Harry Potter a Fénixov rád

Ďalší strhujúci príbeh mladého čarodejníckeho učňov a jeho verných kamarátov Rona a Hermiony. Napätím a nervozitou boli poznačené už prázdniny a hneď od začiatku piateho ročníka prichádza jeden otřes za druhým: na rokfortskej škole totiž z vůle Ministerstva kouzel došlo k závažným zmenám a atmosféra strachu hustne každým dňom viac a viac. Nerozlučná trojica priateľov však napriek tomu dokáže okolo seba sústrediť dosť študentov, ktorí nebudú chcieť so založenými rukami čakať, až je zlo zahubí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29812/harry-potter-a-fenixov-rad-fWh-29812.jpg 4.68955

Harry Potter 5.

Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno · Ikar (SK)

Harry Potter and the Order of the Phoenix · 2003

Kniha Harry Potter a Fénixov rád

Taralcielle

Pětka si také zaslouží 5* :) ♥
Všichni mě strašně štvou, jak Harrymu a Brumbálovi nevěří, že se Voldemort vrátil.
Nejtlustší díl, ale užila jsem si opět každou stranu.

Odhalujeme tajemství Fénixova řádu a dozvídáme se, jak to bylo v minulosti, v dobách podobných té nynější, kdy všude vládl strach a nikdo si nemohl být jistý, že ho nezradí nejbližší přítel a Voldemort se k němu nedostane.
Harry, Ron a Hermiona se chtějí plnohodnotně zapojit do boje. Zakládají Brumbálovu armádu, aby se naučili bránit.
A opět se tu objevují složité vztahy... :) Např. Harry a Cho :)

LucaR8

moje srdcová záležitost

Manifest blech

Za mě zatím nejslabší díl, mohlo to být o 300 stran kratší a vůbec by to nevadilo.

Pafka643

Ticho před bouří. Lži, strach a temnota v pozadí. Takhle bych shrnul páté pokračování brýlatého čaroděje.

Harry, Ron a Hermiona jsou v očích svých blízkých stále dětmi, přestože už se tak sami necítí a chtějí bojovat!
Lord Voldemort se vrátil a je potřeba jednat. Kouzelnické společenství nicméně jeho návrat popírá a snaží se udělat blázna z kohokoli, kdo tvrdí opak. Harryho přivrženců ubylo a on se musí spolehnout na ty nejbližší. Ke všemu ho stále častěji trápí děsivé sny a vize. Sám si začíná připadat jako blázen až se zdá, že hlavní boj se tentokrát odehrává v jeho hlavě.

Nejtlustší bichle v celé sérii. Ale stojí za to.

Gweny

Spoiler
Pátý díl nám přináší pohled do takového kouzelnického podzemí (reálně i metaforicky). Fénixův řád je přeci tajný spolek, pokud se nemýlím. Rozhodně začíná přituhovat a bohužel zde umírá i můj oblíbenec Sirius a s ním i část mé duše. Zasloužil by si žít. Mrzí mne, že ho autorka nechala zemřít.

animovanej medv

Můj komentář obsahuje SPOILERY:

1. V této knize více než kdekoli před tím je zdůrazněno, že kladné postavy nejsou superhrdinové. Každý z nich dělá chyby.
Harry je na své přátelé hrubý, ví to, a dokonce mu je to občas jedno. Dělá špatná rozhodnutí.
Harryho otec a jeho přátelé už nejsou ti zábavní slušní a odvážní, ale občas se chovají jako tupci.
Sirius je nepříjemný na každého, kdo může vyjít ven z domu na Grimoldově náměstí.
A samozřejmě Brumbál už není pán, který všechno dokonale předpokládá a vždy reaguje správně.
A přes to všechno ty postavy milujeme. Jsou nám díky tomu bližší. I kouzelníci dělají chyby a špatně se rozhodují. Důležité ale není množství špatných rozhodnutí, ale to, jaký mají charakter a duši.
Dokazuje to konec konců sám Brumbál, který Harrymu vysvětluje, že všakvyuždávnovítekdo nepoužije již spojení mezi ním a Harrym tak, jak to udělal na ministerstvu, protože sdílet duši tak čistou, jakou ji má Harry, je pro něj nesnesitelné.

2. V tomto dílu je dán mnohem větší prostor vedlejším postavám než dříve. Kromě celé rodiny Weasleyové, o které jsme se již dříve dozvídali hodně a ani v tomto díle nezůstáváme pozadu (Percy, který opustil rodinu, dvojčata, kteří otevírají svůj obchod, Ginny, která už není malá a tichá holka pokukující po Harrym, a Ron, který si toho nevšiml)
Mnohem víc tam vystupují Harryho spolužáci jako Nevil, Lenka, Seamus, Dean atd.
Stejně jako Harryho otec a jeho kamarádi, což už jsem ovšem zmiňovala výše.

Knihu to neprotahuje, ale naopak to krásně dokresluje děj, který je díky tomu mnohem lépe představitelnější a pochopitelnější. Zjišťujeme, že postavy, o kterých jsme si mysleli, že jsou v knize jen pro pobavení, mají mnohem hlubší význam. Rowlingová se plně projevuje jako autor, který myslí mnohem víc dopředu, než jak jsme na začátku čekali.

3. Líbí se mi, kolik stránek věnuje autorka Harryho smutku nad ztrátou Siriuse. Smutek má mnoho fází a Harry prochází každou z nich a nic zde není zanedbáno. Na rozdíl od filmu tušíme, co Harrymu pomohlo se s tím na začátku vyrovnat, ale že se ztrátou Siriuse se asi docela nevyrovná nikdy.

4. Opět, jako v minulém díle měl bavila síla medií. Popletal tlačí na Věštce, aby nic nezveřejňoval o návratu vyvítekoho, protože tomu sám odmítá uvěřit. A Denní Věštec ho poslouchá.
Jak trefné v dnešní době a nadčasové!

Celou sérii jsem četla již několikrát, ale pořád v ní nacházím nové a nové věci.

Bafy

Prostě hustý....

Medasek

Harry, Hermiona a Ron mě zase přenesli do kouzelnického světa. Strhující, napínavý... příběh. Už se nemůžu dočkat toho co přinese další díl.