Hastrman

Hastrman https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1028/bmid_hastrman-twu-1028.jpg 4 750 177

Miloš Urban (*1967) s třetí beletristickou knihou, myšlenkově a fabulačně zatím nejodvážnější. I Hastrman je velkoryse vyprávěný příběh psaný na dvojí téma – tentokrát se zde konfrontuje problém ekologie s fenoménem oběti. Rozkročen mezi dvě staletí, několik pohádek a desítky mýtů, vede si autor za ruku divného mužíka, aby vyčistil zdejší vody od nánosu bahna. Z románu stříká mrva, krev a špatné svědomí, ale tomu se u Miloše Urbana nikdo nediví. Pozoruhodné je, že próza, jež by se bez nadsázky dala označit za černou knihu ekoterorismu, je především knihou zelenou. Kniha obdržela cenu Litera za nejlepší knihu roku 2001 v kategorii próza.... celý text

gacie
20.05.2018 2 z 5

První část knihy se mi líbila, přišlo mi to jako nějaká pohádka, kterou mi vypráví voda. Je psána osobitým způsobem, ale bohužel ne pro mě. Bylo těžké se do knihy začíst. Hodně se vyskytují popisné části (krajiny, okolí a místních zvyků).

triatlet
20.05.2018 3 z 5

„Byl oheň, je voda, bude země, vzduch trvá.“ (s. 398)
Jazykově neskutečně vycizelované. Autor vybrušuje každé slovo. „…pokradmu si špitají na souši, pokoutně porazí dobytče...“ Občas dochází až k jazykovému obžerství. „… nedokážu učinit gesto srovnatelné s nebezpečným žertem najád a tritonů Tomáše Mora.“ (s. 367).
Miloš Urban dokáže zaujmout detailním popisem, i když děj místy připomíná stojatou vodu.
Dvě knihy mapující 19. století a současnost spojuje postava záhadného Hastrmana. Zatímco první kniha je oslavou lidových tradic a erbenovsky spěje k očekávanému konci, druhá kniha nastavuje zrcadlo současnosti. Vedle ekoaktivistů vystihuje vysokou politiku. Příběh postrádá humor, přesto jsem se jednou upřímně zasmál. „Jen jsem dosedl za volant svého auta, usnul jsem, jako by mě do vody hodil.“
(s. 335)
Odkaz na máchovský motiv je patrný v závěru: „Je první máj. Z lesa se ozvala hrdlička.“
Jako čtenář jsem rozervaný, rozpolcený jako Hastrman. Jedna část zavrhuje nedějový rozsáhlý příběh, druhá část mě nutí o něm přemýšlet.
Urban se dokáže maximálně využít jednotlivé motivy – počet prstů, barva očí… „V levém oku jí kmitaly zelené blesky, v pravém dlel ospalý modrojas.“ (s. 95)
„Nikdy se nesvěřuj člověku.
Konej, co musíš konat, ale nevinných se netkni.
Chceš-li změnit svět, nech si to pro sebe a pracuj sám.
Mlč jako hrob, nechceš-li shnít za mřížemi.
Živ svou nenávist, ale jednej s chladnou hlavou.
Zabij, musíš-li, ale nemuč.“ (s. 305)
Obdivuji úpravu knihy – formát, zelený papír, barvy stužek, ilustrace.
„Říká se, že pravd je tolik, kolik je lidí. (…) Pravda je jen jedna. Je na straně přírody a jejího zachování.“ (s. 378)

snimcibdim
18.05.2018 2 z 5

To mi hlava nebere, jak jeden a tentýž člověk může napsat něco tak uhrančivého a okouzlujícího jako je první půlka této knihy a něco tak přihlouplého jako je druhá půlka. Nejprve se člověk namlsá bohatým básnickým jazykem a dokonce až magickým realismem - pak dostane za uši srandovní zápletkou s dialogy dobrými tak do nějakého seriálu TV Nova. Rozumem si ten koncept sice umím zdůvodnit, ale z hlediska čtenářského zážitku je to asi jako zapít archivní víno zvětralým pivem. Namísto druhé půlky by mi jako dovětek stačil obraz v němž osamělý Hastrman bloudí zatopenou vsí a jako ekologický apel by to na mně zafungovalo dokonce silněji než ta primitivní eko propaganda. Bohužel. Hodnotím zprůměrováním z pět a nula.

