Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řád

„Sdílíte s Pánem zla jeho myšlenky a pocity. Podle ředitele není vhodné, aby tomu tak bylo i nadále. Chce, abych vás naučil, jak před Pánem zla svou mysl uzavřít.“ Do Bradavic přišly temné časy. Po útoku mozkomorů na bratrance Dudleyho Harry ví, že Voldemort udělá cokoli, jen aby ho našel. Mnozí jeho návrat popírají, ale Harry přesto není sám: na Grimmauldově náměstí se schází tajný řád, který chce bojovat proti temným silám. Harry se musí od profesora Snapea naučit, jak se chránit před Voldemortovými útoky na jeho duši. Jenže Pán zla je den ode dne silnější a Harrymu dochází čas…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/364778/harry-potter-a-fenixuv-rad-05K-364778.jpg 4.68081

Harry Potter (5.)

Harry Potter and the Order of the Phoenix (2003)

Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

Horselen
předevčírem

Tento díl patří k mým nejoblíbenějším. Nejen, že v porovnání s filmem obsahuje kniha mnohem více informací a stejně tak je filmové zpracování zatím nejméně podobné knize, ale začíná zde nová a temnější stránka kouzelnického světa. Líbí se mi, že se poprvé dozvídáme o povoláních v kouzelnickém světě.
S čistým srdcem můžu říct, že Umbridgeovou opravdu nenávidím. Naproti tomu se mi chce brečet, když si uvědomím, co se stalo Siriusovi. Brumbál na mě působí jako velice chytrý, i když výstřední stařík. A rozhovor, který vede na konci s Harrym mě dovedl k slzám.
Jediné co mi opravdu vadilo, byla špatná korekce textu a velký počet chyb.

caroline7390

K HP není třeba nic psát :)

Miliarda

Pátý díl Harryho Pottera je stále skvělou knihou, ale pro mě osobně se předchozím knihám ze série nevyrovná. Fénixův řád je předně až moc rozsáhlý a nemá proto takový drive jako jeho knižní předchůdci. Nadto mi ani moc nevyhovovalo to, že se kniha tak urputně zaměřuje na linku Harryho Pottera a dějová linka ostatních členů řádu zůstala takřka nerozvinuta. Vše však do jisté míry "napravuje" skvělý konec, který byl doposud že všech pěti dílů nejdramatičtější. Jako celek hodnotím Fénixův řád velmi pozitivně, ale kvalitu svých předchůdců si neudržel, a proto poprvé hodnotím jinak než plným počtem hvězd.

Mitculka

„Harry Potter, jasně, to přece znám z filmu." No...ne. Ačkoli film je pěkný, je to jen opravdu malý zlomek toho, co se všechno děje v knize a já nevycházela z údivu, byl to pro mě úplně nový zážitek.
Harry se bohužel choval velkou část příběhu jako idiot (asi ta puberta :-D).
Moc se mi líbilo, že příběhu dodávaly na potenciální reálnosti různé prvky jako úvahy o tom, co budou studenti dělat po škole, nevraživost mezi tou růžovou ropuchou Umbridgeovou a McGonagallovou (to mě fakt bavilo :-D) či Harry, který je totální dřevo na holky.

Čtení jsem si moc užila, ačkoli se mi příběh zdál chvílemi až moc pomalý. Jediné, co mi v knize trochu chybělo, bylo to zadostiučinění z věty „Promiňte, paní profesorko, ale nemám vykládat lži," která byla ve filmu.
Dávám 5*, protože Harry Potter je prostě neskutečně komplexní dílo, všechno spolu souvisí...určitě jsem to už psala u některého předchozího dílu, ale je až neskutečné, jak příběh roste a potemňuje s každým dalším dílem a přibývajícím věkem Harryho. Vážně skvostné.

polly23

Musím přiznat,že tady ten díl Harryho Pottera mě nebavil tak moc jako první 4 díly,které jsem absolutně žrala. Některé části knihy mi připadaly zdlouhavé,zbytečně natáhlé.
Fénixův řád mě celkem zklamal.

TheBookOfAnnie

Harry jako vždy nezklamal. Co mě ale lehce rušilo, byly na můj vkus až příliš časté chybějící mezery mezi slovy.

