Harry Potter a Tajemná komnata

Harry Potter a Tajemná komnata
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324799/bmid_harry-potter-a-tajemna-komnata-fLF-324799.jpg 5 13965 13965

Harry Potter série

< 2. díl >

Harry se vrací do školy a netuší, že tentokrát mu hrozí smrtelné nebezpečí. V Bradavicích se začínají dít prapodivné věci, při kterých tuhne krev v žilách, a nikdo z žáků netuší, že pradávná legenda se stala skutečností… Tajemná komnata se znovu otevřela!

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)
Originální název:

Harry Potter and the Chamber of Secrets , 1998


více info...

Přidat komentář

M.i.k.e
předevčírem 4 z 5

oproti prvnímu dílu o chloupek dospělejší a ještě o kousek zábavnější. Napsané je to opět poměrně jednoduše a díky tomu se to opět čte prakticky samo a je jedno jestli je vám zrovna sedm a nebo čtyřicet. Hned po dočtení jsem si pustil i film a ten se knížky drží velmi dobře. Samozřejmě že v knize je na všechno víc času, všechno déle trvá a můžeme dostat víc informací, ale nepřijde mi, že by film vynechal něco úplně zásadního.

PabloFuentes
01.06.2024 5 z 5

(SPOILER) Obsahuje Spoilery: Tak mi zase od sovy přišel dopis, že se mám dostavit na nový školní rok do Bradavic. Rychle jsem sehnal všechny učebnice, překvapivě nějak moc jich bylo od Zlatoslava Lockharta a už už si to ženu s Harrym na nástupiště 9 a 3/4, když najednou nabouráme do zdi. Naštěstí Ron měl skvělý nápad jet taťkovým létajícím autem, tak jsme to hecli a pak už nás čekal jeden průšvih za druhým. Co říci k druhému pokračování Harryho Pottera?
Za mě osobně lepší jak díl první, protože už pracujeme se světem, který trochu známe, příběh je takový “komornější“ a tím i ucelenější (logicky, jsme přece v Komnatě :) a celé mi to nějak hezky uběhlo. Jen jsem si všiml, že Harry přece jen od svého bratránka Dudleyho něco pochytil, protože zatímco on od Rona a Hermiony dárky dostal, sám nic nikomu k Vánocům nedal. Teď mu to odpouštím, ale pro příště, abychom se brzy neobjevili na převýchovu v Azkabanu :)


VítVápno
25.05.2024 3 z 5

Druhý díl Harryho Pottera jsem viděl v televizi a po přečtení Prvního dílů jsem se rozhodl že zkusím i druhý díl bohužel přišlo trošku zklamání. Druhý díl je nudnější než ten první člověk se nedozví nic nového o světě Harryho Pottera. Což mě trošku zklamalo. Neříkám že je Harry Potter série špatná jenom druhý knižní díl je za mě slabší než první protože dávám 3 hvězdičky. První díl Harryho Pottera jsem měl přečtení za 5 dní ale druhý díl čtu už pomalu měsíc a po měsíce jsem se rozhodl že to ukončím a nedočtu. Je to opravdu nudné a nezáživné na první díl to nemá první díl knižní série Harry Potter byl výborný zábavní.

Petr874
19.05.2024 5 z 5

Uděluji 4* za samotnou knihu a 1* za veliké množství informací, které se neobjevily ve filmu a mnohé, ze světa Harryho Pottera, vysvětlují.
Děj byl svižný a oddechový. Také zde byla celkově lepší atmosféra, než ve filmové adaptaci.
Jen škoda, že část v Tajemné komnatě byla taková odfláklejší.
Jinak doporučuji.

Věra91
12.05.2024

Kniha ani po těch několika letech nezklamala. Promítali se mi zde hodně věcí z film, které v knize jsou trochu jiné.

Naďa2411
09.05.2024 5 z 5

Ve druhém díle se Harry po prázdninách vrací do školy v Bradavicích i přes varování skřítka, který ho upozorňuje, že ve škole mu hrozí nebezpečí a velké záhady. Náš hrdina se svými spolužáky se ve druhém ročníku nenudí. Akniha se mi líbila, opět jsem Harrymu fandila, aby v záhadě spojenou s Tajemnou komnatou obstál. Pěkný, pěkný.

