Nůž

Nůž https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407982/bmid_nuz-Lx9-407982.jpg 5 2145 2145

Harry Hole série

Harry Hole se už mnohokrát probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je ovšem probuzení ještě horší než jindy. Kdysi slavný kriminalista má na rukou i kalhotách krev a až po chvíli si vybaví, že ztratil všechno. To tam je idylické manželství s Ráchel, ta tam je zajímavá práce vyučujícího na policejní akademii. Jediné, co mu zbylo, je věrný přítel Jim Beam. A také místo v kanceláři vedle Trulse Berntsena, kde jakožto bývalá legenda smí na přímluvu svého šéfa aspoň třídit papíry. Co si však Harry vybavit nedokáže, jsou události včerejšího večera v baru Jealousy. Jednotlivé střípky vyplouvají na povrch jen pomaloučku, skládají se však ve strašlivý obrázek. Harry si začíná přát, aby se byl vůbec neprobudil, protože i zlý sen je lepší než krutá realita, jíž musí čelit. Ve chvíli, kdy si myslí, že už se dostal na samé dno a víc ztratit nemůže, se navíc objeví jeho dávný nepřítel Svein Finne. Harry má dvě možnosti: skoncovat se vším hned, anebo se ještě aspoň dočasně vzchopit.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Kniv , 2019

Česneksmedem
24.10.2019 5 z 5

Letošní další mucholapka, od které se nedalo odtrhnout. Nebojím se konstatovat, že je to příběh zpracovaný geniálně!
Harry Hole je zároveň vrah i soudce. Takové typy mají holky rády a z evolučního hlediska je to velice rozumný a racionální přístup. Chci tím naznačit, že se tato kniha bude dámám (a nejenom jim) jistě velice líbit. A ona si to rozhodně zaslouží.
Pane Jo, smekám svoji bekovku a děkuji za skvělý zážitek.

Modrina
24.10.2019 5 z 5

"Jsem člověk něžný, snadno zranitelný.
Moje duše, podobna leknínu, pluje na průzračných vodách mého čisťounkého bytí a jen nerad, jen v se­beobraně, jen z ostychu a s ostychem užívám hrubých slov.
Té noci jsem jich užil dvacet šest."

Tento citát z knihy Dobře utajené housle Miroslava Horníčka asi nejlépe vystihuje mou četbu Nože. V některých momentech jsem prostě musela popustit páru nějakým vhodným (no, řekněme možná spíš nevhodným) výrazivem. Za celou ságu už jsem si zvykla, že si s námi pan Nesbø občas hraje jako kočka s myší, ale tady byly všechny zvraty opravdu brilantní. Skvělé, opravdu skvělé.

A jen doporučení - pokud neznáte celou ságu, nebo alespoň její větší část, před četbou téhle knihy si doplňte vzdělání. Jinak si přečtete zajímavou detektivku, ale nic víc. A to by byla fakt škoda.

MilanCFC
23.10.2019 5 z 5

Byť o něco málo slabší než jeho topky, stále zasloužené plné hodnocení. Holt laťku nastavil před lety autor pekelně vysoko. Až mi to už ale připomíná 'And then there were none', jak všichni okolo Harryho postupně odpadávají. Každopádně autorova spletitá síť plná vedlejších osudů a všerůzných linek jako vždy prvotřídní.

rozalupe
21.10.2019 5 z 5

Skvělé jako vždy

annettka1098
21.10.2019 4 z 5

Harry se vzbudí totální kocovinou a řeší svůj nejtěžší a nejdůležitější případ. Někdy mě štvalo jak dlouho mu trvalo než mu došly souvislosti, které byly jasné od začátku. Na druhou stranu měla jsem tip na 4 vrahy a ani jeden to nebyl. Skutečný vrah mi opět unikl a byl to pro mě naprostý šok. Autor opět bravurně vykreslil do detailu všechny postavy, což mi někdo přišlo jako strašné zdržování. Doufám, že takto blízké seznámení s postavami má přesah a můžeme se tak těšit na další díl.