Tess.96

Kniha se mi velmi líbila, nebyla tam ani jedna pasáž, která by mě nudila, nebo která by mi přišla zdlouhavá. Jediné, co mě trochu mrzelo bylo, že na můj vkus J.K. až moc urychlila konec, kdyby ho udělala více akčnější a napínavější, tak jako je to ve filmu byla bych šťastnější. Nicméně velmi mě bavila pasáž, když se Brumbál přiznával k chybě, kterou způsobil, dokonce mě to i rozplakalo. Rozhodně se kniha bude řadit mezi mé nejoblíbenější knihy Harryho Pottera.

havranice

Knihy Harryho Pottera čtu až jako dospělá matka třech dětí, abych věděla, v jakém věku jim který díl dát ke čtení. Svět Harryho jsem si velmi oblíbila, vztah k celému tomu světu se ale tímto dílem ještě citelněji prohloubil, nějak to vše sedlo hlouběji do duše. Tento díl zatím asi vnímám jako nejlepší z těch prvních pěti. Zatímco mě u prvního dílu napadalo, že chápu, proč někdo říká, že je to stylisticky pouze průměrné, tady už mám jednoznačně dojem nejen skvělého příběhu, ale i stylistické kvality, prostě miluju i to, jak je to napsané. Příběh mi kupodivu nepřipadá až tak temnější oproti předchozím dílům, ale důvod, proč zvažuji, že je to pro 10 ti letou dceru ještě brzo, je v psychologické a emoční propracovanosti příběhu. Ta mě tady fakt dostávala - atmosféra, emoce, psychologie postav a vztahů je tady podle mě mistrně vykreslena a mám dojem, že k pochopení a užití si všeho, co se tu odehrává, je potřeba mít hlubší zkušenosti s životem než má desetileté dítě. Viděla bych to ideálně tak pro věk 13- 15 let, ale to asi nevydržíme. Je to až u tohohle dílu, kdy se mi při čtení knihy i po jejím dočtení o Harrym Potterovi permanentně zdálo - prostě všechny sny, které jsem si ráno pamatovala, se nějak odehrávaly v tomto světě. Nejsem si jistá, že se mi to u nějaké jiné knihy dělo, takže myslím, že to asi proniklo fakt někam hluboko. Líbí se mi moc, jak je zde popsána první láska - myslím, že je průběh toho, co se v Harrym děje, popsán velmi realisticky, prostě tak, jak to opravdu v tomto věku často bývá. Líbí se mi, že Harry je fajn kluk,ale prožívá stejně jako ostatní soupeřivost, žárlivost, závist, nenávist, pochybnosti o svém charakteru (třeba když on sám se nestane prefektem - to je skvělé místo). Celá kniha je vlastně mimo jiné docela psychologické drama, ale v pravidelných intervalech dostanete dávku naprosto suprového humoru, který mi svou laskavostí a zároveň úžasnou vypointovaností dělal strašně dobře. Oslovovalo mě toho strašně moc - že se Snapem to není vše tak jednoznačné, že se Harry musel konfrontovat s tím, že asi i jeho rodiče nebyli úplně dokonalý, jak byl Harry frustrován z Brumbálova chování vůči němu, jeho city k Cho, dále ta skoro politická rovina s Umbridgeovou - to mi připomínalo současnost, jak všude roste kontrola (mělo to v těchto místech skoro charakter politického thrileru), dále ten pocit spojenectví v řádu a v Brumbálově armádě, dálo to, jak celý učitelský sbor stál pak svorně proti Umbridgeové (miluju moment, kdy prof. Gonagallová řekla Protivovi, že musí tím lustrem točit na opačnou stranu), Harryho kruté pocity viny na konci, jeho běsnění v Brumbálově pracovně - a vše vykresleno mistrně. Skvělou novou postavou je Lenka Střelenka a některé momenty mezí ní a Harrym jsou popsány s úžasnou jemností a dojemností. Skoro žádné momenty, které mě v knize zasáhly, nejsou vlastně pořádně ve filmu - to byl fakt slabý odvar. Jinak už úplně chápu, proč lidé říkají, že když čtou Harryho Pottera, mají pocit, jakoby se vracely "domů". Také jsem takové vjemy měla. Byl to až tento díl, ve kterém ze mě zmizel dojem, že čtu dětskou literaturu.

Žožik

Další díl Harryho Pottera opět nezklamal. Kniha se četla dobře a rychle (i přesto jak je dlouhá), postavy byly příjemné a hezky vykreslené.

katka639

Začátek série jsem zhltla za několik dní. U tohoto dílu jsem se však zasekla na několik let. Opravdu jsem se jím nemohla prokousat. Začala mne bavit až ke konci, kdy jsem ji dočetla za jedno odpoledne. Proto 3*.

SelenaDemi428

Svět Harryho Pottera mě opět uchvátil a já v některých chvílích nebyla schopna odtrhnout od příběhu oči. I přesto, že mi však některé věci přišly moc zdlouhavé, se mi celý příběh líbil.
Film jsem dlouho neviděla, vždy jsem jako mladší pátý díl přeskakovala, ani nevím proč. Takže pro mě mnohé věci byly překvapením.

