Červenka

Červenka
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3900 3900

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe , 2000

Efca
05.01.2014 4 z 5

Bohužel se ke knihám s HH dostávám tak nějak napřeskáčku, podle toho, co se dá zrovna půjčit v knihovně. O to zajímavější bylo konečně se dostat ke knize, kde se stane hned několik důležitých událostí ovlivňující další Harryho příběhy. Z následujících dílů už jsem sice věděla co se se kterou postavou stane, ale na napínavosti to příběhu vůbec neubralo - o to víc mě zajímalo "co a jak" a stránky letěly neuvěřitelnou rychlostí. A takový pocit jsem třeba u Pentagramu neměla. Tudíž jde za mě hodnocení výš.

MayB2
24.12.2013 5 z 5

Zajímavý pohled do norské historie, která nadále ovlivňuje i současnost – silné téma nacismu a neonacismu. Postava Harryho Holea by se mohla zdát odstrčená, ale právě v Července se stane několik osudových věcí, které ovlivní Harryho v dalších pokračováních.

MiaVanAcid
28.10.2013 5 z 5

Prozatím nejlepší díl s H.H.

mapet85
13.10.2013 5 z 5

Moja tretia kniha od autora. Predtým som už čítal Diablovu hviezdu a chcem všetkých upozorniť, nech čítajú poporadí : Zrada, Bohyňa pomsty a Diablovu hviezdu na koniec. Je to akokeby trilógia, pričom v Diablovej hviezde je rozuzlenie vecí zo Zrady. Takže ja som to mal ako retrospektívu. :) Ale autor opäť nesklamal, držal v napätí až do poslednej strany. Odporúčam a teším sa na ďalšiu.

šipek
08.10.2013 5 z 5

Tak se mi do čtení této knihy moc nechtělo , nemám rád válečnou tematiku. Kniha mě velmi překvapila výborné čtení , prostě skvělý JO NESBO..

čertina
02.10.2013 4 z 5

Na začátku knihy jsem nevěděla,jestli budu pokračovat a od poloviny jsem se nemohla odtrhnout.Téma velmi zajímavé,pořád se člověk učí.

Fravra
23.09.2013 5 z 5

Jak je u autora zvykem, kniha má zajímavý námět, který může poučit o dějinách Norska, je psána docela hutným způsobem - tentokráte je tam dokonce mnohem méně pasáží vyplněných popisy pocitů detektiva Hola -, má docela komorní skladbu s omezeným počtem postav, byť rozpliznutých přes dva časoprostory, děj je vystaven logicky a čtenáře určitě zabaví.

MarieAnnaSarah
07.09.2013 5 z 5

Kniha pro mne je a pravděpodobně i zůstane nejlepší Nesbøho knihou. Po akčnějším Netopýrovi a nemastných, neslaných Švábech se mi dostalo do ruky dílo, které mě zcela pohltilo.

Nesbø se tentokrát oprostil od pouhých vražd a dal více prostoru svému vypravěčskému umu. Za pomoci prolínání minulosti s přítomností vykreslil strhující příběh o norských vojácích za druhé světové války i po ní. Ukazuje, jaké měl nacismus dopady v té době a jak stále, i když skrytě, žije i v době přítomné. Předložil nám vyprávění jednoho vojáka, jeho života a myšlenkách. O jeho kladech i záporech. O lásce a smrti. Díky němuž jsme se dopátrali pohnutek, které ho k následujícím činům vedly. Pomohl nám vraha pochopit a alespoň u mne, moci s ním i soucítit.
Vedlejší příběh o Princovi už byl jen podtrhující lahůdkou, která slibuje další nečekané obraty do budoucna. Nesbø si tak zajistil mou pozornost i nadále, ačkoliv to nebylo ani potřeba :)

S ohledem na předchozí tři knihy, které jsem od Nesbøho četla bych řekla, že tento styl mu sedl nejvíce. Tentokrát nemusel zakomponovat do díla exotická místa, aby zvýšil zájem o své knihy, prostě psal o tom co zná a to jeho knihu dílo odlehčilo. Necítila jsem z ní už tu snahu šokovat a přikovat čtenáře ke knize, ale prosté, nenásilné zaujetí příběhem, který se každého dotkne a zanechá po sobě nesmazatelnou stopu.

SPOILER:
Velké plus dávám Nesbømu za vypořádání se s dobou po smrti jedné z postav. Bravurně se vyhnul otřepaným klišé a efektně popsal následující děj a Harryho pocity za pomoci zpráv na záznamníku. Bylo to dokonalé a srdcervoucí, už dlouho jsem si u žádného thrilleru tak nepořvala.

Když to shrnu, jsem ohromena, zasažena a vím, že touha po Nesbøových knihách mne jen tak nepřejde.

