Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375955/bmid_hana-PsV-375955.jpg 5 13530 13530

Třetí román úspěšné české autorky. Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí jiným. Jenže co když je přesto nevinen? Co když je to všechno jen shoda okolností a člověk je pouze bezmocným nástrojem osudu? Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, který vychází ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí…... celý text

rodak
21.05.2017 5 z 5

To bylo neskutečně napsáno.Co si člověk v sobě nese životem aniž kdokoliv ví nebo tuší.Autorka lehce pospojovala hlavní děje příběhu k vrcholnému konci knihy.Jedna z knih na kterou dlouho nezapomenu.A napsala ji česká autorka.

monte
21.05.2017 5 z 5

Nádherně napsaný velmi smutný a silný příběh

Alternative

Velice silný příběh.

kudrdlinka
21.05.2017 5 z 5

Všechny knížky Hany Morštajnové se mi moc líbily, ale tahle mě dostala nejvíc. Je to moc smutný a silný příběh, ale tak krásně napsaný. Já jsem knížku dočetla večer a pak jsem ji dlouho nemohla dostat z hlavy, a asi ani dlouho nedostanu. Zase jsem si uvědomila, že jsem vděčná za to, že žiju teď a tady, a že na tu hroznou dobu nesmíme zapomínat. A proto patří paní Mornštajnové veliký dík a obdiv.

Sidonia
17.05.2017 5 z 5

Krásná kniha. Dobře napsaná, jedna z nemnoha českých současných autorek, která se dobře čte a paní Morštajnová je pro mě opravdu spisovatelka. Oceňuju také, že děj románu je propracovaný, prostě, není to autorka, která vydá každý měsíc jednu knihu. A na Haně je práce na knize prostě znát.

gossipavlina
16.05.2017 5 z 5

Přede mnou už bylo asi vše „řečeno". Hutnost knihy předurčuje už téma samotné. Pro mě je paní Mornštajnová objev roku. Na její příběh o Haně, Míře, Rose a celé jejich rodině jen tak nezapomenu.
Tleskám takovému počinu z pera české autorky a jsem ráda, že jsem se nakonec odhodlala k jejímu přečtení.
Doporučuji!

Sandruše
16.05.2017 5 z 5

Jsou knihy, u kterých vás už od začátku bolí pomyšlení, že jednou budou dočteny. Jsou knihy, které roztříští vaši duši na tisíce malých kousků. A také jsou knihy, které už z hlavy a srdce nevymažete nikdy. Hana je knihou, která tohle všechno ještě přesahuje...

Aimee1
15.05.2017 5 z 5

Musím říci, že ačkoliv jsem to nečekala, opravdu mě kniha zaujala a přečetla jsem ji jedním dechem za víkend. Knih z tohoto období jsem přečetla hodně, takže jsem si myslela, že už mě nic nedokáže překvapit, ale překvapilo :) mohu vřele doporučit..

hrosulik
14.05.2017 5 z 5

NÁDHERNÁ, I KDYŽ VELICE SMUTNÁ KNIHA.

cecetka
14.05.2017 5 z 5

Hodne, hodne, ale opravdu hodne smutny pribeh. Necekala jsem, kolik emoci ve me vyvola a kolik slz me bude stat jeho docteni. A.Mornstajnova umi opravdu napsat hodnotne knihy, ktere si sve misto nejen v ceske literature zaslouzi, o cemz me presvedcila uz potreti.
Po precteni pochopite i motiv, ktery je na obalce knihy.
Nemuzu jinak, nez opet hodnotit 5*

Hanin
11.05.2017 5 z 5

Je to už pár dní, co jsem zaklapla knížku a Hanu absolutně nedokážu dostat z hlavy. Myslím na ní jako na dívku, kterou byla, se svými sny a krásnou budoucností. Ale více na ní myslím, jako na ženu, kterou se stala... se vzpomínkami na prožitou hrůzu. Moc bych si přála, aby si dokázala svou "vinu" odpustit.

Administrátory DK prosím o možnost udělení "zlaté" hvězdy, HANA by si ji právem zasloužila.
Nádherná kniha, A. Mornštajnové se podařilo napsat román, jehož čtení občas opravdu bolí.

Toffee
11.05.2017 5 z 5

Vynikající kniha. Moje druhé setkání s autorkou a podruhé jsem nadšená. Způsob vyprávění se mi moc líbil a pak je tady samozřejmě vlastní příběh, nádherný a tolik lidský.

Ywonek
10.05.2017 5 z 5

Nádherná, ale zároveň smutná knížka, na kterou budu myslet hodně dlouho.

momo01
09.05.2017 5 z 5

Nádhera. V příběhu ani slovo nepřebývá, ani nechybí. Těžko se mi od ní v noci odcházelo a tak jsem 2 dny chodila v práci jako mátoha. Pravděpodobně se k ní ještě jednou vrátím a budu si ji dávkovat po troškách, po drobečcích...

dubakm
08.05.2017 5 z 5

,,Radili mi, že mám zapomenout, protože nechtěli slyšet to, co bych mohla vyprávět. Báli se zbytečně. Zapomenout jsem nemohla, vzpomínky mám vytetované v hlavě navždy jako číslo na levém předloktí. Mluvit o nich bych ale nedokázala."
Hodně silná kniha, to nejlepší, co jsem tento rok zatím četla. A krásna ukázka toho, jak jednoduché a hodně špatné je posuzovat a odsuzovat bez znalosti hloubky věcí ( obuj si moje boty, projdi si můj život a pak budeš mít právo mě soudit ).

Evule81
07.05.2017 5 z 5

Skvělá kniha. Všem doporučuji, nemohla jsem se odtrhnout.

Gooverka
04.05.2017 5 z 5

U knihy, která se zabývá druhou světovou válkou a židovstvím, jsem si vždy jistá, že se mi bude hodně líbit. Hana však předčila všechna má očekávání. Nádherný příběh, který se v této době děl mnoha lidem, ale zrovna tento konkrétní autorka podala pro mě výjimečným způsobem.

kerstyn
03.05.2017 5 z 5

Nepamatuji si na knihu, která by ve mě vyvolala takovou vlnu emocí, které by vyšly na povrch... Přečetla jsem už spoustu knih na téma holocaustu, x smutných osudů.. ale způsob, jakým zde autorka popisuje příběh Hany je jedinečný, křehký jako Hana sama. Pláčete, opravdu pláčete nad nesmyslností událostí dané doby, nad osudy, které už nelze změnit. Plný počet bodů tady nestačí...sto hvězd nestačí. Určitě se podívám i na další autorčina díla, její vypravěčský talent je úžasný.

květáček
01.05.2017 5 z 5

Tak po takovéhle knížce se nedá začít číst jiná, alespoň né hned. Za mě jde o literární lahůdku, miluju knihy, které si užívám i když obsah je v podstatě smutný, ale v knize je naděje i láska. Paní Mornštajnová píše zatím, co dva roky jednu knihu a já budu úplně spokojená, pokud takový zvyk udrží ještě minimálně několik let. Budu se těšit na vše, co ještě napíše.

kucerovakaroli
28.04.2017 5 z 5

Od prvních stránek vás knížka vtáhne a nepustí. Knihu jsem zhltla za dvě odpoledne. Naprosto geniálně propojené postavy a v některých pasážích mi běhal mráz po zádech.
Z knihy jsem byla nadšená a každý by si jí měl přečíst a rozhodně bych jí přidala na seznam literatury k maturitě.
Obálka knížky je svým způsobem jednoduchá, ale naprosto sedí.
Pět hvězdiček je vážně málo, za mě absolutní top.