Pentagram

Pentagram https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199783/mid_harry-hole-pentagram-ClJ-199783.jpg 4 3728 3728

Harry Hole série

V Oslu začíná období prázdnin a dovolených a město zasáhla vlna letních veder. V jednom bytě nedaleko hřbitova Našeho Spasitele začíná ze stropu něco kapat do hrnce s vařícími se bramborami. Ve vodě se tvoří drobné černé chuchvalce. Ve svém bytě v Sofiině ulici leží tou dobou na zemi Harry Hole – opilý, opuštěný a suspendovaný. Ve zběsilém, ale neúspěšném honu za usvědčením svého policejního kolegy Toma Waalera z vraždy zradil všechny své blízké. Za čtyři týdny bude bez práce. Vtom zvoní telefon. Šéf oddělení vražd povolává Harryho k podivnému nálezu – zavražděná žena s odseknutým prstem. Harry Hole dostává svůj poslední případ. Bude na něm pracovat společně s jediným kolegou, který právě nemá dovolenou, s Tomem Waalerem, jenž Harrymu učiní jistou nabídku. Vzápětí zmizí beze stopy Lisbeth, manželka známého producenta Willyho Barliho, který chystá premiéru muzikálu My Fair Lady, v němž měla jeho žena hrát hlavní roli. A na policii dorazí v obálce useknutý prstem. Stojí za Lisbethiným zmizením její manžel, jak tvrdí tzv. Holeův první zákon, anebo někdo jiný? Brzy se ukáže, že policie má co do činění se sériovým vrahem. Dokáže Harry rozluštit vzkazy a symboly, které vrah zanechává na místech činu, a dokáže zabránit dalším vraždám? Přijme nabídku Toma Waalera? A podaří se mu vrátit svůj osobní život k normálu? Harrymu začíná být pořádně horko. 2. vydání... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Marekors , 2003

Manyna
05.02.2014 4 z 5

Ač slabší než Sněnulák, přesto velice zdařilá kniha.

tandula
02.02.2014 4 z 5

Právě jsem dočetla svojí prvotinu od pana Jo, a...těžko říct. Oproti třeba (i když bych nerada srovnávala) Stiegu Larssonovi, se mi to nějak hůř četlo. Několikrát jsem se musela vrátit o pár řádů zpět, abych pochopila souvislost. A to většinou čtu detektivky jedním dechem. Dávám čtyři hvězdičky. Mohlo to být ještě lepší.

efka.saf
27.01.2014 5 z 5

Velmi vyzrálý detektivní thriller, který je napsaný ještě dramatičtěji a poutavěji, než předešlá Nemesis, ovšem pocitu jisté překombinovanosti v závěru jsem se přece jen nedokázala ubránit, a proto jsem toho názoru, že úrovně Nesbových dalších knih (Spasitel či Sněhulák) nedosahuje. Tím ovšem nechci říct, že je kniha špatná (ostatně moje pětihvězdičkové hodnocení o mém názoru také něco vypovídá :)), jen mám pocit, že u Nesba je neuvěřitelně patrná vzestupná tendence jeho románů, takže po přečtení všech jeho dostupných knih na českém trhu musím některé rozestavět i do těch trošku nižších hodnotících pozic :).

Děj se odehrává v létě, kdy v Oslu panují neuvěřitelná vedra (ano, je to něco netypického u severské literatury, kdy je člověk zvyklý na -20 °C), a Oddělení vražd má plné ruce práce, protože to vypadá, že právě v době dovolených, kdy by všichni nejraději lenošili u vody (a většina z nich to také dělá), norské hlavní město poctil svojí přítomností (a především činností) sériový vrah, jenž si zvolil za svůj všeříkající symbol pěticípou hvězdu známou jako pentagram.

