Harry Potter a Fénixov rád

Harry Potter a Fénixov rád

Ďalší strhujúci príbeh mladého čarodejníckeho učňov a jeho verných kamarátov Rona a Hermiony. Napätím a nervozitou boli poznačené už prázdniny a hneď od začiatku piateho ročníka prichádza jeden otřes za druhým: na rokfortskej škole totiž z vůle Ministerstva kouzel došlo k závažným zmenám a atmosféra strachu hustne každým dňom viac a viac. Nerozlučná trojica priateľov však napriek tomu dokáže okolo seba sústrediť dosť študentov, ktorí nebudú chcieť so založenými rukami čakať, až je zlo zahubí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29812/harry-potter-a-fenixov-rad-fWh-29812.jpg 4.68222

Harry Potter (5.)

Harry Potter and the Order of the Phoenix (2003)

Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Ikar (SK)

blazensknizkou
včera

Krásné, dojemné, ale určitě ne můj oblíbený díl.

A.K.A.R.
předevčírem

Knihu Harry Potter jsem si oblíbila i hlavně kvůli dobře napsanému ději a postavám.Celá serie je velmi pěkně napsaná a pátý díl mladého kouzelníka také tak.Ale jinak je to dobře propracované, jako vždy od Rowlingové.Těším se na další díl a snad to bude stejně dobré.

Phyl

Uplakánek Harry Potter mě vlekl v řece svých frustrovaných slaných slz od samotného začátku až k nebývale vzdálenému konci, který byl při brodění se jeho ješitností, frajeřením a sebelítostí, opravdu za odměnu. Neustálý nářek, hlavního ufňukánka proudil tak mocnými peřejemi jeho zmateného, napadeného a nemocného mozku, až posral vše co se dalo a tudíž na onom dlouho vyhlíženém konci, kdy si člověk myslí, že tu rozbouřenou řeku pomyslných ústrků má za sebou, musí opět zabrat, aby se neutopil v moři ještě větší sebelítosti než si kdy dokázal po tom všem představit.

Beltrix

Tenhle díl mám ráda především díky třem věcem. První je množství informací z každodenního života v kouzelnickém světě: povolání, ministerstvo a podobně. Druhou je postava správně šílené Bellatrix Lestrange, která mě opravdu baví. Třetí je humor - baví mě profesorka McGonagallová, jak bez použití hrubšího výrazu dokazuje, že má milou Dolores u zadní části těla, dvojčata Weasleyova nezklamou nikdy a perlí i ostatní. Myslím, že v tomhle díle se plně ukazuje, že díla Rowlingové nejsou jen pohádky, ale obsahují i mnohá poselství. Postava Dolores Umbridgeové (a režim, který se snaží v Bradavicích nastolit) v sobě nese mnohé prvky z našeho světa a života. Harryho pocity a zmatky mi byly blízké, stejně tak ztráta ideálů o rodičích.

TimeLord

Sériu Harryho Pottera som začal čítať v ôsmych rokoch. Čo povedať, bola to jedna z mojich najobľúbenejších.

Jarmila97

Harry Potter je moje velká citovka a ani tato kniha jako vždy nezklamala jako všechny předchozí díly byly skvěle tak i tato :)

MCGinger

Moje nejoblíbenější kniha série, filmové zpracování mě zklamalo.

Buchtolap

Jelikož je to můj nejoblíbenější díl ze všech HP, dávám 5 hvězd, ale poslední 3 kapitoly mě zklamaly...jinak ti byla fajnová kniha. Oproti filmu hrozně moc událostí, které taky možná filmaři do filmu dát (třeba bažinu od Freda a George Weaslových, a kde je Harry jak se vloupává do kabinetu profesorkx Umbridgový?).