Iwíček
27.04.2024 5 z 5

Druhý díl série o Harry Potterovi si mě opět získal pro svou lehkost a barvitost. Napětí z vyprávění sršelo od začátku až do konce. Vůbec už se nedivím tomu, že se tato série stala na počátku milénia hitem a tento status si s stále drží. Kniha má potenciál oslovit další generace čtenářů. Co je na ní dle mého názoru fajn, je fakt, že se nekouká a můžete se k ní neustále vracet. V knize je uvedeno, že je vhodná pro čtenáře od 9 do 99 let. Souhlasím s tím, je mi tolik, kolik mi je, a příběh mě okouzlil. Mohu vřele doporučit všem milovníkům fantasy příběhů, světa Harryho Pottera a tvorby J. K. Rowlingové.

Cteme_s_Terkou
24.04.2024

V CELÉ RECENZI SE MOHOU VYSKYTOVAT SPOILERY, KVŮLI VŠEOBECNÉ SLÁVĚ A ZNALOSTI TÉTO SÉRIE
Vítám vás u dnešní recenze, ve které budeme i nadále pokračovat v sérii Harry
Potter, která obletěla celý svět a získala si mnoho fanoušků, jež si drží dodnes.
Schválně, je zde někdo, kdo o této sérii třeba ještě nikdy neslyšel? Myslím, že ne.
Takže všem, kdo ji již znají přeji příjemný návrat do tohoto světa.
A těm, co ji přece jen neznají, přeji, aby se jim série zalíbila a přečetli si ji.

Tento díl je jeden z mých méně oblíbených. Nikdy mi nepřipadal zrovna zajímavý a v celé sérii mám mnohem oblíbenější díly.
Přesto se i v této sérii dají nalézt momenty, které jsou poučné a k zamyšlení.
Líbilo se mi, jak Rowling postupně rozvíjí své postavy a dává důležitou roli i těm méně významným postavám, u kterých bych jejich zapojení vůbec nečekala.
Obzvláště Dobbyho zásahy do děje byly příjemným zpestřením, přestože byly mnohdy přehnané a zbytečné a stejně nedocílily toho, o co skřítek usiloval.
Dále se zde rozvíjí přátelství mezi hlavními hrdiny.

Doporučila bych tuto knihu?
Ano.
A komu?
Všem, kteří mají rádi kouzelnický svět, magii, přátelství, akci a napětí.

Více najdete na:
https://ctemesterkou.cz/2024/04/24/harry-potter-a-tajemna-komnata-harry-potter-and-the-chamber-of-secrets-joane-kathleen-rowling/

Radecek1976
12.04.2024 5 z 5

Neříkám že jsem unešeny ale rozhodně nezavrhuji to, že bych si další díly rád přečetl

KajusaKil
28.03.2024 5 z 5

Vynikající pokračování, má to náboj, napětí a člověk si tady oblíbí i tu Ginny, kterou ve filmech málokdo dává.

Slezadav
04.03.2024 4 z 5

V druhém díle autorka navazuje na první díl naprosto ve všem, včetně stylu. Vrací se všechny známé postavy, přidává se pár nových.
Bohužel prakticky všechny postavy jsou velmi archetypální a celkem ploché. Nicméně vzhledem k tomu, že se stále jedná o dětskou knihu je tenhle fakt možná spíše výhodou.

Stále platí všechno, co jsem psal v komentáři už u prvního dílu. Svět je plný nelogičností, příběh jen sledem různých scén, které mají mezi sebou časové mezery. Ovšem stejně tak platí, že kniha je velmi čtivá a má své kouzlo a osobitý ráz.

I přes veškerá negativa, nelogičnosti a plytkost příběhu jsem se od knihy nemohl v závěru odtrhnout. Je pravda, že konečné rozuzlení mohlo možná být údernější, ale i tento pocit nejspíš pramení ze znalosti filmu a toho, že jsem tuto knihu před lety už četl.

Dávám stále solidní 4*, ale doufám, že další díly budou jen lepší, nelze recyklovat podobná témata neustále dokola.

