Červenka nese smrt

Červenka nese smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74040/cervenka-nese-smrt-74040.jpg 4 3874 594

Harry Hole série

Během návštěvy amerického prezidenta v Norsku v roce 1999 detektiv Harry Hole (donucen okolnostmi) postřelí agenta americké tajné služby. Aby se skandál ututlal, je Harry od policie „uklizen“ k norské tajné službě, kde řeší spíše bezvýznamné případy. Druhá dějová linie nás zavádí do období druhé světové války do zákopů u Leningradu, kde po boku Němců bojuje skupina norských vojáků. Jeden z těchto vojáků se o mnoho let později, už jako stařec, dozvídá od svého lékaře, že umírá na rakovinu. Cítí, že než zemře, musí dokončit ještě jednu misi. Harry Hole ve své nové funkci v jedné svodce zachytí informaci, že do Norska byla propašována nebezpečná zbraň atentátníků, puška Märklin. Jeho nadřízení této informaci zprvu nepřikládají velký význam, ale Harry se případu začne intenzivně věnovat. Pak je zbraň poprvé použita a roztáčí se kolo dramatických událostí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Rödstrupe , 2000

jif75
03.11.2015 5 z 5

parádní čtení, zatím nejlepší, přečteno jedním dechem...

tinka1974
30.10.2015 4 z 5

Úzasná kniha. Myslím, že jsem propadla norské detektivce

Samira
17.10.2015 5 z 5

Úžasná kniha, nevím, co bych měla chválit dříve. První dva díly byly dobré, ale se třetím srovnání nesnesou ani v nejmenším. Sloužily vlastně pouze jako seznámení s hlavním hrdinou. Červenka naproti tomu představuje mnohovrstevné kvalitní čtení se spoustou započatých dějů. Po jejím přečtení naprosto chápu všeobecné nadšení a nemůžu se dočkat dalšího vývoje.
Doporučuji!

Pet007
03.10.2015 4 z 5

Člověk musí zdolat trochu nudný začátek, ale pak už se skoro neodtrhne, pokud má možnost ponořit se do příběhu. Střídá se současnost a minulost a naplňuje se známá pravda, že minulost ovlivňuje současnost. Hole někoho ztratí a někoho nového získá. Odhalí pachatele několika vražd, ale někdo zůstane přesto neodhalen.

FATA.MORGANA
01.10.2015 3 z 5

Nemůžu se rozhodnout, zda dát 3 nebo 4 hvězdy .... Nesbo jako takový mě hodně baví a zrovna tak Harry. Ovšem Červenka pro mě byl poněkud tvrdší oříšek :) .V první polovině knihy bych dala asi tak jednu hvězdu. Snad nikdy jsem nečetla knihu tak dlouho ... ze začátku jsem se nemohla vůbec začíst, dějová linie mi přišla složitá a prolínání minulosti se současností mě spíš rušilo. Do toho spousta, pro mě špatně zapamatovatelných jmen a výsledkem bylo, že jsem knihu málem odložila definitivně. Nakonec jsem jí dala ještě šanci a udělala jsem dobře. Ve druhé polovině se to nějak zlomilo a začalo mi to zapadat. Začetla jsem se a nakonec můžu říct, že se mi vlastně líbila. Každopádně ostatní Nesbovky se mi četly lépe :)

Gooverka
28.09.2015 4 z 5

Nikdy jsem nebyla fanouškem Nesba, až do této knihy. Nechci říct, že se jednalo o dílo, které by bylo v něčem totálně převratné, ale dost mě bavilo. Příběh má spád a střídání různých časů - současnosti a doby před válkou, mě fakt bere. Ke konci jsem zase tušila, co se stane, ale i tak dávám knize čtyři hvězdy.

ladyba
21.09.2015 4 z 5

Výraznější životopisné pojetí knihy přibližuje Kiyosakiho trochu v jiném světle, než dosavadní knihy, ruku v ruce i diametrálně odlišný život jeho se sestry, která se i jako duchovní dopracovala k bratrově strategii a proč... Ale i tato kniha je součástí komerčního byznysu, jaký přináší Rich Dad Company.

Ivana17
20.09.2015

Červenku jsem četla jako první knížku Nesboa, pujčenou od mamky- tištěná podoba s původním celým názvem Červenka nese smrt.
Já tu knížku miluju od první stránky, moje nejoblobenější Nesbo. Moc se mi libi zkombinovani detektivky a historickych dění.

Pozn. Moje mamka, narocny čtenář ji moc nemusí - prý je to samý agent :-)
Pro mé známé, fandy HH, je "můj miláček" Červenka jen slabý odvar Sněhuláka atd.
I tak - já doporučuji přečíst

Jack93
18.09.2015 5 z 5

Jestliže Netopýra a Šváby jsme ocenil pěti hvězdičkami, pak Červenka by si jich zasloužila osm. Tak moc strhující příběh to byl! Harry poprvé téměř výhradně vyšetřoval na domácí půdě a řekl bych, že mu to vyhovovalo víc než Sydney a Bangkok.

