Spasitel

Spasitel https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109233/bmid_harry-hole-spasitel-NZK-109233.jpg 4 3409 484

Harry Hole série

Šestý díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později… v Oslu panuje nejen adventní atmosféra, ale také největší mráz za posledních čtyřiadvacet let. Armáda spásy pořádá na náměstí bratří Egerových tradiční předvánoční pouliční koncerty a rozdává z velkého kotle polévku potřebným. 16. prosince v podvečer se do zvuků hudby ozve výstřel. Voják stojící u kotle s polévkou padá mrtev k zemi.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Frelseren , 2005

chamyl
23.01.2021 3 z 5

Bye bye Harry.
Moje třetí a zřejmě již poslední setkání s tímto norským detektivem v originálním případu se zvraty i zvratky, ve kterém nechybí nic z Holeových příběhů: smrt blízkého člověka, těsná minutí se, náhodná a málo uvěřitelná odhalení, zamilovanost bez lásky, alkoholový opar a svérázné vnímaní i vykonávaní spravedlnosti.
Jo Nesbø psát umí, ale s jeho Holem si prostě nerozumím a už se o to ani nebudu pokoušet. Ale v pohodě, oba to určitě bez zdlouhavě popsané rozervanosti přežijeme. Koneckonců máme dost jiných přátel, se kterými se rádi potkáme.

Anet2106
19.01.2021 4 z 5

Musím říct, že tato kniha mě překvapila v několika bodech. Bylo to napínavé, zajímavé rozuzlení. Motiv alkoholismu se už skutečně hodně opakuje, ale to k tomu asi patří. Rozhodně doporučuji přečíst!

aneta.giraffe
10.01.2021 4 z 5

Nemohla jsem se začíst - dokonce jsem knihu zaklapla a odložila. Harry mě prostě nebere. Nicméně! Dala jsem mu po pár dnech druhou šanci. Dobře jsem udělala, nakonec to nebylo tak zlý.
Aspoň v jedný knížce nechlastá, kéž by mu to vydrželo. ;-)
Tak za rok nashledanou, pane Hole. Častěji to nedám. :)

RonnieSmithx
22.12.2020 5 z 5

Další příběh Harryho Hola, který zase nezklamal. Spíš naopak. Naprosto překvapil, ohromil a za konec případu nejde nedát plný počet hvězd. Myslím, že Harryho spasení uspokojilo nejednoho z nás.

Jonášctenar.fbc
14.12.2020 5 z 5

Toto je již šestá kniha s oblíbeným komisařem Harry Holem. Člověk by řekl, že není možné vymyslet další příběh, který by skvěle fungoval, avšak Jo Nesbo nám dokazuje pravý opak.

V knize miluji hlavně to napětí a strach, když se chorvatský nájemný vrah Christo Stankic snaží za každou cenu zabít zaměstnance armády spásy Jona Karlsena, ale brání mu v tom nedostatek jídla, oblečení, peněž a hlavně mu dochází munice. V příběhu se dozvídáme o tom, jak funguje armáda spásy. Během toho kriminalisté hledají již zmiňovaného nájemného vraha.

SPOLER!!!

Na konci příběhu dojde k velmi nečekanému rozuzlení, kde se dozvíme, že si vraždu Jona Karlsena objednal Jon sám, aby se zbavil svého bratra, který jediný věděl, jaký je Jon doopravdy. Proto skutečnost, že je Jon pedofil, mě velmi zaskočila, jelikož byla jeho osobnost prezentována v dobrém světle. Díky tomu jsem byl rád, že nechal Harry Jona zastřelit Malým Spasitelem.

Kniha je po Sněhulákovi mojí nejoblíbenější ze série o Harry Holeovi, a proto hodnotím 5*

mirka71
09.12.2020 5 z 5

Odposlechnuto jako audiokniha, tentokrát načtena Davidem Matáskem .Také velmi dobře, ale přece jen k H.Hulovi patří H.Čermák...Kniha opět výborná, stejně jako každá kniha tohoto autora...