momo.kg
20.10.2019 5 z 5

Za mě... Totálni TOP SROP! Mam přečtené všechny HH.S Nesbem jsme se dokonce osobně potkali i ve Švédsku ve skalách jako dva lezci. Je to skromný týpek s ohromným talentem! Doufám a těším se na další jeho díla... ❤️

JustWomen
20.10.2019 4 z 5

Tak Harry zase ve vztahu zklamal, takže nezklamal, nevěra, chlast, ztráta paměti, nezodpovědnost. Ženy kolem něj opravdu lituji, nic dobrého je nečeká a přesto jej všechny vítají s otevřenou náručí. Na Nesba to bylo chvílemi zdlouhavé, takže jsem se trochu nudila. A co se týče konce, řekla bych, že další díl bude ta druhá varianta.

sioux
19.10.2019 4 z 5

Nesbo je extratřída, ale má to své ale... V "Noži" to opět potvrdil. Výborný situační popis, bravurní dialogy, spousta překvapení, jistá míra sarkasmu a ironie, schopnosti kritického společenského románu... ale, už mě fakt nebaví číst jak je Harry Hole v alkoholové depresi, to prostě přeskakuji, jeho láska k Rachel mi přijde nudná a přeskakuji ji také, a vlastně mě víc baví vše okolo než když je na scéně Harry Hole.
Takže asi tak!
Ale jinak velmi dobrý nadstandard na poli thrillerů a detektivek. Howgh!

Mona-Lisa
19.10.2019 4 z 5

Kvalitní detektivka, která čtenáře nevodí za ručičku a nepovolí mu vypnout mozek a jen si brouzdat bezmyšlenkovitě dějem. Dedukce je potřeba, zamyslet se nad odbornými vsuvkami a postřehy je taky potřeba a bohužel jsem se celou dobu nemohla zbavit pocitu, že je především potřeba mít už s hlavní postavou něco prožité, což s mojí jedinou přečtenou předchozí knihou autora moc neklaplo. Takto oceňuji moc dobře popsaný smutek, beznaděj, pocity a propracovanou zápletku, ale hvězdu musím přesto strhnout za neustále se opakující omílání milostných eskapád ožralého zlomeného donchuána, kterému stačí jen projít místností a všechny přítomné ženské mu lezou doslova do postele. Až přečtu víc knih ze série, možná pochopím, ale zatím teda ne.

encyklopedie
19.10.2019 5 z 5

.....znám se....vím, že na DK prdím....a že jen sem tam přidám nějaký koment a ohvězdičkuji přečtenou knihu, doporučím.....
Nesbo je jen jeden ....spousta severské krimi je podřadná.... ale je pár sérií, které jsou skvosty.... a sem mezi ty skvosty patři "Harry Hůl" a kdo to ještě neví ten je
" neznalej"
...opět mých oblíbených 321%

Veronika13
18.10.2019 5 z 5

Nesbo mě opět nezklamal. Na začátku jsem byla sama na sebe pyšná, že jsem konečně dosáhla Harryho úrovně a poznala jsem, kdo je vrah, ale opět jsem se nechala napálit! Všechno bylo tak dokonale promyšlené až je mi líto, že jsem si knihu koupila v den vydání v českém jazyce a teď musím čekat, kdy (a jestli vůbec) bude další pokračování.

Gugu
18.10.2019 5 z 5

Skvělý Jo Nesbo, jako vždycky. Opět několik dějových linek, které drží pohromadě, nikde se nerozjíždí, vzdalují se a vrací se. Některé popisné části by mohly bát kratší, tím by byla kniha celkově menší, ale přesto to nic neubírá na celkovém spádu děje. Kniha se nedá odložit, dokud nedočtete.