karel0684
09.05.2018 4 z 5

Kniha mi ležela na seznamu k přečtení již dost dlouho. Jenže tenkrát jsem se přeUrbanoval a tak na ni nedošlo. Na Urbana musí mít člověk naladíno, aby se dal číst. A já se tentokrát naladil filmem podle této knihy. Jsou tu rozdíly pokusím se vyhnout srovnání...
Kniha je dvoudílná, oba díly se odehrávají v různém čase a jsou spojeny jednou osobou. první 4/7 knihy jsou skvělé a zasloužily by si 100%. Jazyk kterým jsou napsány a příběh je perfektní. Podle této části byl natočen film.
Zbytek knihy už kulhá za tím začátkem. Je sice poněkud realističtější, ale ta ekologická linka... navíc se nemohu zbavit určité myšlenkové podobnosti se Sedmikostelím...

marlowe
09.05.2018 2 z 5

Zatímco první část, plná pohanské mystiky (a napsaná krásným jazykem i stylem), vás pohltí svojí uhrančivou magičností, ze druhé části se vyklube ekoteroristický blábol, který jsem dočítal s do krve sedřenýma zádama. A protože konec špatný – všechno špatné, stlačuji aritmetický průměr na konečných 40%.

Petrasuvicka
30.04.2018 2 z 5

Na téhle knížce mě mrzí spousta věcí. Snaha o styl vyprávění 19. století je sice zajímavá, ale popravdě děj jen rozmazává po povrchu, jako když se snažíte utřít mokro hadrem, který nesaje. Děj protéká mezi prsty, je nejasný, stejně jako záměry postav.
Navíc jim nenahrává ani minimum přímé řeči. Některé scény jsou navíc popsané dost zmateně, viz ukončení období sucha, nebo proč se Kateřina vyvaluje pod trnoží na sušení kůží a obecně konec samotný. Popravdě vlastně nechápu, v čem je román utopistický. Snad v tom, že uvnitř člověka žije zvíře? Když to vezmu do důsledku je to jen "goald" rybníků.

anntine
30.04.2018 5 z 5

Obě části knihy se od sebe velmi liší, současně do sebe ale dokonale zapadají. Charakter hastrmana je zčásti mysteriózní a pokaždé překvapuje, na druhou stranu se do něj čtenář dokáže dobře vžít, protože všechny jeho kroky vychází z určité příčiny. Celý příběh je promyšlen do detailu a zakončen, možná na první pohled trochu patetickým, pro mě však nakonec jediným možným závěrem.

-Pečivo-
29.04.2018 2 z 5

Já věděl, že Události v klášteře svatého anděla byla podlá past od Urbana! Namlsán tímto brakem jsem v záchvatu pomatení na internetech omylem místo na teen threesome by the pool klikl na tuhle knížku na kosmasu a už to se mnou šlo z kopce!

Nevím kdy jsem naposledy četl knihu, která právě běží v kinech, ale doufám, že už se to nebude opakovat. Knihy totiž neuměj běhat! A v kině se navíc běhat ani nesmí!

Ale abych byl trochu real - bohatej hastrman se v 19. století zamiluje do buchtičky. Ta ho moc nechce, což mu nevadí, protože on ji ho tam i tak šoupne, když se zrovna nekouká. Z toho je pak ve vesnici drámo a vodní frája z toho nakonec vybruslí tak, že se čtenář ocitne o 200 let později, kdy je vodník zmagořelej ekomentál, kterej vraždí, aby zabránil ničení krajiny. No. A nakonec to je celý ještě horší protože se oba příběhy spojí, když vytáhne starou z mrazáku. Spoiler alert.

První díl je 19. století a snaha o pohanskorurální nezvalovinu a druhej díl je zelený román, ze kteryho si asi má čtenář vzít ponaučení aby neničil planetu! Rudu Pivrnce jsem bohužel hledal marně.

3/10

Eeli
17.04.2018 4 z 5

Tento zelený román je jazyková lahůdka, pan autor se s češtinou doslova "mazlí". Dokázal tak pomocí slov naladit čtenáře na dobu starší, v níž navozuje téměř pohádkovou atmosféru úcty k přírodě a hlubokého soužití člověka s ní. Tokem roku nás provádí prostřednictvím popisu povětšinou zapomenutých tradičních pohanských rituálů konaných v ten který čas. Po takto poetickém naladění přichází kniha druhá. Zde je dominantním motivem ekologický boj proti průmyslovému a těžebnímu ničení krajiny a nese se v duchu myšlenky z knihy: "Kdo jsi nestvořil, nepřetvářej. Obdivuj."
Motiv hastrmana jako druhého (horšího?) já je s ohledem na téma knihy velice trefný a v každém z nás jistě takový hastrman někde číhá.