Jizi
07.12.2020 3 z 5

První setkání s Harrym Holem (v audioverzi načtené D. Matáskem) dopadlo o poznání lépe, než jsem čekala.
Po pár zkušenostech se severskými detektivkami jsem se Nesbemu cíleně vyhýbala - samoúčelné násilí mi vadí a rozhodně ho nevyhledávám. A od nekorunovaného krále severské krimi jsem přesně tohle čekala. I proto mě Spasitel příjemně překvapil.
Hole je detektiv ze staré školy, drsňák, vochlasta, ale se srdcem na pravém místě, sice cynik, ale oddaný své práci. Nesbe netrpí zbytečným sentimentem a závěrečné rozuzlení bylo pro mě dostatečně uspokojivé. Pohled do fungování Armády spásy, o níž jsem dosud věděla jen to, že pomáhají potřebným, byl vítaný bonus.

TomTomis
27.11.2020 4 z 5

Další kniha od tohoto autora. Zpočátku jsem se nemohl začíst. Možná to bylo mou chybou, kdo ví. Teprve v druhé části knihy se to rozjelo a dočetl jsem na jeden zátah. Po tom finále a rozuzlení ani nevím, zda hned sáhnu po Sněhulákovi... Možná ano. Harry Hole je zvláštní postava, co si jen tak někoho do života nepustí.

Ethys
27.11.2020 5 z 5

Typický příběh hh, nicméně závěr jsem opět neuhodla. Těším se na dalsi knihu.

tatjana1737
06.10.2020 4 z 5

(SPOILER) !!! POZOR, KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILER !!!

Z této knihy jsem si odnesla několik poznatků:
1. Jak to bylo s kravatami a uzly na nich.
2. Kde se v Oslu dají sehnat drogy.
3. Jak snadno lze někoho vnímat negativně na základě nějaké drobnosti, kterou je třeba potící se horní ret.
4. I když Harry nechlastá, umí podat vynikající výkony. Vydrž, HH, a nepij!
5. Jak si objednat nájemného vraha (i když kontakt podle všeho už asi nebude aktuální...).
6. Filtr ve vysavači může být docela fajn.
7. Že by si HH konečně měl vyměnit zámek u dveří.
Jen stále nevím, k čemu jsou sakra dobré ty kuličky do pisoárů??!

Kniha mi doma, půjčená od kamarádky, ležela asi dva roky. Předtím jsem četla jednoho Harryho za druhým a když jsem rozečetla Spasitele, nějak mne to nechytlo a odložila jsem příběh na dobu neurčitou. A protože teď jsem zase přesycená Červenákem, a potřebovala jsem ho něčím proložit, dala jsem Spasiteli druhou šanci. Kniha mne nakonec chytla hodně; líbila se mi už jedna z úvodních kapitol, kde se prolínají tři linky vyprávění, ale vždy tak, že první věta jedné linie nějak navazuje, koresponduje s poslední větou té předchozí. Tohle Nesbo v knize použil na více místech a líbilo se mi to nejen kompozičně, ale i proto, že mne vždy na okamžik zmátl, než jsem se zorientovala.

Nakonec jsem se do knihy zakousla jako černý metzner a rozhodla v četbě pokračovat i poté, co dítka usnula. Což se ukázalo jako strategická chyba a na vysavač a anální kuličky opět jen tak nezapomenu. Tohle mne celkem na knize zamrzelo - po Pentagramu a ukazováčku, který se mi teprve teď podařilo jakž tak vytěsnit, jsem se u Spasitele radovala, že je to konečně "normální" detektivka bez nějakých nechutností a surovostí. A ono nic. Ostatně když jsem se nakonec s těmito dvěma věcmi nějak vyrovnala, sáhla jsem po dočtení po dalším díle a hned první kapitola mne přiměla knihu odložit. Zřejmě navždy. Škoda, Nesbø píše fakt hodně dobře, čtenáře si dokáže získat, zápletku má formulovanou slušně, i příběh umí vystavět, ale nálepka severské krimi se asi neobejde bez něčeho fakt hnusného, úchylného a brutálního...

SPOILER:
Po celou dobu, co jsem četla, jsem přemýšlela nad tím, co uváděla anotace: co má společného znásilnění na táboře s vraždou vojáka Armády spásy a Malým spasitelem? Autor vysvětlení v průběhu několikrát otočil, takže čtenáře mátl hodně, hodně dlouho, ale samotné rozpletení toho uzlu mi nakonec přišlo nepříliš věrohodné. Padoucha zkrátka tak dlouho líčil jako klaďase, že mi jeho konečné odkrytí přišlo dost nucené.