Martiiiik
17.10.2019 5 z 5

Tak to zas byla jednou jízda :-D holt Jo Nesbovi nikdo obrovský tvůrčí talent a fantazii nemůže upřít :-) brilantní vedení příběhu, kdy má člověk řešení celého případu poměrně brzy na talíři a z toho si říká, že to takhle brzy být prostě nemůže ( o čem by byl zbytek knihy, že? :-D ) a přesto to v hlavě šrotuje, že co když právě tohle je to správné řešení navzdory této logice a v důsledku čehož čtenář tápe dlouho ve tmě.. za mě skoro až do konce :-D stále nějaké zvraty v ději, nikdy nic není jisté.. řešení je nakonec logicky vyplývající, ale na můj vkus dost tragické a docela bych ho ani nemusela mít :-) některé scény ke konci dost husté :-D a sám konec dává naději, že se dočkáme pokračování :-)

knihomolkadorfa
16.10.2019 5 z 5

Nemohu jinak. Za mne Harry za plný počet !

klarkys
16.10.2019 5 z 5

Nemohla jsem se odtrhnout! Po Žízni, která mě malinko,ale opravdu jen malinko zklamala, zase jízda na úrovni Sněhuláka a Policie.

MOŽNÝ SPOILER!!!
I přes velké ztráty by mohl Harry pokračovat v sérii třeba šťastnou třináctkou ,ne?

Jack93
16.10.2019 5 z 5

Harry Hole je po více než dvou letech zpátky. A čekání se vyplatilo. Nesbo nám znovu naservíroval strhující příběh, od něhož se nešlo odtrhnout, a množství podezřelých, díky nimž nás dlouho vodí za nos (minimálně tedy mě).
Přiznávám, že Sněhulák a Policie se mi líbily více, ale Nůž za nimi nijak výrazně nezaostává. Někdo může mít Nůž dokonce za to vůbec nejlepší, co Nesbo napsal. A proč by ne? Kvalitativně jsou téměř všechny příběhy o HH nesmírně vyrovnané.
Pokud vše poběží obvyklým tempem, v roce 2021/22 nám do knihovniček přibude HH13. A třeba se bude jmenovat Kostka...

ddkk
16.10.2019 5 z 5

Konečně mne Jo Nesbo přesvědčil, že je skutečně brilantním autorem. V zatím posledním příběhu Harryho Holeho už se nebrodíme v potocích krve, nejsme na každé stránce zhrozeni úchylným magorem (i když se nám do tohoto dílu série stejně jeden náš známý jaksi prolnul) a nemusíme kroutit hlavou nad další sektou pošahaných ztracenců. Zato prožijeme s Harrym snad nejtěžší chvíle jeho života a dovíme se o něm ve skutečnosti víc než kdykoli dosud...

Pro mne určitě nejlepší díl celé série. Perfektně promyšlený příběh, ve kterém nejde jen o vraždu. Příběh se skvělým rozuzlením...Napadá mě stručné hodnocení: velmi rafinované!
A skvělé! U mne za pět a doporučuji.

Medovnice
16.10.2019 5 z 5

Parádní jízda od začátku do konce. Sice někdy až za hranou pravděpodobnosti, ale protože je to HH, člověk mu lecos odpustí :)

Dadulina
13.10.2019 5 z 5

Skvělé! Zase jsem si říkala, že vím, kdo to udělal a ono ne :). Asi jsem si měla hodit kostkou

postmoderna
13.10.2019 5 z 5

Dávám plný počet. Už první stránky mě přesvědčily, že ten člověk umí výborně psát. Jako opravdový spisovatel. Příběh je napínavý a všechno do sebe zapadá obzvlášť atraktivním způsobem.
P.S.: Prodám bílého escorta, trochu blbne elektronika, podlaha a sedačky jsou trochu cítit vlhkostí, ale jinak super stav, nebouraný.

detektivní a krimi romány norská literatura

Jo Nesbø
norská, 1960