BeyondHorizon

No. V této knize se toho hodně událo. Ohromuje mě, jak moc se liší od filmu, který byl jednoznačně nejhorší ze série (i proto si ho snad pamatuji nejméně). Je tu mnoho věcí, které se mi líbily a nelíbily.
Plusko dostává množství informací a délka knihy. Oproti tomu, jak už jsem psala u předchozího dílu, i tady hlavní děj trval moc krátce, asi jen 3 kapitoly. Kniha má 38 kapitol. U jiné série než HP by mi to vadilo mnohem víc.
+ za Lunu, testrály a kritiku manipulativnosti médií.
- za puberťáckého Harryho a Umbitchovou, ze které se mi dělalo fyzicky zle.
Na mém žebříčku je zatím tento díl na druhém místě, hned po Vězni z Azkabanu.

LuiCJ

TENTO KOMENTÁR MÔŽE OBSAHOVAŤ SPOILERY!!!
Táto kniha ma presvedčila o tom ako si čitateľ môže vytvoriť vzťah s knižnou postavou. Znie to možno zvláštne, ale je to tak. Asi najviac ma na Harrym Potterovi fascinuje práve táto vec. Autorka popisuje pocity postáv tak detailne a skutočne ako asi nikto iný. Nie je to len, že traja kamaráti chodia do školy a zažívajú dobrodružstvá. Aj keď sa jedná o čarodejníkov, oni a takmer všetky postavy sú tiež ľudia a tiež majú svoje radostné chvíle, no rovnako aj problémy a ťažkosti. Napríklad aj to, aký mala Siriusova smrť vply na Harryho Pottera. Zanechalo to v ňom badateľnú stopu. Presne toto je tu vyjadrené dokonale. Postavy na mňa pôsobia úplne prirodzene, ako keby boli pri mne. Obrovská výhoda tohto diela.

Taktiež sa mi veľmi páči aj to, že každá postava má vlastný, nezameniteľný charakter, vďaka ktorému sa potom odvíja celý jej príbeh a spôsob konania. Samozrejme, niektoré vlastnosti a schopnosti sa časom menia, ale ten základ tam je stále. To je na tom úžasné.
Zápletka a celý dej tejto knihy je rovnako ako u predchodcov výborný, detailne prepracovaný a situovaný v svete, ktorý je opísaný tak, že to znie až reálne. Množstvo, postáv, kreatúr, miest, lokácii, predmetov a samozrejme aj jeden šport, ktorý existuje aj v reálnom muklovskom svete - Metlobal. Toto je svet Harryho Pottera, neustále sa rozširuje a zväčšuje.
Povedal by som, že všetko tu je nejakým spôsobom prepojené. Stane sa nejaká udalosť, ktorá má následky na ďalšiu a takto sa príbeh posúva stále ďalej. Okrem toho boli veľmi zaujímavé aj vnútorné boje Harryho Pottera, ako som spomínal, autorka to pomocou prirovnaní opísala veľmi pútavo.
Harry Potter a Fénixov rád je majstrovské dielo, ktoré je perfektne napísané, prelomové a hlavne vyvolá v čitateľovi emóciu.
Pani Rowlingovej patrí obrovské ĎAKUJEM!

Belbo

Všechny neduhy z předchozích dílů ve své nahotě: problém s uvěřitelnou psychologií hlavních hrdinů i vedlejších postav, s tvorbou fikčního světa a s jeho mytologií, čím dál větší rozevřenost mezi dětským příběhem ze školního prostředí a žánrem fantasy ...Rowlingová není a nikdy nebyla dobrá spisovatelka.

misowi84

Je mi líto..
Ale není čas detailně hodnotit knihu..
Plný počet hvězdiček..
A jedeme na šestý díl..
Hurá do Bradavic :-)

PS:
Umbridgeová je hrozná krá*a !

Ran

Jsem ráda, že jsem si dokoupila zbytek dílů této série, protože mě ji baví číst a nemůžu se dočkat až si přečtu další díl.

Dagros

Jedním slovem neskutečné! Z každého dílu HP jsem byla nadšená, ale tentokrát jsem nadšená dvojnásobně. Hltala jsem každou stránku v knížce. Tenhle díl má opravdu grády. Profesorka Umbridgová mi také lezla na nervy, chvilkami jsem z ní byla i vzteklá :-D. Ale myslím, že to je přesně to, co mě na tom baví - totiž to, že to prožívám a je tam spousta střídajících se emocí. Tak naviděnou v 6.ročníku v Bradavicích :)

Kačkaknihomol

Aaah, tak už vím, kde se vyskytla ta... velmi sympatická paní! Spousta lidí nesnáší Voldemorta, (což je opravdu velké překvapení) některé štve místy opravdu otravný Harry Potter, všichni ale z celého srdce nenávidí Umridgeovou! Vážně čiré zlo.

