Nůž

Nůž https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407982/bmid_nuz-Lx9-407982.jpg 5 2149 2149

Harry Hole série

Harry Hole se už mnohokrát probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je ovšem probuzení ještě horší než jindy. Kdysi slavný kriminalista má na rukou i kalhotách krev a až po chvíli si vybaví, že ztratil všechno. To tam je idylické manželství s Ráchel, ta tam je zajímavá práce vyučujícího na policejní akademii. Jediné, co mu zbylo, je věrný přítel Jim Beam. A také místo v kanceláři vedle Trulse Berntsena, kde jakožto bývalá legenda smí na přímluvu svého šéfa aspoň třídit papíry. Co si však Harry vybavit nedokáže, jsou události včerejšího večera v baru Jealousy. Jednotlivé střípky vyplouvají na povrch jen pomaloučku, skládají se však ve strašlivý obrázek. Harry si začíná přát, aby se byl vůbec neprobudil, protože i zlý sen je lepší než krutá realita, jíž musí čelit. Ve chvíli, kdy si myslí, že už se dostal na samé dno a víc ztratit nemůže, se navíc objeví jeho dávný nepřítel Svein Finne. Harry má dvě možnosti: skoncovat se vším hned, anebo se ještě aspoň dočasně vzchopit.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Kniv , 2019

taven
03.12.2019 5 z 5

Jo Nesbø a božský Harry mě znovu přesvědčili, že oni jsou současné číslo jedna všech detektivek. Naprosto zaslouženě. Špičkové dílo, jiné než předchozí. Po výtečném startu Vás donutí myslet si, že mu už tak nějak dochází tempo i dech. To jen abyste se na malou chviličku a na pár stran cítili stejně zoufale jako Harry. Následně to znovu rozbalí v plné parádě. Funguje to výtečně. Nůž je mistrovské dílo a zaslouží si moje absolutní hodnocení.

mol378
01.12.2019 5 z 5

Starý skvělý Harry Hole je zpět a nezklamal. Tentokrát to bylo dramatické a už už jsem si byla jista vrahem - a ono ne! Dobře napsáno, doporučuju, jedna z lepších knih série. A vypadá to, že Harry nejen jako vždy přežil, ale neplánuje definitivní odpočinek...

heavy66
01.12.2019 4 z 5

V Norsku je nedostatek pachatelů i obětí, což suspendovaný Harry Hole využije, aby se dostal až tam, odkud není návratu. Obvyklé schéma, vražda, podezřelý, podezřelý, viník, se rozplývá v mlze, studeném dešti a tající sněhové břečce na zelené míli, a Harry zjistí, že mnohem těžší než vstoupit podruhé do stejné řeky, je vylézt z ní ven, a že nůž do zad nám často vráží ti, od kterých bychom to nikdy nečekali!

Mira7
30.11.2019 5 z 5

Tak trochu odlišný HH. Takový díl jsem opravdu nečekal (jako bych ty předchozí snad čekal). Kreativita autora a nápady zdá se neberou konce, i když prostor pro mnoho dalších dílů v této sérii už nevidím. Možná je vidět, že původně mělo být jen 10 knih. Přesto to pro mne bylo stále skvělé čtení a konec knihy působí dále otevřeně, tak uvidíme.

jaroiva
30.11.2019

Reklama na Ikeu na mě vyskočila tentokrát už na prvních stránkách, ještě než jsem se stačila začíst, že by mi bylo líto knížku odložit, takže asi knížku ani dočítat nebudu. Moje trpělivost s tímto autorem a pěstnaoko-product placementem tímto přetekla.

petshop
29.11.2019 5 z 5

Když jsem po dlouhé pauze od Jo Nesba začala číst první řádky, nastal zase ten pocit jako u všech jeho předchozích knih s Harrym. Jistý druh vzrušení, natěšení, jako když si dlouho odpíráte, co máte rádi, už už si myslíte, že vás to nebere jako dřív a pak tomu při prvním soustu zase totálně propadnete. Škoda, že už mám dočteno. V Harryho společnosti je mi při čtení prostě fajn a asi se to fakt neomrzí.

Prubner
28.11.2019 3 z 5

Pro mě asi nejslabší kniha ze série o Harrym. Chybí tu napětí, akce. Připadá mi, že autor už vaří z vody.

saez
27.11.2019 5 z 5

Všichni už to řekli za mě. Byla to jízda se slzami v očích a já doufám, že to ještě neskončilo.

wiolca
26.11.2019 5 z 5

Můžu říct u knížky, že skoro 600 stran je málo? U téhle jo. Už když jsem ji četla, jsem věděla, že až jí dorazím bude mě to štvát. Byla to fakt skvělá jízda. Dávkovala jsem si ji, co nejdéle to šlo vydržet. Ale spíš to bylo tak, že jsem celý víkend popocházela po bytě s "Nožem" v ruce. Za mě nejlepší kniha letošního roku. A co mě moc těší je, že konec je parádně rozehraný pro další pokračování.

St.Evelin
26.11.2019 5 z 5

Harry Hole je láska. Už po dvanácté ???? I tentokrát se Harrymu nevyhnula poradna kocovina a bolest hlavy, ale tohle probuzení mu dalo pořádně na prdel. A nejen jemu!
Čekala jsem hodně, takové ty motýlky v břiše, jako dlouho očekávané setkání, na které se těšíte. Jenže z počátečního příjemného obejmutí se s další a další stránkou stával silný stisk škrtiče, kdy jsem se nemohla ani nadechnout.
Smekám před umem autora psát, vše vyšperkovat do detailů, udržet napětí. Takhle kniha mě donutila usmívat se, být smutná, plakat. Ano, Harry je prostě láska.

