Nůž

Nůž https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407982/bmid_nuz-Lx9-407982.jpg 5 2145 2145

Harry Hole série

Harry Hole se už mnohokrát probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je ovšem probuzení ještě horší než jindy. Kdysi slavný kriminalista má na rukou i kalhotách krev a až po chvíli si vybaví, že ztratil všechno. To tam je idylické manželství s Ráchel, ta tam je zajímavá práce vyučujícího na policejní akademii. Jediné, co mu zbylo, je věrný přítel Jim Beam. A také místo v kanceláři vedle Trulse Berntsena, kde jakožto bývalá legenda smí na přímluvu svého šéfa aspoň třídit papíry. Co si však Harry vybavit nedokáže, jsou události včerejšího večera v baru Jealousy. Jednotlivé střípky vyplouvají na povrch jen pomaloučku, skládají se však ve strašlivý obrázek. Harry si začíná přát, aby se byl vůbec neprobudil, protože i zlý sen je lepší než krutá realita, jíž musí čelit. Ve chvíli, kdy si myslí, že už se dostal na samé dno a víc ztratit nemůže, se navíc objeví jeho dávný nepřítel Svein Finne. Harry má dvě možnosti: skoncovat se vším hned, anebo se ještě aspoň dočasně vzchopit.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Kniv , 2019

Makyt
21.11.2019 5 z 5

Další Hoelovka, přečtená jedním dechem. Pořád jsem čekala, kdy přijde ten zvrat... a on přišel. Opět Harry nezklamal a rozuzlení příběhu bylo úplně mimo mojí představivost. Přitom je to po Harryho vysvětlení úplně jednoduché.... role obětního beránka a svět chudší o jednoho hajzla. A náznak pokračování k tomu... co víc si přát? ;-)

kap66
21.11.2019 5 z 5

Co jsem čekala, že od autora dostanu… Smrt další mé oblíbené postavy, ačkoliv jsem ho zapřísahala, ať tentokrát ne? Skvěle vybudovaný příběh, kterému dám při souběžném čtení více knih vždycky přednost, protože mi to nedá? Napětí ve všech momentech, i když vzhledem ke zbývajícímu počtu stránek je jasné, že jde většinou o slepé uličky? Logičnost? Přirozeně znějící dialogy? Nenásilnou vtipnost? Uzavření důležitých věcí a zároveň náznaky slibující pokračování?
Není Jo jeden z nejlepších? Asi vážně Jo. Teda jo. Teda ano. Fakt.

harena
21.11.2019 5 z 5

Ano, ano, opět skvělé čtení, asi tak dobré jako Sněhulák. Harry to opravdu nemá jednoduché, nejen že zase musí bojovat s alkoholem, ale ještě se musí vyrovnat s velikou osobní tragédií. Nesbo ho opravdu nešetří, víc na něho navalit snad už nemůže. Vše je psáno brilantně, thriller je prostě a jednoduše perfektní, je v něm mnohem víc, než jen samotné pátrání po vrahovi. Otevřený konec je super, snad se dřív, než za dva roky dozvím, jestli můj oblíbený HH zůstane v Oslu nebo odletí do Hongkongu či někam jinam. Šest hvězdiček!!!

janastok
20.11.2019 5 z 5

Skvělé jako vždy, dobrý příběh, napětí. H.H. je jeden z mých oblíbenců, kterým odpustím vše, jen když budou další příběhy.

Majakadelcova
20.11.2019 5 z 5

Jednoduše nádherna. Všechny knížky od Nesba jsem neskutečně prožívala a hltala každé slovo. Vždy si říkám, že už nemá s čím překvapit... má!!! Knížka skvěle zpracovaná, užívala jsem si každou stránku. Pro mě mistrovské dílo!

betty2235
19.11.2019 5 z 5

To bylo super čtení, ještě teď vstřebávám, co vše se tam stalo. Už teď lituju, že jsem knihu přečetla za 3dny. Harry Hole už mi teď chybí.

Flexa
19.11.2019 4 z 5

Nůž je další z příběhů z již známým detektivem na způsob životního ztroskotance, Harrym Holem. Z jeho knih byl nejlepší sněhulák, a Policie. Ta atmosféra z těch knih plála. Žízeň byla takový průměr, ikdyz taky měla spád. Nůž je dle mého názoru víc vyrovnaný, není dle mě tak chaotický-překombinovaný jak se mi u některých HH knížek zdálo. Jsou tam zajímavý zvraty, i postavy. Pachatel je zase nepředvídatelný, a dost u mě ten děj vytáhl. Povedlo se to i tentokrát. 76%

michal0863
19.11.2019 5 z 5

Na můj vkus tentokrát trochu překombinované, což se mi u Nesba zdálo snad poprvé. Konec nebyl tolik překvapivý jako to, čím vším Harryho autor nechal projít. Po tolika dílech už ale nemůžu hodnotit jinak.

bakamova
19.11.2019 5 z 5

Skvělá práce. Už teď se mi po Harrym stýská. Těším se na další díl, snad to nebude trvat moc dlouho.