Kniha ale není (naštěstí) jen o té prohnané babizně, ale i o mnoha dalších věcech. Z těch mnoha věcí přímo křičí pubertaaa. Spoustu hádek, náznaky prvních zamilování (mimochodem, shippuju ludding jako o život) a hlavně Harryho nekonečné opakování "dokázal jsem toho mnohem víc než vy všichni dohromady, blablabla". Tohle mě snad na tý knize štvalo nejvíc, to Harryho věčný reptání. Potom je tu samozřejmě "SPOŽÚS", s kterým si Hermiona snad nedá pokoj, nebo objevení nové postavy, Lenky Střelenky, ta holka je totálně šáhlá a skvělá zároveň. O Snapeově nejhorší vzpomínce, rodinné historii Blacků a legendárním odchodu Freda a George Weaslyových z Bradavic ani nemluvě. Ta kniha je napěchovaná novými a novými informacemi dokazujícími, že Rowlingová to měla promyšlený už od prvních dílů.

U Harryho se ani nemusím rozepisovat, protože všichni už napsali, co muselo být napsáno. Další díly pro mě představují dilema- samozřejmě chci hrozně vědět, jak to dopadne, no, na druhou stranu, já tu sérii prostě nechci dočíst! I když, pořád jsou tu fanfikce, byť by se o jejich kvalitách dalo polemizovat. Jedno je jisté- Harryho Pottera by si každý měl přečíst, nehledě na věk ani pohlaví. Už vážně nevím, co ještě z mé malinké slovní zásoby vymáčknout, proto si jdu radši číst.

coppacabana

Řekněte mi upřímně... byl někdo schopen přečíst jedinou pasáž, u Merlina - třeba jen jedinou větu, ve které se vyskytovala Umbitchová, aniž by ji proklínal na celé okolí? Protože já ne. Její poslední větší scénu v knize jsem tak moc prožívala, až to nebylo zdravé. Škoda jen že tu starou ropuchu neoddělali úplně. Aby nám v sérii strašila po osm set stránek, to mi přijde dost.
Kdyby nebylo tady Dolores, kniha by konkurovala Relikviím o můj nejoblíbenější díl z celé série. Věci se dávají do pohybu, v každé kapitole na nás Rowlingová chrlí informaci za informací. Malé maličkosti, kterých je v knížce požehnaně, ji dělají jenom úžasnější. Harryho odsekávání, Harryho perlení.
Dokázala bych o této knize žvatlat/psát hodiny. Zbožňovala jsem každičkou stránku (tedy každou, ve které nebyla Umbitchová) a o každé stránce bych také dokázala něco říct. Každý detail na těch stránkách bych dokázala ocenit. Ale to si nechám pro ucho mé kamarádky a rozloučím se s tím, že se už těším, až si re-readnu další díl.

Horselen

Tento díl patří k mým nejoblíbenějším. Nejen, že v porovnání s filmem obsahuje kniha mnohem více informací a stejně tak je filmové zpracování zatím nejméně podobné knize, ale začíná zde nová a temnější stránka kouzelnického světa. Líbí se mi, že se poprvé dozvídáme o povoláních v kouzelnickém světě.
S čistým srdcem můžu říct, že Umbridgeovou opravdu nenávidím. Naproti tomu se mi chce brečet, když si uvědomím, co se stalo Siriusovi. Brumbál na mě působí jako velice chytrý, i když výstřední stařík. A rozhovor, který vede na konci s Harrym mě dovedl k slzám.
Jediné co mi opravdu vadilo, byla špatná korekce textu a velký počet chyb.

caroline7390

K HP není třeba nic psát :)