Mimochodem, také jsem si obohatila slovník - špumprnágle - no není to krásné slovo? :)

amaenium
08.04.2018 4 z 5

Ze začátku těžce působící hastrman se mi po zhruba třiceti stranách zjevil jako velmi čtivé, až takové romantické, vyprávění. Popis slavností a celkového života na Staré vsi působilo místy až pohádkově. Čtenář první část knihy poklidně zažil, aby pak v druhé části knihy trnul a napjatě očekával vývoj údálostí s ničiteli a ekologickými nepřáteli. Postava Kateřiny byla velmi zvláštní. Moje první (a určitě né posledni!) kniha od autora. Jsem zvědavá na filmové zpracování!

tonysojka
25.03.2018 4 z 5

Tato i ostatní knihy od Urbana mne baví víc než pitomosti od Dana Browna

Rade
18.03.2018 4 z 5

Ke knize první: Ano i ne. Ano tajemné postavě hastrmana, který je občas člověkem i s člověčími touhami a občas přírodním živlem, který bez citu naslouchá přírodním zákonům. Tady dost působivé.
Spíše ne podivným pohansko-lidovým obřadům. Scény nočních her a veselic, včetně té s odměnou pro vítěze soutěže sekáčů, mi příliš neseděly.
Ke knize druhé: Hodně mi připomnělo Sedmikostelí – nostalgie po době minulé a odpor k tomu novému, co staré hodnoty ničí; v Sedmikostelí to byl odpor k asanacím a stavebním činnostem, ničících starou Prahu, zde je symbolem zla ničení krajiny ve jménu těžby kamene a budování velkých přehrad s „mrtvou“ vodou… Cesta, jak zlu zabránit, je podobná, jako v Sedmikostelí, nejde-li to po dobrém, musí to jít po zlém…

A taky mě napadá, Máchovo jezero je od Holanských rybníků co by kamenem dohodil, nebyl ten tajemný vousatý poutník ve vysokých botách, plášti a klobouku, co se mihl v ději, když putoval krajinou a tak dobře maloval, náhodou sám Karel Hynek Mácha? Leccos by tomu napovídalo:
„Katynka zatím rozvinula v dlaních jeho výkres. Nestačil jsem se divit: neobyčejně nadaná ruka v něm načrtla krátkými lomenými tahy vrcholek skály a les, tak, jak jsem je viděl i já, když jsme přicházeli. Nezapomněla ani na dvě sedící postavičky, sličnou pannu v nabírané sukni a křivého kmeta v obrovském cylindru. Zasmál bych se tomu, kdyby se na obrázku navzdory předloze nezvedala z lesa za postavami pochmurná středověká stavba. Tesknota a beznaděj, takhle ta stavba působila. Pár mistrovských tahů uhlem ťalo Katynku do srdce.
Rozplakala se a neviděla, co její slzy dělají s kresbou: oživovaly ji a měnily, udělaly z náladové krajinky zapomenuté mokřisko, v němž se o hustě šrafované nebe opírá černá makovice na nalomeném stonku: věž uprostřed bažin, sídlo, v němž na pocestné číhá strašný lesů pán.“

„Je první máj. Z lesa se ozvala hrdlička.“

Miloš Urban je pro mě hodně zvláštní autor, někdy pro mě jeho svérázné „fantasmagorie“ neuvěřitelně fungují, někdy mě zase míjejí. Tady to bylo střídavě, i když rozdvojená hlavní postava - kultivovaný a lidský baron Salmon de Caus a Hastrman, nelítostný živel se štičími zuby, který jde bez zábran za svým posláním, mě docela uhranula. A jako v Sedmikostelí mi učaroval popis gotické Prahy, tady to zase bylo sugestivně vykreslené prostředí rybniční krajiny. Holanské rybníky a jejich romantické okolí trochu znám, takže fantazie při čtení mohla pracovat naplno. A taky velké plus za to podvodní tajemno.

kilometr
09.03.2018 1 z 5

Stanovuji si pevné zásady:
Nikdy se nesvěřuj člověku.Konej,co musíš konat,ale nevinných se netkni.Chceš-li změnit svět,nech si to pro sebe a pracuj sám.Mlč jako hrob,pokud nechceš shnít za mřížemi.Živ svou nenávist,ale jednej s chladnou hlavou.Zabij,musíš-li,ale nemuč.A HLAVNĚ NEČTI ZELENÉ ROMÁNY S TATRMANY V TITULNÍ ROLI.20% za obrázek na straně 205.