čef
26.11.2019 5 z 5

No jo, je to opět starý rozervaný Harry Hole, stále na pokraji ožralosti a sebevraždy, ale také geniálně řešící překombinované záhady. Vždy jsem romány této řady chválil, ale u tohoto mám trochu problém. Nějak toho bylo na mne moc, možná až příliš. Stále se objevující nové motivy, mnohdy však pouze vedlejší a nepříliš podstatné. Spousta dlouhých psychologických rozhovorů a sebezpytování. Ďábelský nadsamec starší sedmdesáti let. Pohyb příběhu tam i zpět by nemusel být na škodu, ale na mne to spíše působilo jako nafukování obsahu, zejména když se pořád opakovaly již dříve uvedené věci. Celkově snad vše zaklaplo, ale v tom rozsahu skoro 600 stránek mne jich několik desítek bohužel až tak nepobavilo. Nechtěl bych tímto nikoho odrazovat, je to určitě výborný kriminální román a chyba je tedy asi jen ve mně resp. v mém přílišném očekávání.

HaHa11
25.11.2019 4 z 5

Opravdu trochu rozvláčné, ale já mám tlusté knížky ráda - tedy ty, které jsou o něčem. Po trochu dost přehnané Žízni přišel už pouze přijatelně přehnaný Nůž. Je jasné, že se autor snaží z HH dostat co možná nejvíce, a také mu i nám čtenářům musí být jasné, že vše má své hranice. Nejen kočky mají devět životů... Další aktéři už tak chráněni být nemůžou a někoho je holt občas nutno obětovat a autor se neptá, ale jedná. Každopádně jsem zvědava, jak kostka padla (ale vsadila bych se, že to zatím neví ani Jo Nesbø).

Nestorkea
25.11.2019 3 z 5

Ačkoli jsem se na Harryho těšila, jsem zklamaná. Prvních 300 stránek pro mě bylo utrpením. Děj mi nedával smysl, byl zamotaný a vlastně mě ani nebavilo ho hledat. Dlouhé byly popisné (ač květnatě) pasáže, i některé věty (třeba jedna na 9 řádků). Musela jsem se do čtení nutit a místy jsem v textu přeskakovala. Pak jsem si asi zvykla a druhá polovice knihy již hezky ubíhala, vše se propojilo a já si vzpomněla, proč se mi předchozí díly tak líbily. Platí ale, že první 1/2 knihy je zcela zbytečná a dala by se výrazně zkrátit.

astra3

Jako vždycky prvotřídní.

Doubravka1975
24.11.2019 5 z 5

Tak na to, že mě můj oblíbenec Harry Hole od samého začátku pěkně štval, tak ho (a i mě ) autor tentokrát vůbec nešetřil.
Opět skvělý, napínavý a propracovaný příběh.
V sérii HH se umírá, ale tentokrát mě ta ztráta docela zasáhla a pachatel přímo šokoval.
Těším se za 2 - 3 roky nashledanou, jsem zvědavá jak dopadl hod kostkou a vůbec se neodvažuji tipovat....

izfnp
24.11.2019 5 z 5

Ďalšia podarená nesbovka so všetkými proprietami, čo k tomu patria. Myslela som si, že od polovice knihy poznám vraha, že som prekukla samotného veľkého Nesba, dokonca mi autor na konci i naznačil, že sa nemýlim - a potom ma odrovnal pravdou. Neviem, či súhlasím s rozhodnutím autora "chcem napísať ďalšiu knihu, tak svoju postavu hodím do najhoršej situácie", možno by som Harrymu priala už zaslúžený pokoj... na druhú stranu ma jeho príbeh tak baví, že autorovi odpustím ten sadizmus :D

Nôž je perfektne vystavaná detektívka, v ktorej sa prelína dostatok príbehov a podpríbehov na to, aby čitateľ netušil, ktorá bije, a zároveň to celé dávalo zmysel. Tradičné postavy i príbehoví navrátilci zohrávajú svoje úlohy dokonale a Harry tento raz stojí pred iným typom úlohy. Nejde tak o klasické vyšetrovanie, ale to vlastne u Nesba nejde nikdy. Čo sa týka samotného záveru, najskôr som bola naštvaná, že páchateľ je vyfabrikovaný pre čo najväčší efekt, no potom mi došlo, že to vlastne dáva zmysel a že som to mohla vedieť - čož je pre detektívku najlepší možný výsledok.

Musím uznať, že Nesbo to opäť dokázal - opäť ma prikoval do stoličky, emočne i mentálne ma potrápil a svoj príbeh logicky (i keď možno zbytočne) posunul krásne ďalej.

studentice
24.11.2019 4 z 5

Harry je jen jeden...

elenk
24.11.2019 5 z 5

Dokonalé a kruté, do posledního puntíku promyšlené-jako vždy....

Pine
22.11.2019 5 z 5

Žízeň moje představy příliš nenaplnila a Nůž jsem tedy otevírala bez většího očekávání. To jsem byla ale naivní... Nesbø nám totiž připravil neskutečnou jízdu! Harry si prochází peklem a přestože vím, že jako Fénix vstane z popela, stejně se mi při čtení tajil dech. Opravdu povedené, řadím za svou srdcovku - Sněhuláka. Moc ráda jsem si připomněla, jak je HH návykový!

HankaMarek
22.11.2019

nejkrásnější z knih.

detektivní a krimi romány norská literatura

Jo Nesbø
norská, 1960