Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter a vězeň z Azkabanu
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/529434/bmid_harry-potter-a-vezen-z-azkabanu-6595dd7a8be0c.jpg 5 13324 13324

Harry Potter série

< 3. díl >

Ze tmy se vyřítí Záchranný autobus a se skřípěním zastavím přímo před Harrym Potterem. Začíná další neobyčejný rok v Bradavicích. Sirius Black, masový vrah a následovník Lorda Voldemorta, je na útěku a proslýchá se, že má spadeno právě na Harryho. Na první hodině jasnovidectví profesorka Trelawneyová v Harryho čajových lístcích spatří znamení smrti. Ale ze všeho nejděsivější jsou mozkomoři, kteří hlídají školní pozemky. Jejich polibek vysaje člověku duši…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)
Originální název:

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban , 1999


více info...

Přidat komentář

lucakuca
01.06.2024 4 z 5

Další díl zdolán :-) stále skvělé, stále čtivé, stále napínavé.

evickakyticka
24.05.2024 3 z 5

Přečteno nejmíň podruhé. Harryho mám ráda, i když jeho filmová verze je už notoricky známá. První dvě třetiny knihy se mi před očima míhal film, a poslední, nejnapínavější část jsem si pořádně vychutnala.


Věra91
12.05.2024

Můj nejoblíbenější díl. Moc mě bavila i po těch letech.

Cteme_s_Terkou
25.04.2024 4 z 5

V CELÉ RECENZI SE MOHOU VYSKYTOVAT SPOILERY, KVŮLI VŠEOBECNÉ SLÁVĚ A ZNALOSTI TÉTO SÉRIE
Vítám vás u dnešní recenze, ve které se podíváme na již třetí díl ze série o Harrym Potterovi, která je světově známá.
No schválně, kdo z vás nemá rád Harryho Pottera?
A kdo z vás o něm nikdy neslyšel?
Věřím, že vás recenze této série budou vracet ve vzpomínkách k příjemným chvílím stráveným s Harrym a jeho přáteli.
A kdo HP neznáte, tak vás snad nalákám.
Pojďme už ale na to.

Tento díl je můj nejoblíbenější.
Opět se vracíme do světa Harryho Pottera. Tentokráte se ale jedná již o svět, jehož hlavní protagonisté jsou o mnoho vyspělejší a propracovanější.
I celý děj tohoto dílu je mnohem zajímavější a čtivější.
Rowling opět nepřestává překvapovat. Opět je totiž tím největším záporákem někdo, koho bychom na tomto místě vůbec nečekali. Znovu a určitě ne naposled obdivuji její schopnost držet čtenáře v nevědomosti až do poslední chvíle.

Doporučila bych tuto knihu?
Ano.
A komu?
Všem, kteří mají rádi dobrodružství, přátelství, magii, kouzla a příjemnou atmosféru. Tato knížka, stejně jako celá série, je dle mého vhodná i pro mladší čtenáře.

Více najdete na:
https://ctemesterkou.cz/2024/04/25/harry-potter-a-vezen-z-azkabanu-harry-potter-and-the-prisoner-of-azkaban-joane-kathleen-rowling/

AmeQ
17.04.2024 5 z 5

Obraceč času! Tento napínavý příběh vás po přečtení vrátí do minulosti a budete si chtít knihu přečíst zase znova! Moc mě bavila, je to super knížka. (ps: Harry Potter je prostě top)

KajusaKil
28.03.2024 5 z 5

Je to tady! Vlkodlak, Klofan, mozkomorové - magie se nám pořádně rozrůstá. Ve filmovém zpracování jeden z nejpopulárnějších dílů, v knize je to podobné.

Michelle13
10.03.2024 5 z 5

Máme tady 3. díl velice úspěšné knižní série. Je to pohlcující dobrodružství, které vás opět vtahuje do kouzelného světa Bradavic. Jsem naprosto nadšená z toho, jak autorka dokáže vytvořit tak živý a poutavý příběh.
Začínáme novým školním rokem pro Harryho, Rona a Hermionu, ale hned na začátku se dozvídáme o útěku nebezpečného vězně Siriuse Blacka z Azkabanu. Toto tajemství a napětí jsou základem celého příběhu, a já jsem se nemohla dočkat, jak se všechno vyvine.
Autorka opět exceluje v rozvíjení postav. V tomto dílu sledujeme nejen jejich dobrodružství, ale také jejich osobní růst a vztahy. Je skvělé vidět, jak postavy, které milujeme i nenávidíme, postupně dozrávají a čelí novým výzvám.
Zdánlivě nevýznamné detaily a postavy se později stávají klíčovými, což vytváří dojem skvěle promyšleného a propojeného světa. Je to fantastické dílo v sérii, ale také úžasné pokračování dobrodružství naší oblíbené trojice. Kniha mě pohltila od začátku až do konce. Četlo se to opravdu rychle. Myslím, že jsem si vybrala dobře jako prvotinu do nového roku. Rozhodně doporučuji.

