Hana

Hana
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532043/bmid_hana-65c9dbcac602c.png 5 13598 13598

„Lidem, které mám ráda, nosím neštěstí.“ Devítiletá Mira zlobila a za trest nedostala na rodinné oslavě zákusek. Řízením osudu je právě tohle zlomový moment, který spoutá její budoucnost s životem podivínské nemluvné tety Hany a odhalí pohnutou rodinnou historii. Co se vlastně stalo Haně, dříve vyhlášené místní krasavici? Je možné nést si v sobě celoživotní pocit viny za něco, k čemu došlo spíše souhrou náhod a dějinných okolností?... celý text

Alisa1980
05.09.2023

(SPOILER) Nádherné, byť smutné čtení. Líbil se mi styl vyprávění, přechod z minulosti do současnosti, konec se žloutkovými věnečky jsem nečekala. Knih z této doby není nikdy dost.

EliBeatrice
30.08.2023 5 z 5

čteno již podruhé a opět se mi tají dech. Kupodivu jsem si toho i docela z prvního čtení pamatovala, ale stejně mě to nepřestalo "fascinovat".

Zemlja
26.08.2023 5 z 5

Čte se to dobře, to ano. Když si autor vybere takové téma, kdo by knihu pohaněl? Na druhou stranu už asi není čím překvapit, protože podobných, třeba i lepších knih, bylo dříve napsáno dost.

buitenlander
25.08.2023 4 z 5

Já se docela ztotožňuji s názorem, že obzvlášť období druhé světové války má tolik silných skutečných příběhů, že je až trochu znevažující vymýšlet si své vlastní.
Navíc je jedna strana mé rodiny z Valmezu a do poloviny knihy jsem si vůbec nespojila, že by se tam kniha mohla odehrávat, nemyslím, že jsem někdy někoho slyšela mluvit o Meziříčí, vždycky Valmez nebo Mezřič, takže mi to výrazně ubírá pocitu autenticity knihy.

KingNut123
18.08.2023 4 z 5

Nezajímám se o současný knižní mainstream či současnou českou literaturu. Dodnes nechápu, jak Hana mohla mít takový hype. Nejedná se o přelomové dílo, ze kterého by si sečtělý člověk sedl na zadek. Nejsem příznivce románů, novel či povídek zabývající se válečnou tematikou. Takových děl je na knižním trhu hafo a většinou se jedná o braky, kterým je nejlepší se vyhnout. Ano, i Hana by se dala zařadit do této skupiny.

Překvapilo mě, že všechny postavy mluví spisovnou češtinou. Zarazil mě i minimální výskyt archaismů, germanismů či slangu. V některých částech jsem měl i pocit, že se autorka snaží (až moc pateticky) zapůsobit na lidské city. Hana jakoby nutí čtenáře, aby s příběhem a hlavními postavami soucítil.

Hana je v podstatě odpočinková jednohubka, u které autorka nevyžaduje, aby čtenář moc přemýšlel.

Leny66
14.08.2023 5 z 5

Velice silný příběh, který ve mně bude dlouho doznívat.

V příbězích mám ráda hodně přímé řeči, které v knihách A.M. najdete pomálu. Což mi u této autorky vůbec nevadí, protože vládne vypravěčským uměním. Kniha je velice čtivá a působí autenticky.

Divkazlesa
13.08.2023 5 z 5

Sice smutný, ale velmi silný příběh, který se mnou úplně zamával. Styl, jakým je kniha napsaná působí velmi autenticky.

adelče
11.08.2023 5 z 5

První kniha, která se mi od autorky dostala do ruky a asi už zůstane moje nejoblíbenější. Neskutečně silný příběh.

marse1
11.08.2023 5 z 5

Dlouho jsem přemýšlela o koupi knihy, nakonec jsem neodolala. Ale je to dost drsný příběh, měl by si přečíst každý, hlavně z řad mladých.

Beina
10.08.2023 5 z 5

Nemám slov prostě: knihu Hana by si měl přečíst každý!

ajka91
10.08.2023 5 z 5

Tak to bylo drsné...

painthers
10.08.2023 3 z 5

Četla jsem jako první Tiché roky, a po těch byla Hana lehkým zklamáním. Příběh se mi zdá od začátku lehce průhledný, některé části knihy mi vyloženě připadaly dělané pro dramatický efekt - třeba když Hana na otázku, co znamená být Žid, ukáže svoje tetování z koncentráku. Malinko to dělá asi i výběr tématu - prostě když chceš napsat něco smutného, sáhni s jistotou po koncentrácích.
Jinak kniha čtivá, to zas celkem jo. Snad tim komentářem někoho neurazim.

Dionýsos
08.08.2023 5 z 5

Hana v mém životě bude přítomna ještě dlouho. Má první kniha od autorky a doufám, že ne poslední. Popis násilností a koncentračních táborů nebyl tak explicitní, jak jsem s hrůzou očekávala, přesto byl příběh i tak velmi bolavý, místy opravdu náročný, skoro k nevydržení. Velmi bolavý příběh, četla jsem jedním dechem. Donutí člověka se zamyslet nad svým životem.

Vendy1993
04.08.2023 5 z 5

Naprosto úžasný a zároveň smutný příběh. Toto byla moje první kniha od paní Mornštajnové a díky procítěnému psaní této knihy určitě ne poslední. Čekala jsem celou dobu všechno ale osud Hany a hlavně konečné rozuzlení celého příběhu mě velmi šokovalo.

lil320
02.08.2023 5 z 5

Za mě je Mornštajnová jedna z nejlepších našich autorek současné doby. Hana mě o tom přesvědčila. Čtivé, napínavé, místy velice emočně vypjaté, jak jsem zde už četla, taky mi u některých pasáží tekly slzy a nemohla jsem se od toho odtrhnout. Rozhodně kniha na kterou se nezapomíná a velice tragický, lidský příběh. Fakt TOP. Smekám.

milito999
01.08.2023 5 z 5

Nejlepší kniha Aleny Mornstajnove. Mám od ní přečtené vše ale tady jsem na konci neudržela slzy. Silný příběh. Více slov není potřeba.

Vemini
01.08.2023 5 z 5

Nemohla jsem se od knížky odtrhnout, i když jsem tušila, že bude hůř a hůř. Jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla! Příběh židovské rodiny, kdy se prolíná přítomnost
s minulostí a postupně se odkrývá neskutečně bolestný příběh mladé Hany Helerové.

Andělský
20.07.2023 5 z 5

Druhá kniha od Aleny Mornšajnové, kterou jsem přečetl. První, Les v domě, jsem dočetl s otevřenou pusou ze šoku. Posledních asi pět stran Hany jsem dočítal a po tváři se mi koulely slzy. Mám zvláštní období, kdy bych brečet potřeboval, ale slzy se nechtěly vylít z očí ven. Až díky vaší knize nalezly sílu a já se vyplakal nejen z příběhu ve vaší knize, ale i z mých niterných pocitů a událostí za poslední rok a půl. Paní Mornštajnová, děkuju!

EjkaM
19.07.2023 5 z 5

Knížka, na kterou se nezapomíná! I když pro mě tragické příběhy z období druhé světové války nejsou dávno překvapením, tahle knížka přináší výraznou osobitou ženskou hrdinku, neotřelý styl vyprávění, vytříbený dynamický opis prostředí a trefnou psychologizaci postav a jejich vnitřního světa, nevyjímaje také "obyčejné" životy v poválečném Československu. Hana by si rozhodně zasloužila zařadit mezi povinnou četbu.

Oli1104
15.07.2023 5 z 5

Jsem uchvacena. Vice se rict neda.