S ohledem na Pentagram a postavu Toma Waalera mne potěšilo ukončení linky "Kde byl Princ, musí být i Král", které bylo nejen nečekané, ale především hořké. Konec knihy mi v tomto ohledu přišel dost drsný. Ačkoli Harryho rozhodnutí na záchodech, které tomu předcházelo, mne naopak čtenářsky a lidsky potěšilo (byť z hlediska justice a spravedlnosti bylo těžce za hranou). Co ovšem Nesbømu opravdu neodpustím je smrt jedné z postav, kterou jsem nečekala a pořád doufala, že se z toho vylíže. To už je další kolega na seznamu zavražděných, což mi přijde dost nevěrohodné z hlediska uvěřitelnosti toho, že by HH a jeho svět mohli existovat, ale zejména surové vůči titulnímu hrdinovi.

Za mne po Července nejlepší díl.

lencin
23.09.2020 5 z 5

HH opět na scéně.
Výborné.
(2012)

Greenfingers
15.09.2020 5 z 5

Dle mého názoru jeden z těch lepších dílů série s Harrym H. Trochu mě vadila délka knihy, ale dnes se to už pomalu stává pravidlem, že pod 500 stránek žádný thriller nenajdete.

Anakonda1969
07.09.2020 4 z 5

Další, již šestý příběh. Opět něco trochu jiného se známým vyšetřovatelem. Lehce brutální, ale dá se to vydržet.

MarianP
07.09.2020 3 z 5

Spasiteľ ma nejak neoslovil. Kniha ma nenudila, ale nenašiel som v nej nič výnimočné. Kniha sa až príliš venovala vedľajším postavám, chýbali dialógy a poriadne detektívne pátranie. Aj samotný záver mi prišiel taký kostrbatý, na rýchlo vymyslený. Knihu teda hodnotím priemerne, určite má autor aj lepšie knihy...

432830
28.08.2020 4 z 5

Velmi kladne hodnotim malo stran venovanych Harryho alkoholismu a take jeho problemum s Rachel. Nicmene jsem udelala velkou chybu, kdyz jsem jako prvni cetla vynikajici dily Snehulak a Levhart. Po tech jiz nedokazu dat knize jako Spasitel vic jak 4*.

petulasmidova
07.08.2020 5 z 5

Od Nesba jsem nečekala nic jiného než skvělé počtení a taky že ano. Tento příběh byl naprosto fantasticky propracovaný. Pecka.

Kopta
10.07.2020 5 z 5

Já vlastně nevím, co psát, abych se neustále neopakoval a nebyl nějak monotónní v tomto tématu. Ale ono zde jednoduše faktem je, že tady se stále drží stejně příjemné standarty až z toho mrazí. Harry Hole a jeho vyšetřování má zase nějaký zajímavý případ, který vlastně opravdu zajímavý je, dostáváme se skrze ně všemožnými příjemnými kličkami, opět zažívání psychický proces hlavní postavy, která je prostě skvěle vybudována a i skvěle funguje. Jako vždy se nemusíte bát, že by nějaká pasáž byla nudná, vždy se najde něco zajímavého. K tomu všemu je autor jako vždy v situacích trefný a pohotový. Co více si přát? Samotné rozuzlení ve výsledku možná lehce přitažené za vlasy, ale spíše s lehkým pohlazením. Také ve výsledku lehce zvrácené, kdy najednou Harry za sebou pálí nejeden most a nebo je někde nechtěně pálí za něj. Tato veškerá souhra věcí a situací tvoří další skvělý počin, který po posledních čtivech byl naprosté osvobození a naprostá radost číst. Jako vždy děkuji.

Tereez8662
08.07.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších HH. Vůbec nevadí, že má tolik stránek. Naopak. Čte se sama. Děj není zbytečně překombinovaný.

Nikkiproch
21.06.2020 5 z 5

Pro milovníky detektivek pohlazení na duši. :-)
Zápletka nepředvídatelně předvídatelná, příběh napínavý, propracovaný, skvělý.

fruitbueno
11.05.2020 5 z 5

Páni a dámy, s klidným svědomím mohu prohlásit, že šestý Harry Hole je zatím suverénně nejlepší. Naposledy jsem to v této sérii prohlásila o Července, kterou však Spasitel překonává mílovou stopou. Nabízí opravdu chytrou zápletku, poměrně přehlednou orientaci v postavách, neuvěřitelné zvraty, příběh napínavý jak kšandy a pozoruhodný osud dalších oblíbených postav série i nový vývoj hlavního hrdiny. Trochu se bojím, že superlativ "nejlepší" se bude s dalšími díly zase posouvat, ale nemůžu si pomoct, aktuální dojem je prostě takový.