I když Nesbovy knihy jsou známy svým pomalejším rozjezdem, právě u Pentagramu bych řekla, že je začátek děje poměrně dobře propracovaný, takže jsem necítila takový ten nutkavý pocit, že se pořád nic neděje. To, že toho Oddělení vražd ze začátku moc neví, je věc druhá :). Pátrání se ujímají dva nejlepší kriminalisté Oddělení vražd, kteří jsou ovšem jako oheň a voda, Tom Waaler, jehož všichni tipují na vedoucí pozici šéfa kriminálky (jednoho krásného dne) a Harry Hole, alkoholická troska, která má problém s autoritami, s dochvilností a dodržováním pravidel (ovšem jeho pracovní výsledky jsou nediskutabilní). Právě v tomto díle jsme svědky největšího alkoholového poklesu Harryho Hola, téměř denodenně bojuje detektiv se svojí opilostí a démony, které tato opilost vyvolává. Na jednu stranu byste Harrymu na místě naliskali, na druhou stranu mu ale nesmírně fandíte a doufáte, že se z toho konečně vyhrabe.

Jak již problém se sériovým vrahem napovídá, objeví se zde celá řada mrtvých. Po první ženě, která je objevena mrtvá ve svém bytě a která byla vrahem „zkrášlena“ o červený broušený diamant ve tvaru pentagramu, zde dochází i k jiným vraždám nebo zmizením, ale všechna mají společné především jedno – načervenalý diamant ve tvaru pěticípé hvězdy. Nutno ale podotknout, že vyšetření tohoto případu a dopadení sériového vraha (ale nebojte, ono ani v této knize není všechno tak, jak se na začátku jeví :)) není jediným cílem. Je to právě kniha Pentagram, v níž se Harrymu konečně podaří zaplašit a setřást ze svých beder jednu ze svých největších nočních můr – smrt Ellen Gjeltenové, své kolegyně a kamarádky, která byla zavražděna v knize Červenka. Právě této pomstě – či snad spravedlnosti – je věnován poměrně hojný počet stran v závěru knihy a nemusíte se bát, že by postrádal dramatičnost. Spíše naopak… říkala jsem si, že kdyby té dramatičnosti autor trochu ubral, stále by se nic moc nestalo a kniha by tím možná spíše získala, než ztratila. Ale to je můj názor :)

jaja64646460
21.01.2014 5 z 5

Skvělý zážitek.

akzena
18.01.2014 4 z 5

Oceňuju dořešení důležité linie z předchozích děl.
Naopak by se mi líbilo více prostoru pro dějové odbočky (Ina, Vibeke,...).
Egypstká mystika ...a něco do sebe mělo i to zapojení Čech.
Ale co bylo nejlepší: vracející se motivy (krev jako pojítko zdiva, kapající, prosakující a jiná voda, venčení psa, ...), které utvářely mystickou atmosféru, i když pointa nakonec tak mystická nebyla.
Vena amoris.

Aduska81
07.01.2014 4 z 5

Příběh se v první polovině vleče. Nechápu, proč tak dlouho trvalo HH než přeložil pentagram přes mapu. Na to fakt člověk nemusí být v rauši, aby ho to napadlo. Postava Harryho se mi, ale líbí čím dál víc. Chválím konec, děsivé, prostě Nesbo.

Basetka
27.12.2013 4 z 5

Kniha se četla dobře, ale děj mi přišel poutavý až snad v poslední třetině knihy. Možná podle recenzí jsem od ní očekávala více.

Vítr
27.12.2013 4 z 5

Dobrá detektivka, moderní, svižná a návyková - doporučuji! (neměl jsem s ní žádné potíže ((podivný začátek, nuda a pod.))).

maky86
27.12.2013 2 z 5

Konečně dočteno. Uf. Po Lovcích hlav jsem opět čekala strhující děj, ale napětí jsem se dočkala až někdy kolem 320. strany... Do té doby jak na houpačce. Chvilku už to vypadalo, že mě knížka začne bavit, ale vydrželo mi to asi tak jednu stránku. Asi jsem od knihy čekala moc, dost mě nudila. Posledních pár stránek to zachránilo, takže nelituji, že jsem si Pentagram přečetla. Nicméně jsem hrozně zklamaná

jasmína
27.12.2013 2 z 5

Ačkoli jsem zkusila už třetí knihu od tohoto autora, asi mi nikdy nebude sedět jeho styl. Když už mi nějaká pasáž přijde napínavá, má několik dalších kapitol, kde se pro mě nic moc neděje, a tím mě naprosto odvede od napínavosti předešlé kapitoly, pak je spousta nových osob, já se v tom tedy ztrácím..... dělá mi to ale problém jen u Nesba....... zatím nejlepší, když už, byl pro mě, Sněhulák.