Čtu všechno popořadě, ale pokud by se někdo rozhodl vynechat první dva díly a začít až Červenkou, vůbec by to nevadilo, protože odkazů na předchozí příběhy je poskrovnu.

Dějově to opravdu trochu připomnělo Šakala - speciální zbraň sloužící k zabití významné osoby, závěrečná scéna v hotelu. Navíc tu bylo neskutečné napětí a především neustálé zvraty, takže pokaždé, když stopy ukazovaly k nějaké osobě, se ukazálo, že všechno je úplně jinak.

Jsem toho názoru, že v porovnávní s Netopýrem a Šváby je Červenka o úroveň výše také díky tomu, že přinesla "originální" námět. V prvním díle se jednalo o psychopata, v druhém zase o maniaka, který dělal vše ve jménu peněz. V Července sice šlo o "klasickou" lásku a nenávist, ale v tom, jak se reálné vyšetřování prolínalo s líčením osudů hlavních postav v průběhu druhé světové války a postupně se odkrýval celý příběh, vidím hlavní důvod, v čem se třetí díl odlišuje od prvních dvou.

Teď si dám na chvíli pauzu, ale strašně moc se těším na okamžik, až se začtu do Nemesis a dalších pěti příběhů. Jedno mě totiž pěkně štve - že je na svobodě Tom Waaler. Harry, musíš pomstít Ellen!

Malarkey
15.09.2015 5 z 5

Po této knize, která byla moje třetí od Nesba jsem si uvědomil, že ať už jsem přečetl dva díly před sebou, nikdy jsem se nesetkal s tím, že v rámci případů by se něco opakovalo. Červenka pro změnu zasahuje do válek a opět má v sobě nezaměnitelné kouzlo nejenom spisovatelova jazyka, ale i Harryho, který je prostě naprosto luxusní.

Vojslava
13.09.2015 5 z 5

Jo, tak to bylo skoro jak Den pro Šakala, to se muselo číst pořád dál, dokud nebyl konec! Zatím asi nejlepší díl ze série, který jsem četla; určitě budu pokračovat.

Jihorka
07.09.2015 5 z 5

Bavila mě ta historická linka. Zajímavé a napínavé. Jedna z nejlepších, ne-li nejlepší v sérii.

Rendolet
03.09.2015 5 z 5

Výborný příběh, skvělé počtení..doporučuju!

zuzana4291
29.08.2015 4 z 5

Tak sice na Sněhuláka to nemá, ale jeden z velmi povedených dílů o Harrym. Děj je překvapující a díky prolínání s příběhem vraha, to velmi rychle v táhne do děje....

caroline44
28.08.2015 5 z 5

Tahle kniha je skvělý zážitek. Děj byl svižný, napínavý a nečekaný. Z téhle knihy jsem prostě unešená, Jo Nesbo opět prokázal svůj spisovatelský talent, i když musím přiznat, že jsem se na začátku trochu ztrácela ve jménech, ale po prvních padesáti stránkách už jsem věděla, kdo je kdo. :-)))))

mdracek
15.08.2015 5 z 5

Podle mého názoru zatím Nesbova nejlepší kniha. Zápletka skvěle propracovaná, líbilo se mi prolínání více dějových rovin. A konečně se tam objevila i Rachel...

davas
14.08.2015 5 z 5

další kniha od Nesba a dalších 5 hvězd,opět výborně propracovaný děj.Autor mi prefektně sedl a jeho styl prostě žeru...

wiix
14.08.2015 4 z 5

Čím viac kníh mám od Nesba prečítaných, tým viac sa mi páči a zvykám si na jeho štýl. Dielo je prepracovanejšie a dej zaujímavejší a rovnako pútavý a dobre spracovaný ako jeho predošlé diela. Psychologické pozadie a prelínanie prítomnosti a minulosti vysoko oceňujem.

martousek
03.08.2015 4 z 5

Možná jsem knihu četla v trochu nešťastném období (málo času, večer jsem do postele doslova odpadala), proto "jen" čtyři hvězdičky, ale trochu jsem se v začátcích ztrácela v ději a v postavách...moc mě mrzí, že jsem nečetla příběhy HH popořadě, ale podle překladu...když přečtete Přízrak a následně Červenku, kde je Oleg ještě prťous, je to trochu zvláštní.

Modrina
03.08.2015 5 z 5

Harryho jsem objevila v době, kdy už spousta jeho příběhů byla na pultě, tak jsem některé přeskočila. Teď se k nim vracím. Bylo zajímavé se setkat se jménem Fauke, když víte, jak to celé dopadne. :) Zezačátku jsem se ve frontových postavách trochu ztrácela, ale jinak to byl opět dokonale poskládaný příběh. Už mi zbývá přečíst jen Nemesis a Pentagram. Za mě opět plný počet hvězd. :)