Noshelfcontrol
29.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Bohužel jsem si s komentářem ke knize dala poněkud načas, měla jsem v tu chvíli rozečteno více knih a trochu jsem to nezvládala :D Udělala jsem si během čtení chvíli pauzu (převážně kvůli těm dalším knihám, které mě v tu chvíli lákaly více) a zrovna během příprav mnoholičného lektvaru, což mě udivuje, tuhle část ve filmu totiž naprosto miluju :D
Tajemná komnata je obecně asi můj nejmíň oblíbený díl. Sama nevím proč. Mám ho ráda, to ano, stejně jako všechny ostatní díly, ale mými největšími favority jsou rozhodně trojka a čtyřka. Ale Tajemná komnata se mi kromě té delší pauzy jinak četla velice dobře. Poslední tenký díl :DD
A už nám tu lehce začíná nějaké to temno a znovu zde potkáváme Voldemorta, jen v jiné podobě. Jak už tu někdo zmínil, trochu škoda, že v knize nebyla více rozebrána korespondence mezi Tomem a Ginny. Chudák holka, tomu říkám perný první rok v Bradavicích :(

Máme tu nové postavy (Lockharta prostě dokážete nesnášet i mít rádi zároveň), poznáváme blíže rodinu Weasleyů, která je celá hrozně sympatická (možná až na Percyho xD) a objevujeme společnou minulost Hagrida a Voldemorta a důvod, proč chudáka Hagrida vyloučili ze školy:/
Tím se dostávám k Aragogovi ... No, pro arachnofobiky opravdu skvělý díl s ještě lepší scénou v Zapovězeném lese... Naprosto sdílím Ronovy pocity a obdivuji ho, protože já bych se pavouků opravdu držet nedokázala :DD
Pořád mám v hlavě popis toho, jak je obrovští pavouci nesli do lesa v těch svých chlupatých... no brrr fuj. Připomnělo mi to scénu z Hobita xD

Co se týče naší hlavní příšerky - Baziliška, opravdu jsem čekala, že celá finální bojová scéna bude nejméně na 3 stránky (jenže tohle není Zaklínač, víme?) a byla jsem celá napjatá, ale nakonec celou práci odvedl hlavně Fawkes a Harry Baziliška "jen" dodělal :D Ano, ve filmu to bylo taky tak, ale byla tam aspoň trocha napětí, tady to bylo takové šup šup a konec :D

Ale jinak se mi tento díl opravdu líbil, hlavně scéna s vrbou Mlátičkou, Ronovým Hulákem a obecně scény s Ufňukanou Uršulou.

Momentálně jsem už za polovinou třetího dílu, tak snad tentokrát komentář přidám hned a nebude tak kostrbatý :/

Sammy.Boy
25.02.2024 5 z 5

(Čtenářská výzva) Druhý výlet do čarodějných Bradavic a znovu je to čiré dobrodružství pro téměř všechny věkové kategorie. Po chodbách hradu letos obchází nebezpečí, které sužuje studenty a TAJEMNÁ KOMNATA pomalu ale jistě otevírá své zlověstné útroby. Pro mne osobně je to takové milé oddechové čtení, které si vždycky moc užívám.

Emik87
18.02.2024 4 z 5

O malinko slabší díl, než ten první, ale i tento je skvělý.

Kosta96
04.02.2024 5 z 5

Druhý ročník Harryho a jeho kamarádů v Bradavicích. Klidnější, než ten první nebude. Naopak. Harry zjistí, že má schopnost, která náleží jen těm největším černokněžníkům. Tajemná komnata odhalí svá předešlá i současná tajemství a Harry musí znovu zabránit návratu vraha svých rodičů, který si už pochopitelně brousí zuby i na něj.

Shinju
02.02.2024 5 z 5

Pěkné čtení.

POZOR SPOILER!!!

Štětí nebo smůla, že si Ron zlomil hůlku??
Škoda, že v knize chybělo několik kapitol s Ginny, jak si zapisovala do deníku Toma.

Set123
30.01.2024

Druhý díl Neměl jsem ho jako malý rád, četl jsem jej tedy zákonitě nejméněkrát. Dnes bych ho hodnotil snad poněkud pozitivněji, ačkoliv se tedy dál o žádnou velkou literaturu nejedná. Komentář obsahuje

spoilery,

ačkoliv netuším jak by to někomu mohlo vadit.

