pak přečetla knížku. První část, která byla zfilmovaná byla skvělá a dala bych za ni 4*. Bohužel druhá část byla jedna obrovská nuda, která mi nedávala valný smysl, moc nechápu, že obě části knihy napsal jeden člověk, myslela jsem, že to ani nedočtu, samotný konec mě také nijak nenadchl. Díky té šílené druhé části tedy hodnotím pouze 2*. Škoda.

Vanilka12
21.06.2018 4 z 5

První část knihy mě nadchla zejména použitým jazykem, podrobně popsanými zvyky, životem na vesnici a sexuálním mravenčením. Z důvodu složitosti jazyka však doporučuji mít ze začátku knihy na čtení klid bez rušivých elementů :).
Z druhé části jsem byla v rozpacích. Jazyk byl sice srozumitelnější, ale o to horší mi přišel děj. Samé zvraty, nevyřešené vraždy (leckdy nepochopitelně) a mnoho do očí bijících nedostatků.
Myšlenka knihy je originální a úžasná, škoda, že ji autor lépe nepodal a nezachoval úroveň první části.

IYv
12.06.2018 3 z 5

Tak nevím...za mě tři hvězdy. část se mi četla hodně pěkně, část mě neskutečně nudila.

LuckaH2
09.06.2018 5 z 5

Kdysi jsem četla Sedmikostelí, a vůbec se mi nelíbila. Takže jsem Miloše Urbana nevyhledavala, ale díky traileru filmu jsem se H.rozhodla číst. Wow, vůbec jsem se nemohla odtrhnout, pohádkovy podtext, popis přírody, láska k ní, zvyky v první knize, kterymi dřívější lidé žili,propojení obou částí...i konec knihy. Takže tímto románem si to pan Urban dost vylepšil a těším se na film s panem Dobrým.

kasavubu
04.06.2018 3 z 5

Uff, prokousat se knihou byl i pro mě dost tvrdý oříšek. Přece jen jsem očekávala, že zde bude trochu více děje. Napětí tu nebylo vůbec žádné a v tomhle zůstal potenciál knihy hodně nevyužitý, alespoň tedy pro mě. Jak už ale padlo v předchozích komentářích, chválím autora za velmi slušnou stylistickou formu jazyka a přiblížení pohanských zvyků a tradic venkovského života v předminulém století, jež bylo velice zajímavé. Těším se, až knihu porovnám s filmovým zpracováním.

Mardou19
04.06.2018 3 z 5

Kniha Hastrman byla pro mě velký boj, který jsem nakonec vyhrála. Několikrát jsem ji chtěla odložit, ale jsem ráda, že jsem se doslova prokousala první částí do té druhé. Jazyk, který používá Urban, je pro mě velmi těžký na čtení. Krásně jsou zde popsané lidové zvyky a rituály, ale díky popisům jsem se trochu ztrácela v ději. Těším se, až budu moci porovnat s filmem.

nai.ivka
03.06.2018 5 z 5

Líbily se mi obě části knihy, jak ta první pohádková, tak ta druhá akční ... kolikrát bych si přála, aby tu byl někdo jako Hastrman a aby společenství jako Děti vody měla taky takovou sílu.

bilamyska
28.05.2018 4 z 5

Přečíst si knihu jsem měla dlouho v plánu, díky časopisu Pevnost. Díky filmu jsem se teď k ní skutečně dostala. Ovšem po přečtení se na film rozhodně nechystám. A to díky tomu, že byla upřednostněna romantická linka a mě v knize ohromila ta druhá, ekologická, což jsem vůbec nečekala.
První část se mi velmi líbila, díky téměř až líčení přírody. Úžasné něco takové číst. Jen na to člověk musím mít náladu, čas, nic neuspěchat. Jinak mi přišla trošku překombinovaná. Češi proti Němcům, věřící proti pohanským zvykům, módní novinky vůči ostatním. Přišlo mi to roztříštěné a kdyby se soustředil jen na jednu věc, bylo by to pro mě lepší. Moc jsem nepochopila smysl Odradka.
Druhá část mě vážně dostala. Byla strhující, napínavá, nemohla jsem se odtrhnout. Nejspíš také díky tomu, že se u nás staví obchvat, přímo kolem odpočinkové oblasti u řeky. Nic neuděláte. Mezinárodní kamionová doprava je důležitější. A příroda se bránit nemůže, hastrman chybí.
SPOILER
Jak autor líčil jeho marný boj, bylo mi hastrmana tak líto. Když následnou pomstu, cítila jsem radost. Je pěkné, že autor měl tolik optimismu, že knihu zakončil šťastně - obnovení krajiny, snaha o život s přírodou. Jen ho tím pro mě udělal velmi neuvěřitelný a trochu mě zklamal.
Pěkné bylo také ladění knížky do zelena. Stránky a písmo. A jsem ráda i za ilustrace, které pomalu v knihách mizí, i když se mi úplně nelíbily.

Kerberos
28.05.2018 3 z 5

Film je skvěle natočen a je v něm vybraná osa příběhu, aby divák pochopil o co vlastně jde. Při čtení knihy to tak úplně není. Kniha mě moc nenadchla, ale film určitě doporučuji.

Ali_xy
21.05.2018 5 z 5

Nejprve jsem viděla film, ze kterého jsem odcházela trochu rozpačitá. Chvíli se nedělo nic a pak to bylo tak rychlé, že jsem nestačila všechny děje a věci pořádně zpracovat. V prvé chvíli bych film nedoporučovala téměř nikomu a ke knize by mě nikdo nedostal..
Postupem dnů mi asi začaly souvislosti docházet, trochu si to sedlo a mně došlo, jak geniální ten film byl a zatoužila si přečíst knihu.
První díl se pro někoho táhne, ale mně se líbil skvělým vylíčením kraje, místních stále pohanských zvyků, které se zdají tak nějak pro tu dobu více logické a smysluplné (především tím souznením s přírodou), než křesťanství. Je tam neskutečně mnoho symbolů, každý si tam z toho najde to své a díky filmu se mi snad dílo lépe četlo.
Díl druhý byl trochu šok. Ale rozhodně bych o nějakém ekoterorismu úplně nemluvila. Byla to smutná snaha hastrmana zachránit pustošící krajinu a je tam krásně vykreslená marnost dnešní doby (nikdo za nic neodpovídá, nikdo za nic nemůže, apod.) i Děti vody jsou krásným příkladem jistého pokrytectví a pouhého pozérství, když je zrovna ekologie v módě.
Myslím, že každý si v knize najde ty své symboly a věci, nad kterými zůstane po nějakou dobu přemýšlet.

Jsem ráda, že jsem nejprve viděla film, napomohlo mi to ve čtení. A nebojte, ačkoli film téměř věrně kopíruje knihu první, z té druhé tam není vůbec nic, takže moment překvapení to neztratí :-)