Miliarda

Pátý díl Harryho Pottera je stále skvělou knihou, ale pro mě osobně se předchozím knihám ze série nevyrovná. Fénixův řád je předně až moc rozsáhlý a nemá proto takový drive jako jeho knižní předchůdci. Nadto mi ani moc nevyhovovalo to, že se kniha tak urputně zaměřuje na linku Harryho Pottera a dějová linka ostatních členů řádu zůstala takřka nerozvinuta. Vše však do jisté míry "napravuje" skvělý konec, který byl doposud že všech pěti dílů nejdramatičtější. Jako celek hodnotím Fénixův řád velmi pozitivně, ale kvalitu svých předchůdců si neudržel, a proto poprvé hodnotím jinak než plným počtem hvězd.

Mitculka

„Harry Potter, jasně, to přece znám z filmu." No...ne. Ačkoli film je pěkný, je to jen opravdu malý zlomek toho, co se všechno děje v knize a já nevycházela z údivu, byl to pro mě úplně nový zážitek.
Harry se bohužel choval velkou část příběhu jako idiot (asi ta puberta :-D).
Moc se mi líbilo, že příběhu dodávaly na potenciální reálnosti různé prvky jako úvahy o tom, co budou studenti dělat po škole, nevraživost mezi tou růžovou ropuchou Umbridgeovou a McGonagallovou (to mě fakt bavilo :-D) či Harry, který je totální dřevo na holky.

Čtení jsem si moc užila, ačkoli se mi příběh zdál chvílemi až moc pomalý. Jediné, co mi v knize trochu chybělo, bylo to zadostiučinění z věty „Promiňte, paní profesorko, ale nemám vykládat lži," která byla ve filmu.
Dávám 5*, protože Harry Potter je prostě neskutečně komplexní dílo, všechno spolu souvisí...určitě jsem to už psala u některého předchozího dílu, ale je až neskutečné, jak příběh roste a potemňuje s každým dalším dílem a přibývajícím věkem Harryho. Vážně skvostné.

polly23

Musím přiznat,že tady ten díl Harryho Pottera mě nebavil tak moc jako první 4 díly,které jsem absolutně žrala. Některé části knihy mi připadaly zdlouhavé,zbytečně natáhlé.
Fénixův řád mě celkem zklamal.

TheBookOfAnnie

Harry jako vždy nezklamal. Co mě ale lehce rušilo, byly na můj vkus až příliš časté chybějící mezery mezi slovy.

Tess.96

Kniha se mi velmi líbila, nebyla tam ani jedna pasáž, která by mě nudila, nebo která by mi přišla zdlouhavá. Jediné, co mě trochu mrzelo bylo, že na můj vkus J.K. až moc urychlila konec, kdyby ho udělala více akčnější a napínavější, tak jako je to ve filmu byla bych šťastnější. Nicméně velmi mě bavila pasáž, když se Brumbál přiznával k chybě, kterou způsobil, dokonce mě to i rozplakalo. Rozhodně se kniha bude řadit mezi mé nejoblíbenější knihy Harryho Pottera.