Připusťme si předem jednu věc. Celá koncepce této knihy zdá se snad zajímavou, smysl ovšem v posledku nedává. Celý koncept Tajemné komnaty je trochu absurdní. Připusťme představu, že Zmijozel byl takový šikulka, že se mu na hradě podařilo vybudovat poměrně rozsáhlý komplex, aniž si toho zbylí tři zakladatelé všimnuli. Je to hovadina, ale proč ne. (Je to kouzelník, pravda, ale zde si připomeňme větu Popletala z předposlední knihy "To je ale náš nepřítel také.") Musíme už vysloveně ignorovat, že jinak zaostalí kouzelníci měli kanalizační potrubí vybudované někde na přelomu prvého a druhého tisíciletí, což se nejeví pravděpodobné, nebo ho někdo později na tu "tajemnou" komnatu napojil, což z její tajemnosti poněkud ubírá. Musíme dále předpokládat, že za celé generace Zmijozelových dědiců buď ani jeden na škole nebyl, což je, opakuji, hovadina, ale budiž, nebo připustit, že každý jeden potomek, který měl potenciál a schopnost komnatu odhalit, byl bytostně zlý (což je koncept, který je mi sám naprosto nechutný, od Rowlingové ovšem nepřekvapuje, existenciálně zlí lidé se v jejích knihách často objevují) a zcela postrádal touhu být zapsán v dějinách čar a kouzel tím, že by Tajemnou komnatu odhalil. Ne, promiňte, to fakt nedává smysl. Opakuji, celý tento koncept je vadný. Logický náhled na něj má v celé knize snad jen profesor Binns. To, že Bazilišek celkově také moc smysl nedává, nechávám již stranou.

Tedy ústřední koncept je vadný. Dobře. Co zbytek? Děj? Stejně děravý jako v prvém díle. Konzistence? Časová žádná – člověk je až v šoku, co všechno se stihne do Vánoc. Jazyk? Hloupý, lexikálně slabý. Postavy? Přibyde nám tady snad vůbec největší karikatura za celou sérii – drahý náš Zlatoslav. Aby bylo jasno, já jeho postavu rád a baví mne a jsem rád, že ji autorka do textu zařadila, možná právě pro něj mám přeci jenom ke knize kladný vztah. Míra, v jaké jej autorka zkarikovala je natolik ohromující, že se u toho jeden musí chechtat. Nadto zde autorka provedla něco, co, myslím, už později nezopakovala a je to tak dobře. Jedná se totiž o chybu. Potter závěrem poráží ústředního nepřítele. To se mu ani jednou nepovede. Jindy to za něj vlastně vždycky udělá Brumbál, respektive se mu to podaří za zcela mimořádné pomoci jeho schopnějších přátel a známých.

Jistě, i zde přichází jistá forma pomoci. Ale uznejme, představ dvanáctiletého haranta, kterak se mečem rve s ohromným hadem, je poněkud absurdní. A dobře, ať se klidně pere, nic proti. Ale na konci ať umře, jinak nelze tvrdit, že dává kniha smysl.

Inu, je to tedy dětská kniha nevalné kvality, ovšem jisté zábavné atmosféry. Stále platí, jako u prvního dílu, že to není kvalitní kniha. Já prostě nechápu, jak by někdo mohl tvrdit opak. Ale je zábavná a zabavující – je dětská, proto podle autorky nevyžaduje přemýšlení, to vám ji zkazí. Když u ní ovšem přemýšlet nebudete, můžete s ní nakonec být vcelku spokojení. A opravdu jo, přes všechny moje výhrady (a bylo by jich mnohem víc!) je autorka skvělá vypravěčka a příběh je skvěle vyprávěný, o tom spor vést nejde. Nu a je-li něco dobře vyprávěné, je to zpravidla i zábavné.

eliska9256
20.01.2024 5 z 5

Opět jsem se setkala s dokonalou knihou od této skvělé autorky! Kniha je opět skvěle napsaná, vystává tam hodně otázek, které se ve správný čas odkrývají. Miluji její styl psaní, u této knihy jsem neměla nikdy pocit, že mě to nebaví naopak. I když jsem dříve viděla film, tak i přesto ta kniha se mi moc líbila a je stejně skvělá jako film, ne-li lepší. Určitě je to kniha, ke které se ještě nekolikrát vrátím! Skvělé dílo!

Dinosaur
10.01.2024 5 z 5

(9/10, tentokrát už zaoukrouhluji na 5*) Dursleyovi jsou vážně psychopati, po tomto díle jsem vážně přesvědčen, že v sirotčinci by Harrymu bylo líp. Naštěstí má však dobré přátele a druhé bradavické dobrodružství tak může začít. Druhý díl je podle mě napínavější, propracovanější a o něco temnější než předchozí, takže začínám propadat HP mánii, jak kdyby mi zas bylo 11 :D

bear_girl
07.01.2024 5 z 5

Moje druhá nejoblíbenější knížka ze série harry potter. :-)