Nůž

Nůž https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407982/bmid_nuz-Lx9-407982.jpg 5 2135 496

Harry Hole série

Harry Hole se už mnohokrát probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je ovšem probuzení ještě horší než jindy. Kdysi slavný kriminalista má na rukou i kalhotách krev a až po chvíli si vybaví, že ztratil všechno. To tam je idylické manželství s Ráchel, ta tam je zajímavá práce vyučujícího na policejní akademii. Jediné, co mu zbylo, je věrný přítel Jim Beam. A také místo v kanceláři vedle Trulse Berntsena, kde jakožto bývalá legenda smí na přímluvu svého šéfa aspoň třídit papíry. Co si však Harry vybavit nedokáže, jsou události včerejšího večera v baru Jealousy. Jednotlivé střípky vyplouvají na povrch jen pomaloučku, skládají se však ve strašlivý obrázek. Harry si začíná přát, aby se byl vůbec neprobudil, protože i zlý sen je lepší než krutá realita, jíž musí čelit. Ve chvíli, kdy si myslí, že už se dostal na samé dno a víc ztratit nemůže, se navíc objeví jeho dávný nepřítel Svein Finne. Harry má dvě možnosti: skoncovat se vším hned, anebo se ještě aspoň dočasně vzchopit.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Kniv , 2019

michalsch
12.05.2023 4 z 5

Kniha byla dramatická, četla se dobře. Mám rád tlusté knihy, to beru jako výhodu. Akorát dle mého názoru byl v kontextu s minulými díly autorem špatně zvolen vrah. Je to velice nepravděpodobné rozuzlení případu. Stejně tak Harryho putování v rozmláceném autě pod ledem zmrzlé řeky a pád z vodopádu bez vážného úrazu- to je už hodně přitažené za vlasy, přitom úplně zbytečně.

kkouzlo
12.05.2023 5 z 5

Harry je prostě Harry :) je to moje srdcovka. K Noži jsem se dostala až po delší době, díly čtu na přezkáčku. Děj se může zdát překombinovaný, neuvěřitelný, ale takový je Harry, alkoholik, kterému ale může odolat málokdo.
Původně jsem už další číst nechtěla, ale když jsem zjistila, že otevřený konec tohoto dílu má pokračování, vím, že po ní sáhnu. A to asi brzy.

kajakouda
09.05.2023 5 z 5

Dokonalá kniha. Nápaditá, drsná, zamotaná, překvapivá. Kdo je vrah jsem netušila až do jeho odhalení.

lištička123
08.05.2023 5 z 5

Za mě snad nejlepší díl série. Pecka.

marekB78
10.04.2023 5 z 5

Tak toto mě rozbilo, hustý příběh a ten konec... Harryho prostě musíte milovat... Těším se, jak tento příběh bude pokračovat dál :)

tarasnica
05.04.2023 5 z 5

Skvělý příběh, bavil mě do poslední stránky. Doporučuji :)

Briv
01.04.2023 5 z 5

Tak to je husté. Představovala jsem si, že se Harrymu může stát docela dost věcí, ale tohle jsem si opravdu nechtěla připouštět. Nevím, jestli si to zasloužil, no příběh to byl maximálně strhující, byla jsem maximálně vtažená do děje.
Úplně koukám, jak se Nesbo v psaní a zápletkách zlepšuje knihu od knihy. Když jsem četla první díl, tak mě vůbec nenapadlo, že dojdu až do dvanáctky a že budou čím dál tím lepší.

Timkim
27.03.2023 5 z 5

To je příběh jako břitva.....nabroušený, vybroušený, ostrý. Tohle byla fakt jízda a v životě bych netipnul pachatele. To bylo naprosto skvělé. Jinak jak již bylo napsáno, není už kam moc jít.... jedině nechat Harryho zemřít. Hodnotím vysoko a možná i Sněhulák je slabší. Totální motanice a zvratů nepřeberně. Doporučuji

fruitbueno
18.03.2023 5 z 5

To byl asi ten nejsmutnější příběh celé série. Harryho bolest je vepsána snad v každém písmenu. Už jsem to zmiňovala u některého z předchozích dílů, autor svým hrdinům nakládá neskutečně moc. Nůž je vynikající po všech stránkách. Dostane se vám všeho, čím vás autor oslovil už dříve: bravurní vypravěčství, v podstatě nepříliš komplikovaná zápletka, řada odboček a pak (pro mě) zdrcující a naprosto nečekané finále. Tleskám, smekám, držím se za duši a doufám, že ani já se neprobudím!

vyvodka
17.03.2023 5 z 5

Pár let jsem si od knížek s Harry Holem potřebovala odpočinout. Štvalo mě to neustálé řešení jeho alkoholismu. Jsem ráda, že jsem po tomhle 12. díle nakonec sáhla. Prostě napínavé čtení, překvapivá odhalení...starý dobrý Nesbo. Doporučuji přečíst.

skuneku
04.03.2023

Již se těším na další knihu, podle zakončení soudím, že se bude na co těšit.