havranice

Knihy Harryho Pottera čtu až jako dospělá matka třech dětí, abych věděla, v jakém věku jim který díl dát ke čtení. Svět Harryho jsem si velmi oblíbila, vztah k celému tomu světu se ale tímto dílem ještě citelněji prohloubil, nějak to vše sedlo hlouběji do duše. Tento díl zatím asi vnímám jako nejlepší z těch prvních pěti. Zatímco mě u prvního dílu napadalo, že chápu, proč někdo říká, že je to stylisticky pouze průměrné, tady už mám jednoznačně dojem nejen skvělého příběhu, ale i stylistické kvality, prostě miluju i to, jak je to napsané. Příběh mi kupodivu nepřipadá až tak temnější oproti předchozím dílům, ale důvod, proč zvažuji, že je to pro 10 ti letou dceru ještě brzo, je v psychologické a emoční propracovanosti příběhu. Ta mě tady fakt dostávala - atmosféra, emoce, psychologie postav a vztahů je tady podle mě mistrně vykreslena a mám dojem, že k pochopení a užití si všeho, co se tu odehrává, je potřeba mít hlubší zkušenosti s životem než má desetileté dítě. Viděla bych to ideálně tak pro věk 13- 15 let, ale to asi nevydržíme. Je to až u tohohle dílu, kdy se mi při čtení knihy i po jejím dočtení o Harrym Potterovi permanentně zdálo - prostě všechny sny, které jsem si ráno pamatovala, se nějak odehrávaly v tomto světě. Nejsem si jistá, že se mi to u nějaké jiné knihy dělo, takže myslím, že to asi proniklo fakt někam hluboko. Líbí se mi moc, jak je zde popsána první láska - myslím, že je průběh toho, co se v Harrym děje, popsán velmi realisticky, prostě tak, jak to opravdu v tomto věku často bývá. Líbí se mi, že Harry je fajn kluk,ale prožívá stejně jako ostatní soupeřivost, žárlivost, závist, nenávist, pochybnosti o svém charakteru (třeba když on sám se nestane prefektem - to je skvělé místo). Celá kniha je vlastně mimo jiné docela psychologické drama, ale v pravidelných intervalech dostanete dávku naprosto suprového humoru, který mi svou laskavostí a zároveň úžasnou vypointovaností dělal strašně dobře. Oslovovalo mě toho strašně moc - že se Snapem to není vše tak jednoznačné, že se Harry musel konfrontovat s tím, že asi i jeho rodiče nebyli úplně dokonalý, jak byl Harry frustrován z Brumbálova chování vůči němu, dále ta skoro politická rovina s Umbridgeovou - to mi připomínalo současnost, jak všude roste kontrola (mělo to v těchto místech skoro charakter politického thrileru), dále ten pocit spojenectví v řádu a v Brumbálově armádě - a vše vykresleno mistrně. Skvělou novou postavou je Lenka Střelenka a některé momenty mezí ní a Harrym jsou popsány s úžasnou jemností a dojemností. Skoro žádné momenty, které mě v knize zasáhly, nejsou vlastně pořádně ve filmu - to byl fakt slabý odvar. Jinak už úplně chápu, proč lidé říkají, že když čtou Harryho Pottera, mají pocit, jakoby se vracely "domů". Také jsem takové vjemy měla. Byl to až tento díl, ve kterém ze mě zmizel dojem, že čtu dětskou literaturu.

Žožik

Další díl Harryho Pottera opět nezklamal. Kniha se četla dobře a rychle (i přesto jak je dlouhá), postavy byly příjemné a hezky vykreslené.

katka639

Začátek série jsem zhltla za několik dní. U tohoto dílu jsem se však zasekla na několik let. Opravdu jsem se jím nemohla prokousat. Začala mne bavit až ke konci, kdy jsem ji dočetla za jedno odpoledne. Proto 3*.

SelenaDemi428

Svět Harryho Pottera mě opět uchvátil a já v některých chvílích nebyla schopna odtrhnout od příběhu oči. I přesto, že mi však některé věci přišly moc zdlouhavé, se mi celý příběh líbil.
Film jsem dlouho neviděla, vždy jsem jako mladší pátý díl přeskakovala, ani nevím proč. Takže pro mě mnohé věci byly překvapením.

Klára2216

Není třeba nic dodávat, prostě 5 hvězdiček :)

Viki0

Sice delší, ale opět úžasný díl z této série. Některé části jsem četla s trochu menším nadšením, ale to nemění nic na tom, že je to pro mě 2. nejlepší díl :)

weirdie

Zatím jsem na straně tuším 255 a s politováním musím konstatovat, že mě ke knize nic moc ani netáhne. Z Harryho je frustrát, který má velkou potřebu si na někom frustraci vybíjet. Pak děj, který se točí převážně kolem ministerstva a Umbridgeové. No hlavně mám pocit, že dosavadní stránky byly především vyplněny vatou: mohlo by jich být několikrát méně a knize by to jen prospělo - například úklid domu Fénixova řádu mě absolutně nezajímal a je jen dobře, že to nepřevedli do filmové podoby. Zatím jednoznačně nejhorší kniha, ještě jí dám šanci.