pavel9410
18.11.2019 5 z 5

Uff, precteno na dva zatahy. Ma to spad a i kdyz si rikam, ze takhle to preci ve skutecnosti nikdy byt nemuze, ctu to rad.

hanzmb
18.11.2019 5 z 5

Těžko se člověk prokouše do 12. dílu, když mu nesedí styl autora a nezamiluje si hlavního hrdinu. To už tak trochu determinuje bodové hodnocení -:). Tentokrát by si ještě další body zasloužil sám chudák Harry za to, co s ním autor provádí. Tak nevím, jestli to má být radikální řez a Harry se stane pečujícím nevlastněvlastním otcem nebo vyrazí na NZ. V Austrálii to vlastně vše začalo. A nebo to hodí za hlavu a zapadne do prvního baru na vizoura.

kuruteku
17.11.2019 5 z 5

Nic nechybělo, naopak zůstalo smutno za dalšími postavami série. Na rozdíl od Larse Keplera uvěřitelnější, i když zašmodrchanější, příběh. Sice podle stránky se dá odhadnout, kam stopa vede, ale na tom nesejde, nečtu jen pro vyřešení detektivní záhady, ale pro příběh samotný. A jsem nadmíru spokojen.

Mal
16.11.2019 4 z 5

Dvanáctý HH přečtený. A co může čtenář dělat? Jít si to hodit. Kostku, samozřejmě!

Vendys80
14.11.2019 4 z 5

Kniha splnila predpoklady. Vzrusujici cteni s nahlymi zvraty, misty trochu prekombinovana.

aljoska83
14.11.2019 5 z 5

Dala bych i deset hvězd, kdyby to šlo. Četla jsem všechny knihy od autora, ale tato je NEJ ... aspoň zatím...

ještěrka38
14.11.2019 5 z 5

Z celé jeho série asi nejlepší díl plný napětí, zvratů...Jediné, co už mi i vadí je, že on je takový superman, který se ze všeho dostane. Tohle už je takové i málo uvěřitelné. ale jinak se mi to líbilo moc.

cerna7151
13.11.2019 5 z 5

Harry je prostě srdcovka????Napínavé až do konce. I když mě mrzí smrt dvou postav, které nás tak dlouho provázely.

Roberta
13.11.2019 5 z 5

Pořád si říkám, čím mě to ten HH vábí? Já si ty knihy o něm nechci kupovat a číst, ale stejně nakonec koupím a přečtu.

MonikaK
12.11.2019 4 z 5

Jo Nesbø můj neoblíbenější autor detektivek a tato kniha to opět potvrdila.
Myslím, že jeho knihy buď musíte milovat, nebo vám naopak nic neříkají, protože jeho styl psaní, kde rozvíjí několik příběhových linek současně a který je zaměřený na detail, nemusí sednout každému. Rozhodně proto nedoporučuji číst dvě jeho knihy po sobě.
Nesbøvy knihy jsou hutné, do detailu propracované, u něj jediného nemám při čtení pocit, že jsou zde vloženy pasáže, které mají knihu uměle nafouknout a které mám při čtení tendenci přeskakovat. Miluji jeho odborné postřehy, které si načetl nebo získal během života (ostatně hodně toho zažil), ať již v této knize například o postraumatické stresové poruše, zbraních, politické situaci, sportu atd. V jiných knihách například o různých zemich, kde se děj odehrává. Užívám si knihu od začátku do konce. Osobně jsem moc ráda, že Nesbø upustil od složitě zkonstruovaných vražedných předmětů, které technicky založeným mužům ničily požitek z knihy.
Kniha Nůž je první z detektivních knih obecně, kde ač jsem od začátku tušila vrha a jeho motiv a na konci se má domněnka potvrdila, vůbec mi to nevadilo a příběh nezkaziko. Ten b sám o sobě úžasný, dechberoucí, plynoucí, smutný a jednotlivé postavy se zase posunuly. A já nechci o ně zase na rok dva přijít a nevědět, co se v jejich životech děje. .
A upřímně? Kdo věřil, že někdo jako Harry Hole může mít poklidný rodinný život s happy endem?

SPOILER o vrahovi:
Jo Nesbø vždy nechá vraha kroužit v těsné blízkosti Harryho Hola. Navíc nám vraha prozradil hned na začátku sám Harry, když vyjmenovával 8 tipů vrahů. Přiznejme si, že jsme si u jednoho čísla hned řekli: Bingo! Kor když další kapitola byla věnovaná jemu. A pak, když nechtěl ukázat tvář...
Ale miluji, jak nás krásně umí zmást i v takové jistotě.

Boboking
12.11.2019 4 z 5

Můj teprve druhý HH, takže číst se dá i bez předešlých knih. Vše důležité Nesbo dokázal vložit do příběhu. A skvělý krimi-thriller. autor prostě ví, jak "nasrat" toho věčného opilce s mozkem génia. A tím pádem i čtenáře. Za mne palec nahoru i za jeho neortodoxní pojetí práva a spravedlnosti. Doporučuji.

detektivní a krimi romány norská literatura

Jo Nesbø
norská, 1960