Jenny055
10.02.2023 4 z 5

Bolo to dobré, ako vždy, hlavne záver bol zaujímavý. Hviezdičku beriem za to, že zle znášam Harryho alkoholizmus. Pri tom jeho chlastaní do bezvedomia by už mal mať vygumovaný mozog a on ešte dokáže "veľké veci " ako Harry Potter :-).

marwinmh
09.02.2023 4 z 5

Harry Hole tak, jak ho všichni dobře známe.
Alkohol, kvalitní hudba, bouře pocitů a jedna vražda, jejíž oběť i vrah způsobí v Harryho životě nejednu velkou ránu.
Trochu dlouhé, ale dobré čtení.

cukrovka
27.01.2023 5 z 5

Opět skvělý díl. J.Nesbo nemá Harryho opravdu rád, protože to co pro něj přichystal tady bylo dost kruté. Autor umí skvěle čtenáře svádět z cesty za odhalením pachatele. Neustále předhazuje další a další podezřelé a když už si myslím, že vím, tak zjistím, že je vše úplně jinak.

terimila
23.01.2023 4 z 5

Opět klasická holeovská jízda. Skvěle se to čte, postavy jsou už staří známí, se kterýma se člověk zase rád shledá... a děj je opět perfektně vygradovaný. Tentokrát v něm nefigurují extrémní nechuťárny nebo kdovíjak zvrácené způsoby vraždy (i když linka s prasákem Sveinem je hooodně odporná a v něčem mi vlastně přišla děsivější než některé vraždy z předchozích dílů), ale zato perfektně funguje taková ta hustá, hmatatelná úzkost z nevědění. S Harrym jsem ten děs z postupného rozpomínání se skoro sdílela, skoro jsem taky cítila to hnusné tušení a postupné naskakování střípků z něčeho, na co se vlastně vůbec rozpomenout nechcete.
Ohledně odhalení vraha... ne, to, co se hned nabízelo, jsem autorovi samozřejmě nesežrala, ale zato jsem se dala strhnout jednou pěkně voňavou falešnou návnadou. Nakonec mě převelice potěšilo, že byla pouze falešná. Ale i to jsem si užívala, to navádění čtenáře k děsně smutnýmu a bolavýmu odhalení, a pak jeho milosrdný odvedení stranou. No, knížku, kdy vrahem může být snad více než polovina hlavních postav, a všecky jsou svým způsobem logické, jsem už dlouho nečetla.
Netvrdím, že mě na knížce pár věcí nedralo (hlavně to s tou autonehodou bylo na hoodně velký ach-jo), ale pořád je to parádní počtení. Nepřekvapilo mě ani tak moc odhalení vraha (i když trošku jo :) , ale hlavně to mistrné a pochopitelné spletení závěru (i když drobet přepjaté, já vím). Jo, tohle mé pomstychtivé čtenářské duši dělá dobře. Krásné čtyři hvězdy a napjatě čekám na další díl.
PS: Původně jsem dala pět, ale když nad tím přemýšlím a porovnávám se svýma osobníma špičkama HH série (Policie, Levhart, Sněhulák), tak snižuju. Ale i čtyři jsou paráda.

rengers
12.01.2023 3 z 5

Polovina příběhu se docela zbytečně vleče. V druhé půlce se konečně děj rozjede, tak jak to známe u autora.

jarda155
01.01.2023 5 z 5

Obavy, jestli se dá ještě něco rozumného vymyslet po tolika dílech, rychle vyprchaly.Pořád se to čte dobře, rychle, a pachatel vypadne až po několika odbočkách.
Kdyby to dopadlo, jak bylo naznačováno, asi by to bylo pěkné zakončení celé série, tedy pro nás, co nemusíme ty úplně šťastné konce.I když tady vlastně není nikdy šťastný konec.
M.

Haloon
22.12.2022 5 z 5

Tohle jsem nečekal. Dočteno s myšlenkou, kolik toho zjizvený Harry musí ještě snést? Možná už v průběhu čtení této knížky dostávám pocit, že se blížíme ke konci cesty. Doposud to bylo neskutečné, ale možná už dost, aby to brzy nebylo až moc…

stanislav0373
15.12.2022 5 z 5

Opět skvěle napsaný a dotažený příběh, ve které vám tentokrát hned na začátku vyletí tlak. Pokud bych měl knihu charakterizovat pár pojmy, byly by to: emoce, emoce, emoce a usilovné přemýšlení nad tím, kdo, proč a jak. A stejně budete vedle :-)

PS: Jo, je to jasný, Nesbo nemá Harryho rád...

jan7760
07.12.2022 5 z 5

Napínavý príbeh pre mňa zase s neodhadnutým vrahom, vlastne ako obyčajne. Čím ďalej čítam príbehy HH, tým viac ma začína táto rozporuplná postava baviť svojou neučesanosťou, chybami, ktoré má každý z nás.

detektivní a krimi romány norská literatura

Jo Nesbø
norská, 1960