Pancierové srdce

Pancierové srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/168540/bmid_pancierove-srdce-168540.jpg 5 3440 579

Harry Hole série

Nórskymi médiami sa šíria poplašné správy. Našli sa dve mŕtve ženy utopené vo vlastnej krvi. Vrah po sebe nezanechal stopy, policajné vyšetrovanie sa nehýbe z miesta a Harry Hole, jediný človek, ktorý by mohol pomôcť, zmizol. Ukrýva sa v špinavých ópiových brlohoch Hongkongu, aby unikol nielen veriteľom, ale najmä traume zo svojho posledného prípadu. Len čo sa vráti do Osla, vrah udrie znova. Navonok sa zdá, že obete nemajú nič spoločné. Avšak Harry zistí, že všetky ženy strávili noc v tej istej odľahlej horskej chate. Inšpektor čoskoro pochopí, že má do činenia so psychopatom, ktorý vraždí hostí jedného za druhým. Opäť čelí nielen najtemnejším silám v krajine – ale aj v samom sebe.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , Ikar (SK)

PANSERHJERTE , 2009

lapagerie
10.05.2019 5 z 5

paráda, Harry prostě nemá chybu

Terva
18.04.2019 5 z 5

Když stojíš na vrcholu hory
s hlavou v mracích
a slyšíš rajský sbor andělů,
musíš pod sebou slyšet
i syčící pekelný oheň.

Levhart je HH8 a dalším příběhem alkoholického detektiva ze série Harry Hole.

Co naplat, další vražda je na světě a Harry se nám ztratil. Proč nad tím přemýšlet, když osnovu už známe a víme, že Harry po každém vyřešeném případu padne do alkoholového světa a někam se ztratí. Jenže je to čím dál tím horší.. Harry se ztratil, ale dost daleko a ve svém požitku klesl tak hluboko, že možná bude vůbec problém ho najít. Úvod příběhu je povedený a hustý. Harry opět závislácky zabodoval, ale nebojte, on se z toho dostane, snad.

Citát: Co je to, kde se to skrývá, to, co činí člověka vrahem?

Udělal jsem určitý pokrok. Detektivky jsem nikdy nějak moc nemusel, ale jednou mě Harry nalákal a já se chytil. Ale i pro svou nenažranost, jsem se rozhodl, dělat ve čtení příběhů trochu delší mezery. Někdy je lepší, mít časový rozestup, aby se příběhy nestaly fádními. Jo Nesbø mě očaroval svým tvrdým a krvavě zalitým světem vražd, podvodů, machinací a alkoholu. A i když mají jeho příběhy skoro vždy stejnou osnovu, dokáže do té osnovy pokaždé zapracovat jiná východiska, řešení a způsoby. (Pro mladé: jiná data)

Malá ochutnávka:
Injekce, kterou jí píchl, nadále působila, ona však věděla, že bolesti brzy nastoupí, cítila to podle pomalých tupých úderů pulzu a cukavého posunu krve mozkem. Kde je on? Stojí přímo za ní? Zadržela dech, naslouchala. Neslyšela nic, vnímala však fyzickou přítomnost. Jako levhart........

Levhart se tak stává skoro nejlepším příběhem, který jsem od mistra Nesba četl. Říkám však „skoro“, protože mě v této sérii ještě čekají tři příběhy. Rád se nechám překvapit. A že to Nesbø i Harry umějí. Důkazem tak je krutá a krvavá zápletka v tomto kriminálním vyšetřování. Asi nejvíc mě mrazilo při použití vteřinového lepidla. O jablku pomlčím. Tohle bylo fakt kruté. Ale oni všechny vraždy v této knize jsou brutální až šokující a já chci být šokován brutalitou. To by nebyl Nesbø a asi bych se hodně zlobil, kdyby nevymyslel další kruťárnu. A nebyl by to Harry, kdyby se do toho nepustil a se vší vervou a vypitým chlastem to nevyřešil.