Noshelfcontrol
07.03.2024 5 z 5

(SPOILER) Musím říct, že Vězeň z Azkabanu mě neskutečně bavil. Kniha mě pohltila od začátku do konce, už dlouho jsem se tak do něčeho nezačetla. Na rychlosti to sice bohužel nebylo znát, protože člověk musí taky někdy pracovat :D Ale přesto, že se jedná o knížku s téměř 500 stránkami, jsem ji na mé poměry sfoukla celkem rychle :DD
Rozhodně to ale byla po dlouhé době kniha, u které mě vyloženě mrzelo, že ji musím odložit.

Znovu se nám tu objevuje mnoho nového. Nové vyučovací hodiny jako péče o kouzelné tvory, jasnovidectví, starodávné runy, věštění z čísel atd... Nové předměty jako Pobertův plánek či Obraceč času. A samozřejmě nové postavy: Klofan, Křivonožka, profesorka jasnovidectví (jejíž jméno se nikdy nenaučím psát) Lupin, Sirius Black a samozřejmě také hrůzostrašní mozkomorové...
Lupina jsem si okamžitě oblíbila. Hrozně sympatická postava. Stejně jak řekl Harry, zatím nejlepší učitel obrany proti černé magii. Jeho předchůdci ovšem nenasadili laťku příliš vysoko, když chtěli Harrymu ublížit :D
Sirius byl zprvu takový nečitelný a jakoby zamrzlý, ale jeho dopis na konci mě hrozně dojal. Taktéž skvělá postava :))

Co se týče naší trojice, tak jejich charaktery mám tu čest pozorovat už tři knihy. Autorka si s větším rozborem postav moc práce nedala. Ale jak už tu někdo řekl, jsou to přeci jen knihy pro děti a tak je taky musíme brát. Samozřejmě nás starší čtenáře může plochost postav iritovat, ale knížka má jiné klady, které to zachraňují.
Harry je bohužel na hlavní postavu hrozně plochý a takový jakoby bez názoru na cokoliv. Hlavně v prvních dvou dílech a převážně v tom druhém mi tak připadal. Ve třetím díle už se u něj objevují nějaké emoce a jeho postava už začíná získávat nějaké ty barvy. Naproti tomu Ron mi přijde výrazný od začátku nebo určitě výraznější než Harry. On i Hermiona mají od začátku nějaké ty emoce a máte je prostě rádi.
I když mi přijdou oba věčně vzteklí a Hermiona k tomu působí pořád hrozně ustrašeně. Nelíbí se mi, že tam ve většině případů působí jako největší srab. Ale to je jen můj názor. Nejvíce pozornosti její postava dostala, když vlepila jednu Malfoyovi a to je zatraceně dobrá scéna jak v knize, tak ve filmu :D víc prostoru Hermioně prosím...

Pokud jde o záporné postavy, ty už autorce jdou dokonale. Ať jsou to Dursleyovi, kteří jsou na udání sociálce, velice nezaujatý profesor lektvarů Snape nebo bohatý arogantní spratek Draco Malfoy. Všechny tyto postavy spolehlivě nesnášíte ...

Samozřejmě jedny z nejlepších momentů byly Harryho léto v Příčné ulici a pak výlety do Prasinek, které zní prostě kouzelně. Přiznejte se, kdo z vás by si dal máslový ležák :D

Tím už ale končí veškerá legrace... Třetí díl mám nejraději, protože se v něm toho tolik děje, není už tak naivní, ale zároveň ještě není tak moc temný. Prostě něco mezi. Ale teď už jde tzv. do tuhého ...

P.S. musím si teď ale dát pauzu a přečíst si něco tenčího :D

Slezadav
04.03.2024 5 z 5

Třetím dílem se podle mě série o Harrym Potterovi dostává pryč z vod dětské literatury. Vězeň z Azkabanu už dá řadit spíše do YA skupiny, než k dětem.

Třetí díl je daleko temnější a výrazně méně roztomilý, než předchozí dva. Většina postav se chová daleko uvěřitelněji a znatelně ubylo logických nesmyslů, kterými byly předchozí knihy zcela zamořeny. Ne že by tento díl byl zcela bez chyb, ale rozhodně se série ubírá k lepšímu.

Líbí se mi, jak kniha měla díky mozkomorům mírně hororový nádech. Tempo skvělé, čtivost výborná. Také oceňuji, že se spousta postav hezky vyvíjí a prohlubuje, ačkoliv mnoho z aktérů zůstává stále v ploché a archetypální ulitě.