Sandalkar
13.01.2018 4 z 5

První půlka knihy mě štvala. Některé pasáže jsem nepochopila, byla jsem zmatená a natvrdlá. Po 100 stránkách jsem knihu chtěla odložit. Našla jsem zalíbení alespoň v popisu českých zvyků, tradicí a koloběhu roku... Řekla jsem si, že ji dočtu. To bylo dobré rozhodnutí. Druhá polovina zodpověděla řadu otázek z první, ukázala Hastrmana v jiném světě. Spojení ekologie, historie, zamyšlení a sebeobětování pro něco, co má smysl. Zajímavý koktejl. Není to nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla, ale myšlenkami se s ní budu probírat ještě dlouho. Díky autorovi!

evickakyticka
08.01.2018 5 z 5

Kniha je rozdělena na dvě části. Měla jsem v první chvíli pocit, že jsem si nějak špatně přiřadila ke knížce ekologický podtext. Jsme v minulosti, kde hastrman prožívá svůj návrat k lidem. Poznává zdejší život s jeho lidmi a zvyky. Tato část byla moc hezky popsaná. Dokonce byla místy i strašidelná. Druhá část nás zavede do současnosti, kde se minulost ztrácí a hastrman bere věci do svých rukou. A že není žádné béčko - rozjede to ve velkém stylu. Konečně se opět setkáváme s Katynkou a dostáváme se k závěru celého zeleného příběhu.
Pamatuji si, že u jiné Urbanovy knihy jsem si říkala, že bych autora mohla "poslouchat" pořád, že tak fajn píše. Tady jsem si to opět potvrdila, když se věnuje mně blízkému "zelenému" tématu. Kniha zaslouží plný počet. Doporučuji.

Mynny
26.11.2017 1 z 5

Vydržel jsem prvních sto stran a bohužel odkládám. Záměrně působí jako buditelské dílo, psané v době, kdy se děj odehrává. Neustálý popis lidových zvyků nudí a křečovité vysvětlování je místy vyloženě směšné:

"Katynka zapomněla na měšťanské vychování a prohlásila, že má "vlčí hubu". Tomu jsem se zasmál, načež řekla jasněji: má strašný hlad."

Vůbec se nedivím, že je Urban miláčkem češtinářek, ale já takové veledílo fakt nezvládám. Dobovými reáliemi a jazykem je potřeba knihu jemně okořenit, ale ne s nimi házet po čtenáři jako kamenem.

Škoda, že podobně zajímavý námět nezpracoval Petr Stančík nebo kdokoli schopný psát bez tupého učebnicového vysvětlování.

lugh
23.09.2017 4 z 5

Pěkný příběh, který se v současné době jak jsem postřehl v médiích dočká i filmového zpracování. Kniha je velmi zajímavě psaná, doporučuji si přečíst. Ti , kteří tvorbu pana Urbana znají i ti , kteří se s ní setkají poprvé ji jistě ohodnotí kladně.

stopni
19.09.2017 4 z 5

Osobitý, až hororový příběh o proměnách naší společnosti od 19. století doposud. Z autorovy tvorby bych řekla, že se jedná o kultovní knihu - zvyky, tradice, sepětí s přírodou, magično a hlavně mystifikace čtenáře - to vše se v Urbanových příbězích dá najít.... Navíc u Hastrmana autor upozorňuje na postupný rozklad současné společnosti díky ignoraci odkazu našich předků a neustálému spěchu, v němž zapomínáme, odkud jsme vyšli..... Doporučuji, stojí za zamyšlení...

hvozdik
28.08.2017 5 z 5

Jeden z nejlepších románů Miloše Urbana. Mám vždy trochu problém se závěrečnými pasážemi dalších jeho knih. Urban je mistr zápletky, umí navodit skvělou atmosféru, zamotává příběhy do spletitých a temných zákrut, ale zdá se, že vymyslet záhadu je daleko lehčí, než ji pak vysvětlit a rozmotat příběh, aniž by to působilo křečovitě. U Hastrmana tentokrát žádná křeč. Příběh působivý a dobře napsaný až do konce.

Atanone
21.04.2017 5 z 5

Nádhera! Taková poetika,prolínání mýtů a skutečnosti,náznaky a rozuzlení..
Přečetla jsem jedním dechem a byla bych četla dál.
Moc se mi v tomto případě líbí,jak ten člověk přemýšlí a trochu mu tu úžasnou fantazii závidím.