Citát: I alkoholik se občas potřebuje opít.

U mistra Nesba je také vidět určité zlepšení. Sexuální scény o které se začal pokoušet v předešlém příběhu nazvaném Sněhulák, už jsou zde lepší. Jsou víc vypracované a mnohem erotičtější. Pan spisovatel se učí. Sex Pistols určitě také mezi to patří. Ano, je to jedna ze skupin, kterou hlavní hrdina Harry Hole poslouchá. Hudebních podnětů je v příběhu široká škála. Převážně je jím Rock a Metal. Je to tak jeden z těch důvodů, proč mám tyto příběhy rád.

Citát: Harry vstal. Z poschodí slyšel hudbu. Slayer. Slipknot.

Totálními ignoranty bych nazval společnost Kniha Zlín. Je obrovská škoda, že zrovna oni se dostali k této sérii. Jiné nakladatelství by se s tím určitě vypořádalo líp. Jejich překladatelské prvky jsou příšerné. Spousty vět a dialogů jsou nepřeložené. A ani u osmého příběhu s tím nic neudělali.

Citát: Jako duch s vyceněnými zuby vyjela z mlhy tramvaj.

PPardinio
25.03.2019 5 z 5

Levhart mě opět nezklamal a příběh jsem zvládl během pár dní. Autor se mě na 700 stránkách snažil neustále navádět na falešné stopy a postupně mě zavedl do zasněženého Norska, ale i do Rwandy a Konga. Předpokládám, že zde máme nový protiklad pro Harryho na další díly série (Bellman). Dávám pět hvězdiček, i-když také mě vadila nelogičnost překladu, kdy se Harry očividně baví při vyšetřování vražd v zahraničí anglicky, ale přesto se nám v textu objevuje mix angličtiny a češtiny. To jako proč? Proč by autor v originále kombinoval při rozhovoru vyšetřovatelů s taxikářem angličtinu a norštinu, kterou dle mého mohl obyvatel Konga těžko ovládat?

Lmslaver
21.03.2019 5 z 5

Přes sedm set stránek Levharta je za mnou a ani to nebolelo, naopak čtení to bylo svižné, zápletka se rozjíždí po pár stránkách, mrtví přibývají jak na běžícím pásu a o zvraty není nouze, ostatně jak je u Nesba zvykem. Mezi nejlepší řadím pasáž, která se odehrává v zasněžených horách, ale i finále v Kongu má svoje exotické kouzlo.
Jen mi tu už trochu začíná vadit Holeho sebedestruktivní chování, mám na mysli chlast a teď přibyly i drogy. Ale když jde do tuhého, vyždímané tělo alkoholika dokáže překonat nečekané nástrahy od protivníků i v těžkých přírodních podmínkách. 90%

klokan.1905
19.03.2019 4 z 5

Levhart...
Osmé pokračování ze série Harry Hole... Docela jsem se děsil počtem stran, kterých je 722... Bylo to zbytečné, kniha se četla dobře... ;-)
V hlavním městě Norska Oslu dochází k vraždě dvou žen, kdy byly ohledáním těl zjištěny ve tvářích obětí zjištěny četné bodné rány, které jsou navíc pravidelné a vedeny zevnitř úst... Dále bylo ohledáním zjištěno, že oběti utonuly ve vlastí krvi... Jaká vražedná zbraň mohla toto způsobit? Policie je bezradná a tak je kriminalistka Kaja Solnessová vyslána do Hongkongu, aby se odsud pokusila přivést Harryho Holea, který se má pokusit případ vyřešit...
Co mně vadilo, tak bylo to, že se Harry Hole opět utápí ve velkém množství alkoholu a opiátů... Nicméně, už jsem si na to skoro zvykl... ;-)
Další výtku mám k překladu... Nevím, proč bylo v knize tolik nepřeložených anglických vět... Knihu jsem kupoval v jazyce českém... V tomto případě bych tedy uvítal buď celou knihu v češtině, případně v zadní části knihy překlad vět (musel jsem používat překladač vět)... :-( V prvních dvou dílech v zadní části knihy překlad byl...
Dost kritiky a k hodnocení... ;-) Za mě 85 %, tedy silnější čtyři hvězdičky...