Osobně by se mi libilo, kdyby byl příběh ještě o neco temnější a konec mrzutější. Co jsem si zatím také moc neoblíbil je famfrpál, který mi připadá zcela stupidní a je mu věnováno velmi mnoho stránek. I přes tyhle nedostatky je to pro mě první díl série, kterému dávám 5* a předpokládám, že další díly se mi budou líbit ještě víc.

Emik87
18.02.2024 4 z 5

Já budu asi trochu výjimka, ale tento díl nepovažuju za nejlepší. Je skvělý, to ano, ale nejlepší? Také mi není jasné, proč má tolik lidí rádo postavu Siriuse Blacka. Já ji považuji na opravdu nesympatickou. Leze mi na nervy celou dobu a to tam ani moc nevystupuje.

RemiBlack
09.02.2024 5 z 5

2024/7
Asi nemám co dodat, tohle je z HP série můj oblíbený díl. :) Příběh má spád, dobře se to čte, a Remus a Sirius patří k mým all time favorite postavám.

Kosta96
04.02.2024 4 z 5

Z nejstřeženějšího vězení v kouzelnickém světě uprchl vězeň o kterém se tvrdí, že zabil desítky lidí bez znalosti kouzel, byl nejvěrnějším služebníkem největšího černokněžníka, zradil rodiče Harryho Pottera, kteří ho měli za přítele a teď míří do Bradavic dokončit úkol za svého pána a zabít tak Harryho. Jenže je to vážně pravda?

eliska9256
04.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Kniha byla opět dobrá, je asi pravda, že to prvotní nadšení, co jsem měla u předchozích, začíná lehce opadat. Jedním z důvodů je, že stále se autorka vrací k tomu, co se stalo dříve, což by možná tak nevadilo, ale věc, která mi začala trochu drásat nervy, byl fakt, že autorka pořád dokola v každé knize vysvětluje tytéž věci... Poté mi nějaké věci mi přišly příliš ukvapené. Takže závěrem - Kniha byla dobrá, námět také dobrý, ale už to na mě tak velký dojem neudělalo, ale to možná bylo i kvůli tomu, že každý koho znám mi o knize básnil, že je daleko lepší než ty předchozí. Kdybych si řekla, že je to pouze oddechovka, tak si myslím, že kniha by se mi líbila více.

1Cannis
04.02.2024

Po přečtení několika komentářů, už chápu, proč je tak vysoce hodnocená. Ale aby byla na prvním místě mezi nejlépe hodnocenými? To je fakt síla, jací primitivové se tady zúčastňují na hodnocení knih?!

StateOliver
02.02.2024 5 z 5

Třetí dobrodružství, Harryho, Rona a Hermiony. Na knize se mi nejvíc líbí nová postava Sirius Black. Je to výborná zápletka, že je to Harryho kmotr. Na knize je dobré taky to, že díky ní znám další kouzla.

Dinosaur
10.01.2024 5 z 5

(SPOILER) (10/10!) Prostě nejlepší díl. Dozvídáme se hodně zajímavých věcí, post učitele obrany proti černé magii konečně získává kvalifikovaná osoba a ten plot twist na konci nemá chybu. Tichošlápek a Křivonožka jsou prostě nejlepší :)

Jinak nechápu relativní oblíbenost Snapea, za kterou nejspíše stojí filmy a charismatický Alan Rickman. Doteď se spíše choval jako pitomec, co šikanuje všechny, kdo nepatří do jeho koleje a třeba Nevilla je mi upřímně líto. Jeho záskok za Lupina byl taky alarmující a být ředitel Bradavic, tak ho asi rovnou vyhodím.

bear_girl
08.01.2024 5 z 5

Tato kniha mě natchla úplně nejvýce velmi napínavá přišlo mi ale divné že harryho kmotr ho bude chtít zabít a pak se na konec spřátelí.

slay_girl
07.01.2024 5 z 5

Úžasná kniha o Harrym Potterovi (pro mě jedna z nejlepších).
- napínavá
-vtipná
prostě skvělá:).

AmeQ
05.01.2024 5 z 5

Miluji knihy a filmy HP, je to hodně napínavé a hlavně u konce v té chroptící chýši. Doporučuji!!!

_wejunkaa_
02.01.2024 5 z 5

Kouzlo, jaké má v sobě tento díl, pochopí pouze fanoušci Harryho Pottera. Kouzlo je v tom, že pravda a realita může být úplně jiná, než se zdá. Příběh nabírá obrátky přibližně ke konci knihy, kdy se pro některé znás objevují nové postavy. Nemohu toho moc napsat, neboť nechci prozradit žádný spoiler, a proto doporučím si knihu co nejrychleji přečíst. Díl si odnáší 5 z 5 hvězdiček a již nyní otevírám další část příběhu mladého kouzelníka, který toho má ještě spoustu před sebou.