Dixinka
14.12.2013 5 z 5

První stránky byly trochu zmatek. Byla to moje první kniha autora, takže jsem neměla na co navázat. Ale potom strhují, fascinující děj. Doporučuji! Radím, číst knihy tak, jak byly postupně vydávány.

Efca
24.11.2013 3 z 5

Kniha se čte dobře a je napínavá. Jen mi chvílema vadilo, že autor rozepsal několik pasáží s různými postavami, které nakonec nejsou vůbec ukončené. Po dočtení knihy mi zpětně přišly až příliš prvoplánové - proto aby více čtenáři popletly hlavu kdo je pachatelem.

MiaVanAcid
15.11.2013 5 z 5

Jako každá kniha s H.H. 100% :-)

aktak1203
11.11.2013 5 z 5

Skvělé čtení.

MarieAnnaSarah
03.11.2013 4 z 5

Pentagram patří mezi ty lepší Harryho případy, ale něco mi tam k dokonalosti chybělo.

Případ o sériovém vrahovi, který není sériový vrah byl napínavý a s nečekaným koncem. Tentokrát mě trochu rozčilovalo, kolik úrovní Nesbø dokázal provázat a tudíž příběh obsahoval hodně postav a možná až moc vhodných kandidátů na vraha. Působilo to na mě rušivým dojmem, kolikrát jsem se v tom až ztrácela a možná proto, jsem si tu knihu tolik neužila.
Druhým poznatkem je věc, která mě u jeho knih občas irituje a to, že Harry Hole známý alkoholik, se v jedné chvíli dokáže zpít pod obraz, že sotva vstane z postele a ve druhé dokáže předvádět akrobatické kousky na střeše jako by se nechumelilo. Prostě mi to nějak nejde dohromady, roky pití se na něm musely přece nějak podepsat. Ale to je jen taková maličkost :)
Na druhou stranu musím uznat, že některé pasáže byly neotřelé a Nesbø opět předvedl, že psát prostě umí. Například kapka krve putující z jednoho patra do druhého.
A nakonec dopadení Prince...ach jo, člověk se na to tři knihy těší a nakonec tohle. Myslím, že už s ohledem na čtenáře to mohl Nesbø zakončit jinak. Bohužel jsem z toho takto vůbec neměla pocit zadostiučinění. Škoda.
Spíš si začínám říkat, že úmrtnost Harrym dopadených pachatelů je fakt velká :D
A abych to zas vyvážila nějakým kladem, tak příběh Jacoba Andersena o jeho vápenné omítce a maltě se vážně povedl. Tato Nesbøova vyprávění mne vždy potěší. Též se mi líbilo, že žena s prasečí hlavou byla použita i v dalších částech knihy.

Podtrženo, sečteno - Příběh samotný je dobrý a napínavý, to že já jsem rýpal, za to Nesbø nemůže a nalezené nedostatky rozhodně nebyly nikterak velké, tudíž za 4*

maple34
31.10.2013 4 z 5

Má smysl to číst postupně, proto nechápu myšlenku nakladatelství začít od Nemesis, ale zřejmě pro to měli svůj důvod, takže do toho se pouštět nebudu. Oproti Nemesis mi to přišlo trochu více zamotané, občas přišla hlušší část, nicméně je na místě, abych opět řekl, že je to skvělá kniha. Hole je klasicky na dně, aby ho odtud zvedl interesantní případ. Řeší rovinu osobní i pracovní. Je to prostě mrda :o)

kasilek
14.10.2013 4 z 5

Moc se mi líbila, četla se sama. Určitě si seženu další knihu s Harrym. Detailní popis mě nutil přemýšlet a ani chvíli jsem se nenudil. Jen mi vadilo, že Harry pořád kouřil. :D Ta chuť si zapálit byla neodolatelná,ale k němu to prostě sedělo.

Lucka385
04.10.2013 5 z 5

Moje třetí kniha od Nesba a zatím nejlepší. Kniha mě bavila od začátku až do poslední stránky.

spookee
30.09.2013 5 z 5

pro mě zatím nejlepší Nesbova kniha!

mikesh
22.09.2013 4 z 5