jaroiva
18.03.2019 4 z 5

Nepřipadá vám to už trochu překombinované?
Ale jo, bavilo mě to. I když to už začíná být trochu sci-fi.
A mám nějak pocit, že asi nějakou dobu nehrozí, že by mě chytla chuť na jablka.

Stejně si ale radši zas přečtu nějakou starou dobrou klasickou "jednoduchou" detektivku.

Agatha84
12.03.2019 5 z 5

Neuvěřitelné. Ani jednu stránku z toho závratného počtu sedmi set se nenudíte. Naopak,čím více se blížíte ke konci,tím více je vám líto,že už budete vědět všechno a příběh skončí. Za mě jednoznačně nejlepší díl,to Sněhulák byl oproti tomu příliš do extrému vyhnaný odvar :-) Trapně se opakuji,nicméně Nesbo je Pan vypravěč. Ta dokonalá provázanost a logická vyústění jsou obdivuhodná!

ilona1974
24.02.2019

Podle mě jedna z nejlepších

katka0956
17.02.2019 4 z 5

+ napínavý děj
+ opravdu promyšlená zápletka
+ Harry Hole a jeho celkový charakter

- Harry Hole připomínal chvílemi až dědu vševědu s téměř nadpřirozenými schopnosti
- zbytečně zdlouhavé - mnoho dějových odboček zbytečných
- očekávala jsem víc textu z pohledu vraha a jeho vražd
- bývá zvykem i víc morbidnich a sexuálních scén

I přesto že zde uvádím tolik minusu musím knihu hodnotit dobře. Proč? Protože prostě Nesbo... zkrátka nešlo přestat číst. Kniha byla za 3 dny pokořená :-)

petrakočárová
16.02.2019 5 z 5

Perfektní kniha od mistra detektivek. Doporučuji!

Rovaj
29.01.2019 4 z 5

Jako ano. Nicméně mám poslední dobou pocit, že Harry Hole by mohl začít konkurovat Supermanovi. :)

Petruse21
29.01.2019 3 z 5

Na mě už moc překombinované. Harry mě v několika situacích dost zklamal svým rozhodnutím.

Ilirea25
23.01.2019 5 z 5

Já už pouze nad knihami slintám. Nesbø je prostě mistr detektivek. Čím více čtu, tím víc se mi nechce číst, protože pak jsou poslední 3 knihy a všechno končí.
Leopard je skvěle napsaná kniha, HH je úžasný, který vám v tom srdci prostě zůstane. Doporučuji.

PS: Pokud se někomu zdá, že Nesbø natahuje děj, či mluví dlouho o jedné věci, asi jste se nesetkali s panem Kingem. To je mistr okecávání.

animovanej medv
17.01.2019 3 z 5

Bylo to slabší, než ostatní díly. Dává to ale smysl, autor který napsal tolik knížek prostě nemůže napsat všechny na výbornou.
Jo Nesbo to umí líp. Oceňuji ale, že konečně opustil svoji křivku Harry dostane případ, hrozí mu vyhazov, pak něco vyřeší, tak dostane ultimátum, které nestihne a pak to vyřeší na vlastní pěst a zase ho pustí k policii.
Hlavně pro délku knihy a překombinovanosti příběhu.
SPOILER: Začátek knihy a její konec je prostě nuda. Být to tak o 150, 200 stránek kratší tak dostane určitě plné hodnocení. Začátek v Honkongu je nuda. Druhá cesta do Afriky už mi přišla úplně zbytečná. A docela rozvláčný konec také. Závěrečná fylozofická část už byla jen poslední labutí písní.
Každopádně mě to neodradilo u Jo Nesba a Harryho zůstat a vrhám se do dalších knížek, snad se zase zlepší.