Přečteno 13.-19.07.2013

Ivuska.09
15.08.2013 3 z 5

Červenka se mi líbila o něco méně než Netopýr a Švábi. První polovinou knihy jsem se spíše "prokousala", pak ale kniha vzala rychlý spád a začala mě bavit. Zpětně mohu říct, že je opravdu dobře promyšlená a pro mě nudný začátek je nutný pro poutavý konec. Na začátku jsem ale bojovala s tím, abych knihu úplně neodložila. Teď rozhodně nelituji, že jsem dočtla, ale předešlá dvě díla mě bavila od začátku do konce.

Pingu
14.08.2013

Opět zajímavý příběh. Pravda, začátek byl na rozjezd pomalejší, taky mě dost mátlo střídání dějových linií, ale jakmile se to asi v první třetině rozjelo, už s tím nebyl problém. Jako celek opět perfektní.

lenka.v
08.08.2013 5 z 5

Četla jsem asi před měsícem a velké potěšení je na mé straně pane,, Jo Nesbø,, . Je to má první kniha od tohoto autora a moc se mi líbila . Přečtu si i další !

dangerita
02.08.2013 5 z 5

Pro mě jednoznačně zatím nejlepší počin autora. Zatímco Sněhulák, Netopýr a Švábi na mě byly místy zbytečně násilné, tahle kniha se opravdu soustředí pouze na děj, Osobně mi prolnutí dvou dějových linií sedlo a musím smeknout před autorem. Nastudované to má perfektně. Po dlouhé době jsem se od čtení nemohla odtrhnout. Pasáže do sebe perfektně zapadaly a rozhodně mě nenudily. Jako bych sledovala film, změna ročních období, detailní charakteristiky postav, repliky... To vše utvořilo celek, obraz, od kterého se nedalo odejít. Výtečná atmosféra, za mě plný počet hvězd.

P.S.: Škoda, že nebyla k dispozici jiná varianta než e-book, protože tenhle kousek bych ve své knihovně měla opravdu ráda. Závěr knihy jsem sice netrpělivě vyhlížela, ale zároveň jsem s blížícím koncem cítila, jak mě mrzí, že už kniha končí.

technik1965
28.07.2013 5 z 5

Veľmi dobrá kniha, vynikajúci dej, napätie až do konca.

Elye
11.07.2013 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, není nic krásnějšího, než když se člověk nemůže od knihy odtrhnout... Je to můj první NESBO a jsem nadšená. Jen mi není jasné, jakou roli hrála ve vrahově životě Signe..? To jsem nějak nepochopila... Šlo jen o to, že byla manželka Julleho? Děkuji a přeji příjemné čtení...

laker4life
01.07.2013 4 z 5

Povedená kniha. Válečné pasáže byly k uzoufání nudně roztahané, ale pro pochopení děje důležité. Počáteční dezorientace několika dějových linek je později vysvětlena, závěr jsem přečetl jedním hltem. Sundavám jednu hvězdu za rozvláčné pasáže, jinak super!

Wizardos
29.06.2013 5 z 5

Krimi věci moc nečtu, ale tahle kniha mě po pomalejším rozjezdu opravdu chytla a do konce už nepustila.

Ronin Roujin
24.06.2013 4 z 5

nevím, zda je červenka prequel Nemesis ale pro mne ano, protože jsem ji četl až jako druhou a vůbec nebyla špatná

mayinka
25.05.2013

obdobi druhe svetove,... je zajimave, aktualni a malo se o nem mluvi. Jasne je to fikce, ale zrovna tady se mohou vsichni zamyslet, co vsechno se mohlo zazit ve valce, po valce a jak to ovlivnilo soucasnost.
Libi se mi i vlozene anglicke vety - co nevim, to si dohledam a doma vzdycky to prectu nahlas i s kontextem, at se dozvi taky neco noveho :)
akorat proc tam musi byt takova krvava jatka se vsemi, kdo ma Harryho trochu rad?

Rousse
17.05.2013 5 z 5

Tak tohle se mi ale hodně líbilo. Novodobé dějiny, druhou světovou, mám hodně ráda, takže prostřihy mi vůbec nevadily - právě naopak. Stejně jako vždy u Harryho Holea, pomalejší rozjezd, ale pak to teda stojí za to.

Pe3ček
16.05.2013 4 z 5

Možná že po nějakém dalším přečtení hodnocení zvýším, zatím to vidím "jen" na 4*. Nesbo samozřejmě píše skvěle, na mě se ale příliš často střídaly dějové linie a postupně jsem se začal ztrácet. Možná jsem jen při čtení nedával dobrý pozor. :) V každém případě super detektivka od osvědčeného autora.
Moji recenzi najdete zde: http://blog.petrloukota.cz/2013/04/28/jo-nesbo-cervenka-nese-smrt/