Klára2216

Není třeba nic dodávat, prostě 5 hvězdiček :)

Viki0

Sice delší, ale opět úžasný díl z této série. Některé části jsem četla s trochu menším nadšením, ale to nemění nic na tom, že je to pro mě 2. nejlepší díl :)

weirdie

Zatím jsem na straně tuším 255 a s politováním musím konstatovat, že mě ke knize nic moc ani netáhne. Z Harryho je frustrát, který má velkou potřebu si na někom frustraci vybíjet. Pak děj, který se točí převážně kolem ministerstva a Umbridgeové. No hlavně mám pocit, že dosavadní stránky byly především vyplněny vatou: mohlo by jich být několikrát méně a knize by to jen prospělo - například úklid domu Fénixova řádu mě absolutně nezajímal a je jen dobře, že to nepřevedli do filmové podoby. Zatím jednoznačně nejhorší kniha, ještě jí dám šanci.

mia.com

Dle mě by kniha mohla být o párset stran kratší, stačilo by vynechat některé sáhodlouhé myšlenkové a pocitové pochody a pár až moc detailních popisků. Jinak je ale příběh dobře propracovaný a dospělejší. Konečně se dovídáme některé důležité detaily a skládačka začíná zapadat. Musím dodat, že kvůli Siriusovi vždy ukápne slza (u knihy i filmu) :(

Šíša

Velmi dobrá kniha, už to není takový ten kouzelnický svět pro "malé děti", ale začíná se tu vyvíjet pořádnější a řekla bych i temnější příběh; začíná to mít gradaci. Nejvíce mě dostalo to, jak Brumbál vše nakonci Harrymu vysvětloval, to bylo v rámci možností krásný. Už se moc těším na další díl :)

TomK

I když tenhle díl má více stran než ostatní díly, pořád je to málo a člověk se toho nemůže nabažit! A určitě každý ve škole zažil takovou Umbridgeovou, která mne opravdu vytáčela. Jinak je to prostě Potter jak má být ( závislost) :)

kachenbooklover

HP is love, HP is life♥.

nihankemal

miluji tuto knihu

JaneSteini

Tuhle jsem četla i ve škole pod lavicí. Umbridgeová mě rozčilovala a konec jsem probrečela s Harrym. "Citlivka" :)

pavelvanura

Nejdelší knížka. Je to více dospělé a více temné. Sice občas lehce zdlouhavé ale stále velice dobrý díl.

AndyBlack

Kniha lehce slabší, avšak stále topovka.

DarthSoren

Hrdinové dospívají a čtenáře čeká mnohem vážnější a temnější příběh jako v předešlých knihách. Fénixův řád jsem měl (a pořád mám) z celé série nejraději.

Szekynka

Jednoduše součást knižního bestselleru! Pěkné čtení

dancav28

Tento díl mě bavil asi nejméně z celé série, připadal mi zbytečně dlouhý a v některých částích to bylo až nezáživné. Ale přesto mě bavila jelikož mám Harryho Pottera ráda :)

bara5465

Tento díl mi přišel poněkud slabší, i když stále lepší než díl čtvrtý. Co je ale "slabší díl", když jde o sérii Harry Potter, že?

Sabinaski

Kdybych měla určit, která z Harryho je moje nejoblíbenější, tak asi tato, ač je to samozřejmě těžké. I když patří ke knihám s největším počtem stran, co jsem kdy četla, dá se přečíst třemi dechy za tři dny. Obecně se Harry v knize a ve filmu nedá vůbec srovnávat, především tento díl, který se ve filmu rozhodně nepovedl. V knihách rozhodně miluji šprtku Hermionu, ač já jsem byla vždycky pravým opakem, tak ona byla a je pro mě naprostým vzorem. Nejvtipnější je, kdy se učí na zkoušky NKÚ a přistihne se při nočním biflování, že tuhle knihu už vlastně četla. Dokonalé. V pátém dílu je zlo ještě větší než kdykoli předtím a všichni se musí naučit bojovat proti Mozkomorům. Nejohavnější postavou je Dolores Umbridgeová, kterou jsem chtěla celou dobu odstranit z povrchu zemského á la Adava kedavra. Opět úžasná jsou dvojčata Weasleyova, která předvádí ohromné kouzelné kousky. A pozor, tolik nenáviděný Snape mi začíná být sympatický.

Morgaine07

Pro mě nejslabší kniha, ale přesto furt je to Harry Potter a i tak mě to bavilo.

Venny345

Není co dodat ♡
Výborně a smekám před autorkou!
Výborný byl i překlad.

el.peee

Kniha se mi z celé série HP líbila výrazně nejméně. Možná je to postavou Umbridgeové, která mi tam vadila.
Proto dávám pouze tři hvězdičky.