aamis
15.01.2019 5 z 5

Nikdy bych nevěřila, že dokážu přečíst 722 stran zcela pohlcena do příběhu v knize. Žasnu tak nad svojí představivostí a zvlášť nad umem pana Nesba, který mistrně strhl moje vědomí a dovolil mi opět se účastnit jako neviditelný pozorovatel celého dění. Vyšetřování a možné souvislosti se mi honily hlavou snad i v noci, ale i přesto nemám šanci stačit Harrymu Holeovi v jeho úvahách. Souvislosti, nápad, preciznost ... ale všechno dává smysl. Obdivuhodné.

lucie7876
14.01.2019 4 z 5

Kniha byla perfektní. Prostředí hor se mi moc líbilo. Bylo mi líto Kaji, že byla tak odmítnuta :) Ale prostě Ráchel je Ráchel no :)

Marian27
08.01.2019 2 z 5

Pozor, môj komentár prezrádza dej!!!
Myslím si že sa Nesbø jedného pochmúrneho zimného rána, akích je v Nórsku nespočet zobudil a povedal si: "A teraz napíšem najdlhšiu knihu o Harrym. A dám tam tajomného vraha, drsné vraždy aké moji čitatelia zbožňujú, mocenské boje, Harry bude veľa cestovať ako James Bond od Honkongu a Afriky až po zasnežené končiare Nórska. A zas bude slopať a narobím mu nepríjemnosti a zraním ho tak, že sa z toho bude spamätávať ešte tri diely. Vrátim do hry Snehuliaka a dám tam aj nejakú sexi policajtku. "
Takto asi podľa mňa vznikla táto kniha. A prvé strany ma aj bavili, ale potom ako Harry "položil hlavu na klát" ma to prestalo baviť. Áno, kniha je zbytočne dlhá, rozťahaná a čím viac ju čítate, tým viac stráca na uveriteľnosti. Harry vezme na seba vinu, ale keď spolupracuje s Kriposom, nikomu to neprekáža. Bellman pôsobí ako policajt z kórejského filmu Pečať Vraha, hlavne že je vykreslený ako ambiciózny a šikovný inšpektor ale vôbec nič nevyšetril aj keď dostával informácie ako na tácke. Jediné čo ma bavilo bola dejová línia z Harryho otcom. V slovenskom vydaní mi zážitok pokazilo aj more chýb a všetci protagonisti boli vykreslený ako podivné indivíduá ktoré len vrtia hlavou, gúľajú očami a mykajú plecom. Zas si dám s Nesbøm chvíľu pokoj. Zatiaľ najslabšie, čo som od neho čítal. Stačilo príbeh skrátiť a zbytočne ho nezamotávať. Ale pointa bola celkom fajn, bohužiaľ ju zabila stále sa opakujúca fádnosť a zbytočné množstvo strán.

dobras
07.01.2019 3 z 5

U Sněhuláka jsem napsal tři slova : napínavé, čtivé, doporučuji - tady přidám zdlouhavé a jsem rád, že se to objevuje ve více komentářích.

markéta783
02.01.2019 3 z 5

Možná to mohlo být trochu kratší. Začátek se mírně vlekl, některé pasáže byly skoro nadbytečné, ale celkový dojem není zas až tak špatný. Blbý bylo, že konec moc nepřekvapil, vcelku bylo jasné, kdo je vrah.

nicolettkaa
30.12.2018 4 z 5

Začátek byl tentokrát moc zdlouhavý a vlastně konec také. Navíc mi přijde, že Nesbo z Harryho dělá tak trochu supermana :D Přesto mě to pořád bavilo a hlavně jsem tentokrát poprvé odhalila vraha i já. Určitě budu pokračovat v sérii dál.

Afrika norská literatura severská krimi norské detektivky

Jo Nesbø
norská, 1960